Zaktualizowano: 2019, lipiec 25

Zakażenie menopauzą - uważaj na choroby, które mogą cię dostać!

Zakażenie menopauzą - uważaj na choroby, które mogą cię dostać!

Co to jest menopauza?

Menopauza to naturalny etap życia kobiety pod koniec czterdziestki lub na początku pięćdziesiątki. To oznacza koniec jej miesiączki, ponieważ całkowicie przestaje mieć miesiączki. Zwykle potwierdza się, że kobieta przechodzi cykl menopauzy, gdy nie ma miesiączki przez co najmniej 40 kolejnych miesięcy1. Zmieniona równowaga hormonalna jej ciała spowoduje zarówno fizyczne, jak i psychiczne zmiany, które mogą sprawić, że będzie przechodzić przez stres, zmęczenie, obfite pocenie się, kołatanie serca i kilka innych komplikacji. Niektóre kobiety muszą stawić czoła cięższym stanom klinicznym, takim jak Depresja, Bezsenność, choroby serca, osteoporoza, rak piersi itp. Czy zarażasz menopauzą? Nie martw się! W tym artykule skupimy się na niektórych podstawach dotyczących menopauzy, związanych z nią chorobach i różnych opcjach leczenia.

Co powoduje menopauzę?

Jak wspomniano wcześniej, wchodzi kobieta klimakterium kiedy nie jest już w stanie mieć dziecka. Wszystkie kobiety rodzą się z ograniczoną liczbą komórek jajowych, które mają zostać zapłodnione, aby móc rozpocząć nowe życie. W pewnym okresie życia zapas jaj się kończy; zaburza to normalny poziom hormonów w organizmie; szczególnie estrogen oraz hormony progesteronowe, które są odpowiedzialne za regulację wielu równowag fizjologicznych. Ta nierównowaga zmienia ciało kobiety i przechodzi przez wiele komplikacji (patrz Objawy menopauzy). Istnieją inne powody, które mogą odgrywać rolę w zaburzeniu równowagi hormonalnej, które zostaną omówione poniżej wraz z naturalnymi przyczynami.
Naturalna przyczyna braku równowagi hormonalnej: W organizmie kobiety przysadka mózgowa uwalnia hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH). Działają one na jajniki, uwalniając co miesiąc komórkę jajową i wydzielając hormony płciowe - estrogen i progesteron. Hormony te działają na wyściółkę macicy i przygotowują ją do ciąży na wypadek zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Wraz ze starzeniem się kobiety przychodzi czas, kiedy nie ma już jaj, co powoduje, że organizm wykazuje nieprawidłową odpowiedź na FSH i LH i zmienia produkcję estrogenu i progesteronu.
Nierównowaga hormonalna
Ooforektomia: Po usunięciu jajników kobiety (Ooforektomia), nawet jeśli macica jest nienaruszona, kobieta natychmiast doświadczy menopauzy, która jest nagła i całkowita; jest to znane jako menopauza chirurgiczna.
Inne powody: Menopauza może również wystąpić, gdy jajniki są uszkodzone przez określone leczenie, takie jak chemioterapia lub radioterapia.

Etapy menopauzy

Premanopauza: Czas i lata życia kobiety przed ostatnim okresem to premanopauza. Stopniowo poziomy hormonów rozrodczych stają się bardziej nieregularne i niższe, a skutki odstawienia hormonów są obecne.3
Perimenopauza: Perimenopauza oznacza „około menopauzy”, odnosi się do lat przejściowych menopauzy, okresu zarówno przed, jak i po dacie ostatniego epizodu przepływu. Według Centrum ds Cykl miesiączkowy and Ovulation Research Perimenopauza - faza trwająca od sześciu do dziesięciu lat kończąca się 12 miesięcy po ostatniej miesiączce, charakteryzująca się 20-30% wzrostem poziomu estrogenów.2

Kalendarium faz menopauzy

Fazy ​​menopauzyKlimakterium: Menopauza odnosi się do dnia, w którym zakończy się ostatni epizod menstruacyjny. Jednak datę tę można ustalić tylko retrospektywnie, po upływie 12 miesięcy bez miesiączki.
Po menopauzie: Okres po menopauzie oznacza resztę czasu w życiu kobiety po jej ostatniej miesiączce.

