Zaktualizowano: 2019, lipiec 6

Nie wystarczy wykorzystać tylko jedną dyscyplinę medyczną do leczenia bólu

Sposób leczenia bólu przewlekłego zmienia się na całym świecie. Leczenie objawów i pacjenci czekający przez długi czas na jedno określone leczenie nie są już realnymi i skutecznymi opcjami rozwiązania problemu. Jednak zastosowanie multidyscyplinarnego podejścia do leczenia bólu pozwala pracownikom służby zdrowia zająć się bólem w sposób zindywidualizowany, który również skutecznie rozwiązuje podstawowy problem.
Nie wystarczy wykorzystać tylko jedną dyscyplinę medyczną do leczenia bólu
Nieszczęśliwy człowiek z niepokojem trzyma się za ramię z powodu bólu. Obrazy Shutterstock

Sposób leczenia przewlekłego bólu zmienia się na całym świecie. Zdumiewające 37% ludzi w krajach rozwiniętych cierpi na przewlekły ból[1].

Leczenie objawów i długotrwałe oczekiwanie pacjentów na określone leczenie nie są realnymi opcjami rozwiązania problemu.

Podejście multidyscyplinarne pozwala pracownikom służby zdrowia na dostarczanie pacjentom dostosowanych planów leczenia, które zapewniają ulgę w bólu lub skutecznie rozwiązują podstawowy problem.

Skutki przewlekłego bólu

Osoby cierpiące na przewlekły ból mają liczne fizyczne, emocjonalne, psychologiczne i społeczne skutki codziennego życia.

Pacjent z przewlekłym bólem może doświadczyć pewnego stopnia niepełnosprawności z powodu urazu lub stanu zdrowia.

Każdy pacjent jest inny, więc chociaż istnieje uzasadnione oczekiwanie dotyczące niepełnosprawności związanej z określonymi urazami lub stanami, radzenie sobie z tymi niepełnosprawnościami jest nadal bardzo osobistym doświadczeniem. Depresja i niepokój.

Są to skutki psychologiczne, których nie można rozwiązać za pomocą metodologii, która dyktuje, w jaki sposób każdy pacjent powinien podejść do leczenia i powrotu do zdrowia.

Stosując multidyscyplinarne leczenie przewlekłego bólu, pacjenci są traktowani indywidualnie i mają zaspokojone wszystkie ich potrzeby.

I odwrotnie, pacjenci, którzy otrzymują plany leczenia, które koncentrują się wyłącznie na jednym aspekcie powrotu do zdrowia, muszą radzić sobie z szeregiem innych problemów bez leczenia.

Wielodyscyplinarne plany leczenia

Wielodyscyplinarne plany leczenia

Do leczenia bólu przewlekłego przez całe życie wymagane jest podejście multidyscyplinarne. Kredyt - stage.divisionsbc.ca

Jako strategia radzenia sobie z przewlekłym bólem, multidyscyplinarne plany leczenia obejmują kilka obszarów jednocześnie.

Tradycyjnie pacjent był leczony z powodu urazów fizycznych i dolegliwości, zanim został skierowany na żądanie do innych specjalistów.

Z drugim podejściem do leczenia jest wiele problemów z perspektywy zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

Kiedy pacjenci są zmuszeni szukać innego specjalistycznego leczenia, jest mniej prawdopodobne, że będą kontynuować sugerowane działanie. Dla tych, którzy to robią, leczenie polega na przepychaniu się od kolumny do słupka. Optymalnie, profesjonaliści powinni zapewniać wielodyscyplinarne plany leczenia w tej samej placówce.

Ta metodologia przynosi pacjentom kilka kluczowych korzyści. Każdy pacjent otrzymuje indywidualny plan leczenia oraz wsparcie na drodze do wyzdrowienia.

Wielodyscyplinarny plan leczenia powinien uwzględniać przyczyny, objawy i powiązane skutki przewlekłego bólu.

Zdrowie i dobra kondycja

Innym aspektem przewlekłego bólu, który można rozwiązać za pomocą multidyscyplinarnego leczenia, jest zdrowie i dobre samopoczucie pacjentów[2].

Gdy pacjent jest ogólnie niezdrowy lub cierpi na problemy ze zdrowiem emocjonalnym lub psychicznym, powrót do zdrowia jest znacznie trudniejszy.

Podejście multidyscyplinarne może obejmować opcje leczenia, takie jak akupunktura, chiropraktyka oraz elektroterapia, aby zminimalizować dyskomfort związany z bólem.

