Zaktualizowano: 2019, lipiec 31

Przegląd łuszczycowego zapalenia stawów - jak odczuwa się ból?

Przeczytaj więcej o łuszczycowym zapaleniu stawów i poznaj opcje leczenia.
Przegląd łuszczycowego zapalenia stawów - jak odczuwa się ból?
Postać zapalenia stawów, która dotyka niektóre osoby z łuszczycą. Obrazy Shutterstock

Co to jest łuszczycowe zapalenie stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów to stan chorobowy, w którym zapalenie stawów lub zapalenie stawów występuje w ścięgnach z zapaleniem skóry zwanym łuszczyca.

Łuszczyca jest prekursorem rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów. Ale są przypadki, w których zaburzenie rozwinęło się przy braku łuszczycy i gdzie zapalenie stawów poprzedza rozwój łuszczycy.

Łuszczyca to choroba skóry powodująca powstawanie plam na skórze zapalnej i czerwonawej, czasem z białymi łuskami, zwykle na łokciach i kolanach oraz na kończynach ciała.

Paznokcie są również dotknięte i mogą się rozpadać, stać się prążkowane i postrzępione, aw niektórych przypadkach wypadać z łożyska paznokcia.

Artretyzm jest stanem zapalnym stawów charakteryzującym się głównie obrzęk, zaczerwienienie i ból w dotkniętym stawie.

Kiedy te dwie osoby istnieją jednocześnie u danej osoby, stan określa się jako łuszczycowe zapalenie stawów.

Występowanie łuszczycowego zapalenia stawów

Ponad pół miliona (0.52 miliona) ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na łuszczycowe zapalenie stawów1.

W Kanadzie jego rozpowszechnienie wynosi około 0.3% do 1% populacji2.

Występowanie łuszczycowego zapalenia stawów

Wśród pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów częściej występują objawy skąpostawowe.

Jednak z czasem u 20% osób dotkniętych łuszczycowym zapaleniem stawów (Psoriatic Arthtits) pojawiają się objawy choroby wielostawowej2.

Rodzaje łuszczycowego zapalenia stawów

 • Symetryczne zapalenie stawów: Wpływa na te same stawy po obu stronach ciała, takie jak nasze lewe i prawe kolano, lewy i prawy nadgarstek itp.
 • Asymetryczne zapalenie stawów: Asymetryczne zapalenie stawów może wpływać na każdy staw, na przykład kolano, biodro, kostkę lub nadgarstek. Powszechną cechą są powiększone, „kiełbaskowate” palce z innymi ciepłymi czerwonymi stawami.
 • Dystalna dominacja międzypaliczkowa (DIP): Obejmuje dystalne stawy palców rąk i nóg, zwłaszcza stawy bliżej paznokci i może wystąpić u 5% pacjentów z PsA[3].
 • Zapalenie kręgosłupa: Zapalenie stawów kręgosłupa to zapalenie kręgosłupa. Objawy obejmują (sztywność kręgów kręgosłupa, szyję i dolną część pleców) utrudniające i utrudniające poruszanie się. Może to również dotyczyć innych ważnych stawów ciała.
 • Arthritis Mutilans: Okaleczające zapalenie stawów jest ciężką, deformującą i destrukcyjną postacią łuszczycowego zapalenia stawów. Częste objawy to ból dolnej części pleców lub szyi, zapalenie stawów palców rąk i nóg. Dotyczy mniej niż 5% pacjentów z PsA.

Ludzie też pytają

Czy suplementy glukozaminy działają?
Jaki jest najlepszy środek przeciwbólowy na ból stawów?
Co to jest Projoint Plus?
Jak mogę wyleczyć ból pleców?
Jaka dieta jest dobra na zapalenie stawów?
Jakie są skutki uboczne przyjmowania leku Omega XL?
Jaki jest najlepszy suplement na stawy?

Jak rozpoznać, zdiagnozować i sklasyfikować łuszczycowe zapalenie stawów?

Możesz zdiagnozować łuszczycowe zapalenie stawów za pomocą następujących objawów:

Łuszczycowe zapalenie stawów
 • Zapalenie stawów
 • Obrzęk z ciepłem
 • Czerwień
 • Tkliwość skóry wokół stawu
 • Ból stawów
 • Sztywność
 • Niemożność poruszania stawem

W większości przypadków można także zaobserwować zapalenie palców lub zapalenie palców rąk i nóg, wraz ze zmianami w obrębie paznokcia, takimi jak odpryskiwanie, bruzdowanie, pękanie i utrata paznokcia.

