Zaktualizowano: 2019, 27 sierpnia

Dna moczanowa i choroba woreczka żółciowego - co naprawdę musisz wiedzieć

Dna to forma zapalenia stawów, która powoduje ból, obrzęk, tkliwość i ciepło w stawach. Ta stara choroba staje się coraz bardziej powszechna, ale można ją łatwo leczyć i zapobiegać, stosując odpowiednią opiekę.
Dna moczanowa i choroba woreczka żółciowego - co naprawdę musisz wiedzieć
Dna jest formą zapalenia stawów spowodowaną nadmiarem kwasu moczowego we krwi. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się o testach, objawach i sposobach obniżenia ryzyka wystąpienia choroby pęcherzyka żółciowego.

Dna jest formą zapalnego zapalenia stawów, które zwykle powoduje bolesne, gorące, zaczerwienione i opuchnięte stawy. Najczęściej dotkniętym stawem jest staw śródstopno-paliczkowy, który znajduje się u podstawy dużego palca.

Dna jest zwykle spowodowane wysokim stężeniem kwasu moczowego we krwi, który zwykle krystalizuje, tworząc guzki, które następnie odkładają się na ścięgnach, stawach i kilku innych tkankach w pobliżu stawów.

Z drugiej strony, choroba pęcherzyka żółciowego to wyrażenie używane w odniesieniu do kilku schorzeń, które wpływają na woreczek żółciowy. Woreczek żółciowy to narząd w kształcie worka znajdujący się pod wątrobą. Woreczek żółciowy przechowuje żółć, która jest wytwarzana z wątroby i przenosi ją do jelita cienkiego.

Dna ma kilka objawów, a jej ataki są zwykle ostre i często występują w nocy.

Ludzie też pytają

Czy suplementy glukozaminy działają?
Jaki jest najlepszy środek przeciwbólowy na ból stawów?
Co to jest Projoint Plus?
Jak mogę wyleczyć ból pleców?
Jaka dieta jest dobra na zapalenie stawów?
Jakie są skutki uboczne przyjmowania leku Omega XL?
Jaki jest najlepszy suplement na stawy?

Niektóre z objawów dny obejmują:

 • Zaczerwienienie i zapalenie stawów - Pacjenci z dną moczanową odczuwają tkliwe, zaczerwienione i opuchnięte stawy w miejscach, w których odczuwają ból.
 • Silny ból stawów - u pacjentów z dną moczanową ostry ból w kostkach, stopy, nadgarstki i dłonie. Często dotkniętym stawem jest duży palec u nogi. Jeśli masz dnę, poczujesz ciepło / ciepło w dotkniętych stawach.
 • Gorączka - niektórzy pacjenci z dną moczanową doświadczają gorączki.
 • Fioletowo-czerwonawa skóra - dotknięty obszar zwykle staje się czerwony lub purpurowy.
 • Skóra staje się swędząca - Skóra wokół dotkniętego obszaru staje się swędząca, a później zaczyna się łuszczyć.
 • Stawy w nadgarstku i łokciu zaczynają mieć guzki.
 • Brak elastyczności - dotknięte stawy stają się sztywne, a ich ruch jest ograniczony, co utrudnia ich używanie.

U niektórych pacjentów dna nie ma objawów, co może prowadzić do przewlekłej choroby.

Pęcherzyk żółciowy

W chorobach pęcherzyka żółciowego objawy zależą od rodzaju choroby. Oto niektóre choroby i objawy:

1. Zapalenie pęcherzyka żółciowego - To jedna z powszechnych postaci chorób pęcherzyka żółciowego. Zapalenie pęcherzyka żółciowego powoduje ostre lub przewlekłe zapalenie.

2. Kamienie żółciowe - Kamienie żółciowe zwykle rozwijają się, gdy substancje zawarte w żółci, takie jak sole, cholesterol i wapń, tworzą twarde kulki, które w końcu blokują przejście do pęcherza. To nadmierne nagromadzenie soli w żółci może narazić Cię na ryzyko wystąpienia dny moczanowej. Mała kulka utworzy się również w woreczku żółciowym w przypadkach, gdy woreczek żółciowy nie jest w stanie całkowicie opróżnić.

Czynniki, które mogą narazić Cię na kamienie żółciowe, obejmują:

 • Podeszły wiek. Osoby w wieku powyżej 60 lat są narażone na rozwój kamieni żółciowych.
 • Przyjmowanie leków zawierających estrogen.
 • Przyjmowanie diety o wysokim poziomie cholesterolu i tłuszczu.
 • Mieć nadwagę.
 • Historia rodzinna choroby.
 • Kobiety. Kobiety mają wysokie ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych w porównaniu z mężczyznami.

3. Kamica żółciowa - Kamica żółciowa powoduje nudności, gorączkę i ból w środkowej części brzucha.

4. Stwardniające zapalenie dróg żółciowych - To jest zapalenie i uszkodzenie dróg żółciowych. Objawy stwardniającego zapalenia dróg żółciowych obejmują brak apetytu, utratę wagi oraz powiększenie śledziony i wątroby.

