Zaktualizowano: 2019, lipiec 19

Co to jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa? (Objawy, przyczyny i diagnoza)

Dowiedz się więcej o przyczynach, objawach, powikłaniach i leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.
Co to jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa? (Objawy, przyczyny i diagnoza)
Zapalne zapalenie stawów obejmujące kręgosłup i duże stawy. Obrazy Shutterstock

Co to jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) definiuje się jako chorobę zapalną, która może powodować zrastanie się niektórych kręgów kręgosłupa.

Choroba jest tylko jednym z wielu rodzajów zapalenia stawów i chociaż może dotyczyć niektórych innych stawów w ciele, zwykle obejmuje kręgosłup.

AS powoduje zapalenie stawów kręgosłupa lub kręgów, które może prowadzić do silnego, przewlekłego bólu i dyskomfortu, wpływając w ten sposób na ogólną jakość życia pacjenta.

W najbardziej zaawansowanych przypadkach choroby, jak już wspomniano, stan zapalny prowadzi do powstania nowej kości w wyniku zespolenia kręgów.

Kręgosłup zrasta się w stałej, nieruchomej pozycji i zwykle tworzy pochyloną do przodu pozycję zwaną kifozą.

Czytaj dalej i odkryj więcej interesujących informacji na temat zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Oprócz kręgosłupa, w którym zwykle występuje zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ta choroba zapalna może również dotyczyć innych obszarów, w tym:

 • obcasy
 • Biodra
 • Żebra
 • Ramiona
 • Drobne stawy dłoni i stóp

W niektórych przypadkach choroba dotyka oczu (zapalenie błony naczyniowej oka lub tęczówki), a także serce i płuca.

Jedną z najbardziej wyróżniających się cech AS jest zajęcie stawów krzyżowo-biodrowych podczas progresji choroby.

Staw krzyżowo-biodrowy to połączenie między kością krzyżową a kościami biodrowymi miednicy, które są połączone mocnymi więzadłami.

Podstawową rolą tego stawu jest połączenie kręgosłupa i miednicy.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to tylko jeden z kilku rodzajów spondyloartropatia, ogólny termin odnoszący się do chorób zapalnych, które dotyczą zarówno stawów, jak i przyczepów ścięgnistych (widok, w którym ścięgna i więzadła przyczepiają się do kości).

Oprócz AS, który jest najczęstszym rodzajem spondyloartropatii, inne typy obejmują:

 • reaktywne zapalenie stawów
 • Łuszczycowe zapalenie stawów
 • Enteropatyczne zapalenie stawów

Tło historyczne zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Tło historyczne i pochodzenie niektórych chorób są zawsze przedmiotem licznych debat wśród naukowców, przede wszystkim dlatego, że diagnozy i etykiety zmieniają się w czasie.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą o długiej historii, biorąc pod uwagę, że chorowali na nią również faraonowie egipscy.

Radiologiczny badania z Amenhotepa II Ramzes II Wielki i jego syn Mereptah wykazali, że wśród faraonów XVIII i XIX dynastii było co najmniej trzech władców z AS.

W średniowieczu grupa z Bristolu zbadała 560 dorosłych szkieletów, z przynajmniej częścią nienaruszonego kręgosłupa, których szczątki zebrano z różnych kościołów i cmentarzy, w tym kości 7 saksońskich biskupów pochowanych w katedrze w Wells[1].

Ponad połowa badanych szkieletów miała pewien stopień osteofitozy kręgosłupa, ale zidentyfikowano tylko dwa przypadki spondyloartropatii.

Chociaż choroba pojawia się w stosunkowo niewielkiej próbie w porównaniu z liczbą badanych szkieletów, choroba znalezieniu wykazuje obecność tej choroby w średniowieczu.

Ludzie też pytają

Czy suplementy glukozaminy działają?
Jaki jest najlepszy środek przeciwbólowy na ból stawów?
Co to jest Projoint Plus?
Jak mogę wyleczyć ból pleców?
Jaka dieta jest dobra na zapalenie stawów?
Jakie są skutki uboczne przyjmowania leku Omega XL?
Jaki jest najlepszy suplement na stawy?

Chociaż zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa występuje od wieków, pierwsza obserwacja szkieletu dotkniętego chorobą miała miejsce we Włoszech.

Realdo de Colombo (włoski profesor anatomii) rozpoczął swoją płodną karierę jako asystent Andreasa Vesaliusa (lekarza, autora, twórcy współczesnej anatomii).

Później de Colombo został profesorem anatomii na Uniwersytecie w Padwie, jednej z najstarszych instytucji w Europie założonej w 1222 roku.

W XVI wieku, w czasach renesansu we Włoszech, Realdo de Colombo napisał anatomiczne opisy dwóch szkieletów charakterystycznych dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.[2]. Opisy anatomiczne zostały opublikowane w jego książce De Re Anatomica.

