Zaktualizowano: 2018, 22 października

Zaburzenia warg: kątowe zapalenie warg, kątowe zapalenie jamy ustnej, owrzodzenie warg

Zaburzenia warg: kątowe zapalenie warg, kątowe zapalenie jamy ustnej, owrzodzenie warg

Ważne jest, aby być w pełni poinformowanym o różnych rodzajach zaburzeń warg. Usta są używane do tak wielu celów, że ich stan zapalny lub infekcja będzie dla ciebie niewygodna w taki sposób, że nawet najbardziej podstawowe funkcje człowieka, mówienie i jedzenie, stają się ciężarem.

Czasami te zaburzenia warg mogą również oznaczać jakąś podstawową przyczynę lub niedobór żywieniowy, który należy natychmiast sprawdzić. Oto niektóre z najczęstszych zaburzeń warg, na które należy zwrócić uwagę:

Hematologia i onkologia

1. Wargowa plamka melanotyczna:

Według książki Philipa E. LeBoita pt. „Patologia i genetyka guzów skóry”, plamki melanotyczne to zmiany barwnikowe występujące na skórze, błonach śluzowych i na jednostkach paznokci. W okolicy warg znajdują się plamy melanotyczne na wargach.

Na dotkniętym obszarze lub zmianie zwykle występuje przebarwienie, które powoduje, że wygląda on na ciemniejszy niż okolica warg. Ten stan jest zwykle łagodny i może nawet nie wymagać leczenia, jednak niektórzy ludzie decydują się na usunięcie go za pomocą zabiegów laserowych.

W badaniu opublikowanym w British Journal of Dermatology odkryli, że ten stan zwykle występuje u kobiet, a dokładniej aż 85% z nich. Zwykle dotykał osoby w wieku 40 lat. Jest to częściej spotykane w okolicy dolnej wargi, a wiele zmian naraz nie jest zbyt częste.

Ten stan na ogół nie jest powodem do niepokoju, ponieważ osoby, które go miały, nie zgłosiły żadnych nawracających zmian ani szkodliwych skutków ubocznych. Niektóre zmiany zaczynają nawet zanikać z czasem bez konieczności leczenia, takiego jak krioterapia lub zabiegi laserowe.

Kątowy

1. Kątowe zapalenie warg:

Kątowe zapalenie warg to zapalenie kącików ust. Może to trwać kilka dni, ale może trwać jeszcze dłużej, jeśli przyczyna jest poważniejsza. Ten stan można znaleźć zarówno u dzieci, jak iu dorosłych.

Jednak starsze osoby, które używają źle dopasowanych protez, mogą cierpieć z powodu tego stanu. Leki, takie jak antybiotyki, izotretynoina i acytretyna, mogą również powodować zapalenie kątów warg. Złe odżywianie również może to wywołać.

Dla tych, którzy cierpią na tę chorobę, ważne jest, aby nie oblizać warg często, ponieważ może to pogorszyć stan zapalny. Dobra wiadomość jest taka, że ​​stan ten można leczyć z czasem bez konieczności stosowania jakichkolwiek leków.

Jednak dla tych dr Amanda Oakley, dermatolog praktykująca w Nowej Zelandii, uważa za przydatne następujące metody leczenia:

  • Suplementy odżywcze i witaminowe
  • Kremy przeciwgrzybicze (zaleca to również American Dental Association).
  • Leki przeciwgrzybicze przyjmowane doustnie
  • Miejscowe środki antyseptyczne
  • Zastrzyki lub implanty wypełniające

Zdecydowanie zaleca się również częste stosowanie balsamów do ust lub czegokolwiek, co może utrzymywać wilgotność okolicy ust.

2. Kątowe zapalenie jamy ustnej:

Chociaż kątowe zapalenie jamy ustnej jest często mylone z kątowym zapaleniem warg, a terminy są często używane zamiennie, kątowe zapalenie jamy ustnej charakteryzuje się wysychaniem kącików ust.

Zwykle daje to uczucie suchości i spierzchnięte usta jednak w kątowym zapaleniu jamy ustnej skóra warg pęka i zostaje zakażona, co z kolei może powodować pieczenie.