Można również zaobserwować zapalenie tylnej części pięty i spodu stopy.

Diagnoza opiera się na wykryciu zarówno łuszczycy, jak i zapalenia stawów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu innych czynników powodujących podobne objawy.

Wykonuje się badania krwi i płyny stawowe, aby wyeliminować możliwość reumatoidalne zapalenie stawów i inne stany artretyczne, takie jak dna.

Badania krwi mogą również ujawnić obecność HLA-B27, markera genetycznego związanego z łuszczycowym zapaleniem stawów.

Objawy takie jak zapalenie palców, zapalenie ścięgna Achillesa i podeszwa stopy nie występują u innych rodzaje zapalenia stawów. Może to wskazywać na łuszczycowe zapalenie stawów.

Kryteria klasyfikacji łuszczycowego zapalenia stawów (CASPAR) obejmują ustaloną chorobę zapalną stawów z co najmniej 3 punktami z następujących cech:

Kryteria klasyfikacji łuszczycowego zapalenia stawów (CASPAR)

Stan PsA Wynik
Obecna łuszczyca 2
Historia łuszczycy (przy braku aktualnej łuszczycy) 1
Historia rodzinna łuszczycy (przy braku aktualnej łuszczycy i historii łuszczycy) 1
Dactylitis 1
Nowa kość okołostawowa 1
Negatywność RF 1
Dystrofia paznokci 1

Jak leczyć łuszczycowe zapalenie stawów?

Łuszczyca jest postrzegana jako nieuleczalna choroba przewlekła, która utrzymuje się przez całe życie.

Chociaż nie znaleziono lekarstwa, objawy można kontrolować za pomocą odpowiednich leków i zmian stylu życia.

Do leczenia łuszczycowego zapalenia stawów, Niesteroidowe leki przeciwzapalne są pierwszym wyborem w zmniejszaniu stanu zapalnego.

W ciężkich przypadkach można podawać leki steroidowe wraz z obniżeniem ciśnienia w stawie poprzez wypuszczenie płynu stawowego ze stawu objętego stanem zapalnym przez igłę.

Zastąpienie stawów protezą wykonuje się w ostateczności w przypadku stwierdzenia nieodwracalnego uszkodzenia stawu.

Odpowiednie ćwiczenia pomagają również poprawić i utrzymać wytrzymałość stawów.

Zapobieganie jest groźne jako przyczyny, a czynniki ryzyka łuszczycowego zapalenia stawów są niejasne.

Powołanie się na ogólną zasadę, wczesne wykrycie i szybkie oraz trwałe leczenie prowadzi do większych szans na wyzdrowienie.

Istnieją trzy sposoby leczenia łuszczycowego zapalenia stawów, leczenia farmakologicznego, opieki chirurgicznej lub fizykoterapii. Twój lekarz może wybrać jedną lub więcej opcji spośród następujących:

Leczenie lekami

Schematy leczenia obejmują stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), kortykosteroidów i leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby (DMARD). Leki należące do grup modyfikujących chorobę to:

Inhibitory TNF alfa:
Leki hamujące działanie TNF alfa mogą zmniejszać objawy zapalne zapalenia stawów. Chociaż istnieje obawa, że ​​leki immunosupresyjne mogą powstrzymać reakcje immunologiczne organizmu na infekcję, niedawne badanie kliniczne w Brazylii wykazało, że leki anty-TNF są dość bezpieczne, a szanse na złapanie chorób, takich jak zapalenie wątroby typu B i C, choroba Chagasa i kiła, nie są. wspólny4.

Metotreksat:
Antymetabolit może również hamować czynność neutrofili, działając w ten sposób jako lek przeciwzapalny.

Sulfasalazyna:
Lek przeciwzapalny szeroko stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Cyklosporyna:
Lek immunosupresyjny.

Leflunomid:
Działa poprzez hamowanie mitochondrialnego enzymu dehydrogenazy dihydroorotanu (enzym zaangażowany w syntezę pirymidyny de novo), a zatem działa jako DMARD jako lek immunosupresyjny.

Nowe leki na najbliższą przyszłość

Konieczne jest inwestowanie w badania nad nowymi lekami, ponieważ istnieje wiele różnych szlaków, które powodują stan zapalny u osoby, pogarszając stan łuszczycowego zapalenia stawów.

Niektóre nowe leki, które okazały się skuteczne w badaniach klinicznych, mogą wkrótce trafić na rynek.

Oto kilka przykładów tych leków:

Otezla:
FDA zatwierdziła inhibitor fosfodiesterazy-4 apremilast (Otezla) do leczenia osób dorosłych z czynnym łuszczycowym zapaleniem stawów.