Objawy menopauzy

Z powodu braku równowagi między poziomem estrogenu i progesteronu kobieta napotyka szereg powikłań i objawów, takich jak:

 • Zawroty głowy
 • Chuśtawka nastrojów
 • Utrata kości
 • Palpitacje serca
 • Bół głowy
 • Ból piersi
 • Suche włosy i wypadanie włosów
 • Wrażliwa skóra
 • Suchość pochwy
 • Zmęczenie
 • Obfite pocenie się, szczególnie w nocy, uderzenia gorąca.
 • Wypadanie powodujące utratę libido i bolesne współżycie seksualne

Choroby związane z menopauzą

Menopauza to naturalne zjawisko w życiu kobiety. W Stanach Zjednoczonych około 1.3 miliona kobiet rocznie osiąga menopauzę1. Chociaż nie ma się czego bać w tej fazie, mogą wystąpić pewne stany kliniczne związane z zaburzeniem równowagi hormonalnej w tej fazie. Świadomość tych schorzeń jest bardzo ważna, ponieważ niektórymi z tych chorób należy zająć się natychmiast po rozpoznaniu. W tym artykule skupimy się na najbardziej rozpowszechnionych i powszechnych chorobach związanych z menopauzą.

Zaburzenia psychiczne


Menopauza i depresja

Menopauza i depresja

Około 20% kobiet wpada w depresję w którymś momencie menopauzy1.
Według Investigators z Harvard Study of Moods and Cycles, największe ryzyko wystąpienia tej choroby występuje u kobiet wchodzących w fazę okołomenopauzalną i menopauzalną. Badali kobiety przed menopauzą w wieku 36-44 lat bez historii dużej depresji i obserwowali je przez 9 lat w celu wykrycia nowych początków dużej depresji. Wynik sugeruje, że kobiety wchodzące w okres okołomenopauzalny mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na depresję niż kobiety, które nie mają jeszcze objawów menopauzy1.
W innym szeroko zakrojonym badaniu (8 lat) przeprowadzonym przez Freemana i współpracowników z udziałem 231 kobiet bez historii depresji, które miały wejść w menopauzę, uzyskano następujące wyniki:4:

 • Korzystając ze skali Centrum Badań Epidemiologicznych nad Depresją, naukowcy odkryli, że prawdopodobieństwo wystąpienia wysokiego wyniku depresji (ponad 16) było 4-krotnie większe w okresie menopauzy niż w okresie przedmenopauzalnym.
 • Hormony związane z depresją to hormon folikulotropowy, hormon luteinizujący i estradiol.

Możliwe przyczyny depresji w okresie menopauzy

 • Przyczyną ataku depresji jest prawdopodobnie podwyższony poziom hormonu testosteronu u kobiet w okresie menopauzy. Poza tym ogólne skutki braku równowagi hormonalnej mogą spowodować, że kobieta poczuje się bardzo nieswojo; które mogą powodować tę chorobę.
 • Kobiety, które musiały poddać się chirurgicznemu usunięciu jajników, wiedzą, że nie mogą już mieć dzieci; to może być kolejnym czynnikiem powodującym wystąpienie depresji.
 • Historia kliniczna napadu depresji we wczesnym okresie życia również może zwiększyć to ryzyko.

Dowiedz się podejścia do leczenia depresji związanej z menopauzą.

Menopauza i bezsenność

Menopauza i bezsenność

Około 40-50% kobiet skarży się na brak snu w okresie menopauzy. Należy potraktować poważnie, ponieważ bezsenność może powodować inne objawy, takie jak niepokój, stres, napięcie i objawy depresji. Według National Survey of Health przeprowadzonej przez Medical Research Council, kobiety przechodzące w menopauzę częściej zgłaszały poważne problemy ze snem niż kobiety przed menopauzą.

