Zaktualizowano: 2020, 5 lutego

Rak tarczycy: Dowiedz się, jak sobie radzić z rakiem tarczycy

Tutaj możesz dowiedzieć się wszystkiego o raku tarczycy.
Rak tarczycy: Dowiedz się, jak sobie radzić z rakiem tarczycy
Rak tarczycy zaczyna się w tarczycy, małym gruczole w kształcie motyla z przodu szyi. Obrazy Shutterstock

Co to jest rak tarczycy?

Rak tarczycy to rodzaj raka, który rozwija się w komórkach tarczycy. Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się w dolnej części szyi.

Gruczoł produkuje różne hormony, które regulują różne funkcje organizmu. Nie jest to powszechny rodzaj raka w Stanach Zjednoczonych, chociaż wskaźniki te stopniowo rosną.

Większość przypadków raka tarczycy[1] można wyleczyć za pomocą odpowiedniego leczenia.

Objawy

Typowe objawy raka tarczycy obejmują:

 • Guz na szyi lub obrzęk w okolicy szyi.
 • Ból szyi, który czasami dociera do uszu.
 • Trudność w odczuwaniu dyskomfortu podczas połykania.
 • Trudności w oddychaniu lub świszczący oddech.
 • Chrypka głosu niezwiązana z kaszlem lub przeziębieniem.

W niektórych przypadkach nie ma żadnych objawów, ale podczas regularnego badania fizykalnego lekarz znajduje guzek na szyi.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Dokładna przyczyna raka tarczycy jest nadal nieznana, ale podobnie jak w przypadku innych nowotworów, zachodzą zmiany w DNA komórek tarczycy.

Zmiany DNA mogą być spowodowane starzeniem się lub dziedziczeniem.

Czynniki zwiększające ryzyko raka tarczycy:

 • Seks - Rak tarczycy występuje częściej u kobiet.
 • Narażenie na promieniowanie - Obejmuje to testy broni i wypadki w fabrykach, które wiążą się z wysokim poziomem promieniowania.
 • Specyficzne zespoły genetyczne, które są dziedziczone - Istnieją zespoły genetyczne, które mogą zwiększać ryzyko raka tarczycy, w tym mnogie gruczoły wewnątrzwydzielnicze i rodzinny rdzeniasty rak tarczycy.
Informacje o raku tarczycy

Rak tarczycy: rodzaje, czynniki ryzyka i leczenie. ISR Reports / Cancer.org Images

Rodzaje raka tarczycy

Leczenie i rokowanie zależą od konkretnego typu raka tarczycy.

 • Rak brodawkowaty tarczycy - To najczęstszy rodzaj raka tarczycy. Zaczyna się od komórek pęcherzykowych[2] gdzie produkowane i przechowywane są hormony tarczycy. Często dotyka ludzi w wieku od 30 do 35 lat, ale może wystąpić w każdym wieku.
 • Rak pęcherzykowy tarczycy - Rozpoczyna się również w komórkach pęcherzykowych, ale zwykle dotyka ludzi w wieku powyżej 50 lat.
 • Rak rdzeniasty tarczycy - Rozpoczyna się w komórkach C, które są odpowiedzialne za produkcję hormonu kalcytoniny. Istnieją zespoły genetyczne, które zwiększają ryzyko tego typu raka tarczycy.
 • Rak anaplastyczny tarczycy - To rzadki i szybko rozwijający się rodzaj raka tarczycy[3]. Zwykle dotyka osoby w wieku 60 lat lub starsze.
 • Chłoniak tarczycy - Jest to również rzadka postać raka tarczycy, która zaczyna się w komórkach układu odpornościowego. Rośnie bardzo szybko i zwykle występuje u osób starszych.

Testy i diagnostyka

Aby zdiagnozować raka tarczycy, lekarz potrzebuje dokładnej historii medycznej; następnie zostanie przeprowadzone badanie fizykalne.

Struny głosowe zostaną sprawdzone za pomocą laryngoskopu i można zlecić badanie TK lub USG, aby lepiej przyjrzeć się tarczycy.