Zespół z Allied Pain & Spine Institute uważa, że ​​multidyscyplinarne leczenie polega na skutecznym zdiagnozowaniu pacjenta i znalezieniu odpowiedniej kombinacji metod leczenia, aby przyspieszyć powrót do zdrowia lub złagodzić przewlekły ból.

Udowodniono, że budowanie siły rdzenia i wykonywanie ćwiczeń dostosowanych do potrzeb pacjenta sprzyja gojeniu i regeneracji.

Pacjent nie może osiągnąć ulgi, dopóki nie otrzyma możliwości realizacji planu leczenia, który jest dostosowany i specyficzny dla jego doświadczenia z przewlekłym bólem.

Dlatego, chociaż niektóre problemy mogą wymagać rozwiązania przez zewnętrznych specjalistów, multidyscyplinarny plan leczenia, zwykle realizowany w jednej placówce, jest lepszym podejściem.

Podejście do leczenia skupiającego się pod różnymi kątami

Podejście do leczenia skupienia

Lekarz wyjaśnia pacjentce raport z prześwietlenia. Obrazy Shutterstock

Tradycyjnie w medycynie leczenie jest skoncentrowane; co oznacza, że ​​pacjent może nie mieć dostępu do wszystkich dostępnych opcji.

Pacjent z przewlekłym bólem pleców lub stawów może spędzić długi czas na liście oczekujących na zabieg, który niekoniecznie jest właściwym podejściem długoterminowym. Operacje inwazyjne są często ostatnią deską ratunku dla pacjentów i mogą powodować komplikacje.

Ból przewlekły jest złożoną dziedziną medycyny i zasługuje na podejście uwzględniające wszystkie czynniki podczas oferowania pacjentom leczenia. Podejście multidyscyplinarne ma na celu całkowite wyleczenie lub złagodzenie bólu. Specjalista może zdiagnozować stan i stworzyć skuteczny plan leczenia.

Jeśli jednak pacjent jest zmuszony do uczęszczania do wielu różnych lekarzy, takich jak fizjoterapeuci i terapeuci rehabilitacyjni, będzie musiał wyjaśnić swoje inne opcje leczenia i postępy podczas każdej sesji[3].

Innowacja i edukacja

Placówka oferująca multidyscyplinarne leczenie powinna cenić innowacje i edukację. Jednym z powodów, dla których listy oczekujących są tak długie, jest to, że tak wielu pacjentów jest kierowanych na określone metody leczenia, które tradycyjnie były stosowane w leczeniu bólu przewlekłego.

Musimy jednak przyjąć innowacje, abyśmy mogli zaoferować pacjentom najnowsze i sprawdzone opcje leczenia.

Innowacje, w tym minimalnie inwazyjne operacje kręgosłupa i stawów, szybko zastępują inwazyjne i złożone operacje, które mogą mieć długoterminowe negatywne skutki dla pacjentów.

Edukacja pacjenta jest również ważna przy omawianiu leczenia wielodyscyplinarnego. Ból przewlekły to objaw, który wywodzi się ze złożonych problemów, które niekoniecznie są bezpośrednio związane z pierwotnym urazem.

Ból wtórny może wynikać z czynności pacjenta i jego codziennego otoczenia. Wyzwania te są specyficzne dla każdego pacjenta, dlatego też dostawca leczenia wielodyscyplinarnego musi również dostosować edukację.

Czytaj dalej: Jak suplementy pomagają osobom cierpiącym na przewlekły ból w uzyskaniu dobrego snu?

Wielodyscyplinarna adaptacja w leczeniu

Nadrzędną metodologią leczenia wielodyscyplinarnego jest zdolność adaptacji podczas leczenia. Kiedy tradycyjne formy leczenia zawodzą, jest to w dużej mierze spowodowane stagnacją i niemożnością zaoferowania pacjentom alternatywnych opcji leczenia. Sprawdź to Kurkuma Kurkumina Plus Recenzja; co jest kolejną najlepszą dostępną opcją, aby złagodzić ból stawów.

Ostateczną korzyścią płynącą z medycyny multidyscyplinarnej są ciągłe wysiłki mające na celu dostarczanie rozwiązań na przewlekły ból każdemu pacjentowi. Odpowiedzi dotyczą traktowania każdego pacjenta jako całości, a nie tylko objawu.

Jestem dumny, że jestem liderem w zapewnianiu multidyscyplinarnego leczenia i będę nadal badać sposoby oferowania pacjentom skutecznej ulgi w przewlekłym bólu.

Autor
Instagram

James Petros, MD, MBA

Dr James Petros jest założycielem Allied Pain & Spine Institute oraz Trinity Surgery Center, specjalizujących się w leczeniu bólu i mięśni

Podobne posty

Pokaż wszystkie