Możliwe przyczyny bezsenności w okresie menopauzy

 • Niedobór estrogenu
 • Zwiększony hormon luteinizujący
 • Wiek
 • Zmniejszenie progesteronu hormonalnego
 • Spadek melatoniny

Widzieć Leczenie bezsenności z menopauzą

Choroby fizjologiczne

Choroby serca i menopauza
Według American Heart Association (AHA) około 35,000 50 amerykańskich kobiet poniżej 10 roku życia ma zawał serca każdego roku, a ogólny wzrost liczby zawałów serca u kobiet obserwuje się około XNUMX lat po menopauzie. 5
Jednak menopauza nie jest bezpośrednio związana z chorobami sercowo-naczyniowymi. Istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko tych chorób w okresie menopauzy. Jak na przykład:

 • Palenie
 • Dieta wysokotłuszczowa lub inne niezdrowe nawyki
 • Cukrzyca
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Wysoki LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) lub niski HDL (lipoproteiny o dużej gęstości)
 • Otyłość
 • Historia rodzinna chorób serca


Możliwa przyczyna chorób serca w okresie menopauzy

Nie wskazano rzeczywistej przyczyny tego związku, ale według AHA głównym czynnikiem może być niski poziom hormonu estrogenowego w okresie menopauzy. Uważa się, że estrogen pomaga organizmowi w utrzymaniu elastyczności naczyń krwionośnych. Ponieważ jego poziom może spadać w okresie menopauzy, naczynia krwionośne będą często narażone na zwiększony nacisk na ściany, ale nie będą w stanie skutecznie poradzić sobie z tak dużą objętością krwi; powodujące wysokie ciśnienie krwi, udar i inne choroby serca.
Widzieć Metody leczenia chorób serca w okresie menopauzy

Osteoporoza i menopauza

Osteoporoza i menopauza

Istnieje bezpośredni związek między brakiem estrogenu6,7,8 po menopauzie i rozwoju osteoporozy. Po menopauzie resorpcja (rozpad) kości wyprzedza proces tworzenia nowej kości. Według National Osteoporosis Foundation9

 • 80% pacjentów z osteoporozą w Ameryce to kobiety.
 • Około jedna na dwie kobiety w wieku powyżej 50 lat złamie kość z powodu osteoporozy.
 • Ryzyko złamania biodra u kobiety jest równe łącznemu ryzyku raka piersi, macicy i jajnika.

Możliwa przyczyna osteoporozy w okresie menopauzy
National Osteoporosis Foundation stwierdziła, że ​​istnieje wiele powodów, dla których kobiety są bardziej narażone na osteoporozę niż mężczyźni, w tym:

 • Hormon estrogenowy odgrywa rolę w ochronie kości. W okresie menopauzy poziom estrogenu gwałtownie spada, co może powodować utratę masy kostnej, a tym samym osteoporozę.
 • Kobiety mają cieńsze kości, przez co są podatne na utratę masy kostnej.

Widzieć Metody leczenia osteoporozy w okresie menopauzy

Rak piersi i menopauza

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych chorób, rak piersi może powodować ze względu na terapię hormonalną stosowaną w leczeniu objawów menopauzy.
Według badania WHI (Women's Health Initiative) kobiety przyjmujące EPT (terapię estrogenowo-progesteronową) miały większe ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu z kobietami, które nie przyjmowały hormonów.10. W tym badaniu kobiety, które przyjmowały EPT, miały wzrost gęstości piersi (jak widać na ich mammogramach). Szczupłe kobiety lub kobiety z gęstymi piersiami, które przyjmują EPT, mogą być szczególnie narażone na raka piersi.
Radzenie sobie z rakiem piersi w okresie menopauzy
Badanie wykazało, że zaprzestanie leczenia może zatrzymać postęp w zwiększaniu gęstości piersi. Ryzyko raka piersi w wyniku EPT jest zwiększone tylko u obecnych i niedawnych użytkowników. W ciągu 3 lat od zaprzestania terapii hormonalnej kobieta może zminimalizować ryzyko raka piersi10.

