Zaktualizowano: 2019, 26 października

Rozmowa i pisanie SMS-ów może prowadzić do zmęczenia postawy, bólu i bólu

Dowiedz się, jak używanie smartfona może powodować nadwyrężenie postawy, bóle i bóle.
Rozmowa i pisanie SMS-ów może prowadzić do zmęczenia postawy, bólu i bólu
Dziwne bóle spowodowane przez Twój smartfon. Obrazy Shutterstock

Żyjemy w świecie zależnym od technologii, w którym interakcje zależą od przesuwania, przewijania, przerzucania i stukania. Chociaż uzależnienie od naszych smartfonów nie jest nową wiadomością, konsekwencje zdrowotne pojawiają się na pierwszych stronach gazet.

Nie możemy zaprzeczyć, że korzystanie z telefonu komórkowego jest niezdrowym rozproszeniem. Badania wykazały, że wysyłanie SMS-ów i, w mniejszym stopniu, czytanie na urządzeniu modyfikuje wydajność chodu[1].

Jeśli organizm nie funkcjonuje z optymalną wydajnością, narażamy się na urazy układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak m.in. ból szyinapięcie, punkty spustowe, nadwyrężenie środkowej części pleców, bóle krzyża, ból ramienia. Musimy nauczyć się unikać długotrwałych pozycji, a jeśli to nieuniknione, mieć plan ochrony ciała.

Co to są zaburzenia mięśniowo-szkieletowe?

Termin „zaburzenia mięśniowo-szkieletowe” (MSD) jest używany do opisania schorzeń dotyczących mięśni, kości i stawów. Typowe MSD związane z korzystaniem z telefonu komórkowego obejmują ból dłoni, nadgarstka, przedramienia, ramienia i szyi.

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, które są związane z częstym korzystaniem z telefonów komórkowych, są częściej grupowane w niewielkie niepełnosprawności fizyczne. Nieleczone zaburzenia te mogą prowadzić do chorób przewlekłych. Choroby przewlekłe to takie, które trwają 3 miesiące lub dłużej.

MSD są niezwykle powszechne, a ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem. Wczesna diagnoza jest kluczem do złagodzenia zespołów bólowych, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo dalszych uszkodzeń ciała. Ochrona postawy jest istotnym elementem zmniejszania MSD związanych z technologią.

Uważaj na zmianę postawy

Zwykle pomijamy pogląd, że nasze smartfony mogą powodować uszkodzenia ciała. Zamiast tego kojarzymy się z wygodami, jakie zapewnia nam urządzenie. Na jednym ręcznym urządzeniu bez końca surfujemy po sieci, gramy w gry, czytamy wiadomości, płacimy rachunki, robimy zakupy online, a nawet możemy monitorować nasze dzieci śpiące w innym pokoju.

Jednak gdy rozmawiamy, piszemy czy czytamy, brakuje nam ergonomii, a telefon dyktuje naszą biomechanikę. To właśnie te pozycje pracy nie wspierają neutralnego kręgosłupa i przyjmujemy pozycje, które zwiększają ryzyko zaburzeń mięśniowo-szkieletowych.

Jak to się stało?

Po pierwsze, musimy zrozumieć neutralny kręgosłup i jak to działa.

Co to jest neutralny kręgosłup?

Kręgosłup jest naszą strukturą podtrzymującą; podobny do szkieletu domu. Mamy siedem kości szyjnych (szyjnych) (kręgi), dwanaście kręgów piersiowych (środkowych), pięć kręgów lędźwiowych (dolna część pleców), kość krzyżową i kość ogonową (kość ogonowa). Dyski kręgowe znajdują się pomiędzy kośćmi, a ich podstawową funkcją jest amortyzacja wstrząsów. W kręgosłupie znajdują się łącznie dwadzieścia trzy krążki kręgowe.

Specyficzne problemy z którymkolwiek z tych dysków mogą powodować różne objawy, w tym ból pleców, ból szyi i rwę kulszową.

Te kości i dyski współpracują ze sobą, tworząc 4 krzywe kręgosłupa:

 • Krzywizna szyjki macicy
 • Krzywizna klatki piersiowej
 • Krzywizna lędźwiowa
 • Krzywizna krzyżowa

To wyrównanie ma na celu umożliwienie ci poruszania się w ciągu dnia i wykonywania różnych zadań. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z linii pionu, rzeczywistej lub wyimaginowanej linii, która jest poprowadzona od środka głowy w dół i powinna przecinać się z ludzkim ciałem w określonych punktach. Linia pionu służy do wyjaśnienia interakcji sił z krzywiznami kręgosłupa.

Pierwsza linia pionu biegnie prosto, którą nazywamy widokiem przednio-tylnym. W tym widoku linia pionu powinna przebiegać pionowo w dół linii środkowej ciała, dzieląc ją symetrycznie na prawą i lewą połowę, co wskazuje na równomierne rozłożenie ciężaru po obu stronach.

Drugi widok to widok z boku, a linia pionowa powinna przebiegać pionowo i przecinać ucho, trzony kręgów szyjnych, środek stawu barkowego, kręgi lędźwiowe, środek stawu biodrowego, tuż za rzepką i przez kostka. Ta linia jest doskonałym narzędziem do określenia, czy istnieje równomierny rozkład ciężaru między przodem a tyłem ciała.

