Zaktualizowano: 2019, 7 marca

Witamina C: korzyści, skutki uboczne i zalecane dawki

Witamina C: korzyści, skutki uboczne i zalecane dawki

Czym jest witamina C?

Witamina C lub po prostu askorbinian to według ekspertów najbardziej skuteczny i bezpieczny składnik odżywczy. Jako ważny czynnik w produkcji kolagenu jest przydatny we wszystkich rodzajach gojenia się ran, takich jak skaleczenia, złamania kości, oparzenia, a także rany chirurgiczne; jest przyjmowany doustnie i przyspiesza gojenie ran. Ta pojedyncza witamina jest również znana jako dobry przeciwutleniacz i jest używana do metabolizmu białek. Może również zapobiegać powstawaniu zmarszczek skóry, problemom zdrowotnym prenatalnym, chorobom układu krążenia i chorobom oczu.

Skąd się bierze witamina C?

Witaminę C można uzyskać z wielu warzyw i owoców, takich jak kiwi, papryka, guawa, jarmuż, brokuły, jagody, pomarańcza, pomidory, groszek i papaja.

Zalety witaminy C

Witamina C jest niezbędna dla poprawy funkcji organizmu, jest naturalnym lekiem przeciwhistaminowym zapobiega powstawaniu histaminy uwalnia i zwiększa detoksykację histaminy. Według badań przeprowadzonych w 1992 roku, zdrowi dorośli przyjmujący codziennie 2 gramy witaminy C zauważyli zmniejszenie poziomu histaminy we krwi o 38% w ciągu zaledwie tygodnia. Niskie stężenia witaminy C w surowicy były związane ze zwiększonym poziomem histaminy w surowicy.

Ponieważ witamina C jest przeciwutleniaczem, pomaga zapobiegać zaćmie. Aby poradzić sobie ze wszystkimi wolnymi rodnikami, soczewka oka wymaga dużej ilości witaminy C, pozostaje ona skoncentrowana w soczewce, dlatego ważne jest, aby mieć dużo tej witaminy w organizmie, aby ułatwić organizmowi wyciągnięcie tej witaminy z krew i weź ją do soczewki, aby chronić ją przed uszkodzeniem.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo witaminy C.

Witamina C jest ogólnie bezpieczna, ale przyjmowanie jej w dużych ilościach może powodować biegunkę i rozstrój żołądka. Dorośli nie powinni przekraczać 2000 mg / dzień. Wysokie dawki witaminy C mają również niekorzystny wpływ na wydajność ćwiczeń.

Zalecane dawki i czas dla witaminy C.

Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla dorosłych to 75 mg dla kobiet i 90 mg dla mężczyzn, osoby palące i poddające się rygorystycznemu treningowi wymagają większej ilości witaminy C ze względu na zwiększoną produkcję wolnych rodników.

Dawki 200 mg witaminy C przyjmowane dwa razy dziennie okazały się skuteczne w zmniejszaniu szkód spowodowanych przez wolne rodniki podczas ćwiczeń. Jest to zalecana dawka witaminy C, którą można przyjmować z jedzeniem.

Suplementy witaminy C.

Witamina C występuje zwykle w postaci tabletek, które zawierają askorbinian sodu, kwas askorbinowy i inne pochodne witaminy C.Witaminę tę zawierają również suplementy przeciwutleniające, batony proteinowe, multiwitaminy, odżywki przedtreningowe i preparaty zwiększające wagę.

Podobne posty

Pokaż wszystkie