Zaktualizowano: 2019, lipiec 30

Zbieranie ust: jak przestać zbierać usta?

Oto proste sposoby na powstrzymanie wybierania warg.
Zbieranie ust: jak przestać zbierać usta?
Naucz się przestać wybierać wargi. Obrazy Shutterstock

W jakiś sposób stykamy się z problemami, których czasami nie znamy, nawet jeśli jest to problem, jego pochodzenie, przyczyny i skutki.

Takim problemem jest wybieranie ust. Większość z nas nawet nie wie, że to problem, dopóki nie zmierzymy się z jego negatywnymi skutkami i jeśli naprawdę chcesz pozbyć się skubania ust, rozwiązanie jest właśnie tutaj, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy może zacząć pękać, a brak ograniczeń sprawia, że nawet gorzej.

Co to jest wybieranie ust?

Wyrywanie warg jest bardzo powszechnym problemem i zgodnie z tym jest to zaburzenie psychiczne Zdrowie psychiczne Ameryka nauka.

Nazywa się to zaburzeniem ekscytacji (znanym również jako dermatillomania, zaburzenie zrywania skóry, nerwicowe przeczucie i zadrapania trądzikowe, patologiczne zrywanie skóry, kompulsywne skubanie skóry lub psychogenne pobudzenie w kategoriach naukowych i szerszych).

Jest to zaburzenie kontroli impulsów, które dzieli się na powtarzającą się chęć skubania własnej skóry, zwłaszcza ust, a problem często jest do tego stopnia, że ​​wyrządza krzywdę.

Przypadki dłubania w wargach są często kierowane lub konwojowane przez napięcie, niepokój i stres.

W tych chwilach regularnie pojawia się obsesyjny nacisk na skubanie, ściskanie lub drapanie fasady ciała, być może w miejscu widocznej wady skóry.

Obszar skóry w pobliżu ust jest najczęściej wybierany na twarzy, ale inne częste miejsca to ręce, nogi, plecy, dziąsła, usta, ramiona, skóra głowy, brzuch, klatka piersiowa, pośladki, policzki, a nawet paznokcie, skórki i paznokcie.

W jakim wieku zaczyna się wybieranie ust?

Wiele traumatycznych wydarzeń w połączeniu z konfliktami małżeńskimi, nagłą lub tragiczną utratą przyjaciół lub rodziny, a nawet niepotrzebnymi ciążami były częstymi przyczynami powstania choroby.

Jeśli dłubanie w ustach nie występuje na pewnym etapie w młodości, inny powszechny wiek początkowy to między 30 a 45 rokiem życia.

Ponadto uznano, że wiele przypadków zaburzenia dłubania w ustach występuje nawet u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa mogą prowokować zachowanie. Zaburzenie zbierania warg jest statystycznie częstsze u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny wyciągania ust

Istnieje wiele różnorodnych teorii dotyczących przyczyn skubania warg oraz czynników biologicznych i środowiskowych.

Ogólna teoria głosi, że dłubanie w wargach lub skubanie skóry jest często metodą przetrwania, aby poradzić sobie z wysokim poziomem spustoszenia, prowokacji lub stresu u jednostki i że ta konkretna osoba ma szkodliwą lub samookaleczającą reakcję na stres.

W odróżnieniu od niektórych teorii neurologicznych, jest wielu psychologów, którzy twierdzą, że zachowania związane z wybieraniem mogą być wynikiem przytłumionej wściekłości wobec dyktatorskich rodziców. Porównywalna hipoteza głosi, że dominujący rodzice mogą powodować wzrost takich zachowań u ich dzieci

Czy można leczyć usuwanie ust?

Oczywiście, że tak! Informacje o skutecznych metodach leczenia dłubania w ustach lub zdrowych zaburzeniach wydalania są skąpe, pomimo częstego występowania choroby.

Istnieją dwie główne kategorie terapii tego konkretnego problemu: farmakologiczna i behawioralna.

  • Istnieje kilka kategorii środków do leczenia farmakologicznego, które mają kilka środków wspomagających leczenie zaburzeń dłubania w ustach:
  • SSRIs
  • Antagoniści opioidów
  • Środki glutaminergiczne

Oprócz tych leków, niektóre inne produkty farmakologiczne zostały również przetestowane podczas niewielkich badań i mogą pojawić się szybkie wynalazki dotyczące tego problemu w nadchodzących czasach.

Czy można leczyć usuwanie ust?

Terapia behawioralna obejmuje trening odwracania nawyków, terapię poznawczo-behawioralną, terapię behawioralną wzmacniającą akceptację oraz terapię akceptacji i zaangażowania.

Ofiary dłubania w ustach lub zespołu przeszywającego często nie próbują znaleźć rozwiązania dla swojej sytuacji, głównie z powodu poczucia niezręczności, wyobcowania, braku reakcji lub wiary w to, że sytuacji nie można w ogóle kontrolować ani leczyć.

