Zaktualizowano: 2019, 9 sierpnia

Reumatoidalne zapalenie stawów i niedokrwistość: jak są połączone

Niedokrwistość jest jednym z kilku zaburzeń krwi, które mogą powodować problemy u pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Reumatoidalne zapalenie stawów i niedokrwistość: jak są połączone
RZS może wiązać się z różnymi typami niedokrwistości. Obrazy Shutterstock

Przegląd reumatoidalnego zapalenia stawów i anemii

Zapytajmy Cię, czy to brzmi znajomo - jakiś czas temu zachorowałeś na reumatoidalne zapalenie stawów, ale teraz wydaje się, że również cierpisz na anemię?

Jeśli odpowiedź brzmi tak, powinieneś wiedzieć, że te dwie rzeczy mogą być powiązane.

Za chwilę wyjaśnimy, jak to zrobić, ale spójrzmy na charakterystykę anemii.

Niedokrwistość występuje, gdy osoba cierpi na zmniejszoną liczbę czerwonych krwinek, czemu towarzyszy również niewystarczająca ilość hemoglobiny. To białko jest niezbędne, ponieważ jest nośnikiem tlenu.

Objawy, które możesz odczuwać podczas niedokrwistości, obejmują ogólne zmęczenie i osłabienie, które może być dodatkowo uciążliwe, jeśli już cierpisz na anemię.

Związek między reumatoidalnym zapaleniem stawów a anemią

Statystyki jasno pokazują, że niedokrwistość jest możliwym efektem ubocznym lub dodatkowym problemem, który następuje po reumatoidalnym zapaleniu stawów. Według Archives of Rheumatology[1]do 70% pacjentów z RZS cierpi również na anemię. Oczywiście nie musi to nastąpić od razu, ale w przyszłości stanowi poważne zagrożenie.

Powinieneś być świadomy istnienia kilku rodzajów anemii:

  • Przewlekła niedokrwistość choroby - na tego typu anemię cierpią pacjenci z przewlekłym problemem zapalnym - wyjaśnia Sioban Keel, MD, profesor nadzwyczajny medycyny na wydziale hematologii na University of Washington School of Medicine w Seattle. Istnieją dwa powody, dla których tak się dzieje - albo krwinki czerwone mają krótszą żywotność, albo zdolność organizmu do ich wytwarzania spada.
  • Niedokrwistość z niedoboru żelaza - jeśli cierpisz na niedobór tego minerału, może to prowadzić do anemii. Dzieje się tak, ponieważ żelazo jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Istnieją dwie przyczyny niedobór żelaza - albo dieta nie jest odpowiednio zoptymalizowana, albo organizm ma problemy z jej przyswajaniem.
  • Niedokrwistość hemolityczna - dzieje się tak, gdy Twój organizm błędnie pracuje nad eliminacją zdrowych czerwonych krwinek. Ponieważ organizm nie jest w stanie zrekompensować produkcji, ich ilość zaczyna się zmniejszać. Mogą powodować infekcje i zaburzenia odporności niedokrwistość hemolityczna, ale leki mogą pomóc rozwiązać problem.
  • Niedokrwistość megaloblastyczna - stan ten prowadzi do przerostu czerwonych krwinek w organizmie. Stwarza to problem w skutecznym dostarczaniu tlenu.

Teraz, jak można reumatoidalne zapalenie stawów[2] prowadzić do anemii?

Najczęstszym sposobem są leki stosowane przez pacjentów, takie jak metotreksat lub steroidy. Działają one w taki sposób, że zmiany chorobowe zaczynają pojawiać się w błonach jelitowych, co negatywnie wpływa na trawienie żelaza. W rezultacie dochodzi do anemii. Inni pacjenci mogą również przyjmować leki immunosupresyjne, takie jak cyklofosfamid lub azatiopryna. Te negatywnie wpływają na produkcję szpiku kostnego. Problem pojawia się, ponieważ szpik kostny jest odpowiedzialny za produkcję czerwonych krwinek.

Ponadto RZS może skrócić żywotność czerwonych krwinek. Organizm nie jest w stanie ich zrekompensować w odpowiednim tempie i pojawia się anemia.

Jakie są objawy anemii?

Objawy anemii

Oznaki i objawy związane z niedokrwistością. Obrazy Shutterstock

Problem polega na tym, że łagodna anemia może nie mieć żadnych widocznych objawów. Zaczynasz je pokazywać dopiero wtedy, gdy liczba czerwonych krwinek spadnie tak bardzo, że transport tlenu jest zagrożony.

Niektóre z objawów, które mogą wystąpić podczas niedokrwistości, to:

  • zmiany rytmu serca
  • zmęczenie
  • zawroty głowy
  • osłabienie
  • duszność
  • bóle głowy

Problem pojawia się, ponieważ pacjenci, a także lekarze, czasami przypisują te objawy reumatoidalne zapalenie stawów. Dlatego lekarz musi ocenić pełną historię choroby pacjenta i upewnić się, co powoduje jego objawy.

W przypadku, gdy istnieje choćby najmniejszy powód do podejrzenia anemii, należy zlecić badanie krwi. Zmierzone zostaną poziomy czerwonych krwinek i hemoglobiny, a także substancje chemiczne, takie jak żelazo w surowicy, witamina B12[3], kwas foliowy i ferrytyna.

Lekarz może zlecić nawet dodatkowe badania krwi, a wszystko to ma na celu ustalenie dokładnego typu anemii, na którą cierpi pacjent.

Niedokrwistość i reumatoidalne zapalenie stawów - leczenie

Lekarz pobiera próbkę krwi od pacjenta w celu leczenia niedokrwistości

Lekarz pobiera próbkę krwi od pacjenta cierpiącego na anemię. Obraz - fergon.com

Leczenie zapalenia stawów może być również pomocne w leczeniu niedokrwistości. Dlatego należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zminimalizować stan zapalny. Chociaż może nie zostać wyeliminowany w stanach przewlekłych, nadal oznacza to zmniejszenie nasilenia stanu zapalnego.

Oprócz tego możesz otrzymać zalecenie od swojego lekarza, aby przyjmował suplementy lub inne produkty zdrowotne zawierające żelazo i składniki odżywcze, takie jak witamina B12 i kwas foliowy. Niezależnie od instrukcji, należy się ich trzymać i konsekwentnie stosować terapie i metody leczenia.

Wnioski

Niedokrwistość może wystąpić niezwiązana z reumatoidalnym zapaleniem stawów, ale jeśli masz RZS, istnieje umiarkowane ryzyko, że wystąpi również niedokrwistość. Dlatego regularne wizyty u lekarza są niezbędne, ponieważ pozwalają im wykryć problemy, gdy tylko się pojawią.

Leczenie anemii jest możliwe i ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli będziesz trzymać się ich poleceń, istnieje szansa, że ​​poczujesz poprawę pod względem energii i ogólnej jakości życia. Leczenie może również pomóc w zapobieganiu przyszłym problemom z niedokrwistością.

Autor

Franz Gliederer, MD, MPH

Franz Gliederer (MD, MPH) jest specjalistą w dziedzinie medycyny prewencyjnej z tytułem doktora medycyny na Uniwersytecie w Wiedniu w Austrii oraz

Podobne posty

Pokaż wszystkie