Choroby neurologiczne

Schizofrenia i menopauza
SchizofreniaKobiety w wieku 45-50 lat są bardziej narażone na rozwój Schizofrenia niż mężczyźni. Zaobserwowano, że szczególnie kobiety przechodzące okres menopauzy wykazują nasilające się objawy schizofrenii. Typowe objawy tej choroby to:

 • Wycofanie społeczne
 • Upośledzenie pamięci
 • Wrogość lub podejrzliwość
 • Pogorszenie higieny osobistej
 • Płaskie, pozbawione wyrazu spojrzenie
 • Pogorszona moc poznawcza

Możliwa przyczyna schizofrenii w okresie menopauzy:
Jedna z teorii sugeruje, że hormon estrogen może odgrywać rolę w patofizjologii schizofrenia wśród kobiet z menopauzą.
Schizofrenia wymaga pełnej opieki lekarskiej wraz z terapią hormonalną. Kobiety, u których wystąpią wczesne objawy tej choroby, powinny natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Drżenie i menopauza

Ze względu na wahania hormonów w organizmie kobiety w okresie menopauzy mogą doświadczać lęku okołomenopauzalnego, drżenia i drżenia13. Objawy te są często pierwszym objawem okresu okołomenopauzalnego, dlatego niektóre kobiety mogą być przerażone, ponieważ uważają, że rozwinęła ciężka choroba, zamiast wkraczać w okres przejściowy.
Możliwa przyczyna drżenia w okresie menopauzy:

 • Zrównoważony poziom hormonów estrogenu i progesteronu.
 • Fizjologiczne i psychologiczne zmiany w wieku średnim.

Widzieć Metody leczenia drżeń w okresie menopauzy

Strokes

A suw lub „atak mózgu” występuje, gdy mózg zostaje odcięty od elastycznej krwi. Może się to zdarzyć z powodu zakrzepu krwi lub urazu tętnicy szyjnej. Istnieją dwa rodzaje udarów. Jeśli zakrzep krwi blokuje tętnicę prowadzącą do mózgu, nazywa się to udarem niedokrwiennym, ale jeśli naczynie krwionośne pęknie w mózgu, jest to znane jako Udar krwotoczny. Oznakami możliwego udaru są: nagłe zaburzenia widzenia, niewyraźna mowa i niemożność poruszania jedną stroną ciała.
Możliwa przyczyna udarów w okresie menopauzy:

 • Brak wystarczającej ilości estrogenu z powodu braku równowagi hormonalnej w okresie menopauzy.
 • Palenie i nadmierne spożycie alkoholu.
 • Wyścigi. Pochodzenie afrykańsko-karaibskie wiąże się z wyższym ryzykiem niż kobieta rasy białej.
 • Historia rodzinna udarów.
 • Inne powiązane choroby, takie jak cukrzyca i ciężkie choroby serca, takie jak arytmia, miażdżyca itp.

Widzieć Metody leczenia udaru mózgu z menopauzą

Choroby skórne

Według International Dermal Institute menopauza wpływa nie tylko na organizm wewnętrzny, ale także na skórę14. W okresie przejściowym menopauzy silny spadek poziomu estrogenu i a-estradiolu może spowodować wystąpienie stanu skóry o nazwie „Hot Flash”. Uderzenia gorąca to intensywne uczucie ciepła na skórze, szczególnie na twarzy, któremu towarzyszy pocenie się. Ponadto nadnercza i jajniki kobiet po menopauzie wydzielają zwiększone ilości androgenów, które mogą powodować pojawienie się zarostu.14. Inne objawy skórne to: obwisła skóra spowodowana redystrybucją tkanki tłuszczowej przy braku wystarczającej ilości estrogenu, tłusta skóra, zmarszczki, plamy starcze i cieńsza skóra. Kobiety w tym okresie mogą wymagać częstszego stosowania kremów z filtrem, ponieważ ich skóra stała się bardziej wrażliwa na promienie słoneczne UV Kolagen i elastyna, dwa niezbędne składniki naprawiające uszkodzenia skóry, zostają zredukowane dzięki redukcji hormonu estrogenu.
Możliwa przyczyna problemów skórnych w okresie menopauzy:

 • Niedobór estrogenu
 • Redystrybucja tkanki tłuszczowej - większe gromadzenie się w udach i mniejsza obecność wokół oczu.
 • Wzrost produkcji malanocytów przy braku wystarczającej ilości estrogenu; może powodować plamy starcze

Chociaż nie jest możliwe całkowite powstrzymanie objawów starzenia z powodu braku równowagi hormonalnej, jednak spożywanie pokarmów bogatych w witaminy, owoce, ochrona skóry przed promieniami słonecznymi i doustne terapie hormonalne mogą spowolnić ten proces. Niektóre kobiety przechodzą również operację plastyczną, która pomaga im uzyskać promienną skórę i wyglądać dużo młodziej.
Zobacz Chirurgia plastyczna, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu chorób skóry.

Wypadanie włosów i menopauza

Kobiety w okresie menopauzy są bardziej podatne na rzadkie i wypadanie włosów. Zwykle osoba może stracić około 100 pasm włosów dziennie, ale kobiety w podeszłym wieku z menopauzą mają znacznie wyższy wskaźnik wypadania włosów. Również ich włosy stają się cieńsze z powodu słabiej chronionych mieszków włosowych.
Możliwa przyczyna problemów skórnych w okresie menopauzy:

 • Hormony estrogen i testosteron mają największy wpływ na porost włosów. W okresie menopauzy poziom estrogenu spada. Dlatego kobiety zaczynają mieć cieńsze włosy, a ze względu na stosunkowo wyższy poziom testosteronu zaczynają mieć również zarost.15.
 • Naprężenie,
 • Niektóre choroby i
 • Pewne leki.

Widzieć Podejście do leczenia włosów w okresie menopauzy

Podejścia terapeutyczne

Leczenie depresji w okresie menopauzy

Zgodnie z wynikami badania obserwacyjnego Women's Health Initiative (WHI), duża depresja zwiększa ryzyko pierwszego zawału serca (iloraz szans [OR] = 3.9), udaru (OR = 2.7) i cukrzycy (OR = 2.23)4. Dlatego leczenie depresji w okresie menopauzy jest bardzo ważną kwestią. Najlepszą opcją może być kilka leków wraz z hormonalną terapią zastępczą. Sprawdź przegląd Progest E, jeśli zdecydowałeś się zdecydować na leki.
Hormonalna terapia zastępcza
Wpływ i ryzyko hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) na nastrój w depresji menopauzalnej różnią się w zależności od diagnozy, stanu menopauzy (czy występują uderzenia gorąca), dawki i przygotowania estrogenu i progesteronu oraz czasu trwania leczenia. Jednak różne badania wykazały, że tylko egzogenna terapia estrogenem może być korzystna, podczas gdy inny hormon naraża organizm na większe ryzyko powikłań.

Leki przeciwdepresyjne z HTZ

Fluoksetyna i HTZ: Liu i współpracownicy4 stwierdzili, że HTZ z 0.625 mg skoniugowanego estrogenu i 5 mg progesteronu w połączeniu z 20 mg fluoksetyny przez 2 miesiące była skuteczniejsza w zmniejszaniu objawów niż sama HTZ u 123 kobiet z depresją menopauzalną.
Sertralina i estrogen: W badaniu sertraliny (od 50 do 150 mg) kobiety w wieku powyżej 60 lat, które otrzymały zastępczą terapię estrogenową (bez progesteronu), miały większą ogólną poprawę, lepszą jakość życia i mniejszy niepokój niż kobiety, które otrzymywały sertralinę, ale nie estrogenową terapię zastępczą.
Inne skuteczne leki przeciwdepresyjne to TCA, takie jak nortryptylina lub dezypramina; lub SNRI lub inhibitor wychwytu zwrotnego podwójnego receptora, taki jak mirtazapina, wenlafaksyna lub duloksetyna.