Opisy szkieletu dotkniętego zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa autorstwa Realdo de Colombo stanowiły solidną podstawę dla wszystkich innych odkryć, które miały miejsce dekady i wieki później.

W latach 1695–5 irlandzki lekarz i historyk Bernard Connor przedstawił pierwszego określonego opis tej choroby.

Opisał szkielet znaleziony na francuskim cmentarzu lub w kostnicy.

Kręgi i żebra szkieletu były tak prosto i ściśle połączone, ich więzadła idealnie kościste, a ich artykulacja tak zatarta, że ​​tworzą jedną jednolitą, ciągłą kość.

Connor wywnioskował również, że osoba, której szkielet badał, musiała mieć trudności z chodzeniem lub obracaniem się i mogła mieć nieprawidłowe oddychanie brzuszne i przeponowe.

W XVIII wieku trzech uczniów odkryło ludzki szkielet z podobnymi nieprawidłowościami, jakie opisał Connor.

Ich odkrycia zostały natychmiast opublikowane przez ich profesora Johann Sebastian Albrecht (lekarz i przyrodnik) w 1748 roku.

Kilka szkieletów dotkniętych zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa pochodzi z Londynu w XIX wieku, poczynając od Sir Benjamina Brodiego (angielskiego fizjologa i chirurga, który był pionierem w badaniach nad chorobami kości i stawów), który w 19 roku opisał przypadek mężczyzny, którego choroba rozpoczęła się, gdy był 1850, stając się całkowicie sztywny w ciągu zaledwie sześciu lat.

Mężczyzna od dawna miał reumatyzm kręgosłupa z deformacją przypominającą obręcz i czasami cierpiał na zapalenie oczu.

Stanowi to pierwszy zgłoszony przypadek zapalenia błony naczyniowej oka w połączeniu z ZZSK.

W 1858 roku William Sturge (lekarz i archeolog) szczegółowo opisał 26-letniego mężczyznę z nieruchomym kręgosłupem i klatką piersiową.

Choroba rozpoczęła się, gdy miał zaledwie 18 lat i obejmowała objawy, takie jak zapalenie cewki moczowej, ból pleców i zapalenie tęczówki.

Co więcej, w 1877 r. Charles Fagge (brytyjski chirurg) przedstawił pierwszą korelację wyników klinicznych i patologicznych.

Opisał 34-letniego mężczyznę doświadczającego kaszlu, sztywnego, zakrzywionego kręgosłupa, sztywności żeber i oddychającego głównie brzuchem.

W 1892 roku neurolog Vladimir Bechterew opisał trzech pacjentów: matkę, córkę i mężczyznę, którzy doznali urazu pleców[3].

Doszedł do wniosku, że przewlekły proces zachodzący w kręgach i rozwijający się niezależnie prowadzi do ankylozy.

Jest wysoce prawdopodobne, że proces ten prowadzi do rozlanego lub przewlekłego zapalenia tkanki łącznej zewnątrzoponowej.

Pomimo tego, że Bechterew opowiadał się za neurologicznym podejściem do choroby, obserwacja zarówno matki, jak i córki z zespołem Aspergera sugerowała predyspozycje genetyczne u niektórych osób.

Pięć lat później, w 1897 roku, neurolog Adolph Strömpell opisał przypadki dwóch pacjentów z całkowitymi zesztywnieniami kręgosłupa i obu stawów biodrowych.

Odkrył, że lordoza lędźwiowa w sztywnym kręgosłupie była dominującą cechą i opublikował zdjęcia tych pacjentów.

Adolph Strempell zalecił opisanie choroby w bardziej opisowy sposób, np. Przewlekłe zapalenie stawów kręgosłupa, bez skupiania się na cechach neurologicznych, tak jak w przypadku Bechterewa.

Najdokładniejszy opis kliniczny zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa dostarczył Pierre Marie (francuski neurolog) i ukuł termin spondylosis rhizomélique lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

W 1935 roku Charles Buckley opisał zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jako infekcję o niskiej zjadliwości, działającą przez dłuższy czas i uczulającą niektóre tkanki.

Amerykański chirurg Charles W. Hufnagel odkrył związek między tą chorobą a problemami z sercem w 1956 roku.

Potrzeba było dużo czasu, badań, opisów i raportów dotyczących zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, aby rozważyć i zbadać je jako oddzielną chorobę.

Odkrycie HLA-B27 w 1973 roku odegrało tutaj kluczową rolę. HLA-B27, ludzki antygen leukocytów, był pierwszy odkryty przez naukowców z Wielkiej Brytanii.

Występowanie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Niewiele wiadomo o występowaniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa na poziomie globalnym i krajowym w porównaniu z innymi postaciami zapalenia stawów.

Pierwsza systematyczna próba zestawienia szacunków rozpowszechnienia AS została opublikowana w 2013 roku.

