Zaktualizowano: 2019, 16 sierpnia

Zmęczenie menopauzalne: gwałtowne zmęczenie, chroniczne zmęczenie, jego objawy, przyczyny, leczenie i inne

Zmęczenie menopauzą: gwałtowne zmęczenie, chroniczne zmęczenie, jego objawy, przyczyny, leczenie i inne

Co to jest zmęczenie?

Zmęczenie to uczucie wyczerpania lub letargu. To zmęczenie objawia się wyczerpaniem psychicznym lub fizycznym. Są to dwie różne formy zmęczenia, chociaż zwykle występują razem.

Zmęczenie psychiczne objawia się brakiem koncentracji i uczuciem senności, podczas gdy zmęczenie fizyczne uniemożliwia wykonywanie normalnych czynności fizycznych z powodu osłabienia lub braku siły fizycznej.

Według różnych badań naukowych i Narodowy Instytut Zdrowiaokoło 10% Amerykanów cierpi na poważne zmęczenie, które przeszkadza w ich normalnym życiu.

Wydaje się, że to skrajne zmęczenie dotyka więcej kobiet niż mężczyzn. Istnieje wiele przyczyn zmęczenia, w tym bardziej oczywiste, takie jak przepracowanie, brak snu, przemęczenie i wysoki poziom stresu.

Czasami zmęczenie może wskazywać na znacznie większy problem, taki jak nadużywanie substancji psychoaktywnych, anemia, cukrzyca, choroba nerek, choroba wieńcowa i szereg innych schorzeń.

Menopauza i zmęczenie

Menopauza i zmęczenie

U starszych kobiet menopauza jest zwykle główną przyczyną zmęczenia. Eksperci szacują, że nawet 80% kobiet w okresie menopauzy doświadcza tego objawu z różnym nasileniem.

W niektórych przypadkach zmęczenie jest tak silne, że kobieta nie jest w stanie uczestniczyć w regularnych zajęciach i zamiast tego spędza czas na odpoczynku. Zmęczenie w okresie menopauzy może również nasilać inne objawy menopauzy. Na przykład, jeśli kobieta ma nocne poty które przerywają regularny sen, mogą powodować lub pogłębiać jej zmęczenie.

Ponadto, jeśli doświadcza bezsenności, spędzając kilka godzin w nocy z powodu braku snu, może to pogorszyć jej zmęczenie.

Co to jest Crashing Fatigue?

Niszczące zmęczenie to nagłe uczucie przytłaczającego wyczerpania i niższego poziomu energii. To uczucie może pojawić się o każdej porze dnia i nocy.

Kobieta czuje się słaba i skrajnie zmęczona, gdy na chwilę wcześniej pracowała i kontynuowała swoje codzienne obowiązki.

Objawy gwałtownego zmęczenia

Niszczące zmęczenie ma wyraźne objawy, które odróżniają je od innych typów zmęczenia, np. Zespołu chronicznego zmęczenia. Objawy te zwykle następują kolejno po sobie.

Objawy fizyczne:

 • Zmęczenie mięśni, w którym mięśnie nagle stają się bardzo zmęczone i słabe.
 • Po jedzeniu, gdzie występuje zmęczenie i niższy poziom energii, a także osłabienie organizmu bezpośrednio po posiłku.
 • Senność, w której występuje silna potrzeba snu, której prawie nie można zignorować.

Objawy psychiczne:

 • Niższy poziom uwagi, na którym trudno jest skupić uwagę przez dłuższy czas. Może to być zwrócenie uwagi na książkę, którą się czyta, na prezentację lub na wykonanie zadania.
 • Apatia, gdzie brakuje entuzjazmu i podniecenia, gdzie osoba odczuwa obojętność, zwłaszcza na rzeczy, osoby i zadania, którymi wcześniej się zajmowała.
 • Drażliwość, kiedy osoba łatwo się gniewa lub denerwuje.
 • Pamięć zanika, gdy osoba łatwo zapomina o ważnych szczegółach.

Objawy zmęczenia menopauzą

The objawy zmęczenia w okresie menopauzy są podobne do objawów chronicznego zmęczenia. Główną różnicą jest to, że chroniczne zmęczenie nie ustępuje z czasem, nawet jeśli kobieta ma wystarczająco dużo odpoczynku w łóżku.

