Zaktualizowano: 2019, lipiec 6

Zrozumienie uderzeń gorąca - jakie są ich przyczyny, objawy i zapobieganie?

Zrozumienie uderzeń gorąca - jakie są ich przyczyny, objawy i zapobieganie?

Co to są uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca są prawdopodobnie najpowszechniej występującym objawem menopauzy w zachodnim świecie, którego doświadcza nawet 75% kobiet. Uderzenia gorąca są najczęściej odczuwane jako intensywne uczucie ciepła w całym ciele i mogą trwać od 30 sekund do kilku minut. Inne badania wskazują jednak, że te uderzenia gorąca mogą trwać do 30 minut. Intensywnemu upałowi czasami towarzyszy zaczerwienienie skóry, szybkie bicie serca, pocenie się, wysoka temperatura i bezsenność. Po wystąpieniu uderzenia gorąca mogą wystąpić dreszcze i dreszcze.

Uderzenia gorąca sprawiają, że ciało czuje się jak w ogniu, jak w szalejącym piecu. Przytłaczające ciepło przejmuje ciało, a ubrania lub pościel wydają się ciężkie i sprawiają wrażenie, jakby cię dusiły, nawet w środku zimy. Jeśli uderzenia gorąca zwykle następują dreszcze, co jest spowodowane wysychaniem potu na skórze. To nagłe, intensywne, przytłaczające ciepło może pojawiać się regularnie u niektórych kobiet, podczas gdy inne doświadczają go w przypadkowych momentach.

Co powoduje uderzenia gorąca?

Przyczyną uderzeń gorąca u kobiet w okresie menopauzy są fluktuacje poziomy estrogenu. Powoduje to rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co powoduje, że w organizmie przepływa więcej krwi niż zwykle. W wyniku nieoczekiwanego i gwałtownego wzrostu ilości krwi przepływającej przez organizm w górnej połowie ciała wytwarzane jest intensywne ciepło. Naczynia krwionośne znajdujące się blisko powierzchni skóry rozszerzą się, aby ostygnąć, co skutkuje zaczerwienieniem i zaczerwienieniem skóry. Zwykle prowadzi to również do intensywnego pocenia się, gdy organizm próbuje się ochłodzić.

Objawy uderzeń gorąca

Uderzenia gorąca są bardzo wyraźne i jak sama nazwa wskazuje, kobieta, która ich doświadcza, będzie miała uczucie ciepła przechodzące przez górną część ciała i twarz. To uczucie ma różną intensywność, ale dotyczy kobiet, które doświadczają ciężkich uderzenia gorąca, ciepło może sprawić, że jej ciało zacznie się palić. Następnie pojawia się zaczerwieniona twarz, szyja i klatka piersiowa, która wydaje się czerwona i poplamiona. Serce może szybko bić, co jest lepiej znane jako kołatanie serca. Przy palpitacjach serca wydaje się, że bije znacznie szybciej niż zwykle. Kobieta może wtedy obficie pocić się w górnej części ciała. Jeśli uderzenie gorąca nastąpi w nocy, jej pościel i nocna odzież mogą być przesiąknięte potem. Gdy uderzenie gorąca ustąpi - co dzieje się tak nagle, jak początek uderzenia gorąca - kobieta może odczuwać dreszcze w wyniku potu na skórze.

Informacje o uderzeniach gorąca

Kto dostaje uderzenia gorąca?

Duży odsetek kobiet w okresie menopauzy w społeczeństwach zachodnich ma uderzenia gorąca. Na przykład w Stanach Zjednoczonych aż 85% kobiet doświadcza uderzeń gorąca w miarę zbliżania się do menopauzy. Mogą one trwać przez wiele lat w latach po menopauzie. Uderzenia gorąca mogą również wystąpić u mężczyzn i kobiet poddawanych leczeniu raka. Jest to spowodowane, podobnie jak w przypadku menopauzy, niższym poziomem hormonów płciowych (testosteronu u mężczyzn i estrogenu u kobiet). Każda osoba ma wyjątkowe doznania związane z uderzeniami gorąca, ponieważ różnią się one czasem trwania, częstotliwością, intensywnością i początkiem.

