Zaktualizowano: 2019, lipiec 25

Choroba zwyrodnieniowa stawów i niedokrwistość z niedoboru żelaza - rzeczy, których nie należy ignorować

Choroba zwyrodnieniowa stawów i niedokrwistość z niedoboru żelaza - rzeczy, których nie należy ignorować

Zapalenie kości i stawów i niedobór żelaza Niedokrwistość to dwa stany, które wydają się bardzo różne, ale mogą być ze sobą powiązane.

OA wpływa na stawy lub jest stanem, w którym dochodzi do degeneracji chrząstki między stawami. Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest stanem krwi, w którym pacjent ma małą liczbę czerwonych krwinek.

Z badania przeprowadzonego przez eHealthMe wynika, że ​​z 14158 osób z OA, z którymi przeprowadzono wywiady, 91 miało anemię z niedoboru żelaza. Z tej liczby 91, 89% było w wieku powyżej 60 lat. Rodzi to pytanie, czy wiek jest czynnikiem ryzyka zarówno choroby zwyrodnieniowej stawów, jak i niedokrwistości z niedoboru żelaza, czy też powoduje drugą.

O żelazie

O niedokrwistości z niedoboru żelaza

Kiedy dana osoba cierpi na niedokrwistość z niedoboru żelaza, liczba czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi jest mniejsza niż wymagana. Czerwone krwinki są odpowiedzialne za transport gazów w całym organizmie. Czerwone krwinki poprzez wyściółkę płuc uwalniają dwutlenek węgla z organizmu do tego, który jest następnie wydychany. Pobierają również tlen i przenoszą go do reszty ciała. Tlen jest istotnym składnikiem rozkładu żywności w energię.

Na całym świecie najczęściej występuje niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Ludzie też pytają

Czy suplementy glukozaminy działają?
Jaki jest najlepszy środek przeciwbólowy na ból stawów?
Co to jest Projoint Plus?
Jak mogę wyleczyć ból pleców?
Jaka dieta jest dobra na zapalenie stawów?
Jakie są skutki uboczne przyjmowania leku Omega XL?
Jaki jest najlepszy suplement na stawy?

Przyczyny niedokrwistości z niedoboru żelaza

Zgodnie ze statystykami z Centers for Disease Control and Prevention, niedobór żelaza znajduje się na szczycie listy chorób niedoborowych w populacji amerykańskiej. Jest również określana jako największa przyczyna anemii wśród ludzi.

Mniej żelaza w diecie

Kiedy ludzie spożywają mniej żelaza w swojej diecie przez dłuższy czas, są narażeni na ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza. Żywność zawierająca żelazo obejmuje mięso, ryby, jajka i zielone warzywa liściaste. Żelazo jest niezbędnym warunkiem wzrostu i rozwoju, dlatego matki w ciąży i młode powinny je przyjmować w większych ilościach.

Związane z: Niedokrwistość podczas ciąży

Krwawienie wewnętrzne

Krwawienie wewnętrzne

Pewien stan zdrowia powoduje krwawienie w narządach wewnętrznych. Wrzody żołądka, rozrosty tkanek w jelitach, a nawet rak okrężnicy to tylko niektóre ze schorzeń, które powodują wewnętrzne krwawienie pacjenta. Wiadomo, że niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane w celu złagodzenia bólu powodują wrzody, które są pewnym sposobem utraty krwi.

Ciężkie miesiączki

Niektóre kobiety i dziewczęta mają wyjątkowo obfite miesiączki, które narażają je na ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Nie można wchłonąć żelaza

Czasami możesz przyjmować odpowiednią ilość żelaza w swojej diecie, ale organizm nie wchłania go do krwiobiegu. Niektóre stany, takie jak celiakia lub operacja jelita cienkiego, mają tendencję do zmniejszania ilości żelaza wchłanianego do krwi.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Czynniki ryzyka niedokrwistości z niedoboru żelaza

 • Kobiety w średnim wieku i kobiety w ciąży
 • Wegetarianie
 • Osoby z mniejszą ilością żelaza w diecie
 • Starsi

Objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza

O ile nie stwierdzono tego w rutynowych badaniach krwi, większość ludzi cierpi na anemię z niedoboru żelaza bez ich wiedzy i mogą poruszać się z nią przez wiele dni, jeśli jest łagodna.

Objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza

Objawy mogą się różnić od:

 • Ogólne osłabienie ciała
 • Zmęczenie
 • Krótkie oddechy
 • Mrowienie stóp
 • Łaknij rzeczy takich jak glina, lód lub brud
 • Diagnozowanie niedokrwistości z niedoboru żelaza

Przeprowadzana jest pełna morfologia krwi, a lekarz określa, czy cierpisz na anemię. Można przeprowadzić dalsze testy w celu ustalenia, czy może to wynikać z innych narządów ciała, takich jak wątroba, nerki lub tarczyca.

Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza

Zwiększone spożycie pokarmów bogatych w żelazo pomoże pokryć niedobór żelaza w organizmie. Nie przyjmuj suplementów bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że ich nadmiar jest szkodliwy i może przynieść więcej komplikacji dla Twojego organizmu, takich jak bóle głowy, wymioty i problemy ze stawami. Każdy preparat suplementów żelaza może zawierać pakiet skutków ubocznych. Aby zahamować skutki uboczne, przyjmuj suplementy razem z posiłkami.

O chorobie zwyrodnieniowej stawów

Jest to choroba stawów, która charakteryzuje się zużyciem i zerwaniem chrząstki amortyzującej stawy. Ponad 20 milionów Amerykanów cierpi na tę chorobę.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów
 • Ten stan jest ograniczony do stawów i nie rozprzestrzenia się na inne narządy ciała.
 • Głównym objawem jest obrzęk i ból w dotkniętym stawie.
 • Sztywność stawów po odpoczynku, która pojawia się po ponownym uruchomieniu.
 • Bolesność i ból stawów, który jest największy, gdy jest się najbardziej aktywnym.

Wczesne stadia choroby zwyrodnieniowej stawów charakteryzują się łagodnym bólem okresowym. Ból na tym etapie może nie przeszkadzać w codziennych obowiązkach. Niektórzy ludzie pozostają na tym etapie przez całe życie, a stan nigdy nie postępuje.

Inni zobaczą ciężki postęp choroby. Wiek i masa ciała to główne czynniki katalizujące ciężkość tej choroby. Stan ten nie jest odwracalny, ponieważ można podjąć środki mające na celu pomoc w radzeniu sobie z bólem i dyskomfortem. Głównymi używanymi lekami są leki przeciwzapalne (NLPZ), które pomagają złagodzić ból.

Środki terapeutyczne, takie jak ćwiczenia, są również dobre, aby złagodzić ból. Gdy stan wykracza poza odpowiedź na lek, operacja może być lepszą opcją. Jeśli jednak nie chcesz wydawać fortuny na operacje, zawsze możesz zdecydować się na nieinwazyjne zabiegi, takie jak suplementy przeciwbólowe.

O lekach na chorobę zwyrodnieniową stawów i niedokrwistości

Większość osób cierpiących na OA jest przyjmowanych NLPZ przez prawie całe życie. NLPZ wiadomo, że powodują wrzody trawienne.

Z kolei wrzody są czynnikiem ryzyka niedokrwistości. Wewnętrzne krwawienie może prowadzić do anemii. NLPZ powodują uszkodzenie błony śluzowej żołądka, ale zależy to od przepisanej dawki.

Gdy u pacjenta z ChZS rozwinie się niedokrwistość spowodowana wrzodami, zasięgnięcie porady lekarza może być najlepszym rozwiązaniem. Może doradzić dietę, a nawet zdecydować o zmianie leków. Wrzody rozwijają się przez pewien czas i dobrze jest skonsultować się z lekarzem, gdy zauważysz ich objawy.

Niektóre z leków NLPZ stosowanych w leczeniu OA obejmują aspirynę, ibuprofen, naproksen i diklofenak. Nie u wszystkich osób wrzody są skutkiem ubocznym przyjmowania NLPZ.

Nie daj się zmylić licznymi opcjami na rynku choroby zwyrodnieniowej stawów. Spójrz na Recenzja Osteo Bi-Flex zawęzić wybór produktów przeciwbólowych.

Autor
Facebook Twitter

Evan Jensen, CPT

Evan Jensen jest znanym amerykańskim dietetykiem, dietetykiem i pisarzem o zdrowiu. Ma tytuł magistra dziennikarstwa, z więcej

Podobne posty

Pokaż wszystkie