Naukowcy odkryli, że średnia częstość występowania AS na 10,000 wynosiła:

 • 23.8 w Europie
 • 16.7 w Azji
 • 31.9 w Ameryce Północnej
 • 10.2 w Ameryce Łacińskiej
 • 7.4 w Afryce

Uważa się, że globalne rozpowszechnienie tej choroby zapalnej waha się między 0.1% a 1.4%, ale trudno jest mieć pewność, ponieważ dane na ten temat są w dużym stopniu ograniczone[4].

Choroba występuje częściej u osób o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, u których prawdopodobieństwo wystąpienia słabych wyników funkcjonalnych jest większe niż u ich odpowiedników o bardziej uprzywilejowanym statusie społeczno-ekonomicznym.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest bardziej rozpowszechnione w Europie i Azji niż w Ameryce Północnej i Południowej.

Na przykład szacunkowa liczba przypadków AS waha się od 1.30 do 1.56 mln w Europie i od 4.63 do 4.98 mln w Azji.

The rozpowszechnienie tej choroby w Stanach Zjednoczonych wynosi od 0.2% do 0.5%, w zależności od badanej populacji.

Zgodnie z niektóre szacunkiokoło 129 na 100,000 350,879 osób w Stanach Zjednoczonych cierpi na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, czyli około XNUMX XNUMX osób w tym kraju.

Przyczyny zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Dokładna przyczyna tej choroby nie jest znana, ale jak już wspomniano powyżej, genetyka odgrywa główną rolę w jej rozwoju.

Zdecydowana większość osób z ZA ma również gen wytwarzający marker genetyczny, wyżej wymienione białko HLA-B27.

U mieszkańców rasy kaukaskiej w Ameryce Północnej gen występuje u 7% zdrowej populacji i u ponad 90% pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

W rzeczywistości osoba, u której wykryto HLA-B27, ma od 5% do 6% szans na rozwój tej choroby zapalnej, niezdrowych tłuszczów, wysoko przetworzonej żywności, słodyczy.

Około jednej trzeciej całkowitego ryzyka genetycznego odpowiada za obecność tego genu.

To powiedziawszy, ważne jest, aby pamiętać, że obecność tego konkretnego markera genowego nie oznacza automatycznie, że dana osoba rozwinie ZA.

Chociaż wiele badań[5] potwierdzili związek między zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa a markerem genu HLA-B27, nie jest do końca jasne, dlaczego powoduje tę chorobę.

Naukowcy wiedzą, że naturalną funkcją markera genowego jest wiązanie i prezentowanie wewnątrzkomórkowych peptydów antygenowych w celu prezentacji powierzchni komórek cytotoksycznym limfocytom T (CTL), limfocytom, które zabijają inne komórki.

Gen HLA-B27 może powodować chorobę, prezentując artretogenne peptydy patogennym limfocytom T.

Innym postulatem jest to, że ten konkretny marker genowy powoduje AS ze względu na fakt, że ma nieprawidłową biologię komórki.

Tak więc, jeśli obecność tego genu powoduje AS, to dlaczego niektórzy ludzie mają pozytywny wynik na HLA-B27, ale nie rozwijają choroby?

Naukowcy założyć że mogą istnieć dwa rodzaje B27; jeden rodzaj niesie ze sobą ryzyko, a drugi nie.

W tej chwili pozostaje to teoria poddana badaniom naukowym.

Ponadto, chociaż B27 jest niezbędna do rozwoju dziedziczenia tej choroby, jej penetracja jest znacznie modyfikowana przez inne geny w organizmie.

Oprócz tego markera genowego istnieje niewielka liczba genów o umiarkowanym działaniu i duża liczba genów o niewielkim wpływie, z których wszystkie przyczyniają się do choroby.

W rzeczywistości przez długi czas naukowcy wierzyli, że AS jest stanem monogenowym ze względu na jego silny związek z HLA-B27, ale ostatnie badania dowiodły, że jest inaczej i odkryły, że inne geny również odgrywają pewną rolę.

Oprócz silnego związku z markerem genetycznym, aktualne dowody sugerują, że zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest wywoływane przez ekspozycję na powszechny patogen środowiskowy[6].

Ponieważ stan ten występuje na całym świecie, czynnik środowiskowy, który przyczynia się do jego wystąpienia, występuje od Afryki po Azję.

Głównym powodem, dla którego naukowcy uważają, że patogeny środowiskowe odgrywają rolę, jest to, że nigdy nie odnotowano epidemii AS, w przeciwieństwie do reaktywnego zapalenia stawów, kolejnego stanu związanego z B27.

Przypuszcza się, że czynnik środowiskowy związany z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa jest wszechobecny.

Taka jest teoria poparte badaniami szczurów transgenicznych B27, które ujawniają, że choroba rozwija się u szczurów narażonych na działanie normalnych jelitowych bakterii komensalnych, ale nie u zwierząt utrzymywanych w warunkach wolnych od zarazków.