Zatwierdzenie oparto na trzech badaniach kontrolowanych placebo z udziałem 1,493 pacjentów, w których apremilast złagodził objawy przedmiotowe i podmiotowe łuszczycowego zapalenia stawów, w tym tkliwe i opuchnięte stawy i funkcji fizycznej.

Apremilast:
K. Arthur i wsp. Pracują nad skutecznością leku Apreilast (Numer rejestracyjny badania klinicznego NCT01172938) doustny inhibitor fosfodiesterazy 4.

Naukowcy odkryli pewną skuteczność tego leku i doszli już do fazy 3. W 16 tygodniu istotnie więcej pacjentów otrzymujących apremilast 20 mg BID (31%) i 30 mg BID (40%) osiągnęło ACR20 w porównaniu z placebo (19%) (p 0.001). Znacząca poprawa w kluczowych pomiarach wtórnych (sprawność fizyczna, łuszczyca) była widoczna w przypadku obu dawek apremilastu w porównaniu z placebo.

We wszystkich miarach wyniku grupa 30 mg miała ogólnie wyższe i bardziej spójne wskaźniki odpowiedzi, chociaż nie przeprowadzono porównania statystycznego.

Dotychczas naukowcy doszli do wniosku, że Apremilast był skuteczny w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów, poprawiając objawy przedmiotowe i podmiotowe oraz sprawność fizyczną[5].

Apremilast wykazywał akceptowalny profil bezpieczeństwa i był ogólnie dobrze tolerowany.

Jednak najczęstsze zdarzenia niepożądane związane z tym lekiem dotyczyły przewodu pokarmowego i na ogół występowały wcześnie, ustępowały samoistnie i rzadko prowadziły do ​​przerwania leczenia.

Nie stwierdzono zachwiania równowagi w zakresie poważnych zdarzeń niepożądanych ze strony serca, ciężkich lub oportunistycznych zakażeń, nowotworów złośliwych ani nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych.

Golimumab
Inne badanie opublikowane przez Americal College of Rheumatology, przeprowadzone przez Kavanaugh A i jego współpracowników, że Golimumab[6]wykazano, że lek podawany podskórnie skutecznie łagodzi objawy przedmiotowe i podmiotowe czynnego łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) do 24 tygodnia Badanie GO-REVEAL.

W sumie 405 pacjentów przydzielono losowo: 113 do placebo i 146 do grup golimumabu 50 mg i 100 mg.

Korzyść radiologiczna utrzymywała się do 52. tygodnia golimumabu. Skuteczność kliniczna, w tym poprawa odpowiedzi stawów i skóry oraz sprawności fizycznej, utrzymywała się przez 1 rok.

Naukowcy doszli do wniosku, że leczenie ŁZS golimumabem zahamowało progresję uszkodzeń strukturalnych i wykazało ciągłą skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo przez 1 rok.

Simponi
Simponi hamuje radiologiczną progresję łuszczycowego zapalenia stawów.

Badania dowiodły, że Simponi 50 mg w porównaniu z placebo znacząco hamował radiologiczną progresję dłoni i stóp, ocenianą metodą van der Heijde-Sharpa (vdH-S) zmodyfikowaną dla PsA w 24. tygodniu.

Ta korzyść utrzymywała się do 52 tygodnia[7].

Simpony

Tam jest trochę trwające badania kliniczne na Tofacitinib prowadzonym przez gigantyczną firmę farmaceutyczną Pfizer.

Jest to trwające 12 miesięcy badanie oceniające skuteczność i bezpieczeństwo tofacytynibu w leczeniu objawów przedmiotowych i podmiotowych, poprawie sprawności fizycznej i zachowaniu struktury kości u pacjentów z aktywnym artropatią łuszczycową, którzy mieli niewystarczającą odpowiedź na tradycyjny, niebiologiczny lek przeciwreumatyczny modyfikujący chorobę. . Jako komparator stosuje się adalimumab.

Stan Interwencja Faza
Łuszczycowe zapalenie stawów Lek: Tofacitinib 5 mg BID
Lek: Tofacitinib 10 mg BID
Lek: Adalimumab
Lek: placebo
faza 3

Leczenie z opieką chirurgiczną

W zależności od progresji i zakresu choroby, lekarz może zasugerować wykonanie którejkolwiek z podstawowych operacji:

Leczenie za pomocą fizykoterapii

Programy fizjoterapii dla pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów powinny być zindywidualizowane i rozpoczynane na wczesnym etapie choroby.