Leczenie bezsenności w okresie menopauzy

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)
Estrogen / Progesteron: Aktualne zalecenia to stosowanie małych dawek i nie dłużej niż przez pierwsze 5 lat po menopauzie5. Protokoły niskich dawek skutecznie zmniejszały objawy naczynioruchowe. Według Narodowa Fundacja uśpienia Sama terapia estrogenowa może okazać się bardzo skuteczna dla niektórych kobiet, ponieważ estrogen pomaga zmniejszyć uderzenia gorąca w nocy, powikłania moczowe i objawy pochwowe. Niektóre kobiety zgłaszały również, że lepiej spać po zażyciu tabletek antykoncepcyjnych.

Metody leczenia chorób serca w okresie menopauzy

Kilka dobrych nawyków i niektóre leki mogą pomóc w unikaniu i leczeniu chorób serca w trakcie i po menopauzie; przykłady zawierają:

 • Unikanie palenia.
 • Utrzymanie zdrowej masy ciała
 • Ćwicz przez cały tydzień.
 • Zdrowa dieta
 • Leczenie i kontrolowanie schorzeń
 • Hormonalna terapia zastępcza: Terapia hormonalna była kiedyś szeroko zalecaną terapią w leczeniu powikłań menopauzy. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez WHI (Women's Health Initiative) wykazały, że HTZ może zwiększać ryzyko chorób serca, pęcherzyka żółciowego, demencji i raka piersi. W odpowiedzi na to USPSTF w maju 2012 r. Zalecił stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w celu zapobiegania chorobom przewlekłym, w tym osteoporozie, demencji czy chorobom serca.12. Obecnie lekarze zalecają pacjentom zastosowanie innych metod profilaktyki, takich jak zmiany stylu życia oraz leki obniżające poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.12

Metody leczenia osteoporozy z menopauzą

Najczęstsze leki, suplementy i zmiany stylu życia zalecane do leczenia osteoporozy to:

 • Suplementy wapnia i witaminy D.: Wapń pomaga zachować integralność kości i Witamina D pomaga w przyswajaniu wapnia. Lepiej jest przyjmować tabletki, które zawierają kombinację tych dwóch.
 • Leki takie jak rizedronian, ibandronian, raloksyfen, alendronian, kwas zoledronowy: spowalniają utratę masy kostnej, zwiększają gęstość kości i zmniejszają ryzyko złamań kręgosłupa i innych niż kręgosłup.
 • Kalcytonina: spowalnia utratę masy kostnej i zwiększa gęstość kości kręgosłupa u kobiet z osteoporozą. Kobiety zgłaszają, że łagodzi również ból związany ze złamaniami kości
 • Ćwiczenia z obciążeniem
 • Terapia hormonalna (HT) uważa się, że jest przydatny w zapobieganiu lub łagodzeniu zwiększonej szybkości utraty masy kostnej, która prowadzi do osteoporoza. Generalnie jest zalecany kobietom po menopauzie, które przechodzą wczesną menopauzę, mają niską masę kostną lub mają inne czynniki ryzyka osteoporozy. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ HT może zwiększać ryzyko innych chorób, takich jak

Stwierdzono jednak, że sam estrogen nie ma tak wielu wad, jak inne terapie hormonalne, dlatego kobietom, którym usunięto macicę przez histerektomię, przepisuje się sam estrogen.

Metody leczenia drżeń w okresie menopauzy

Objawy drżenia można leczyć, utrzymując

 • Zdrowa dieta, unikanie kofeiny,
 • Sprawność fizyczna z ćwiczeniami,
 • Kontrolowanie masy ciała,
 • Ograniczenie alkoholu,
 • Zakaz palenia i
 • Próbuje zapewnić sobie odpowiedni sen i odpoczynek.

Multiwitaminapomocne mogą być również suplementy wapnia i ziołowe; Lekarz może przepisać niskodawkową pigułkę antykoncepcyjną, leki przeciwdepresyjne lub zastosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ) 13.

