Zaktualizowano: 2020, 22 stycznia

Przegląd faktów żywieniowych i korzyści oferowanych przez ekstrakt z zielonej herbaty

Przegląd faktów żywieniowych i korzyści oferowanych przez ekstrakt z zielonej herbaty

Ekstrakt z liści zielonej herbaty

Ekstrakt z zielonej herbaty pozyskiwany jest z liści zielonej herbaty. Zawiera substancje przeciwutleniające, głównie katechiny zielonej herbaty. Obecnie staje się coraz bardziej popularny wśród ludzi ze względu na różne korzyści zdrowotne, jakie zapewnia. Cztery różne rodzaje ekstraktów z zielonej herbaty to ekstrakty miękkie, suche, częściowo oczyszczone i mocne napary.

Pochodzenie ekstraktu z liści zielonej herbaty

Liść Zielonej Herbaty

Zielona herbata pochodzi z Chin i jest obecnie spożywana przez ludzi w całej Azji i na Zachodzie. Pochodzi z rośliny o nazwie Carmellia sinensis. Zielona herbata zawiera naturalne przeciwutleniacze, takie jak galusan epigallokatechiny (EGCG).

Mocny ekstrakt naparów powstaje przez namoczenie liści herbaty w wodnym roztworze alkoholu.

Pozyskać suche ekstrakty, mocne napary zawierają do 40-50% części stałych. Po spryskaniu stają się odwodnionym ekstraktem i proszkiem.

W przypadku miękkich ekstraktów roztwór przetwarzany przez mocne napary jest dalej zagęszczany do 20-25%.

Dla częściowo oczyszczone ekstraktyw celu uzyskania wyższej zawartości katechin herbaty stosuje się procesy oczyszczania, takie jak ekstrakcja rozpuszczalnikiem, chromatografia lub ekstrakcja membranowa i techniki separacji.

Wartości odżywcze

 • Zielona herbata to napój nawilżający
 • Jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy i alkaloidów
 • 3-galusan epigallokatechiny (EGCG) jest najważniejszym składnikiem zielonej herbaty. Przeciwutleniacz, który jest jeszcze silniejszy niż witamina E czy witamina C.
 • Zawiera różne witaminy, takie jak A, B, C, D, E, H, K i B5
 • Zielona herbata jest bezkaloryczna, jeśli nie zawiera słodzików i dodatków
 • Zielona herbata zawiera niewielkie ilości kofeiny
 • Zielona herbata to źródło minerałów, takich jak chrom, mangan, selen i cynk

Jakie korzyści może przynieść nam zielona herbata?

Według różnych badań zielona herbata ma wiele korzyści zdrowotnych.

 • Pomaga zmniejszyć wagę. Zielona herbata zwiększa metabolizm. Polifenol w zielonej herbacie zwiększa poziom utleniania tłuszczu i tempo, w jakim żywność jest przekształcana w kalorie w naszym organizmie.
 • Poprzez swoje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, zielona herbata może nam również pomóc w pielęgnacji skóry, zmniejszając uszkodzenia słoneczne, zmarszczki i oznaki starzenia.
 • Katechiny herbaty działają jako środki przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, dzięki czemu mogą leczyć wiele chorób, takich jak grypa i rak.
 • Zielona herbata może pomóc w leczeniu cukrzycy poprzez regulację poziomu glukozy i spowolnienie wzrostu poziomu cukru we krwi po jedzeniu.
 • Teanina zawarta w zielonej herbacie pomaga leczyć depresję, działając kojąco na osoby pijące herbatę.
 • Może zmniejszyć ryzyko raka, zabijając komórki rakowe i pozostawiając otaczające tkanki w nienaruszonym stanie.
 • Zielona herbata pomaga utrzymać poziom cholesterolu w naszym organizmie, obniżając poziom złego cholesterolu we krwi.
 • Pomaga zapobiegać chorobom serca, chroniąc organizm przed tworzeniem się skrzepów i pomagając zachować spokój naczyniom krwionośnym.
 • Badania pokazują, że zielona herbata zapobiega umieraniu komórek mózgowych i naprawia uszkodzone komórki mózgowe. Opóźnia szkody spowodowane przez chorobę Parkinsona i Alzheimera.
 • Regularne spożywanie zielonej herbaty pomaga zmniejszyć możliwość wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.
 • Katechina niszczy wirusy i bakterie, które powodują problemy z zębami i infekcje gardła.
 • Zielona herbata pomaga osobie bardziej aktywnej umysłowo i czujnej. Poprawia również proces myślenia.
 • Jest stosowany w maści do leczenia brodawek narządów płciowych.
 • Chroni nas również przed uszkodzeniem wątroby.

Jak to pomaga w utracie wagi?

Oprócz innych korzyści zdrowotnych, zielona herbata może również ułatwić redukcję wagi. Zielona herbata pomaga organizmowi spalać tłuszcze i kalorie.

Zielona herbata spala tłuszcz

Po spożyciu cukier i tłuszcze są syntetyzowane w organizmie i przekształcane w trójglicerydy. Triglicerydy są niezbędne, ponieważ dostarczają energii do wykonywania różnych funkcji organizmu, ale nadmiar trójglicerydów jest przekształcany w tłuszcze. To z kolei może prowadzić do otyłości.

Ponieważ zielona herbata zawiera dużą ilość polifenoli, może przeciwdziałać ryzyku nadmiaru trójglicerydów. Polifenol aktywuje pewien enzym, który rozpuszcza nadmiar trójglicerydów. Dlatego regularne spożywanie zielonej herbaty może zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Zielona herbata stymuluje metabolizm

Różne przeciwutleniacze znajdujące się w zielonej herbacie mogą pomóc Ci na wiele sposobów. Galusan epigallokatechiny (EGCG) pomaga stymulować metabolizm i ułatwia utratę wagi. Kofeina wraz z EGCG umożliwia ośrodkowemu układowi nerwowemu uwalnianie tłuszczu do krwiobiegu, a następnie organizm może wykorzystać tłuszcz jako paliwo.

Zielona herbata poprawia wytrzymałość

Ponieważ ćwiczenia są jednym z najskuteczniejszych sposobów odchudzania, zielona herbata nie tylko zrzuca kalorie, ale także poprawia poziom energii i bardzo pomaga w budowaniu mięśni, co ponownie przyspiesza metabolizm. Polifenole katechiny obecne w zielonej herbacie stymulują wątrobę i komórki mięśniowe do wykorzystania większej ilości tłuszczów. W związku z tym węglowodany będą zużywane w wolniejszym tempie, co z kolei umożliwi organizmowi dłuższe ćwiczenia.

Końcowa myśl

Według badań zielona herbata może tylko do pewnego stopnia zwiększyć metabolizm (niektórzy twierdzą, że 4%, co odpowiada tylko 100 kaloriom dziennie). Jeśli musisz spalić kalorie i schudnąć w bardzo krótkim czasie, zielona herbata może nie być najlepszym wyborem. Jednak oprócz pomocy w utrzymaniu zdrowej wagi może również pomóc Ci żyć zdrowiej.

Podobne posty

Pokaż wszystkie