Zaktualizowano: 2020, 24 września

Jak Kostaryka osiągnęła świetne wyniki w walce z pandemią COVID-19

Zobacz, jak ten mały kraj w Ameryce Środkowej radzi sobie z ograniczeniem liczby przypadków i zdrową populacją.
Jak Kostaryka osiągnęła świetne wyniki w walce z pandemią COVID-19
Kostaryka stała się historią sukcesu w walce z koronawirusem. Zdjęcie: Pixabay

W Ameryce Łacińskiej pierwszy potwierdzony przypadek COVID-19 wykryto w Kostaryce, kraj zamieszkały przez 5,000,000 1,000 XNUMX ludzi, z jednym lekarzem na XNUMX XNUMX mieszkańców. Jednak to, co mogło być składnikiem zagrożenia zdrowia, stało się historią sukcesu pandemii.

27 maja Kostaryka miała zgłaszane dziesięć zgonów, 956 przypadków i 634 wyzdrowienia. Liczby te są porównywalne z danymi w Nowej Zelandii rekord, kraju z zaawansowanym zapleczem medycznym. Raport COVID Kostaryki jest przykładem doskonałego zarządzania wirusem.

W jaki sposób Kostaryka była bardzo skuteczna w zwalczaniu wirusa?

W jaki sposób osiągnęła doskonałe wyniki, takie jak Nowa Zelandia?

Poniżej znajduje się pięć powodów, które mogą odpowiedzieć na te pytania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

1. Podkreślenie zdrowia przede wszystkim

Kostaryka zapewnia swoim obywatelom konkurencyjną powszechną opiekę zdrowotną, mimo że jest nazywana krajem trzeciego świata. Obejmuje prawie 95 procent populacji kraju. Według WHO, Kostaryka ma jedną z najwyższych oczekiwanych długości życia (79.91 lat) na świecie, ze względu na mniej poważny gradient stanu zdrowia i ciągłe wspieranie powszechnej opieki zdrowotnej w kraju.

W kraju działa około trzydziestu klinik i szpitali oraz blisko tysiąc podstawowej kompleksowej opieki na poziomie lokalnym. Kostaryka utworzyła również w ciągu kilku tygodni specjalnie zaprojektowane centrum dla osób z chorobą koronawirusa, wyposażone we wszystkie niezbędne materiały i sprzęt do leczenia pacjentów.

Ponadto osoby, które uzyskały pozytywny wynik na obecność wirusa, są zobowiązane do izolacji lub zamknięcia się w swoich domach na czternaście dni. Ponadto pacjenci ci otrzymują codzienną bezpośrednią lub telefoniczną obserwację przez zespół medyczny.

2. Bardzo szybka reakcja

Kiedy nowego koronawirusa uznano za pandemię, Kostaryka oparła swoje działania i decyzje na dowodach naukowych. Stawia więc ochronę zdrowia i zachowanie życia ponad innymi sprawami, takimi jak polityka.

Tak więc, Prezydent Carlos Alvarado delegował Daniela Salasa, eksperta epidemiologicznego, do kierowania reakcją kraju na kryzys jako minister zdrowia. Stan dysponował już przygotowaniami i planami opieki na wypadek prawdopodobnych pandemii dzięki swoim przeszłym doświadczeniom z SARS, grypą AH1N1 i ptasią grypą.

Sam Minister Zdrowia Daniel Salas dołączył do zespołów technicznych i koordynator Dyrekcji Nadzoru Zdrowia Ministerstwa. Salas wraz z Romanem Macayą, prezesem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, stali się autorytetami i wzorcami dla całego narodu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się i zapobiegać infekcjom.

Kostaryka wprowadziła surowe środki, które obejmują zamknięcie szkół i uniwersytetów, ograniczenia dotyczące pojazdów sanitarnych i nie tylko. Przede wszystkim władze zdecydowały o umieszczeniu Światowa Organizacja Zdrowia or Pan American Health Organization jako międzynarodowy lider i punkt odniesienia w odpowiedzi na wirusa. Mocno wykonali globalne zalecenia i wytyczne.

Ponadto Kostaryka rozwinęła swoją własną Zestawy testowe na koronawirusa bez tak dużej zależności od rynku międzynarodowego. Kostaryka planuje przyjąć protokoły do ​​zmiany etapów lub części komercyjnych zestawów testowych przy użyciu odczynników i niższych nakładów. Władze mają nadzieję, że wkrótce będą produkowane w kraju zestawy testowe.

3. Powstrzymywanie się z samozadowolenia

Minister Zdrowia codziennie zapowiada to samo ostrzeżenie na wieczornej konferencji prasowej. Według Salasa musimy być bardzo ostrożni, nie możemy się zbytnio zrelaksować i musimy przestrzegać wszystkich protokołów zdrowotnych.

Stopniowo Rząd Kostaryki zdecydował się znieść niektóre ze swoich środków z pewnością, jak na dotychczasowe wyniki. Niektóre firmy mogą zacząć ponownie otwierać, mając ograniczoną pojemność. Ponadto niektóre sporty indywidualne można uprawiać na otwartej przestrzeni.

4. Działa odpowiedzialnie

Wszystkie działania podjęte i wdrożone przez rząd stworzyły wzajemne zaufanie i silne poczucie odpowiedzialności między władzami a społeczeństwem. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie postępowali zgodnie z wezwaniem do przestrzegania odpowiednich środków higieny, takich jak pozostanie w domu, mycie rąk, zachowanie dystansu społecznego i inne.

Wiele organizacji społecznych, fundacji i firm wysyła żywność i pomoc tym, na których spowolnienie gospodarcze ma ogromny wpływ. Inne firmy współpracowały z rządem w zakresie dystrybucji leków. Jest też wiele przykładów solidarności i wsparcia ze strony społeczeństwa.

5. Solidne wsparcie instytucjonalne

Większość instytucji w Kostaryce była gotowa zareagować na pandemię COVID-19. Przykładowo, produkcja National Liquor Factory została zmieniona na produkcję żelu alkoholowego, a Urząd Pocztowy był odpowiedzialny za dystrybucję żelu alkoholowego na terenie całego kraju.

Ponadto uczelnie publiczne skupiły się na stworzeniu respiratorów do wzmocnienia i wyposażenia oddziałów intensywnej terapii w kraju. Dodatkowo National Learning Institute stworzyło tysiące PPE, aby pomóc frontlinerom. Wszystkie te formy wsparcia pomogły rządowi w powstrzymaniu wirusa.

Na wynos

Kostaryka nie ogłasza zwycięstwa nad pandemią, ponieważ naród nie wygrał jeszcze bitwy. Rząd i władze wiedzą, że czeka nas jeszcze wiele przeszkód i przeszkód. Chociaż bitwa jeszcze się nie skończyła, dotychczasowe dane pokazują, że Kostaryka postąpiła dobrze, a inne kraje mogą uzyskać wgląd w to, jak lepiej zarządzać pandemią dzięki wysiłkom tego kraju.

Podobne posty

Pokaż wszystkie