Czynniki środowiskowe odgrywają większą rolę w momencie wystąpienia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i może mieć większy wpływ niż czynniki genetyczne.

To powiedziawszy, czynnik genetyczny jest ważniejszy w wpływie na rokowanie choroby.

Ponieważ zarówno środowisko, jak i genetyka odgrywają rolę w rozwoju AS, przeprowadzenie większej liczby badań na ten temat jest niezbędne, aby dowiedzieć się więcej o różnych aspektach choroby.

Czynniki ryzyka zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Chociaż każdy może rozwinąć zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, niektórzy ludzie są bardziej narażeni niż inni.

Czynniki ryzyka tej choroby obejmują:

 • Płeć - mężczyźni są bardziej prawdopodobne ta choroba niż kobiety. Współczynnik chorobowości wśród mężczyzn i kobiet wynosi 3: 1. Poza większą częstością objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa są cięższe u mężczyzn niż u kobiet
 • Historia rodzinna spondyloartropatii - podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, ryzyko rozwoju AS znacznie wzrasta u osób ze spondyloartropatią i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa w wywiadzie rodzinnym
 • Pozytywny wynik testu na obecność HLA-B27 - jak omówiono powyżej, ten marker genetyczny jest silnie powiązany z występowaniem AS. Chociaż nie u każdego z tym genem rozwinie się choroba, szanse są większe u osób z tym genem niż u osób z ujemnym wynikiem na obecność HLA-B27
 • Infekcje żołądkowo-jelitowe - infekcje jelit wywołane przez bakterie, takie jak Shigella, Salmonella i Campylobacter, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia AS, szczególnie jeśli masz geny, które czynią Cię podatnym. Mimo to nie jest jasne, dlaczego infekcje żołądkowo-jelitowe są powiązane z tą chorobą, jest to wysoce prawdopodobne ze względu na sposób, w jaki układ odpornościowy reaguje na bakterie. Co więcej, infekcja może wywołać chorobę, jeśli powoduje rozpad jelit, umożliwiając w ten sposób bakteriom przedostanie się do krwiobiegu w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych.

W przeciwieństwie do innych typów zapalenia stawów, które występują w starszym wieku (ryzyko wzrasta wraz z wiekiem), u osób w wieku od 17 do 45 lat rozwija się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Średni wiek zachorowania to 23 lata.

To powiedziawszy, w niektórych przypadkach ZA może wpływać na dzieci i osoby znacznie starsze.

Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Oznaki i objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa są zwykle związane ze stanem zapalnym kręgosłupa, stawów i innych części ciała.

Do najczęstszych objawów tej choroby zapalnej należą:

 • Zmęczenie - Zmęczenie jest częstym zjawiskiem w chorobach charakteryzujących się aktywnym i przewlekłym zapaleniem
 • Ból i sztywność - ciągły ból i sztywność w dolnej części pleców, pośladków i bioder utrzymujące się dłużej niż trzy miesiące. Typowy ból pleców zwykle ustępuje po odpoczynku, podczas gdy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest inne. W większości przypadków ból i sztywność nasilają się dopiero po dłuższej bezczynności, nawet po przebudzeniu. Inną różnicą między zwykłym bólem pleców a zespołem Aspergera jest to, że zwykły ból pleców ma tendencję do nasilania się po wysiłku. Z drugiej strony objawy AS mogą stać się bardziej tolerowane po wysiłku fizycznym
 • Niewyjaśniony ból pięt, stawów i klatki piersiowej - ponieważ AS rozwija się w młodszym wieku, odczuwanie bólu w wyżej wymienionych obszarach jest zawsze powodem do niepokoju, ponieważ młodsze osoby nie są typowe, aby doświadczać tych objawów bez wyraźnego powodu. W niektórych przypadkach pacjent nie doświadcza ból pleców najpierw, ale objawy ZZSK rozpoczynające się bólem lub dyskomfortem w pięcie lub stawach nadgarstków, kostek itp.

Ból pojawia się i znika, ale przesuwa się w górę kręgosłupa - zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest postępującą i przewlekłą chorobą, której objawy mogą pojawiać się i znikać, ale nigdy nie znikają całkowicie.

Często ból i stan zapalny rozprzestrzeniają się od dolnej części pleców do kręgosłupa.

Jeśli choroba zostanie zignorowana i nieleczona, choroba może spowodować fuzję kręgów i doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa do przodu, czyli wyglądu garbatego

Oprócz tych głównych objawów związanych z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, inne objawy obejmują:

 • Zaczerwienienie lub zapalenie oka
 • trudności w oddychaniu
 • Utrata apetytu
 • Gorączka
 • Ograniczona mobilność i elastyczność
 • Ból szyi

Oprócz częstości występowania, różnice między płciami są również wyraźne w lokalizacji bólu.

Na przykład mężczyźni zwykle odczuwają ból kręgosłupa i dolnej części pleców, podczas gdy kobiety są bardziej podatne na ból i dyskomfort w szyi, kolanach i biodrach.