Objawy zmęczenia menopauzą są również powiązane z innymi typami objawów menopauzy, w większości przypadków zwiększającymi nasilenie innych objawów menopauzy. Poniżej znajduje się lista niektórych z najczęstszych objawów zmęczenia po menopauzie:

 • Czuć się wykończonym
 • Nagły początek zmęczenia
 • Senność
 • Drażliwość
 • Uczucie zmęczenia mięśni
 • Brak koncentracji
 • Uczucie rozstroju po jedzeniu
 • Zmniejszona czuwanie
 • Utrata pamięci
 • Apatia
 • Zmniejszona uwaga

Przyczyny zmęczenia menopauzalnego

Zmęczenie menopauzalne jest spowodowane niższym poziomem estrogenu w organizmie. Te niższe poziomy prowadzą do problemów, takich jak brak zasypiania lub zasypianie w nocy, wyższy poziom stresu i niepokój.

Objawy te mają tendencję do nasilania zmęczenia, utrudniając kobiecie normalne funkcjonowanie.

Czynniki ryzyka związane ze zmęczeniem menopauzalnym

Jeśli kobieta odczuwa zmęczenie po menopauzie, istnieje ryzyko obniżenia jakości życia. Udział w regularnych zajęciach staje się dla niej trudny z powodu skrajnego zmęczenia, które zwykle pojawia się nagle.

Ponadto staje się bardziej rozdrażniona i trudniejsza w przebywaniu w pobliżu z powodu zmęczenia i braku snu. Kobieta, która jest zmęczona, może również łatwo zostać zraniona, ponieważ ma mniejszą koncentrację.

Badania naukowe wykazały również, że spanie przez 6 godzin w nocy powoduje, że kobieta jest o 14% bardziej narażona na udar niż spanie 7 godzin na dobę.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem menopauzalnym?

Aby poradzić sobie ze zmęczeniem menopauzą, ważne jest, aby kobieta zmieniła styl życia.

Jak sugeruje doktor Margery Gass, profesor i dyrektor University of Cincinnati's University Hospital Menopause and Osteoporosis Center, ważne jest, aby kobieta zachowywała sprawność podczas menopauzy, ponieważ zmniejsza to nasilenie objawów i pomaga kobiecie czuć się dobrze ze sobą.

Ważne jest również, aby kobieta miała czas dla siebie Doktorze JoAnn PinkertonThe Dyrektor Centrum Zdrowia Średniego i profesor na University of Virginia. Dr Pinkerton twierdzi, że kobiety mają wiele obowiązków, które mogą łatwo prowadzić do zmęczenia.

Diagnoza zmęczenia menopauzalnego

Aby zdiagnozować zmęczenie menopauzą, lekarz określiłby, że kobieta jest w okresie okołomenopauzalnym lub menopauzie na podstawie opisu objawów, które ona daje.

Zwykle zmęczenie menopauzą nie jest jedynym objawem, którego doświadcza, podobnie jak zwykłe objawy uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość itp. będą wystarczającymi dowodami menopauzy.

Jeśli jednak kobieta jest znacznie młodsza niż w zwykłym wieku menopauzalnym, lekarz może przeprowadzić badania w celu ustalenia, czy zmęczenie (i inne towarzyszące mu objawy) jest wynikiem menopauzy, czy też innymi schorzeniami.

Leczenie zmęczenia menopauzalnego

W celu leczenia zmęczenia menopauzalnego kobieta może przyjmować alternatywne leki, takie jak hormonalna terapia zastępcza (HTZ) i inne alternatywne leki w celu przywrócenia równowagi hormonalnej w jej ciele.

Jednak samo to leczenie może nie być skuteczne w przypadku objawów menopauzy, a kobieta będzie musiała zmienić styl życia, aby znaleźć trwałe rozwiązanie.

Obejmuje to zdrowe odżywianie, w tym spożywanie mniejszych posiłków na kolację. Regularny program ćwiczeń poprawi również zmęczenie, zwłaszcza jeśli ćwiczenie odbywa się wcześniej w ciągu dnia.

Czytaj także: Menopauza i napięcie mięśniowe: objawy, przyczyny, leczenie

Podobne posty

Pokaż wszystkie