Metody leczenia udarów mózgu w okresie menopauzy

Nagły udar może odebrać kobiecie życie. Zalecane jest przestrzeganie następujących porad dotyczących zestawu:

 • Zmniejszenie ryzyka udaru poprzez zmianę stylu życia; rzucić palenie, ćwiczyć, jeść świeże warzywa i owoce.
 • Utrzymywanie wysokiego ciśnienia krwi.
 • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

HTZ jest popularną formą leczenia objawów menopauzy, ale ma swoje skutki uboczne, które obejmują ryzyko udaru i innych chorób serca. Dlatego można go przepisać, tylko jego korzyści przewyższają ryzyko stanu pacjenta.

Metody leczenia wypadania włosów w okresie menopauzy

Terapia hormonalna może być użyteczną opcją w leczeniu stanu włosów, ponieważ główną przyczyną wypadania włosów w okresie menopauzy jest niższy poziom Estrogen. Jednak oprócz ziołowych lub konwencjonalnych środków można zastosować wiele domowych środków, aby leczyć problemy z włosami u kobiet.

 • Używając delikatnego szamponu
 • Unikaj zbyt częstego farbowania włosów, ponieważ może to spowodować, że włosy staną się niezdrowe i będą bardziej podatne na wypadanie.
 • Regularne stosowanie masażu skóry głowy może stymulować dodatkowe ukrwienie skóry głowy, co może zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.
 • Istnieją pewne produkty, które mogą poprawić jakość włosów. Pokarmy bogate w białko i żelazo (występujące w czerwonych mięsach) są dobre dla wzmocnienia włosów. Witamina C, występujący w cytrusach i innych owocach, jest również korzystny
 • Dbanie o stres osobisty, ponieważ stres może negatywnie wpłynąć na cały organizm.
 • Staraj się dobrze spać w nocy, ponieważ jest to kolejny czynnik, który może powodować wypadanie włosów.
 • Regularne ćwiczenia. Pomoże to zmniejszyć stres, poprawi sen i krążenie krwi w skórze głowy, aby utrzymać włosy.
 • Ziołowe środki zaradcze, takie jak Black Cohosh wraz z terapią hormonalną, mogą okazać się przydatne w leczeniu wypadania włosów15. Izoflawony sojowe są również korzystne dla stabilizacji objawów menopauzy na wszystkich etapach menopauzy. Można go znaleźć w środkach zaradczych takich jak Wsparcie menopauzy Menosan15.

Chirurgia plastyczna lub kosmetyczna

Liczba kobiet w wieku powyżej 50 lat poddawanych zabiegom chirurgii plastycznej dramatycznie rośnie z każdym rokiem16. Podczas gdy komórki w skórze młodszych kobiet są uzupełniane co 26 do 28 dni, kobiety po menopauzie uzupełniają swoje komórki co 50 dni, co nadaje skórze matowy, bardziej ziemisty wygląd. 16 Według Mail Online,

 • Odnotowano około 78% wzrost liczby kobiet w wieku powyżej 50 lat zgłaszających się po peelingi skóry i 63% wzrost liczby wstrzyknięć wypełniaczy skórnych.
 • Odnotowano 54-procentowy wzrost liczby zabiegów laserowych na nawlekanie żył i 36-procentowy wzrost depilacji laserowej.

Operacje plastyczne lub kosmetyczne pomagają kobietom uniknąć przyjmowania dużych dawek terapii hormonalnej. Gdy czują, że wyglądają lepiej, zmniejsza to niepokój, a także pomaga kontrolować ich depresję, która może być bardzo głęboka podczas przejścia menopauzalnego. Jednak lepszy wygląd to nie jedyny powód, dla którego chirurgia plastyczna jest tak popularna. Może rozwiązać problem atrofii pochwy u kobiet. Zanik pochwy lub Zanik pochwy sromu występuje z powodu obniżonego poziomu estrogenu w okresie menopauzy i charakteryzuje się pieczeniem pochwy, podrażnieniem i wydzieliną, bolesnym stosunkiem płciowym; wpływając tym samym negatywnie na życie kobiety. Czasami labioplastyka; operacja plastyczna polegająca na zmniejszeniu nadmiernie dużych warg sromowych mniejszych może zapewnić komfort kobietom z problemami z pochwą związanymi z menopauzą.