Jak gorąco jest gorące?

Ciepło odczuwane podczas uderzenia gorąca ma różną intensywność. Dla niektórych kobiet jest to uczucie ciepła, które rozprzestrzenia się po górnej części ciała i twarzy. Nie przeszkadza im to w wykonywaniu normalnych obowiązków. Jednak w najcięższych przypadkach kobiety mogą doświadczać intensywnego ciepła, które je obezwładnia na czas trwania gorąca. Ciepło z gorącego błysku może przypominać płonący piec, tak jakby ciało się paliło. Kobieta często ma ochotę zdjąć całe ubranie i położyć się na zimnej podłodze, aby ochłodzić ten intensywny upał. Te silne uderzenia gorąca w oczywisty sposób obezwładniają kobietę, tak że musi oderwać się od wszystkiego, co robi na czas trwania gorąca. Towarzyszące pocenie się i kołatanie serca również utrudniają normalne życie podczas ataku.

Czynniki ryzyka

Chociaż powody, dla których niektóre kobiety doświadczają uderzeń gorąca, są jeszcze nieznane, istnieje wiele czynników ryzyka, które sprawiają, że kobiety są bardziej podatne na uderzenia gorąca. Po pierwsze, kobiety, które palą, narażają się na większe ryzyko wystąpienia uderzeń gorąca w okresie menopauzy niż kobiety, które nie palą. Po drugie, otyłe kobiety również narażają się na większe ryzyko. Jeśli mają wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) niż normalnie, mogą mieć wyższą częstotliwość gorących błysków. Po trzecie, kobiety, które nie ćwiczą regularnie, również narażają się na uderzenia gorąca. Ponadto kobiety pochodzenia japońskiego i chińskiego mają najmniejszą częstość występowania uderzeń gorąca, a następnie Europejki, a następnie Afroamerykanki (najwięcej). Wreszcie dieta kobiety przyczynia się do częstości uderzeń gorąca, a kobiety w okresie menopauzy powinny aktywnie unikać kofeiny, alkoholu i pikantnych potraw.

Jak diagnozuje się uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca są zwykle diagnozowane przez lekarza na podstawie opisu objawów. Ponieważ objawy są tak wyraźne, zdiagnozowanie ich jest dość proste. Następnie lekarz może przeprowadzić testy, aby ustalić, jaka jest przyczyna objawów uderzenia gorąca. Badania krwi potwierdzą, czy kobieta zbliża się do menopauzy. Lekarz może również zbadać tarczycę, aby upewnić się, że uderzenia gorąca nie są wynikiem nadczynności tarczycy (znanej również jako nadczynność tarczycy).

Leczenie uderzeń gorąca

Najskuteczniejszym zabiegiem typu „hot flash” jest terapia hormonalna, z badaniami klinicznymi wykazującymi nawet 75% spadek częstości uderzeń gorąca. Zmiany stylu życia, które obejmują ćwiczenia i dietę, również pomagają w leczeniu uderzeń gorąca. Szereg naturalnych środków, takich jak soja, witamina E, czerwona koniczyna i czarny cohosh, również przyniosło ulgę w przypadku uderzeń gorąca u niektórych kobiet.

Zachowaj chłód podczas gorącego błysku

Aby zachować chłód podczas uderzenia gorąca i utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, kobiety powinny nosić lekką bawełnianą odzież i ubierać się warstwami zimą. Pozwala to kobiecie szybko zdzierać warstwy, gdy pojawia się gorący błysk. Korzystanie z klimatyzacji lub wentylatorów pomaga również szybciej schłodzić ciało podczas gorąca. Pomaga również unikanie gorących napojów i potraw oraz spożywanie ich na zimno.

Podobne posty

Pokaż wszystkie