Zaktualizowano: 2019, 8 sierpnia

Glukozamina: korzyści, negatywne skutki uboczne i zalecane dawki

Glukozamina: korzyści, negatywne skutki uboczne i zalecane dawki

Przegląd glukozaminy

Glukozamina zajmuje czołowe miejsce jako jeden z najpopularniejszych suplementów na całym świecie. W chemii glukozamina odnosi się do aminocukru.

Odgrywa znaczącą rolę w budowaniu chrząstki, tkanki amortyzującej stawy. Jeśli ćwiczenia wywierają duży wpływ na stawy, takie jak kolano i biodra, możesz je zmniejszyć, stosując glukozaminę.

Osoby, które zwykle wykonują ćwiczenia o dużym wpływie, są narażone na zwiększone ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów. Zwykle pogarsza się to wraz z wiekiem. Dzięki glukozaminie możesz zapobiec ciężkości stanu.

Skąd wziąć glukozaminę?

Twoje ciało może naturalnie wytwarzać glukozaminę. Jednym z wygodnych źródeł glukozaminy jest chrząstka zwierzęca.

Możesz znaleźć dużo glukozaminy w mięsie psa, choć większość nie jest spożywana. Inne źródła obejmują muszle skorupiaków, takich jak homary, krewetki i kraby. Ponadto pszenica i kukurydza są również niezawodnymi źródłami roślinnymi dla glukozaminy.

Korzyści z glukozaminy dla stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów odnosi się do stanu, który oznacza pogorszenie stawów.

W wyniku mechanicznego obciążenia stawów przez dłuższy czas dochodzi do zużycia chrząstki i kości podchrzęstnej. W końcu zaczynasz zauważać bóle stawów i sztywność, które dotyczą głównie kolan i bioder.

Badania wykazały, że glukozamina może być skuteczna w leczeniu i spowalnianiu powstawania choroby zwyrodnieniowej stawów.

Sugeruje się, że glukozamina może skutecznie zmniejszyć ból, który się z tym wiąże zapalenie kości i stawów, złagodzić ból stawów oraz zmniejszyć obrzęk i sztywność stawów.

Niezliczone badania i recenzje faworyzują glukozaminę, chociaż wyniki są mieszane. W 2000 roku McAlindon i wsp. Doszli do wniosku, że glukozamina jest umiarkowanie skuteczna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Inne badania wykazały, że glukozamina może być bardziej skuteczna niż placebo, a skutki są bardziej wyraźne u osób cierpiących na ciężką chorobę zwyrodnieniową stawów w porównaniu z łagodnymi objawami.

Czy bierzesz NLPZ w celu złagodzenia bólu stawów? Możesz zmniejszyć dawki, łącząc je z glukozaminą. To się opłaca, bo istnieją twierdzenia, że ​​NLPZ mogą powodować wrzody żołądka.

Negatywne skutki uboczne glukozaminy

Glukozamina jest uważana za bezpieczną i została zatwierdzona w wielu krajach europejskich do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. W przeglądzie bezpieczeństwa stwierdzono, że efekt glukozaminy jest bardziej wyraźny niż placebo. Jest o wiele bezpieczniejszy w użyciu niż większość NLPZ, które mają negatywne skutki lub ofiary śmiertelne. Dodatkowo glukozamina może być stosowana przez diabetyków, ponieważ nie wpływa na poziom cukru we krwi.

Zalecane dawki glukozaminy i czas stosowania składników

Zalecana dzienna dawka glukozaminy to 1500 mg dziennie. Możesz przyjmować 500 mg trzy razy dziennie lub jako pojedynczą skoncentrowaną tabletkę raz dziennie.

Jeśli masz wrażliwy żołądek, bierz go razem z posiłkami. Za kilka miesięcy zaczniesz zauważać efekty.

Suplementy glukozaminy

Możesz go dostać jako samodzielny suplement w postaci proszku lub tabletki. Większość suplementów na stawy zawiera glukozaminę jako jeden ze składników. Typowe formy glukozaminy obejmują siarczan glukozaminy i chlorowodorek glukozaminy (HCL).

HCL jest bardziej przyswajalna w porównaniu z siarczanem glukozaminy.

Możesz także czytać: Korzyści zdrowotne wynikające ze skrzypu

Podobne posty

Pokaż wszystkie