Zaktualizowano: 2019, lipiec 30

Co to jest przebarwienie ust?

Co to jest przebarwienie ust?

Wargi to najbardziej widoczne elementy Twojej twarzy; dlatego należy o nie szczególnie uważać. Ale czasami, z powodu naszego środowiska lub innych przyzwyczajeń, na naszych ustach pojawiają się oznaki przebarwień, co oznacza, że ​​usta zaczynają robić się czarne lub lekko sine. Nazywa się to przebarwieniem ust i może być niesamowicie denerwujące i krępujące.

Zobaczmy, co powoduje przebarwienia ust i jak je leczyć.

Co to jest?

Przebarwienia ust to proces, w którym usta zaczynają albo ciemnieć w odcienie czerni i niebieskiego, albo mogą zacząć rozjaśniać się do białawego odcienia. Dla wielu jest to normalny stan, który wskazuje na zmiany hormonalne w organizmie. Ale w niektórych wskazuje również na alergię na pewne elementy, takie jak słońce lub określone pokarmy.

Wielu myli to jako oznakę raka jamy ustnej; pamiętaj, że nie jest to w żaden sposób związane z rakiem jamy ustnej i może wystąpić bez żadnej z przyczyn prowadzących do raka jamy ustnej. Generalnie kobiety mają więcej przypadków przebarwienia ust niż mężczyźni.

Dlaczego tak się dzieje?

Najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdy usta zaczną się odbarwiać. Jednymi z najczęściej znanych przyczyn przebarwień ust są zmiany hormonalne, antykoncepcja i ekspozycja na słońce.

Zmiany hormonalne

Hormony mogą powodować zmiany w naturalnym kolorze ust. Hormony, które są tworzone i uwalniane podczas ciąży lub po wprowadzeniu do organizmu podczas zabiegów i terapii, mogą powodować powstawanie czarnych lub niebieskich plam na górnej wardze. Jeśli nastąpi wzrost poziomu estrogenu w twoim ciele, na ustach pojawi się ciemniejsze przebarwienie.

Według dermatologów i lekarzy nie ma co martwić się o przebarwienia spowodowane hormonami, gdyż organizm regularnie je wyrównuje, przywracając ustom ich pierwotny kolor.

Ekspozycja na słońce

Ekspozycja na słońce

Nasza skóra jest wrażliwa na słońce, a usta mogą zmienić kolor, jeśli zostaną nadmiernie wystawione na słońce. Być może zauważyłeś, że Twoje usta zmieniają kolor po dniu spędzonym na plaży lub po powrocie z długiej podróży samochodem. Dzieje się tak, ponieważ światło słoneczne może powodować powstawanie ciemnych plam na ustach.

Osoby o ciemniejszym odcieniu skóry są bardziej podatne na przebarwienia spowodowane działaniem promieni słonecznych. Najlepszym sposobem, aby uniknąć przebarwień spowodowanych słońcem, jest uzyskanie dobrego kremu przeciwsłonecznego i nałożenie szminek z filtrem przeciwsłonecznym.

Kontrola urodzeń

Kobiety, które polegają na lekach antykoncepcyjnych podawanych doustnie, mają większe szanse na przebarwienia ust. Antykoncepcja wpływa na aktywność hormonalną organizmu, zapobiegając ciążom, co może skutkować przebarwieniami ust. Po zaprzestaniu przyjmowania leków antykoncepcyjnych usta odzyskają kolor w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

naturalne środki zaradcze

Istnieje wiele różnych środków, które możesz spróbować odwrócić oznaki przebarwień na ustach. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest powstrzymanie wszelkiego rodzaju uzależnień, takich jak żucie tytoniu lub palenie, ponieważ mogą one łatwo powodować przebarwienia warg.

Spośród wielu środków na przebarwienia najlepszym pod uwagę jest codzienne picie dużej ilości wody. Około 10 szklanek dziennie załatwi sprawę, ponieważ woda może odtruć organizm, a jeśli dodasz do niej sok z limonki, będziesz w stanie stworzyć idealny środek wybielający, który pomoże odbarwić usta.

Jeśli masz wrażliwą skórę, która może łatwo ulec uszkodzeniu w wyniku ekspozycji na słońce, czas zainwestować w dobry filtr przeciwsłoneczny, aby chronić usta. Poproś o rekomendację od swoich dermatologów, aby uzyskać taki, który będzie odpowiedni dla Twojej skóry.

Możesz zmieszać jogurt i miód z dojrzałym bananem, aby stworzyć pastę, która działa cuda przeciwko przebarwieniom ust. Jeśli nie masz składników lub nie lubisz żadnego z nich, możesz również codziennie używać wazeliny przed pójściem spać, aby zachować naturalny kolor ust.

Możesz również użyć pasty do zębów i nakładać ją na usta raz lub dwa razy w tygodniu; to dobry sposób na złuszczanie. Po wyschnięciu można go umyć.

Jak temu zapobiec i jak zachować naturalny kolor ust?

Naturalny kolor ust

Dobrą wiadomością na temat przebarwionych ust jest to, że można temu zapobiec, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci odzyskać naturalny kolor.

  • Każdego wieczoru przed pójściem spać na usta nałożyć wazelinę. Dzięki temu Twoje usta będą nawilżone i zdrowe.
  • Spróbuj zminimalizować palenie i zacznij pić zieloną herbatę jako alternatywę dla kawy, ponieważ oba te nawyki mogą powodować przebarwienia.
  • Kobiety, które codziennie muszą nosić szminkę, muszą znaleźć takie, które mają w swoim składzie naturalne składniki i krem ​​przeciwsłoneczny.
  • Zawsze zdejmuj szminkę przed pójściem spać, chodzenie do łóżka z nałożoną szminką jest jednym z największych powodów przebarwień.

Możesz również sprawdzić - Poznaj najlepsze sposoby na zaróżowienie ciemnych ust

Autor

Kobieta Fisher

Donna jest wielokrotnie nagradzaną pisarką o zdrowiu, zdrowiu i urodzie z Teksasu. Opublikowała także eBooki i zredagowała kilka innych

Podobne posty

Pokaż wszystkie