Zaktualizowano: 2019, 7 lutego

Krwawienie po menopauzie: przyczyny, sposoby radzenia sobie, diagnoza, leczenie i inne

Krwawienie po menopauzie: przyczyny, sposoby radzenia sobie, diagnoza, leczenie i inne

Związek z ciężkim krwawieniem w okresie menopauzy

W okresie menopauzy kobieta przeważnie doświadcza drastycznej zmiany cyklu miesiączkowego. Może zacząć mieć cięższe lub lżejsze miesiączki niż zwykle lub może mieć krótszą lub dłuższą liczbę dni z okresem. Te zmiany są spowodowane wahaniami poziomu hormonów w jej ciele. Kobiety, które odczuwają ciężkość krwawienie w okresie menopauzy mogą mieć trudności z prowadzeniem normalnego życia podczas miesiączki. Muszą planować wakacje i wycieczki po tych okresach. Mogą również stwierdzić, że nie są w stanie podjąć pracy podczas okresu.

Jak często występują nieregularne okresy w okresie menopauzy?

Krwawienie po menopauzie

Nieregularne miesiączki w okresie okołomenopauzalnym są jednym z najczęstszych objawów zbliżającej się menopauzy u kobiety. Ponieważ zmiany hormonalne w organizmie wpływają na cykl owulacji, kobieta najpierw zauważa zmiany w swoim cyklu miesiączkowym, zanim inne objawy menopauzy są widoczne.

Możliwe przyczyny krwawienia w okresie pomenopauzalnym

To ważne by zauważyć że krwawienie po menopauzie (lub w okresie pomenopauzalnym) nie jest normalne. Należy to natychmiast zgłosić lekarzowi. Poniżej przedstawiono niektóre możliwe przyczyny krwawienia w okresie pomenopauzalnym.

1. Suchość pochwy:

Chociaż suchość pochwy powoduje głównie dyskomfort podczas stosunku płciowego, może prowadzić do lekkiego krwawienia. Dzieje się tak, ponieważ ściany pochwy i otaczające tkanki są uszkodzone i podrażnione, co jest spowodowane niższym poziomem estrogenu w organizmie.

2. Wahania hormonalne:

Wahania hormonalne mogą powodować krwawienie w okresie po menopauzie. Chociaż organizm nie wytwarza estrogenu i progesteronu w latach pomenopauzalnych, mogą wystąpić zmiany w organizmie, które mogą prowadzić do uwolnienia estrogenu już zmagazynowanego w organizmie. Ten estrogen może być uwalniany z tkanki tłuszczowej w wyniku nagłej utraty wagi, co może prowadzić do krwawienia.

3. Polipy macicy:

Polipy macicy to nienowotworowe narośla, które rosną na ścianie macicy lub szyjce macicy. Mogą powodować krwawienie w okresie po menopauzie.

4. Atrofia:

Niski poziom estrogenu w organizmie może powodować ścieńczenie wyściółki macicy - endometrium. To przerzedzenie endometrium jest znane jako atrofia. Może to prowadzić do cienkiej podszewki krwawienie w okresie po menopauzie.

5. Uwagi specjalne:

Kiedy kobieta krwawi w latach tuż przed menopauzą, jest to normalne zjawisko. Ale kiedy minęło 12 miesięcy bez miesiączki, przeszła menopauzę. Nie powinna się już spodziewać krwawienia. Jeśli jednak tak się stanie, powinna natychmiast udać się do lekarza, ponieważ zwykle oznacza to, że istnieje podstawowy problem, który należy leczyć.

6. Okresy sporadyczne:

Badania naukowe wskazują, że nawet 30% kobiet po menopauzie sporadycznie doświadcza krwawień. To krwawienie może czasami występować w postaci sporadycznych okresów, które są zwykle jaśniejsze niż w okresie okołomenopauzalnym.

7. Cieńsza ściana pochwy:

W okresie pomenopauzalnym ściana pochwy staje się cieńsza z powodu niższego poziomu estrogenu. Może to prowadzić do lekkiego krwawienia w okresie po menopauzie.

8. Infekcja pochwy:

Infekcja pochwy jest częstą przyczyną krwawienia miesiączkowego w okresie po menopauzie. Kobieta z infekcją pochwy może odczuwać niewielkie plamienie po stosunku płciowym. Może również mieć lekko przebarwioną wydzielinę w wyniku infekcji.

9. Rak:

Kiedy kobieta krwawi w okresie po menopauzie, rak jest jedną z prawdopodobnych przyczyn tego. Może to być rak macicy, endometrium, jajnika lub szyjki macicy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby kobieta po menopauzie zgłosiła się do lekarza, jeśli ma krwawienie miesiączkowe, aby można było zbadać i leczyć różne choroby.

Sposoby zarządzania krwawieniem menopauzalnym

1. Niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne:

W celu zastąpienia i regulacji estrogenu i progesteronu w organizmie kobieta może stosować tabletki antykoncepcyjne o niskiej dawce. Te tabletki zawierają niski poziom tych krytycznych hormonów i pomagają organizmowi utrzymać optymalny poziom i kontrolować krwawienie miesiączkowe.

2. Progestogen:

Leczenie progestagenem w okresie pomenopauzalnym zawiera tylko hormon progesteronu. Pomaga to organizmowi w zastąpieniu niskiego poziomu hormonu, umożliwiając mu opanowanie krwawienia w okresie pomenopauzalnym.

3. Monitorowanie objawów:

Kiedy kobieta krwawi więcej niż powinna lub krwawi w latach pomenopauzalnych, ważne jest, aby zapisywała te objawy. Jeśli są jakiekolwiek inne objawy towarzyszące temu krwawieniu, należy je również monitorować. Ułatwi to wizytę u lekarza, aby móc szczegółowo opisać objawy, ich nasilenie i dokładny czas, kiedy wystąpiły.

4. Popraw swój ogólny stan zdrowia:

Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z krwawieniem menopauzalnym jest poprawa ogólnego stanu zdrowia. Odbywa się to poprzez włączenie podstawowych zasad zdrowotnych do codziennego programu. Obejmują one ćwiczenia co najmniej 5 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut dziennie. Zmiana diety obejmująca owoce, warzywa, orzechy, nasiona i zboża również pomoże poprawić ogólny stan zdrowia. Niezwykle ważne jest, aby kobieta unikała podjadania i jedzenia między posiłkami. Aby poprawić ogólny stan zdrowia, kobieta powinna również spać do 8 godzin każdej nocy. Te proste czynności pomogą jej poprawić ogólny stan zdrowia i dodadzą organizmowi siły potrzebnej do radzenia sobie z krwawieniem menopauzalnym i innymi problemami zdrowotnymi związanymi z menopauzą.

Jak zatrzymać krwawienie w okresie menopauzy?

Aby zatrzymać krwawienie w okresie menopauzy, lekarze mogą zalecać tabletki antykoncepcyjne o małej dawce. Pomagają organizmowi regulować cykl miesiączkowy i kontrolować liczbę dni i nasilenie miesiączki. W celu zatrzymania krwawienia można również zastosować leczenie progestagenem. Jeśli te metody zawiodą, lekarze mogą zalecić zabieg rozszerzania i łyżeczkowania (D&C).

Jak rozpoznaje się krwawienie po menopauzie?

Aby zdiagnozować krwawienie po menopauzie, lekarz może przeprowadzić kilka badań. Testy te obejmują histeroskopię, która pozwala lekarzowi zbadać macicę za pomocą małej kamery i światła. Lekarz może również wykonać biopsję endometrium, podczas której niewielka próbka błony śluzowej macicy jest zdrapywana i badana w laboratorium. Do diagnozy można również użyć D&C krwawienie menopauzalne - jest to podobne do biopsji endometrium.

Leczenie krwawień menopauzalnych

W celu leczenia krwawień menopauzalnych dostępnych jest wiele opcji dla kobiet zarówno w okresie menopauzy, jak i po menopauzie. Wybrana opcja leczenia będzie zależała od wyników badań przeprowadzonych przez lekarza. W niektórych przypadkach (np. Polipy) lekarz może zalecić operację usunięcia tych narośli. Jeśli problemem jest atrofia, można przepisać leki w celu leczenia tego.

Podobne posty

Pokaż wszystkie