Ponieważ ból pleców jest najbardziej oczywistym objawem ZZSK, mężczyźni częściej otrzymują dokładną diagnozę, podczas gdy kobiety często uzyskują niedokładne informacje.

Ponadto kobiety rzadziej niż mężczyźni odczuwają silny ból, zwykle odczuwają łagodne lub umiarkowane nasilenie objawów, dlatego czasami choroba jest błędnie diagnozowana. fibromialgia.

Niezwykle ważne jest, aby udać się do lekarza, gdy odczuwasz ból w dolnej części pleców i u innych osób oraz poinformować lekarza o każdym zauważonym objawie, aby uzyskać prawidłową diagnozę.

Objawowy ból pleców

Jak rozpoznaje się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Jak wspomniano powyżej, bardzo ważne jest, aby umówić się na wizytę i skontaktować się z lekarzem, jeśli bóle pleców lub stawów utrzymują się lub nasilają po okresach bezczynności, zwłaszcza jeśli objawy te występują u młodszych osób i towarzyszy im gorączka, brak apetytu itp. .

Podczas wizyty lekarz pyta pacjenta o objawy, których doświadcza, ich nasilenie, kiedy wystąpiły po raz pierwszy, historię rodziny itd.

Następnie pracownik służby zdrowia przeprowadza badanie fizykalne.

Fizyczny egzamin

W tym przypadku lekarz może poprosić pacjenta, aby zginał się w różnych kierunkach, aby ocenić zakres ruchu w kręgosłupie.

Lekarz może zdecydować o odtworzeniu bólu poprzez ucisk na określone partie miednicy lub poruszanie nogami w określonej pozycji.

Inną rzeczą, jaką lekarz może zrobić podczas badania fizykalnego, jest poproszenie pacjenta o wzięcie głębokiego oddechu w celu zbadania, czy dana osoba ma trudności z rozszerzaniem klatki piersiowej.

Ponieważ objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa są dość podobne do wielu innych schorzeń, lekarz musi wykonać kilka badań, aby ustalić trafna diagnoza umiarkowane nasilenie objawów.

X-Ray

Pracownik służby zdrowia zazwyczaj zleca prześwietlenie w celu wykrycia objawów w miednicy i kręgosłupie.

Wspólną cechą związaną z AS, która jest wyraźnie widoczna podczas tego badania diagnostycznego, są zdeformowane trzony kręgów, które przybrały nieprawidłowy kwadratowy kształt, czyli wygląd bambusowego kręgosłupa.

Na zdjęciu rentgenowskim nadaje to kręgosłupowi segmentowy i symetryczny wygląd.

Zdecydowana większość zdjęć rentgenowskich jest widoczna w okolicy stawu krzyżowo-biodrowego, zwykle po obu stronach.

Chociaż prześwietlenie pozwala lekarzom na sprawdzenie zmian w stawach i kościach, w większości przypadków widoczne oznaki AS nie są widoczne we wczesnych stadiach choroby, ale gdy zaczyna się rozwijać.

MRI

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe, aby zapewnić bardziej szczegółowe skanowanie tkanek miękkich i kości.

W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, MRI może wykryć i ujawnić oznaki zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, gdy choroba jest we wczesnym stadium.

To powiedziawszy, ten test diagnostyczny jest droższy niż skanowanie rentgenowskie.

Analiza moczu

Badanie moczu jest często zalecane w przypadkach, gdy lekarz chce obserwować, czy pacjent również doświadcza nieprawidłowości w nerkach lub gdy chce wykluczyć choroby nerek, które mogą prowadzić do bólu pleców.

Badanie krwi

To kolejny test laboratoryjny zalecany w przypadkach, gdy lekarze chcą mieć pewność, że ich diagnoza jest prawidłowa.

Niektóre badania krwi sprawdzają markery stanu zapalnego lub lekarz zleci badanie krwi, aby sprawdzić, czy masz dodatni wynik na HLA-B27.

Aby wykluczyć inne choroby, podczas wykonywania testów diagnostycznych pacjenci są jednocześnie oceniani pod kątem objawów przedmiotowych i podmiotowych łuszczycowe zapalenie stawówchoroby weneryczne, czerwonka, choroby zapalne jelitI tak dalej.

Badanie krwi

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa a zdrowie mężczyzn

Mężczyźni są bardziej podatni na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jak wspomniano powyżej, i w przeciwieństwie do innych chorób atakujących stawy, ta zwykle nie rozwija się na starszych etapach życia.

Młodzi mężczyźni dotknięci ZA zastanawiają się, jak wpłynie to na ich zdrowie lub jak sobie z nimi radzić.

Dla niektórych mężczyzn stawienie czoła rzeczywistości może być zbyt trudne, dlatego też nierzadko zdarza się, że czują się przygnębieni.

