Zaktualizowano: 2019, lipiec 19

Swędzące usta: objawy, przyczyny i domowe środki zaradcze

Swędzące usta: objawy, przyczyny i domowe środki zaradcze

Chociaż swędzenie ust jest niezwykle częstym zjawiskiem, nie oznacza to, że nie należy próbować go naprawić ani dowiedzieć się, co go spowodowało. Swędzenie ust może być oznaką poważniejszej choroby. Najlepiej być przygotowanym i dowiedzieć się, jakie są swędzące usta, co je powoduje i jakie środki zaradcze są dla Ciebie dostępne.

Co to jest swędzenie ust?

Swędzące usta są dokładnie tym, czym myślisz, że są. Są zaognione, zwykle zaczerwienione i swędzące. Powodują wiele dyskomfortu i są spowodowane różnymi rzeczami i czynnikami.

Jakie są objawy swędzenia ust?

Objawy są zwykle następujące:

 • czerwone usta
 • Opuchnięte i zaczerwienione usta
 • Suche i łuszczące się usta
 • Pokrzywka po obu stronach wargi

Jakie są przyczyny swędzących ust?

Swędzenie ust jest spowodowane różnymi czynnikami. Przyczyną swędzących ust może być jeden z poniższych.

 • Pogoda: Nagła zmiana klimatu może powodować swędzenie i stan zapalny ust.
 • Alergia: To jedna z najczęstszych przyczyn swędzenia ust. Alergie na pokarmy, takie jak orzeszki ziemne, mogą powodować puchnięcie ust i swędzenie. Innym możliwym winowajcą może być Twoja własna szminka lub błyszczyk. Zawsze powinieneś uważać przy wyborze produktów do ust, takich jak błyszczyki do ust i pomadki, ponieważ składniki niektórych produktów do ust mogą powodować reakcje alergiczne, które z kolei powodują wysuszenie i łuszczenie się ust. Nazywa się to również kontaktowym zapaleniem skóry. Dzieje się tak, gdy substancje drażniące w produktach do ust niekorzystnie wpływają na zdrowie skóry.
 • Niedobór witamin: Niedobór witaminy B może powodować swędzenie i suchość ust.
 • Owad: Ugryzienie przez owada, na przykład mrówkę lub użądlenie przez pszczołę, może być przyczyną tak cholernego swędzenia ust.
 • Zakażenie: Infekcja, która prowadzi do swędzenia warg, zwykle przekształca się w opryszczkę i może w poważniejszych przypadkach wynika z opryszczki. Te przypadki zwykle wymagają antybiotyków.

Jakie są domowe sposoby na swędzenie ust?

Strona główna zadośćuczynienie za swędzenie ust

Poniżej wymieniono kilka domowych środków, które łagodzą swędzące usta, a nawet je leczą.

 • Nawilżaj codziennie. Nie zapomnij pić dużo wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu. Nawodnienie zwykle niesie ze sobą suche spierzchnięte usta. Woda nie tylko utrzymuje nawilżenie ciała, ale także zapewnia nawilżenie i zdrowy wygląd ust. Ważne jest również, aby pić więcej wody zimą, ponieważ w tym okresie pogoda jest nieco ostrzejsza.
 • Jedz zdrowo. Zawsze powinieneś uważać, jeśli chodzi o rodzaj spożywanego jedzenia lub w tym przypadku rodzaj jedzenia, którego nie spożywasz. Niedobór witamin z grupy B może wywołać suchość ust. Dobrym sposobem, aby upewnić się, że dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość witamin z grupy B, jest zawsze wybieranie nieprzetworzonej żywności, ponieważ jest ona wypełniona dżemem. Również w książce Biochemicznefizjologiczne, molekularne aspekty żywienia człowieka, stwierdzono, że mięsa takie jak indyk, tuńczyk i wątroba są również bogate w witaminy z grupy B.
 • Nałóż Aloe Vera na dotknięty obszar. Kilkakrotne stosowanie aloesu w ciągu dnia uwolni Cię od uczucia swędzenia.
 • Unikaj swoich wad. Unikanie picia i palenia, dopóki usta nie poczują się lepiej, jest prawdopodobnie najlepsze, ponieważ zwykle wysychają one usta, co tylko pogorszy sytuację.
 • Bez gryzienia. Proste nawyki, takie jak zwykłe gryzienie warg, mogą również być szkodliwe dla zdrowia twoich ust. Widzisz, ślina jest bogata w enzymy, które mają pomagać w trawieniu, a zbyt częsty kontakt tych enzymów z ustami spowoduje ich wysuszenie. Doktor Oz (znany z Oprah) zaleca również, aby członkowie rodziny okresowo sprawdzali Cię podczas snu, ponieważ niektórzy ludzie również to robią, nawet nie zauważając tego we śnie.
 • Nie liż ust. Przestań lizać! Przestań w tej chwili! lizanie warg Twoje usta mogą wysuszyć usta nawet bardziej niż były zanim zacząłeś je lizać. Enzymy zawarte w ślinie pomagają w trawieniu. Kiedy te enzymy wchodzą w kontakt z twoimi wrażliwymi ustami, to z kolei powoduje, że twoje usta stają się bardziej suche i wrażliwe.

Ostateczny werdykt

Swędzenie ust jest zwykle spowodowane różnymi czynnikami. Ważne jest, abyś odkrył przyczynę swędzących ust, aby móc temu zaradzić tak szybko, jak to tylko możliwe. Swędzenie ust może zwykle wydawać się normalnym objawem lub irytacją, ale nie oznacza to, że nie może lub nie jest oznaką poważniejszego problemu. Zawsze bądź czujny, gdy masz do czynienia ze swędzącymi ustami. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci w każdy możliwy sposób.

Autor

Kobieta Fisher

Donna jest wielokrotnie nagradzaną pisarką o zdrowiu, zdrowiu i urodzie z Teksasu. Opublikowała także eBooki i zredagowała kilka innych

Podobne posty

Pokaż wszystkie