Jedno z badań wykazało, że tylko 45% ofiar zaburzenia wydalania szukało kiedykolwiek leczenia, a tylko 19% miało kiedykolwiek odpowiednie leczenie.

Wskazówki, jak zatrzymać wybieranie warg

1. Spróbuj pomyśleć i zrozumieć powody wybierania ust

Czy to tylko tendencja lub zły nawyk, z którym uważasz, że po prostu nie możesz sobie z nimi poradzić, czy też dlatego, że tak obierać i nie możesz się oprzeć ich wybraniu?

Postaraj się o tym pomyśleć za każdym razem, gdy znajdziesz lub powiesz, że złapiesz się na skubaniu. Musi być celowe przy każdym wystąpieniu akcji.

Spróbuj rozpoznać stan, a może się okazać, że dłubasz w ustach tylko wtedy, gdy jesteś zdenerwowany, myślisz o czymś dziwnym lub oszałamiającym lub możesz być niepokojący.

2. Śledź to

Od czasu do czasu upewniaj się i upewnij się, że nie skubisz podświadomie ust, szczególnie w stanie niepokoju lub nerwowości.

Spróbuj zanotować to na kartce papieru, jeśli chcesz poznać swoją pobłażliwość.

3. Ćwiczenia wyciągania ust

Dość często zaokrąglanie lub ściskanie ust może po prostu ostrzec Cię przed skubaniem warg.

Celowo poruszaj ustami, aby zachować czujność. Spróbuj zaangażować się w inne czynności, które dotyczą obu rąk.

Ćwiczenia wyciągania ust

4. Wprowadź proste zmiany, aby zatrzymać wybieranie warg

Zajęcia relaksacyjne i medytacyjne, niektóre zabiegi sportowe lub odmładzające, dbanie o siebie, itp. Są bardzo ważne, aby pozbyć się skubania warg.

Oto kilka prostych zmian w stylu życia, które pomogą Ci w dążeniu. Kontroluj swoje cykle snu.

5. Znajdź coś innego, co odwróci Twoją uwagę

Jeśli w ogóle okaże się, że jest to nerwowy nawyk, znajdź swoje ręce lub usta do czegoś innego, na przykład do żucia gumy do żucia lub zrobienia szydełka.

W ten sposób znajdziesz ujście energii nerwowej i odwrócisz uwagę od skubania ust.

6. Nie pozwól ustom palić się w słońcu

Pękanie to świetna przyczyna, która będzie stymulować wyrywanie warg i nadmierną ekspozycję ust na uszkodzenia słoneczne i łuszczenie skóry warg, więc staraj się unikać wyjścia na słońce, a jeśli to konieczne, zastosuj krem ​​przeciwsłoneczny lub balsam do ust.

7. Przestań wydychać usta

To świetna wskazówka, nawet jeśli na co dzień chcesz zadbać o swoje usta. Po prostu nie pozwól im tak smagać i wysychać.

Zamknij usta i oddychaj więcej przez nos, aby usta nie wysychały i nie pękały.

8. Przestań pić zbyt dużo sody i alkoholu

Przestań pić

Napoje gazowane, alkoholowe i gazowane, takie jak napoje gazowane i inne napoje bezalkoholowe, jeśli są spożywane w dużych ilościach, mogą wywołać wysuszenie ust i uczucie mrowienia, co dodatkowo stymuluje do skubania ust.

Dlatego unikaj spożywania napojów gazowanych i napojów alkoholowych.

9. Zacznij używać balsamów do ust

Trzymaj przy sobie balsam do ust i trenuj, aby nakładać go, gdy tylko ręka podniesie się, aby podnieść te usta. Nałożenie balsamu do ust również je ukoi i pomoże w wysuszeniu, prowadząc do mniejszego skubania ust.

Zobacz też: 10 najlepszych domowych przepisów na balsam do ust i błyszczyk do ust, które warto wypróbować zimą

10. Rozpocznij złuszczanie ust

Złuszczanie ust dobrym domowym peelingiem ziołowym lub naturalnym pomoże Ci uzyskać piękne usta i zaangażuje Cię w upiększające działanie, które ograniczy Ci częstsze wybieranie ust.

Ostrzeżenia!

  • Pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie masz alergii przed użyciem jakiegokolwiek produktu do ust, takiego jak maść do ust lub żelki naftowe. Trzymaj się takich środków tylko wtedy, gdy wiesz, że nie jesteś uczulony.
  • Jeśli problem będzie się powtarzał, pamiętaj, aby wiedziała o tym osoba starsza lub odpowiedzialna.
  • Nie zamęczaj się nad tym zbytnio, ponieważ nie jest nawet tak duży, że nie można go traktować z tak wielką siłą woli.

Czytaj więcej - Wszystko, co musisz wiedzieć o ćwiczeniach ust?

Podobne posty

Pokaż wszystkie