Uznając, że negatywne uczucia są z tym powiązane Depresja jest zdrowym posunięciem, ignorując nastrój, a zmiany emocjonalne mogą rozwinąć niezdrowe nawyki stylu życia i tylko zaostrzyć chorobę.

Ponieważ choroba pojawia się, gdy jesteś młodszy i może zbiegać się z planami założenia rodziny, nierzadko zastanawiasz się, czy może to również wpłynąć na płodność.

Niektóre leki stosowane w leczeniu objawów zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa mogą mieć negatywny wpływ na płodność.

Według niektórych doniesień lek sulfasalazyna (azulfidyna) przepisywany w leczeniu bólu i obrzęku może obniżać liczbę plemników, podczas gdy uważa się, że cyklofosfamid (cytoksan) również wpływa na płodność.

To powiedziawszy, naukowcy odkryli, że inhibitory TNF nie mają negatywnego wpływu na jakość nasienia, nawet podczas długotrwałego leczenia[7].

Mężczyźni, u których zdiagnozowano zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, powinni regularnie odwiedzać lekarza, stosować się do leczenia i nauczyć się radzić sobie z chorobą, ponieważ ryzyko ciężkiego uszkodzenia stawów jest u nich dwukrotnie większe niż u kobiet.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa a zdrowie kobiet

Chociaż ZA jest zwykle określana jako „choroba męska”, występuje również u kobiet.

Jak już wspomniano, kobiety mają stosunkowo łagodniejszą postać choroby i postępuje wolniej niż u mężczyzn.

Poza konsekwencjami fizycznymi choroba może wywoływać niepokój, smutek lub strach u chorej kobiety, ponieważ objawy zaczynają zakłócać codzienne życie.

Kobiety z ZA mają prawie równe szanse na poprawę, pogorszenie lub pozostanie niezmienioną chorobą podczas ciąży.

Jeśli choroba była aktywna na początku ciąży, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaostrzy się ona wkrótce po porodzie.

Chociaż choroba nie zaszkodzi dziecku, może utrudnić poród. Zaleca się, aby kobiety w ciąży z ZA skonsultowały się z lekarzem w sprawie przyjmowanych leków.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i zapalenie błony naczyniowej oka / zapalenie tęczówki

Jednym z najczęstszych powikłań zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest zapalenie błony naczyniowej oka, forma zapalenia błony naczyniowej oka (środkowa warstwa tkanki w gałce ocznej).

Zapalenie błony naczyniowej oka powoduje szybko pojawiający się ból oka, niewyraźne widzenie i wrażliwość na światło[8]. Około 30% pacjentów z AS również doświadcza zapalenia błony naczyniowej oka, ale nie do końca wiadomo, dlaczego występuje.

Naukowcy wiedzą, że odpowiedź immunologiczna związana z AS, która powoduje problemy z kręgosłupem, jest podobna do zapalenia obserwowanego w zapaleniu błony naczyniowej oka.

Stwierdzono, że poziom antystreptolizyny O (ASO) był istotnie wyższy u pacjentów z ZZSK z zapaleniem błony naczyniowej oka niż u osób bez, co sugeruje, że zakażenie paciorkowcem hemolitycznym ma związek z zapaleniem błony naczyniowej oka w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

W tym momencie nadal nie jest jasne, czy zakażenie paciorkowcami jest główną przyczyną zapalenia błony naczyniowej oka w ZZSK poprzez bezpośrednie lub pośrednie wywołanie zapalenia, czy też pacjent wrażliwy na zakażenie paciorkowcami jest predysponowany do zapalenia błony naczyniowej oka.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i płuca

Częścią prób wyleczenia się organizmu w przypadkach ciężkiej AS jest fuzja lub tworzenie nowej kości.

Nowo utworzona kość wypełnia szczelinę między kręgami, staje się sztywna i sztywna.

Ponieważ zespolenie usztywnia klatkę piersiową, pacjent z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa doświadcza zmniejszonej pojemności i funkcji płuc.

W rezultacie trudniej jest wziąć głęboki oddech.

U niektórych pacjentów pojawiają się również blizny lub zwłóknienie w górnej części płuc, co utrudnia odpieranie wirusów i infekcji.

Ważne jest, aby osoby z AS unikały palenia!

W miarę starzenia się pacjenta nasilenie zapalenia płuc wzrasta.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i uszkodzenie serca

Zapalenie związane z chorobą może również rozprzestrzenić się na serce i aortę.

W wyniku zapalenia aorta może ulec zniekształceniu i powiększeniu, co upośledza zdolność serca do prawidłowego funkcjonowania.

Wynik nie jest zbyt trudny do odgadnięcia, osoby z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa mają większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, które mogą potencjalnie prowadzić do zawału serca, suw, dławica piersiowa, choroba zastawki aortalnej itp.

Około 10% pacjentów z ZA doświadcza problemów kardiologicznych, ale jeszcze bardziej szokujący jest fakt, że choroba zwiększa ryzyko chorób serca lub udaru mózgu o 25% do 60%, szczególnie u osób w wieku od 20 do 39 lat.

