Zaktualizowano: 2019, 17 sierpnia

Spierzchnięte usta: znane również jako zapalenie warg | Przyczyny | Leczenie i zapobieganie

Spierzchnięte usta: znane również jako zapalenie warg | Przyczyny | Leczenie i zapobieganie

Co to są spierzchnięte usta?

Spierzchnięte usta to drobna, a także najczęstsza forma zapalenia warg zwanego zapaleniem warg, które powoduje pękanie, pękanie lub złuszczanie ust, co często powoduje bardzo nieprzyjemne uczucie, gdy usta są rozciągane podczas mówienia lub jedzenia. Jeśli nie zostaną szybko leczone, spierzchnięte usta mogą przekształcić się w chronicznie spierzchnięte usta i mogą rozwinąć się do tego stopnia, że ​​usta zaczną krwawić.

Jakie są objawy spierzchniętych ust?

Cierpisz na spierzchnięte usta, jeśli masz chociaż jeden z następujących objawów:

  • Pęknięcia w ustach
  • Sucha skóra na ustach
  • Ból za każdym razem, gdy rozciągasz usta, np. W celu jedzenia lub rozmowy itp

Te objawy, jeśli zostaną zdiagnozowane, mogą oznaczać tylko spierzchnięte usta lub coś podobnie gorszego. Leczenie powinno być przeprowadzone jak najszybciej, aby zapobiec pogorszeniu się i bólu sytuacji.

Co powoduje spierzchnięte usta?

Co powoduje spierzchnięte usta

Większość ludzi ma tendencję do bezmyślnego gryzienia, żucia lub oblizania warg od czasu do czasu podczas pracy, oglądania telewizji, czytania lub wykonywania codziennych czynności. Nie zdajesz sobie sprawy, że ten pozornie nieszkodliwy nawyk poważnie uszkadza twoje usta. Aby zrozumieć, że te nawyki mogą uszkodzić usta, musisz najpierw zrozumieć mechanizm swoich ust.

Twoje usta są pokryte bardzo cienką warstwą oleju, który zatrzymuje wilgoć, aby usta były wilgotne i ciepłe. Jednak gdy nakładasz ślinę na usta poprzez lizanie, żucie lub gryzienie, nieumyślnie usuwasz z ust tę bardzo cienką, ale bardzo ważną warstwę oleju. To z kolei prowadzi do utraty wilgoci z ust, co z kolei powoduje spierzchnięcie warg.

Jednak to nie jedyny sposób na popękane usta. W zimne dni lub przy silnym wietrze usta mogą w naturalny sposób tracić wilgoć, co prowadzi do spierzchnięcia warg.

Co możemy z tym zrobić?

Spierzchnięte usta mogą sprawić, że dana osoba będzie bardzo niekomfortowa, dlatego najlepiej ich unikać. Istnieje wiele metod leczenia spierzchniętych ust, ale lepiej jest podjąć środki zapobiegawcze, niż znosić ból spierzchniętych ust. Poniżej wymieniono niektóre skuteczne metody leczenia i zapobiegania.

Jak pozbyć się spierzchniętych ust?

Istnieją dwa sposoby na pozbycie się spierzchniętych ust. Pierwszy sposób jest tradycyjny, czyli pić coraz więcej wody. Woda jest źródłem całej wilgoci w naszym ciele, więc możesz cierpieć z powodu spierzchniętych ust z powodu braku codziennego picia wystarczającej ilości wody. Zwiększ spożycie wody i może to być jedyna rzecz, której potrzebujesz, aby wyleczyć problem spierzchniętych ust.

Jakie są zabiegi na spierzchnięte usta?

Zabiegi na spierzchnięte usta

Drugim sposobem na pozbycie się spierzchniętych ust jest odpowiednie leczenie. Najlepiej jest natychmiast leczyć spierzchnięte usta, w przeciwnym razie stan może stać się przewlekły i może powodować większe i dłuższe problemy. Niektóre skuteczne metody leczenia to:
  • Stosuj często balsam do ust przez cały dzień: Kup dobrej jakości balsam do ust i nakładaj go, gdy poczujesz, że usta wysychają. Musisz utrzymywać usta nawilżone przez cały czas, aby wyleczyć spierzchnięte usta
  • Zastosuj oliwę z oliwek: Jeśli twoje usta są spierzchnięte z powodu własnego gryzienia i lizania, nałożenie cienkiej warstwy oliwy z oliwek, aby zastąpić usuniętą warstwę oleju, może po prostu załatwić sprawę
  • Zastosowanie Nawilżacz w Twoim domu / biurze: Jeśli to możliwe, używaj nawilżacza w swoim otoczeniu, aby nawilżyć powietrze. To z kolei nawilży usta i wyleczy spierzchnięte usta

Jak zapobiegać spierzchniętym ustom?

Chociaż istnieją sposoby na wyleczenie spierzchniętych ust, to ich priorytetem powinno być to, aby ich nie dostać. Możesz zrobić wiele rzeczy, aby uniknąć spierzchniętych ust.

Należy przestać lizać, gryźć lub żuć usta, aby uniknąć usunięcia z ust niezbędnej warstwy olejku. Również w zimnych porach roku należy stosować balsam do ust lub inny sztuczny środek nawilżający, aby usta były zawsze nawilżone. Niektóre inne czynniki do rozważenia to:

  • Dieta: Włącz do swojej diety świeże owoce i warzywa, aby mieć pewność, że otrzymujesz wszystkie ważne składniki odżywcze. Niedobory żywieniowe mogą również powodować popękane usta
  • Spróbuj zmienić pastę do zębów: U niektórych osób popękane usta są czasami reakcją na pastę z fluorem. Zapobiegawczo spróbuj przejść na pastę do zębów bez fluoru

Wnioski

Wszyscy cierpimy z powodu spierzchniętych warg, ale wszyscy traktujemy je inaczej. Niektórzy z nas stosują balsam do ust, aby nawilżyć usta, niektórzy z nas używają gliceryny, a niektórzy z nas nawet nie zawracają sobie głowy wykonywaniem jakichkolwiek czynności. Ale irytacja wywołana przez spierzchnięte usta jest nie do zniesienia.

Z spierzchniętymi ustami nie możemy jeść pikantnych potraw, nasze usta wyglądają brzydko i jeśli nie zostaną odpowiednio leczone, mogą bardzo dobrze przekształcić się w infekcję.

Autor

Kobieta Fisher

Donna jest wielokrotnie nagradzaną pisarką o zdrowiu, zdrowiu i urodzie z Teksasu. Opublikowała także eBooki i zredagowała kilka innych

Podobne posty

Pokaż wszystkie