Podobieństwo kątowego zapalenia jamy ustnej i kątowego zapalenia warg można znaleźć w przyczynach i sposobach leczenia. Podobne przyczyny, takie jak niedobory żywieniowe, infekcje, nieprawidłowo dopasowane protezy, a nawet alergie.

W takiej sytuacji wymagane jest częste nawilżanie ust balsamem do ust lub dowolnym naturalnym olejkiem, ale nie zaleca się ciągłego lizania warg, ponieważ może to pogorszyć infekcję.

W zależności od sytuacji może być konieczne przyjmowanie niezbędnych suplementów lub leków miejscowych. Ale jak zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku na dotknięty obszar.

Mucocele

1. Torbiel zatrzymująca śluz:

W artykule opublikowanym przez Journal of the Massachusetts Dental Society zdefiniowali torbiele retencyjne śluzu jako torbiele retencyjne śluzu są wynikiem powiększenia gruczołu śluzowego spowodowanego zablokowaniem przewodu gruczołu śluzowego w dnie zatoki szczękowej.

Torbiele te mają postać kopułowych względnych promieni rentgenowskich w zatoce szczękowej z podstawą wzdłuż dna zatoki szczękowej. Wokół nieprzezroczystości promieni rentgenowskich nie ma kory kostnej ani zniszczenia, rozszerzenia lub ścieńczenia ścian zatoki szczękowej.

Większość torbieli pozostających w śluzie przebiega bezobjawowo i zwykle pozostaje niezmieniona przez długi czas. Gdybyśmy mieli uczynić tę definicję bardziej zrozumiałą dla zwykłego Joe, to stwierdzenie oznacza tylko, że śluzowa torbiel retencyjna to cysta znajdująca się wzdłuż błony śluzowej zatoki.

Ta cysta nie rozszerza się ani nie koliduje z żadnymi innymi częściami twarzy, takimi jak oczy lub nos. Zwykle z czasem stają się mniejsze i niekoniecznie wymagają leczenia. Jest to niezwykle powszechne; podobno 30 do 40% osób, które proszą o tomografię komputerową oczu, stwierdzi, że mają cysty retencyjne. Można je również znaleźć na wewnętrznej powierzchni warg.

Peutz

1. Zespół Peutza-Jeghersa:

Zespół Peutza-Jeghersa jest niezwykle rzadkim stanem, który dotyczy statystycznie tylko 1 osoby z grupy 25,000 28,000-XNUMX XNUMX osób. Jest to poważny stan, który należy natychmiast leczyć.

Zwykle podczas diagnozowania zespołu Peutza-Jeghersa należy wziąć pod uwagę historię rodzinną pacjenta i przebarwienia w jamie ustnej, dłoniach i stopach, ponieważ uważa się, że są to pierwsze objawy tego stanu.

Innym czynnikiem byłyby polipy hamartomatyczne w przewodzie pokarmowym. Kiedy pacjent wykazuje co najmniej 2 z 3 wymienionych objawów, jest wysoce prawdopodobne, że cierpi na zespół Peutza-Jeghersa.

Wrzód

1. Wrzód warg:

Spośród schorzeń omawianych w tym artykule owrzodzenia warg są prawdopodobnie najbardziej powszechne. Są one potocznie nazywane Canker Sores. Są to okrągłe stany zapalne, które mają żółty lub biały kolor w środku. Zwykle znajdują się w jamie ustnej, wargach lub na powierzchni języka.

Chociaż owrzodzenia warg mogą wystąpić u absolutnie każdego, ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie BMC Gastroenterology wykazało, że występuje częściej u kobiet, nastolatków i dzieci. Te owrzodzenia zwykle trwają około tygodnia lub dwóch i mogą same ustąpić.

Jednak większość ludzi chce przyspieszyć ten proces, używając ciepłej wody i soli do płukania ust lub płynu do płukania ust, aby oczyścić go z wszelkich bakterii, które mogą pogorszyć owrzodzenie ust.

Autor

Kobieta Fisher

Donna jest wielokrotnie nagradzaną pisarką o zdrowiu, zdrowiu i urodzie z Teksasu. Opublikowała także eBooki i zredagowała kilka innych

Podobne posty

Pokaż wszystkie