Zaktualizowano: 2019, 19 września

Uśmierzenie bólu związanego z zapaleniem barku jest możliwe dzięki ćwiczeniom i metodom leczenia domowego

Przeczytaj o różnych ćwiczeniach i metodach leczenia domowego, aby złagodzić ból stawów barkowych.
Uśmierzenie bólu związanego z zapaleniem barku jest możliwe dzięki ćwiczeniom i metodom leczenia domowego
Mężczyzna z bólem stawu barkowego. Zdjęcie - Shutterstock

Zapalenie stawu barkowego to bolesna choroba, na którą cierpi wiele osób. Może wystąpić na skutek stopniowego zużycia stawów, przewlekłego zerwania obrąbka lub rotatorów, urazu, zwichnięcia barku lub zapalenia stawów.

Zapalenie stawów w tej części ciała jest częste u aktywnych osób dorosłych, chociaż nie jest tak częste jak zapalenie stawów kolanowych. Badania wskazują, że około 32.8% pacjentów w wieku powyżej 60 lat cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Na szczęście istnieje wiele domowych metod leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów barku, jeśli jest ona spowodowana chorobą zwyrodnieniową stawów lub inną przyczyną, w tym ćwiczenia na zapalenie stawów.

Posiadanie sposobu na walkę z bólem i dyskomfortem związanym z chorobą zwyrodnieniową stawów ramion w zaciszu własnego domu to cel wielu osób. Ważne jest również, aby mieć dostępne metody, które nie odnoszą się do operacji, które mogą mieć negatywne skutki lub leki na receptę, które po prostu łagodzą ból, nie pomagając trwale go zmniejszyć.

Z czego składa się zapalenie stawów?

Wiele osób słyszało o terminach „zapalenie stawów” lub „choroba zwyrodnieniowa stawów” wymieniane przez przyjaciół lub pracowników służby zdrowia, ale mogą nie wiedzieć, co stanowi zapalenie stawów. Zapalenie kości i stawów ma wiele różnych etapów:

 • Łagodne zapalenie stawów: Łagodne zużycie chrząstki na końcu kości z łagodnym zwężeniem szpary stawowej
 • Umiarkowane zapalenie stawów: Umiarkowane zużycie kości ze zlokalizowanymi deficytami w chrząstce; umiarkowane zwężenie szpar stawowych; tworzenie ostrogi kostnej / osteofitów; łagodny do umiarkowanego zakres utraty ruchu w barku
 • Ciężkie zapalenie stawów: Kość zbliża się do kości; tarcie kości o kość w stawie; tworzenie się dużych osteofitów / ostrogi kostnej; prawie całkowita lub całkowita utrata przestrzeni stawowej; umiarkowana utrata zakresu ruchu w stawie barkowym

Przy wszystkich tych stopniach choroby zwyrodnieniowej stawów osoba może odczuwać ból stawów, dyskomfort w stawach, napięcie stawów, utratę ruchomości stawów, utratę zakresu ruchu i inne objawy.

Oznaki i objawy zapalenia stawów barku

Zapalenie stawów ramion może objawiać się na wiele sposobów. Istnieje wiele oznak i objawów, na które należy zwrócić uwagę, a te pomagają lekarzowi w zdiagnozowaniu choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego. Oznaki i objawy zapalenia stawów na ramię obejmują:

 • Ból stawu barkowego
 • Ból z sięganiem znad głowy
 • Ból podczas wyciągania ręki w bok
 • Ból z sięganiem za plecy
 • Zakres utraty ruchu

Rodzaj i ilość objawów wraz ze stopniem ich nasilenia będzie się różnić u poszczególnych osób. Niektóre objawy choroby zwyrodnieniowej stawów będą się utrzymywać, podczas gdy inne mogą pojawiać się i ustępować od czasu do czasu lub nasilać się po intensywnej aktywności.

Metody leczenia zalecane w przypadku zapalenia stawów barkowych

Po zdiagnozowaniu zapalenia stawów barku przez lekarza, lekarz może przepisać różne opcje leczenia. Od nieinwazyjnych po inwazyjne opcje leczenia, osoby cierpiące na zapalenie stawów w tym obszarze mają do wyboru różne metody leczenia.

Metody leczenia pomagające złagodzić ból stawów, które może przepisać lekarz ortopeda, są następujące:

 • Reszta
 • lód
 • Wilgotne ciepło
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
 • Fizykoterapia
 • Rozciąganie i ćwiczenia na ból ramion
 • Wstrzyknięcie steroidu
 • Chirurgia

Decydując się na metodę leczenia bólu stawów, należy pamiętać o następujących czynnikach decyzyjnych:

 • Zalecenie lekarza ortopedy
 • Twoje osobiste preferencje
 • Wskaźnik sukcesu leczenia
 • Inwazyjność metody leczenia zapalenia stawów barku
 • Długość czasu, po którym leczenie zaczyna działać
 • Czas odzyskiwania

Jakie domowe metody leczenia są dostępne w celu zwalczania zapalenia stawów barkowych?

Aby złagodzić ból stawów związany z chorobą zwyrodnieniową stawów, możesz zastosować różne metody leczenia domowego. Od natychmiastowej ulgi, takiej jak oblodzenie obolałego ramienia, po myślenie o złagodzeniu bólu teraz iw przyszłości, poprzez ćwiczenia, istnieje wiele metod leczenia domowego do wyboru w poszukiwaniu bezbolesnego (lub przynajmniej zmniejszonego bólu) życie.