Taki program powinien uwzględniać użycie:

 • Pomoc w wykonywaniu umiarkowanych ćwiczeń: pasywne, aktywne, rozciągające, wzmacniające i wytrzymałościowe
 • Doradzanie pacjentom, aby dużo odpoczywali
 • Zasady
 • Ortotyka
 • Edukacja pacjentów na temat choroby, technik oszczędzania energii i ochrony stawów
 • Możliwe zmiany zawodowe

Podejście z lekami w dużych dawkach może stać się strategią w niedalekiej przyszłości

Badanie kliniczne z udziałem 200 pacjentów z Leeds Institute of Rheumatic and Musculoskeletal Medicine, Chapel Allerton Hospital w Leeds, wykazało, że agresywna strategia leczenia łuszczycowego zapalenia stawów jest lepszą strategią radzenia sobie z objawami tej choroby.

To próba prowadził dr Helliwell i jego koleżanka dr Laura.

Porównali intensywne wczesne leczenie prowadzone w poradniach specjalistycznych z opieką, jaką zwykle otrzymują pacjenci, aby dowiedzieć się, która grupa pacjentów radzi sobie lepiej w ciągu roku.

„Przewidywaliśmy, że ostrzejsze, bardziej agresywne leczenie łuszczycowego zapalenia stawów, w którym pacjentom podaje się rosnące dawki leków, jeśli ich stan nie ustępuje, i co miesiąc odwiedza specjalistę w celu pełnego i jak najszybszego opanowania objawów, dałoby dobry wynik po 12 miesiącach ”- wyjaśnił dr Helliwell.

Nasze badanie wykazało, że pacjenci z łuszczycowym zapaleniem stawów odnoszą korzyści z wczesnego agresywnego leczenia, które zmniejsza stan zapalny stawów.

Takie podejście okazało się skuteczne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a badania te mogą doprowadzić do podobnej zmiany w sposobie leczenia pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów w przyszłości ”.

Korzyści z przyjmowania tabletek w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów

Oprócz leki niesteroidowe i przeciwzapalne, leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (DMARD) są również stosowane do kontrolowania ataków zapalenia stawów.

Te rodzaje leków działają raczej w celu zmniejszenia szybkości postępu choroby niż jedynie zmniejszenia stanu zapalnego.

Mogą one pomóc w ograniczeniu uszkodzenia stawów i późniejszych deformacji spowodowanych powtarzającymi się atakami zapalenia stawów.

Ponieważ łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, leki immunosupresyjne mogą pomóc zmniejszyć skutki choroby, ale kosztem osłabienia układu odpornościowego.

Zmniejsza to naturalną obronę organizmu przed inwazją ciał obcych.

Szczegóły łuszczycowego zapalenia stawów

Leki hamujące działanie białka, czynnika martwicy nowotworu (TNF) mogą pomóc w leczeniu ciężkich przypadków łuszczycowego zapalenia stawów, uniemożliwiając tworzenie się TNF, który powoduje stan zapalny.

Wszystkie te tabletki mają poważne skutki uboczne, zarówno krótko-, jak i długoterminowe, a niektóre nawet zagrażają życiu.

Tak więc ryzyko z tym związane musi zostać ocenione przez lekarza przed rozpoczęciem ich przyjmowania.

Łuszczycowe zapalenie stawów vs. toczeń

Zarówno łuszczycowe zapalenie stawów, jak i toczeń są zaburzeniami autoimmunologicznymi, które wpływają na skórę i stawy.

Różnią się od siebie na kilka sposobów, w tym objawami, czynnikami ryzyka i leczeniem.

Istnieją różne typy tocznia, które jako całość dotykają wszystkie grupy wiekowe.

Kobiety są bardziej podatne niż mężczyźni, a choroba występuje częściej u ras innych niż rasy kaukaskiej.

Objawy tocznia obejmują:

 • Zapalenie stawów
 • Ból w mięśniach
 • Gorączka
 • Zmęczenie obejmujące osłabienie fizyczne i poznawcze
 • Wysypki na twarzy przypominające skrzydła motyla

Objawy te pojawiają się i zanikają okresowo, zwykle po ekspozycji na słońce, a czasem w reakcji na określone rodzaje leków.

Toczeń jest związany z dysfunkcją kilku narządów wewnętrznych, takich jak:

 1. Mózg
 2. Wątroba
 3. Serce
 4. Nerki

Nie ma lekarstwa na toczeń, chociaż można go wyleczyć z powodu jego objawów.