5. Zgorzel pęcherzyka żółciowego - Zgorzel występuje, gdy woreczek żółciowy przestaje funkcjonować z powodu niewystarczającego przepływu krwi. Niewystarczający przepływ krwi występuje, gdy pacjent przeszedł operację z powodu infekcji, urazu, cukrzycy i innych chorób związanych z krążeniem krwi.

6. Ropień pęcherzyka żółciowego - Ropień pojawia się, gdy obszar ciała zostaje wypełniony ropą. Częstym objawem ropnia pęcherzyka żółciowego jest ból w górnej prawej części brzucha.

Inne choroby pęcherzyka żółciowego obejmują polipy pęcherzyka żółciowego, niekalkulującą chorobę pęcherzyka żółciowego, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego i ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Na ataki dny może mieć wpływ kilka czynników, takich jak:

 • Dieta bogata w purynę, na przykład owoce morza, mięso i narządy mięsne.
 • Przyjmowanie napojów o wysokiej zawartości fruktozy
 • Regularne stosowanie aspiryny
 • Guz
 • Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)
 • Leki stosowane przez pacjentów po przeszczepach, takie jak cyklosporyna
 • Chirurgia
 • Zespół Kelleya Seegmillera
Choroba pęcherzyka żółciowego

Kamienie żółciowe to kamienie lub grudki rozwijające się w woreczku żółciowym.

Chorobę pęcherzyka żółciowego można zdiagnozować na podstawie badania jamy brzusznej, np. Sprawdzenia bólu brzucha.

Choroby pęcherzyka żółciowego można również rozpoznać za pomocą ultrasonografii, prześwietlenia klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz badania fizykalnego

Z drugiej strony, dnę można rozpoznać na podstawie badania krwi. Badanie krwi służy do pomiaru poziomu kwasu moczowego we krwi. Ten test nie jest rozstrzygający, ponieważ niektórzy ludzie mogą mieć wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, ale nie mają objawów dny, podczas gdy inni mogą nie mieć wysokiego poziomu kwasu moczowego we krwi, ale mają objawy dny.

Innym testem, który można wykorzystać do zdiagnozowania dny, jest test płynu stawowego. Płyn stawowy jest zwykle zbierany i badany pod mikroskopem w celu sprawdzenia obecności kryształów moczanu.

Choroby pęcherzyka żółciowego można leczyć za pomocą antybiotyków, ale będzie to skuteczne tylko wtedy, gdy nie ma kamieni.

W przypadku stanu skomplikowanego można wykonać operację. Operacja ma zwykle na celu usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Dnę można leczyć za pomocą kilku leków. Obejmują one;

 • Sterydy - Steroidy zwykle pomagają złagodzić ból i stan zapalny.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - leki z grupy NLPZ są stosowane w celu złagodzenia bólu stawów. Przykładami leków z grupy NLPZ stosowanych w leczeniu dny moczanowej są naproksen i ibuprofen. Leki te stwarzają ryzyko krwawienia, wrzodów i bólu brzucha, zwłaszcza gdy są przyjmowane w dużych dawkach.
 • Kolchicyna - ten lek jest zalecany pacjentom, którzy nie mogą przyjmować NLPZ. Głównym skutkiem ubocznym tego leku jest biegunka.
 • Uloric - ten lek jest stosowany w celu obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi. Tak czy inaczej, możesz również wybrać produkt przeciwbólowy, aby szybko wyeliminować ból dny. Próbować Omega XL który jest obecnie najlepiej ocenianym lekiem na ból stawów na rynku. Może pomóc organizmowi w dostarczeniu niezbędnych kwasów tłuszczowych omega 3, które pomogą organizmowi pozbyć się bólu stawów.
Referencje
[1] Stinton LM, Shaffer EA. Epidemiologia chorób pęcherzyka żółciowego: kamica żółciowa i rak. Jelita i wątroba. 2012; 6 (2): 172–187.
[2] Portincasa P, Ciaula AD, Bonfrate L, Wang DQ. Terapia kamicy żółciowej: co to było, co to jest, co to będzie. World Journal of Gastrointestinal Pharmacology and Therapeutics. 2012; 3 (2): 7–20.
[3] Arromdee E, Michet CJ, Crowson CS, O'Fallon WM, Gabriel SE. Epidemiologia dny: czy zachorowalność rośnie? J Rheumatol. 2002; 29: 2403-6. [PMID: 12415600].
[4] Lin KC, Lin HY, Chou P. Interakcja między poziomem kwasu moczowego a innymi czynnikami ryzyka rozwoju dny moczanowej u mężczyzn z bezobjawową hiperurykemią w badaniu prospektywnym. J Rheumatol. 2000; 27: 1501-5. [PMID: 10852278].
Autor
Facebook Twitter

Evan Jensen, CPT

Evan Jensen jest znanym amerykańskim dietetykiem, dietetykiem i pisarzem o zdrowiu. Ma tytuł magistra dziennikarstwa, z więcej

Podobne posty

Pokaż wszystkie