Oto niektóre z metod leczenia domowego, które powinieneś wypróbować, gdy cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów barku i chcesz złagodzić dolegliwości stawów i zmniejszyć stan zapalny:

 • Nałóż lód na staw barkowy
 • Nałóż wilgotne ciepło na mięśnie otaczające staw barkowy
 • Wykonuj ćwiczenia rozciągające skierowane na bark i okolicę górnej części ciała
 • Wykonuj ćwiczenia z zapaleniem stawów na dyskomfort w barku
 • Odpocznij, aby zmniejszyć ruchy ramion

Dlaczego ćwiczenia na zapalenie stawów ramion i metody leczenia domowego są idealne?

Wiele osób, które cierpią z powodu bólu stawów i dyskomfortu w wyniku zapalenia stawów barku, uważa, że ​​ćwiczenia i inne metody leczenia domowego są najlepszymi sposobami radzenia sobie z tym schorzeniem. Inne osoby mogą to znaleźć NLPZzastrzyki lub ostatecznie operacja to jedyne sposoby, w jakie chcą zaangażować się w walkę z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Osoby, które zdecydują się wykonać ćwiczenie na ból stawów barkowych i inne domowe metody leczenia zapalenia stawów kończyn górnych, mogą to zrobić z następujących powodów:

 • Ćwiczenia mięśni barku i domowe metody leczenia to nieinwazyjny sposób na złagodzenie bólu
 • Ćwiczenia w domu, a także inne domowe metody leczenia, są wygodne
 • Ćwiczenia ramion przynoszą korzystne rezultaty
 • Walka z zapaleniem stawów barku poprzez ćwiczenia i dodatkowe metody leczenia w domu jest niedroga
 • Ćwiczenia z zapaleniem stawów barku można wykonywać o dowolnej porze dnia i nocy
 • Ćwiczenia w okolicy ramion pomagają w poruszaniu się i łagodzą ból w innych częściach ciała

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się korzystać z ćwiczeń ramion i dodatkowych metod leczenia w domu, jako jedynego sposobu radzenia sobie z zapaleniem stawów barku, czy też stosujesz je w połączeniu z zastrzykami i NLPZ, jest to doskonały pomysł, aby nauczyć się prawidłowo wykonywać te ćwiczenia z zapaleniem stawów barku.

Jakie rodzaje ćwiczeń z zapaleniem stawów barkowych działają najlepiej?

Lekarze polecają ćwiczenia ramion i rozgrzewka rozciąga się jako sposób na pomoc w tego typu zapaleniu stawów. Czemu? Ponieważ to działa! Mając to na uwadze, ważne jest, aby znać odpowiednie ćwiczenia ramion, aby uzyskać korzystne wyniki i nie pogarszać zapalenia stawów barku lub powodować innych problemów zdrowotnych wynikających z niewłaściwego rozciągania i ćwiczeń.

Rozgrzewka rozciąga się na zapalenie stawów barku

Ćwiczenia łagodzące ból ramion i rehabilitacja. Zdjęcie - dr Kristina Dematas / Sportydoctor

Niektóre ćwiczenia bólu ramion można wykonać w zaciszu własnego domu, podczas gdy inne będą wymagały pomocy specjalisty. Opcje ćwiczeń na zapalenie stawów barku i wskazówki dotyczące łagodzenia bólu barku zawierać następujące elementy:

Ćwiczenia na zapalenie stawów barkowych

Ćwiczenia na zapalenie stawów barkowych. Zdjęcie - dr Kristina Dematas / Sportydoctor

Przed wykonaniem ćwiczeń związanych z zapaleniem stawów barku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, które ćwiczenie jest najlepsze w przypadku konkretnego zapalenia stawów barku.

Chcesz uważać, aby nie przesadzić na oddziale ćwiczeń, ponieważ robienie więcej, niż jesteś w stanie lub więcej, niż może znieść twoje ramię, nie pomoże ci, ale może cię zranić. Należy zwrócić uwagę na to, jak daleko przesunąć zakres ćwiczeń ruchowych, zwłaszcza jeśli mobilność jest ograniczona z powodu zwężenia przestrzeni lub ostrogi kostnej.

Jeśli chodzi o to, która z wymienionych powyżej opcji ćwiczeń związanych z zapaleniem stawów barku jest najlepsza, często uważa się, że fizjoterapia jest najbardziej korzystna. Ćwiczenia są przepisywane przez fizjoterapeutę, który dokładnie wie, jakie ćwiczenia są najlepsze w przypadku zapalenia stawów barku i jak stworzyć odpowiedni schemat fizjoterapii z myślą o tych konkretnych ćwiczeniach.

Podnoszenie ciężarów w zapaleniu stawów barkowych

Zdjęcie - Dr. Kristina Dematas / Sportydoctor

Aby uzyskać więcej informacji na temat ćwiczeń związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów przy dolegliwościach barku, możesz poszukać ćwiczeń związanych z zapaleniem stawów na Twitterze, subskrybować witrynę z ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi związanymi z zapaleniem stawów lub śledzić witrynę internetową lub stronę na Facebooku, która zawiera pomocne porady na temat ćwiczeń ramion i rozciągania przy zapaleniu stawów .

Jeśli znasz innych, którzy cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów barku, możesz nawet podzielić się z nimi nowo znalezionymi ćwiczeniami.

Czy zapalenie stawów barku można trwale usunąć?

Dla osób, które chcą trwałego rozwiązania zapalenia stawów barku, można poszukiwać trwałych rozwiązań. Zapalenie stawu barkowego można trwale usunąć poprzez zeskrobanie artretyzmu ze stawu barkowego i zastąpienie go protezą. Zabieg ten odbywa się podczas operacji wymiany stawu.

Z powiedział, że zabieg zastępczy to zabieg inwazyjny, który wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli szukasz nieinwazyjnych rozwiązań, ćwiczenia ramion i domowe metody leczenia pomogą złagodzić ból i powrócić do normalnej codziennej rutyny.

Podobne posty

Pokaż wszystkie