Dlaczego AS prowadzi do uszkodzenia serca?

Odpowiedzi na to pytanie może być wiele, ale najprawdopodobniej dlatego, że to samo zapalenie, które powoduje ból stawów, jest odpowiedzialne za większe ryzyko chorób serca.

Należy jednak pamiętać, że ryzyko chorób serca nie ogranicza się tylko do zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa; zdecydowana większość chorób reumatycznych wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem Choroby sercowo-naczyniowe.

Chociaż zapalenie jest głównym winowajcą wyższego ryzyka chorób serca u pacjentów z ZA, inne czynniki również odgrywają rolę.

Na przykład niektóre leki stosowane w leczeniu stanu, takie jak NLPZ są dobrze znane z ryzyka chorób serca.

Najlepszym sposobem uniknięcia zawału serca i innych niepożądanych następstw jest postępowanie z chorobą zgodnie z zaleceniami lekarza i zdrowy tryb życia.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i złamania kompresyjne

We wczesnych stadiach choroby kości niektórych ludzi zaczynają się przerzedzać. Osłabione kręgi mogą łatwo uszkodzić, rozpaść się lub złamać, zwiększając w ten sposób nasilenie zgarbionej postawy.

Złamania kręgów mogą spowodować uszkodzenie zarówno rdzenia kręgowego, jak i przyczepionych do niego nerwów.

To powikłanie jest nieco paradoksalne, ponieważ proces chorobowy charakteryzuje się proliferacją kości i chociaż ilość kości rośnie, nadal staje się ona słaba.

Ponadto u prawie połowy wszystkich osób dotkniętych zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa osteoporoza, zwiększając w ten sposób ryzyko złamań.

Mówiąc o kościach i układzie kostnym, należy również wspomnieć, że niektórzy pacjenci z ZZSK również doświadczają zapalenia stawów, które może utrudniać żucie.

Na szczęście, w przeciwieństwie do innych rodzajów zapalenia stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa nie wpływa na palce.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i depresja

Stan ten nie ma jedynie konsekwencji fizycznych, ale wpływa jednocześnie na zdrowie emocjonalne jednostki.

Poradzenie sobie z chorobą może być trudne, zwłaszcza dla młodszych pacjentów, ponieważ będą musieli sobie z tym radzić przez całe życie.

Depresja jest dość powszechna u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i dotyka 80% kobiet i 50% mężczyzn[9].

Przewlekłe stany zapalne i częsty ból to główne czynniki prowadzące do depresji, ale na szczęście całkowicie możliwe jest opanowanie i przezwyciężenie objawów depresji.

W rzeczywistości radzenie sobie z depresją może również pomóc złagodzić objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, ponieważ myśli depresyjne pogłębiają nasilenie przewlekłego bólu zapalnego i częstego bólu.

Jak leczy się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Leczenie zapalenia stawów kręgosłupa

Lekarstwo, które mogłoby całkowicie wyeliminować zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, nie istnieje.

Jednak można sobie z tym poradzić i zapobiec wpływowi choroby na ogólną jakość życia.

Po zdiagnozowaniu choroby lekarz zaleca również odpowiednie leczenie, aby złagodzić ból i sztywność, a także opóźnić lub zapobiec deformacji kręgosłupa i innym powikłaniom.

W większości przypadków opcje leczenia AS obejmują:

 • Leki - w większości przypadków lekarze zalecają NLPZ, takie jak naproksen (Naprosyn) i indometacyna (indocyna) swoim pacjentom z ZA. Te leki działają łagodząc stany zapalne, ból i sztywność. Ale mogą powodować krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, biegunkę, nudności. Jednak potencjalne ryzyko skutków ubocznych niekoniecznie oznacza, że ​​na pewno wystąpią. W przypadkach, gdy NLPZ nie są pomocne, lekarz może zalecić blokery TNF, które są sformułowane tak, aby celowały w białko komórkowe, które powoduje stan zapalny w organizmie. Blokery TNF zmniejszają ból, sztywność, obrzęk i tkliwość stawów. FDA zatwierdziła pięć blokerów TNF: adalimumab (Humira), certolizumab pegol (Cimzia), etanercept (Enbrel), golimumab (Simponi; Simponi Aria), infliksymab (Remicade)
 • Fizjoterapia - kluczową częścią leczenia AS jest fizjoterapia. Jak wspomniano powyżej, długotrwała bezczynność wywołuje ból, podczas gdy ćwiczenia fizyczne mogą pomóc złagodzić objawy. Regularne ćwiczenia przywracają ruchomość kręgosłupowi i poprawiają postawę. Fizjoterapia rozwija odpowiednią rutynę ćwiczeń, którą pacjenci z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa mogą z łatwością przestrzegać bez wywierania zbyt dużego nacisku na stawy. Typowa fizjoterapia obejmuje utrzymanie wysokiego poziomu aktywności, naukę utrzymania zdrowej postawy, wykonywanie ćwiczeń o niewielkim wpływie na poprawę zakresu ruchu, ćwiczenie głębokiego oddychania i unikanie zbytniego siedzenia
 • Chirurgia - w większości przypadków ZZSK nie wymaga operacji, ale lekarz może ją zalecić, jeśli inne formy leczenia okażą się nieskuteczne w łagodzeniu silnego bólu. Ponadto w przypadkach poważnego uszkodzenia stawów lekarz może zasugerować operację wymiany uszkodzonych stawów.