Zabieg ten odbywa się kosztem osłabienia układu odpornościowego, pozostawiając organizm otwarty na ataki drobnoustrojów i infekcje.

Choroby związane z łuszczycowym zapaleniem stawów

O Nas 30% osoby z łuszczycą mogą również rozwinąć łuszczycowe zapalenie stawów, a łuszczycowe zapalenie stawów może być związane z innymi chorobami, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe i depresja.

National Psoriasis Foundation oszacowała następujące choroby, które mogą mieć związek z PsA:

 • Choroby sercowo-naczyniowe: Około 58% osób z ciężką łuszczycą jest bardziej narażonych na poważne incydenty sercowe, a 43% bardziej na udar.
 • Cukrzyca: Według Badanie 2012. Osoby z ciężką łuszczycą są o 46 procent bardziej narażone na cukrzycę typu 2.
 • Depresja: Jedno z badań szacuje, że około jedna czwarta osób z łuszczycą ma atak depresji.
 • Rak: Wiele badań wykazało, że osoby z łuszczycą mają zwiększone ryzyko niektórych rodzajów raka, takich jak postać raka skóry znana jako rak płaskonabłonkowy i chłoniak
 • Inne choroby: otyłość, zespół metaboliczny i inne schorzenia o podłożu immunologicznym, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna.

Zapobieganie łuszczycowemu zapaleniu stawów

Nie ma łatwego sposobu zapobiegania tej chorobie. Jeśli ktoś ma historię choroby w rodzinie, powinien bardzo uważać na objawy i poinformować lekarza o natychmiastowej diagnozie.

Właściwa diagnoza na jak najwcześniejszym etapie może zahamować postęp choroby, a także zmniejszyć szanse na jej nawrót.

Badania to wykazały Witamina D pomaga złagodzić objawy zapalenia stawów w łuszczycowym zapaleniu stawów, dlatego dodanie witaminy D do diety może być dobrą modyfikacją diety w zapobieganiu łuszczycowemu zapaleniu stawów.

Opinia eksperta

Według ekspertów medycznych, łuszczycowe zapalenie stawów dotyka głównie osoby w wieku od 30 do 60 lat, chociaż choroba może wystąpić zarówno u osób starszych, jak iu dzieci[8].

Stan ten występuje częściej u rasy białej niż u innych ras.

Łuszczyca nie ma określonego okresu ciąży przed wystąpieniem łuszczycowego zapalenia stawów. Łuszczycowe zapalenie stawów może wystąpić przy dowolnej intensywności łuszczycy.

Książki o łuszczycowym zapaleniu stawów Nazwa książki
To jest poradnik 3 w 1. Zawiera kompletny słownik medyczny obejmujący setki terminów i wyrażeń związanych z łuszczycowym zapaleniem stawów. Łuszczycowe zapalenie stawów - słownik medyczny, bibliografia i badania opatrzone komentarzami
W łuszczycowym zapaleniu stawów występuje szeroki zakres zmian radiologicznych w kośćcu. Najczęściej zajętymi miejscami są nadżerki „gołej okolicy” dystalnych stawów międzypaliczkowych palców rąk i stawów międzypaliczkowych dużego palca. Łuszczycowe zapalenie stawów: konwencjonalna radiologia
Ten zwięzły podręcznik traktuje łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów jako odrębne, ale często powiązane schorzenia, skupiając się na tle wskazań, Podręcznik łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów
Ten nowy towarzysz arcydzieła reumatologii Hochberga i wsp. Koncentruje się na doniosłych postępach w zrozumieniu genetyki i immunologii łuszczycowego i reaktywnego zapalenia stawów, Łuszczycowe i reaktywne zapalenie stawów: towarzysz reumatologii
W ostatnim dziesięcioleciu stało się coraz bardziej jasne, że łuszczyca, zarówno skóry, jak i stawów, może być znaczącym wyzwaniem diagnostycznym i terapeutycznym dla lekarza, a dla pacjenta chorobą wyniszczającą. Łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów: zintegrowane podejście
Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) jest postacią choroby stawów związanej z przewlekłym łuszczeniem się skóry i zmianami na paznokciach widocznymi w łuszczycy. Atlas łuszczycowego zapalenia stawów
Łuszczycowe zapalenie stawów jest zapaleniem stawów związanym z łuszczycą. Charakteryzuje się obrzękiem i stanem zapalnym stawów i wokół stawów, a także stanem zapalnym skóry. Łuszczycowe zapalenie stawów (fakty)

Podobne posty

Pokaż wszystkie