Jeśli pojawią się guzki lub guzki, a lekarz podejrzewa, że ​​są rakowe, zostanie wykonana cienkoigłowa biopsja gruczołu tarczowego.

Inne testy do diagnozowania raka tarczycy to:

 • Testy krwi - Sprawdzane są poziomy hormonu tyreotropowego (TSH), antygenu rakowo-płodowego (CEA) i kalcytoniny w surowicy.
 • Test poziomu tyreoglobuliny w surowicy - Ma to na celu sprawdzenie pozostałego raka.
 • Skany radioaktywnego jodu - Ma to na celu sprawdzenie, czy rak nie rozprzestrzenił się poza tarczycę.
 • MRI, PET i RTG klatki piersiowej - Czasami są one wykonywane, aby uzyskać jaśniejszy obraz raka.
Testy i diagnostyka

Kilka testów i diagnozy w celu rozwiązania raka tarczycy. Obrazy Shutterstock

Zabiegi i leki

Ponownie, leczenie raka tarczycy zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania, ogólnego stanu zdrowia i preferencji pacjenta.

 • Chirurgia - Część całej tarczycy można usunąć operacyjnie. W niektórych przypadkach węzły chłonne z tyłu mogą również zostać usunięte, jeśli dotarł do nich rak. Operacja wiąże się z ryzykiem krwawienia i infekcji, a gruczoły przytarczyczne mogą również spowodować uszkodzenie podczas zabiegu.
 • Terapia hormonalna tarczycy - Po usunięciu tarczycy lub jej części, lewotyroksynę należy przyjmować do końca życia. Ma to na celu dostarczenie organizmowi brakujących hormonów i zahamowanie produkcji TSH.
 • Jod radioaktywny - Duże dawki określonej formy radioaktywnego jodu są używane do niszczenia mikroskopijnych obszarów dotkniętych rakiem tarczycy. Może być również stosowany w leczeniu nawracającego raka tarczycy lub jeśli rak rozprzestrzenił się na inne obszary.
 • Radioterapia zewnętrzna - Wiązki wysokoenergetyczne służą do namierzania precyzyjnych obszarów ciała w celu zniszczenia komórek rakowych. Można to zrobić przed operacją lub po niej, jeśli leczenie jodem radioaktywnym nie jest skuteczne.
 • Chemioterapia - Leki są używane do zabijania komórek rakowych. Chemikalia są podawane do żyły, gdzie przemieszczają się po całym organizmie, aby zabić rosnące komórki, w tym komórki rakowe. Nie jest to powszechnie stosowane w przypadku raka tarczycy.
 • Ablacja alkoholowa - Alkohol jest wstrzykiwany w małe raki tarczycy w celu zwalczania nowotworów znajdujących się w niedostępnych obszarach.
 • Ukierunkowana terapia lekowa - Leki są używane do atakowania luk w komórkach rakowych. Docelowe leki obejmują kabozantynib, sorafenib i wandetanib. Ta opcja jest stosowana u osób w zaawansowanych stadiach raka tarczycy.

Możesz przeczytać - Guzki tarczycy: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Środki ostrożności i dbanie o siebie

Rozpoznanie raka tarczycy jest przerażające, ale istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nim.

Dowiedz się wszystkiego, czego możesz się dowiedzieć o raku tarczycy, aby móc podejmować najlepsze decyzje dotyczące opieki.

Możesz także nawiązać kontakt z innymi osobami cierpiącymi na tę samą chorobę lub porozmawiać z osobami, które przeżyły raka tarczycy.

Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować w odniesieniu do swojego zdrowia i utrzymuj sprawność i siłę ciała, co pomoże Ci przejść przez leczenie raka tarczycy.

Autor
Facebook Twitter

Dr Dalal Akoury, MD

Dr Akoury jest założycielem i dyrektorem medycznym AWAREmed Health and Wellness Resource Centre. Praktyki dr Dalal Akoury, Cellula

Podobne posty

Pokaż wszystkie