Samodzielne leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Praktyki samokontroli stanowią uzupełniające się narzędzia w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Nigdy nie powinny być sposobem na samodzielne zdiagnozowanie i opanowanie choroby bez konsultacji z lekarzem.

Dlatego oprócz leczenia zalecanego przez lekarza, pacjent chcący poprawić ogólną jakość życia i zmniejszyć nasilenie objawów może wykonać następujące czynności:

 • Pozostań aktywny - aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia i nie powinna kończyć się na rozpoznaniu ZA. Upewnij się, że poruszasz się jak najwięcej i wykonujesz ćwiczenia rozciągające, aerobik w wodzie, a także jogę, tai chi i tak dalej. Regularna aktywność fizyczna poprawia mobilność, utrzymuje elastyczność i zapobiega problemom z postawą
 • Rzucić palenie - ten zły nawyk przyspiesza powstawanie blizn w płucach i pogłębia trudności w oddychaniu u osób z ZZSK, którego należy unikać
 • Ćwicz dobrą postawę - nierzadko zdarza się, że osoby z ZA mają problemy z postawą, ale ćwiczenia mogą pomóc w ich uniknięciu. Stań prosto przed lustrem tak długo, jak możesz, zrób staromodny spacer z książką na głowie, usiądź prosto
 • Zastosuj ciepło i zimno - to prawdopodobnie jedna z najczęstszych wskazówek dotyczących postępowania w przypadku różnego rodzaju chorób stawów. Nie jest to zbyt zaskakujące, ponieważ działa; ciepło łagodzi sztywność, np. po przebudzeniu się rano i pomaga wstać i poruszać się bez dyskomfortu, a okłady z lodu uśmierzają ból. Najlepiej byłoby, gdybyś na przemian stosował ciepło i zimno
 • Uzyskać wsparcie - chociaż jesteśmy skłonni sądzić, że możemy zrobić wszystko sami, w rzeczywistości każdy potrzebuje od czasu do czasu pomocy i wsparcia. Nie krępuj się rozmawiać o AS z rodziną, wyrażać swoje uczucia i nawiązywać kontakty z innymi osobami, które mają do czynienia z tą samą chorobą
 • Wyspać - nierzadko pacjenci z ZA narzekają na brak snu, który przyczynia się do niepokoju i depresji. Dobre nawyki dotyczące snu są niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, a ZA nie jest wyjątkiem; ustal zdrowy wzorzec snu, unikaj używania elektroniki w sypialni, upewnij się, że pokój jest relaksujący, wszystkie te czynniki mogą pomóc zasnąć
 • Zdobądź wykształcenie - zdobycie większej wiedzy o chorobie pomoże ci odpowiednio z nią walczyć. Dlatego tak ważne jest, aby być na bieżąco z nowymi odkryciami i otrzymywać informacje o chorobie, doświadczeniach pacjentów i nie tylko.
 • Regularnie chodź na kontrole - kluczem do skutecznego leczenia choroby są regularne wizyty kontrolne. Nie dotyczy to tylko twojego lekarza, ale powinieneś również często poddawać się badaniom oczu, aby uniknąć zapalenia błony naczyniowej oka
 • Zmodyfikuj swoją dietę - Twoja dieta powinna zawierać więcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, a mniej niezdrowych tłuszczów, żywności wysoko przetworzonej, słodyczy. Uwzględnij więcej żywność przeciwzapalna do menu
 • Myśl pozytywnie - nie ma lekarstwa na AS, ale to nie znaczy, że to dla ciebie koniec świata, nie ma szans, że cokolwiek osiągniesz, szczęście jest daleko itp. Myślenie pozytywne jest kluczowe, przy pewnych zmianach stylu życia i słuchaniu zaleceniami lekarza można skutecznie leczyć chorobę i poprawiać jakość życia.

Wnioski

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to rodzaj zapalenia stawów, na który objawia się przede wszystkim ból pleców, ale występuje również wiele innych objawów.

Chociaż na chorobę nie ma lekarstwa, można skutecznie nią zarządzać.

Przyczyna, która prowadzi do zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, jest nadal nieznana.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli objawy wymienione w tym poście nie ustąpią.

I pamiętaj, objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa można kontrolować za pomocą odpowiednich środków.

Podobne posty

Pokaż wszystkie