Wnioski

Menopauza to kolejny etap w życiu kobiety. Może to wiązać się z wieloma komplikacjami spowodowanymi zmianami poziomu hormonów; utrudniając w ten sposób dostosowanie się. Niektóre kobiety stają nawet w obliczu poważnych komplikacji, które mogą zagrozić ich życiu i chorobie hormonalne terapie zastępcze może powodować poważne skutki uboczne. Jednak tę fazę można kontrolować - istnieje wiele innych podejść, w tym leki, ćwiczenia fizyczne, dieta i inne zmiany stylu życia. Wymieniono kilka sposobów, w jakie kobiety mogą zmienić i poprawić swoje doświadczenia w przypadku zarażenia menopauzą. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli odczuwasz silny stres związany z fazą menopauzy; ponieważ im łatwiej zaakceptujesz ten czas, tym lepiej radzisz sobie ze swoim życiem.

Referencje
1. Menopauza i zaburzenia nastroju. http://emedicine.medscape.com/article/295382-overview. zaktualizowano 12 kwietnia 2012 r
2. Przeor, Jerilynn. „Perimenopauza”. Centrum badań cyklu miesiączkowego i owulacji (CeMCOR). Źródło 10 maja 2013 r.
3. Harlow SD, Gass M, Hall JE, Lobo R, Maki P, Rebar RW, Sherman S, Sluss PM, de Villiers TJ (2012). „Executive Summary of the Stages of Reproductive Aging Workshop +10: adresowanie niedokończonego planu stopniowego reprodukcyjnego starzenia się.” Fertility and Sterility 97 (4): 398–406. doi: 10.1016 / j.fertnstert.2012.01.128. PMID 22341880.
4. Szczególne problemy w menopauzie i dużym zaburzeniu depresyjnym. http://www.psychiatrictimes.com/bipolar-disorder/special-issues-menopause-and-major-depressive-disorder. Opublikowano 11 września 2013 r.
5. Menopauza i choroby serca. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/Menopause-and-Heart-Disease_UCM_448432_Article.jsp.
6. National Institute on Aging. Informacje o zdrowiu. Publikacje. Strona wieku. Osteoporoza: The Bone Thief. Dostęp 3/14/2011.
7. Północnoamerykańskie Towarzystwo Menopauzy. Poradnik dotyczący menopauzy: pomoc kobietom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej w okresie menopauzy i po jej zakończeniu. Dostęp 3/14/2011.
8. Amerykański Kongres Położników i Ginekologów. Publikacja. Edukacja pacjenta: osteoporoza. Dostęp 3/14/2011.
9. http://nof.org/articles/235
10. Hormonoterapia menopauzalna a ryzyko raka. http://www.cancer.org/cancer/cancercauses/othercarcinogens/medicaltreatments/menopausal-hormone-replacement-therapy-and-cancer-risk.
11. Grupa pisząca dla badaczy inicjatywy na rzecz zdrowia kobiet. Zagrożenia i korzyści związane z Estrogenplus Progestin u zdrowych kobiet po menopauzie. JAMA 2002; 288: 321-323.
12. http://www.webmd.com/menopause/menopause-heart-disease
13. Przyczyna lęku okołomenopauzalnego, drżenia i drżenia. http://www.ehow.com/facts_4967909_cause-perimenopausal-anxiety-shaking-tremors.html
14. Jak menopauza wpływa na skórę? http://www.dermalinstitute.com/us/library
/12_article_How_Does_Menopause_Affect_the_Skin_.html
15. Wypadanie włosów i menopauza: Wypadanie włosów może wystąpić z powodu menopauzy. http://www.ehow.com/facts_4967909_cause-perimenopausal-anxiety-shaking-tremors.html
16. Cofnijmy się: jak zabiegi kosmetyczne u kobiet po pięćdziesiątce wzrosły o prawie 50 procent w ciągu roku. http://www.dailymail.co.uk/femail/beauty/article-70/Cosmetic-procedures-women-1323881-soared-nearly-50-cent-year.html#ixzz70QnqqWTD
Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie