Zaktualizowano: 2019, 8 sierpnia

Ciekawe fakty na temat Saw Palmetto - korzyści zdrowotne, skutki uboczne i nie tylko

Ciekawe fakty na temat Saw Palmetto - korzyści zdrowotne, skutki uboczne i nie tylko

Co to jest Saw Palmetto?

Saw Palmetto to ekstrakt otrzymywany z dojrzałych owoców rośliny o nazwie Serenoa repens.

Jest stosowany w medycynie tradycyjnej do zwiększania zawartości fitosteroli i kwasów tłuszczowych.

Przede wszystkim Saw Palmetto pomaga w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH), znanego również jako przerost prostaty.

W jednym badaniu klinicznym stwierdzono, że Saw Palmetto był bardziej skuteczny niż placebo stosowane w leczeniu BPH.

Oprócz infekcji prostaty, Saw Palmetto jest również stosowany między innymi w leczeniu kaszlu i przeziębienia, astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, bólu gardła i migrenowych bólów głowy.

Ponadto jest uważany za środek moczopędny i afrodyzjak, który zwiększa przepływ krwi w celu zwiększenia popędu seksualnego oraz jako środek uspokajający i relaksujący.

Skąd to pochodzi?

Saw Palmetto pozyskiwana jest z dojrzałych owoców Serenoa repens, powszechnie wykorzystywanych przez Indian amerykańskich w medycynie tradycyjnej jako pożywienie oraz w leczeniu problemów z układem moczowym i rozrodczym.

Majowie używali palmy sabałowej jako napoju tonizującego, podczas gdy Seminoles używali jagód jako środka wykrztuśnego i antyseptycznego.

Szacuje się, że europejscy i amerykańscy lekarze używają surowego ekstraktu z palmy sabałowej od ponad 200 lat.

Jakie są możliwe korzyści zdrowotne?

Badania wykazały, że ekstrakt z palmy sabałowej może być skuteczny w leczeniu różnych schorzeń, w tym:

Korzyści zdrowotne Saw Palmetto
  • Skraca operację prostaty: Badania wskazują, że codzienne spożywanie 320 miligramów ekstraktów z palmy sabałowej przez 2 miesiące może skrócić czas wymagany do operacji prostaty. Zapobiega utracie krwi lub powstawaniu powikłań w trakcie procesu.
  • Promuje przepływ krwi do narządów rozrodczych, aby zwiększyć popęd seksualny i wydajność.
  • Pomaga w leczeniu niektórych objawów związanych z BPH, zwłaszcza u starszych mężczyzn.
  • Ma działanie przeciwzapalne, które przynosi dodatkowe korzyści dla zdrowia prostaty.
  • Poprawia objawy ze strony układu moczowego i przepływ moczu, zgodnie z badaniem z udziałem 239 osób z objawowym BPH.
  • Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonów testosteronu.
  • It zapobiega wypadaniu włosów i przedwczesne starzenie.

Jakie są potencjalne skutki uboczne Saw Palmetto?

Podczas gdy Saw Palmetto jest uważany za bezpieczny, może wywołać pewne łagodne skutki uboczne, szczególnie jeśli jest przyjmowany w wyższych dawkach.

Niektóre z działań niepożądanych zgłaszanych podczas stosowania Saw Palmetto obejmują zaparcia, nudności, wymioty, zawroty głowy, biegunka i ból głowy. Niemniej jednak te skutki uboczne nie są powszechne, jak te wywoływane przez pigułkę cukrową.

Niektóre osoby zgłaszały reakcje alergiczne po przyjęciu Saw Palmetto. Należą do nich problemy żołądkowo-jelitowe, zwiększone krwawienie i zmieniona ochota na seks.

Jeśli masz chorobę serca, stosowanie Saw Palmetto może zwiększyć ryzyko zawału serca, zgodnie z wstępnymi ustaleniami.

Chociaż nie ma wystarczających dowodów, naukowcy obawiają się również, że ekstrakt z palmy sabałowej może powodować problemy z wątrobą lub trzustką.

Zalecane dawki i czas dla Saw Palmetto

Dawki i czas stosowania Saw Palmetto, które przeszły badania naukowe, obejmują te dotyczące łagodnego rozrostu gruczołu krokowego i łysiny.

  • BHP: Weź 160 miligramów Saw Palmetto dwa razy dziennie lub 320 miligramów raz dziennie.
  • Łysie plamy: połącz 200 miligramów Saw Palmetto z 50 miligramami beta-sitosterolu. Stosuj kombinację dwa razy dziennie.

Dawki i czas mogą się różnić w zależności od leczonego stanu. Dlatego zaleca się postępować zgodnie z instrukcjami producenta lub zasięgnąć porady wykwalifikowanego lekarza.

Zastosowania Saw Palmetto w suplementach

Kilka suplementów dostępnych na rynku zawiera Saw Palmetto jako jeden ze składników aktywnych.

Suplementy są dostępne w różnych formach, które mają na celu rozwiązanie szeregu problemów zdrowotnych, w tym utraty popędu seksualnego, zaburzeń erekcji, przedwczesnego starzenia się, wypadania włosów, Powiększona prostata, kaszel, przeziębienia, astmę i przewlekły ból pleców m.in.

Jednak nie zaleca się przyjmowania suplementów Saw Palmetto, jeśli jesteś w ciążykarmiących piersią lub planujących operację prostaty.

Przerwij stosowanie suplementów zawierających Saw Palmetto, jeśli wystąpią niepożądane skutki uboczne lub negatywne interakcje.

Saw Palmetto Interactions

Nie używaj ekstraktu z palmy sabałowej, jeśli bierzesz jakiekolwiek inne produkty zwiększające poziom estrogenu. Może wchodzić w interakcje z tabletki antykoncepcyjne to zawiera estrogen jako składnik aktywny.

Ponadto Saw Palmetto może przeszkadzać hormonalna terapia zastępcza. Połączenie Saw Palmetto z lekami przeciwzakrzepowymi może zwiększyć ryzyko krwawienia.

Pigułki antykoncepcyjne, których nie należy łączyć z ekstraktem z palmy sabałowej, obejmują etynyloestradiol i lewonorgestrel. Leki przeciwzakrzepowe, których należy unikać podczas stosowania Saw Palmetto to między innymi Fragmin, Lovenox, Voltaren i Cataflam.

Wnioski

Ekstrakt z palmy sabałowej jest bogaty w kwasy tłuszczowe i fitosterole, które, jak udowodniono naukowo, skutecznie radzą sobie z problemami zdrowotnymi, takimi jak BPH i infekcje dróg moczowych.

Przy większej liczbie badań może się okazać, że te ekstrakty są korzystne dla ogólnego samopoczucia osoby.

Jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność ekstraktów z palmy sabałowej po długotrwałym stosowaniu.

Możesz także przeczytać: Korzyści zdrowotne wynikające z Epimedium

Autor
Facebook Twitter

Evan Jensen, CPT

Evan Jensen jest znanym amerykańskim dietetykiem, dietetykiem i pisarzem o zdrowiu. Ma tytuł magistra dziennikarstwa, z więcej

Podobne posty

Pokaż wszystkie