Spróbuj zrobić sobie zdjęcie lub poproś znajomego, aby zrobił to dla Ciebie. Badania wskazują, że częste używanie smartfonów może prowadzić do stosowania nieneutralnej pozycji na szyi[2]. To częste odchylenie od linii pionu może prowadzić do rozwoju zaburzeń mięśniowo-szkieletowych.
Rodzaje ryzykownych postaw, na które należy zwrócić uwagę:

 • Slumper:

 • Zwiększone zgięcie szyi i klatki piersiowej

 • Ołówek:

 • Utrata krzywizny szyjnej

 • Żyrafa:

 • Pozycja głowy skierowana do przodu i zaokrąglone ramiona

 • Pochylacz:

 • Przednie przechylenie miednicy

Prezentacje Slumper i Giraffe to najczęściej spotykane prezentacje, których można się spodziewać, badając efekty zastosowania zaawansowanych technologii. Kluczem do dobrej postawy pleców jest utrzymanie odpowiedniego wygięcia, tak abyśmy jak najmniej obciążali mięśnie podtrzymujące, stawy i więzadła.

Używanie ryzykownych znaków postawy może ułatwić porównanie z prawidłową linią pionu pozycji widoczną po lewej stronie tej ilustracji. To ćwiczenie służy do lepszej wizualizacji linii pionu i wprowadzenia korekty w ciągu dnia, wykonując różne czynności.

Podsumowanie zmian postawy podczas rozmowy i SMS-ów:

Powtarzająca się lub długotrwała pozycja zgięcia głowy (The Slumper) podczas korzystania ze smartfona jest znana jako jeden z czynników ryzyka wystąpienia objawów bólu szyi. Wyniki badań sugerują, że wiadomości tekstowe, które są jedną z najczęściej używanych kategorii smartfonów, mogą być głównym czynnikiem przyczyniającym się do występowania bólu szyi u ciężkich użytkowników smartfonów. Zgięcie głowy lub zbliżenie brody do klatki piersiowej jest odchyleniem od naturalnej krzywizny szyi.

Tak, szyja porusza się w 6 różnych płaszczyznach ruchu. Jednak długotrwałe postawy są szkodliwe.

Więc do jakiego stopnia obciążamy organizm, pracując w strefach o ryzykownej postawie?

Badania wskazują, że obciążenie ściskające kręgów szyjnych (kości)[3] a dyski w szyi w pozycji zgiętej do przodu były o 10 kg (22.04 funta) większe niż w wyprostowanej pozycji szyi!

Nieinwazyjne interwencje w zapobieganiu MSD:

Unikaj rozwoju chorób przewlekłych, zajmując się następującymi zmianami stylu życia.

Właściwe siedzenie

Unikaj pochylania szyi do przodu, a zamiast tego skup się na wprost, rozluźnij ramiona, lekko ściśnij łopatki (łopatki) ostrza i odciągnij głowę do tyłu. Chociaż zaleca się wiele metod leczenia korekcji postawy, badania potwierdzają, że praktyka przenoszenia głowy na tułów może przynieść skuteczne rezultaty.

Rozciąganie:

Rozciąganie jest formą ćwiczeń fizycznych, w których określone mięśnie lub ścięgna (lub grupy mięśni) są celowo wydłużane lub rozciągane w celu poprawy odczuwanej elastyczności mięśnia i uzyskania wygodnego napięcia mięśniowego. Skutkuje to zwiększoną kontrolą mięśni, elastycznością i zakresem ruchu. Wydłużone mięśnie są mniej podatne na kontuzje.

Wzmocnienie ćwiczeń

Ośrodki kontroli chorób zalecają trening siłowy przez 2 lub więcej dni w tygodniu, który obejmuje wszystkie główne grupy mięśni (nogi, biodra, plecy, szyja, brzuch, klatka piersiowa, ramiona i ramiona). Wybierz różnorodne treningi, aby skupić się na wszystkich 4 skrzywieniach kręgosłupa. Szczególnie korzystne jest skupienie się na mięśniach głębokich szyi, ponieważ badania wykazały, że może to poprawić zdolność utrzymania wyprostowanej postawy kręgosłupa szyjnego.

Krioterapia

Zastosowania lodu znane są z działania przeciwbólowego. Najbardziej skutecznym protokołem jest powtarzanie aplikacji przez 10 minut. Docelową temperaturą jest redukcja o 10-15 stopni C. Stosowanie powtarzanych, a nie ciągłych aplikacji lodu pomaga utrzymać obniżoną temperaturę mięśni bez narażania skóry i umożliwia powrót powierzchownej temperatury skóry do normalnej, podczas gdy głębsza temperatura mięśni pozostaje niska.

Wnioski

Zapobieganie jest kluczem do sukcesu, jednak zasięgnięcie porady lekarza może pomóc w przekwalifikowaniu się. Możesz również zapobiec nasilaniu się objawów, stosując suplement przeciwbólowy. Możesz szybko przejrzeć Omega XL; suplement przeciwbólowy przeznaczony do eliminacji bólu stawów. Pamiętaj, że Twój kręgosłup idzie z Tobą wszędzie, zajmij się nim.

Autor

Dr. Rubina Tahir, DC

Dr Rubina Tahir uzyskała tytuł Bachelor of Science in Biology (2002) na The University of Western Ontario, jej doktorat z Chiropractic

Podobne posty

Pokaż wszystkie