Zaktualizowano: 2019, lipiec 30

Suche spierzchnięte usta: przyczyny, środki zaradcze, leczenie i zapobieganie

Suche spierzchnięte usta: przyczyny, środki zaradcze, leczenie i zapobieganie

Czym jest sucha spierzchnięta warga?

Według Devindera Thappy, klinicznego dermatologa dziecięcego, spierzchnięte usta są również znane jako powszechne zapalenie warg. Charakteryzuje się stanem zapalnym, pękaniem i złuszczaniem skóry ust. W gorszych warunkach zapalenie warg może prowadzić do pękania i krwawienia warg.

Jak wysuszają się usta?

Henry Chan w publikacji dla Midwest Chapter of the Society of Cosmetic Chemists napisał, że skóra na naszych ustach jest znacznie cieńsza niż na innych częściach twarzy. Porównanie jest dość oczywiste, ponieważ skóra na ustach składa się tylko z trzech lub czterech warstw skóry, podczas gdy skóra na twarzy składa się z piętnastu do szesnastu warstw.

Ponadto nasze usta nie mają takiej samej ochrony, jak inne części naszego ciała. Nie zawiera zwykłego olejku do włosów ani ciała, który chroni pozostałe części ciała. To sprawia, że ​​nasze usta są bardziej podatne na wysychanie, ponieważ można je łatwo zmienić, biorąc pod uwagę ich wrażliwość.

Co powoduje suchość spierzchniętych ust?

Suche spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta mogą mieć różne przyczyny. Może to obejmować czynniki takie jak pogoda lub niedobór witamin. Uważa się, że najczęstsze przyczyny spierzchniętych ust są następujące.

 • Pogoda - Elementy mogą powodować wysuszenie ust. Zima może powodować spierzchnięte usta z powodu silnych wiatrów i niskiej temperatury. Lato może również wpływać na nasze usta, ponieważ zbyt duża ekspozycja na słońce może spowodować popękanie ust
Pogoda
 • Manieryzmy - Ludzie nie zdają sobie sprawy, że niektóre nawyki, takie jak oblizanie i obgryzanie warg, mogą nie tylko powodować spierzchnięte usta, ale także je pogorszyć
 • zakażenia - Niektóre infekcje i choroby mogą powodować wysuszanie ust
 • Niedobór witamin - Brak określonej witaminy może spowodować popękanie ust. Twoje usta potrzebują witamin, takich jak witaminy A, C i E, aby zachować zdrowy stan

Lekarstwo na suche, spierzchnięte usta

Leczenie spierzchniętych ust może się różnić. Zawsze musisz rozważyć przyczynę spierzchniętych ust. Kiedy częściej dochodzi do spierzchnięcia ust, co oznacza, że ​​jest to chroniczne i ma tendencję do nawrotów, ważne jest, aby udać się do dermatologa, aby się przebadać. Niektóre infekcje mogą powodować spierzchnięte usta, a jedynym lekarstwem na to byłyby specjalne kremy i maści, które może zalecić lekarz.

Jeśli jednak twoje spierzchnięte usta są spowodowane normalną reakcją na pogodę, lekarstwem będzie ciągłe nawilżanie ust. Używanie balsamów do ust zawierających wosk pszczeli i wazeliny sprawi, że Twoje usta będą wyglądać zdrowo w mgnieniu oka.

Jak uniknąć suchych, spierzchniętych ust?

Najlepszym sposobem na uniknięcie spierzchniętych ust jest obserwacja, jakie rzeczy wprowadzasz do swojego ciała. Utrzymywanie zdrowia poprzez picie wody, spożywanie odpowiednich posiłków i unikanie palenia może zdziałać cuda dla zdrowia Twoich ust. Utrzymywanie nawilżonych ust pozwoli uniknąć spierzchnięcia w przyszłości.

Najlepsze wskazówki dotyczące suchych, spierzchniętych ust

Stosowanie odpowiednich balsamów do ust nie tylko przyniesie ustom chwilową ulgę, ale także pomoże zablokować wilgoć, co pomoże w gojeniu spierzchniętych ust. Pamiętaj też, aby nigdy nie skubać spierzchniętych ust ani nie nawilżać ich śliną. Ślina pogorszy sytuację tylko wtedy, gdy wyparuje i nie tylko wprowadzi bakterie do spierzchniętych ust, ale także sprawi, że będą bardziej suche.

Jak złagodzić spierzchnięte usta?

Uspokój spierzchnięte usta

Jedyny sposób na uspokojenie twojego spierzchnięte usta polega na częstym nawilżaniu. Również niektóre domowe środki pomogą w gojeniu ust.

 • Ten pierwszy raz pochodzi z Daily Living Daily. Według nich, chociaż woda jest niezbędnym instrumentem w odzyskaniu zdrowia ust, miejscowe nakładanie chłodnych plasterków ogórka na usta pomoże leczyć, zmniejszyć podrażnienia i złagodzić suchość ust.
 • Innym naturalnym lekarstwem byłoby zmieszanie cukru i miodu i delikatne wyszorowanie ust. Służy jako naturalny środek złuszczający

Diagnozowanie suchych spierzchniętych warg

Chociaż wskazówki już wspomniane w tym artykule są niezwykle pomocne, zawsze najlepiej jest najpierw skonsultować się z dermatologiem. Niektóre objawy spierzchniętych ust mogą sygnalizować poważniejszą chorobę podstawową. Dlatego ważne jest, aby najpierw wykluczyć jakąkolwiek poważną infekcję lub chorobę, która może powodować pękanie ust.

Kuracja na suche spierzchnięte usta

Leczenie suchych, spierzchniętych ust może być różne. Pierwsza uwaga powinna być przyczyną twoich spierzchniętych ust. Spierzchnięte usta można leczyć za pomocą specjalnych maści i kremów przepisanych przez dermatologa. Stałe nawilżanie ust może również wyleczyć wysuszenie.

Jak zapobiegać wysuszeniu spierzchniętych ust?

Ponownie ważne jest, aby pamiętać, że aby zapobiec spierzchnięciu i wysuszeniu ust, należy przestrzegać poniższych wskazówek i wskazówek.

 • Pić dużo wody
 • Jedz odpowiednią równowagę pożywienia i składników odżywczych, których potrzebuje Twój organizm
 • Zaopatrz się w witaminy A, C i E.
 • Za wszelką cenę unikaj lizania i gryzienia ust
 • Zawsze nawilżaj i chroń usta przed szorstkimi czynnikami, stosując odpowiednie balsamy i olejki do ust

Czytaj więcej - Poznaj najlepsze sposoby na zaróżowienie ciemnych ust

Autor

Kobieta Fisher

Donna jest wielokrotnie nagradzaną pisarką o zdrowiu, zdrowiu i urodzie z Teksasu. Opublikowała także eBooki i zredagowała kilka innych

Podobne posty

Pokaż wszystkie