Zaktualizowano: 2019, lipiec 19

Co to jest MSM (metylosulfonylometan) i jakie są jego zastosowania i skutki uboczne?

Co to jest MSM (metylosulfonylometan) i jakie są jego zastosowania i skutki uboczne?

Co to jest MSM?

Metylosulfonylometan, który jest powszechnie znany jako MSM, jest związkiem siarki, który występuje naturalnie, a także jest składnikiem odżywczym występującym w wielu produktach spożywczych. Można go znaleźć w normalnej diecie ludzi, ale związek ten stał się popularnym suplementem diety. Prawidłowa nazwa chemiczna MSM to w rzeczywistości sulfon dimetylowy. Jest to główny, utleniony metabolit dimetylosulfotlenku, który ma kilka właściwości terapeutycznych podobnych do jego związku macierzystego. Należy do grupy związków występujących powszechnie w łańcuchach pokarmowych życia morskiego i lądowego.

Jakie są źródła MSM?

Wszystkie MSM, które są dostępne w handlu, są wytwarzane w reakcji dimetylosulfotlenku z nadtlenkiem wodoru. Istnieje wiele źródeł surowców używanych do syntezy MOM. Obejmuje to rośliny i inne materiały pochodzenia organicznego. Zwróć uwagę, że źródła surowców nie mają związku z produktem końcowym. Proces syntezy wytwarzania MSM jest chemicznie podobny do tego, który występuje naturalnie. Nadal nie ma komercyjnie opłacalnego sposobu ekstrakcji MOM z roślin lub innych źródeł organicznych.

Istnieją roślinne źródła grup metylowych, takie jak przetworzona miazga z sosny południowej, ale tak nie jest w przypadku siarki. Chociaż MSM występuje naturalnie, ilości w żywności są zbyt małe do ekstrakcji, więc nie można go wykorzystać do produkcji komercyjnej. Najczystszą postać MSM można uzyskać poprzez destylację lub krystalizację. Jednak destylacja jest powszechnie akceptowaną, lepszą metodą oczyszczania.

Źródła MSM

Jakie są skutki uboczne MSM?

Przeprowadzono kilka badań klinicznych, w których stosowano dawki od 1,500 do 6,000 mg dziennie. Badania te wskazują, że nawet duże dawki nie mają problemów z bezpieczeństwem. Oprócz zaburzeń żołądkowych, sporadycznych luźnych stolców i innych drobnych skutków ubocznych, nie występują problemy z bezpieczeństwem.

Często zadawane pytania dotyczące MSM

Jakie przepisy obejmują MSM?
MSM jest regulowany jako suplement diety w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków (FDA) jest odpowiedzialna za jej regulację, podobnie jak inne suplementy diety. FDA wymaga, aby oświadczenia dotyczące produktu były zgodne z prawdą, poparte badaniami naukowymi i nie wprowadzały w błąd. Mają prawo zakazać lub wycofać niebezpieczne suplementy diety. Ponadto FDA wymaga, aby wszystkie suplementy diety były wytwarzane zgodnie z Dobrymi Praktykami Produkcyjnymi z dokumentacją i przy użyciu spójnych metod.

Jak działa MSM?
Dokładne mechanizmy działania MSM są nadal badane w badaniach naukowych. Jednak istnieją już badania, które potwierdziły jego bezpieczeństwo i skuteczność jako środka przeciwzapalnego. Niektóre badania wskazują również, że może przyczyniać się do integralności chrząstki stawowej i innej tkanki łącznej. W badaniach na zwierzętach zakończonych niedawno w Japonii stwierdzono, że MSM jest immunomodulatorem, co oznacza, że ​​zapobiega on wykonywaniu przez układ odpornościowy niebezpiecznych odpowiedzi autoimmunologicznych na niektóre szkodliwe bodźce. Pracował również nad zapobieganiem miejscowemu zapaleniu w pewnym znaczącym stopniu, aby zatrzymać reakcję autoimmunologiczną na genetycznym etapie indukcji. Ma pozytywny wpływ na niektóre odpowiedzi autoimmunologiczne, takie jak wytwarzanie przeciwciał przeciwko tkankom organizmu.

Badania wykazały również, że MSM hamuje rozwój nieprawidłowych przeciwciał przeciwko kolagenowi, jednocześnie zapobiegając wytwarzaniu przez organizm czynnika reumatoidalnego i przeciwciał przeciwjądrowych. Właściwości uśmierzające ból MSM są dobrze znane, chociaż dokładne mechanizmy jego działania są nadal badane. Eksperci uważają, że hamuje zapalne prostaglandyny i leukotrieny, aby zapobiec tworzeniu się w organizmie kaskad zapalnych związanych z wytwarzaniem bólu.

Czy mogę przyjmować MSM, jeśli jestem w ciąży?
Korzystanie z MSM podczas ciąża lub gdy kobieta karmi piersią jest odradzana, chociaż nie są znane żadne niepożądane skutki jego stosowania. Kobiety, które próbują zajść w ciążę, są już w ciąży lub karmią piersią, powinny zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu lub leku.

Czy MSM ma udowodniony wpływ na insulinę, poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi lub wrzód trawienny?
Nie ma udowodnionego wpływu przyjmowania MSM na insulinę, poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi lub wrzód trawienny. Pamiętaj, że siarka jest tak naprawdę składnikiem wielu hormonów i aminokwasów i jest potrzebna do naturalnej produkcji hormonów i innych przetwarzanych w organizmie. Chociaż siarka jest związana z produkcją insuliny, suplementacja siarką nie ma żadnego wpływu na jej produkcję. Wynika to ze złożonej natury szlaków regulacyjnych metabolizmu cukru we krwi.

Must Watch - Korzyści z MSM (metylosulfonylometanu)

Czy MSM jest koszerne czy halal?
Istnieją marki MSM, które są koszerne i halal, ale inne nie. Zwykle jest to podane na opakowaniu produktu. Jeśli na opakowaniu nie ma takich informacji, skontaktuj się z producentem, aby ustalić, czy dana marka spełnia takie normy.

Podobne posty

Pokaż wszystkie