Zaktualizowano: 2019, lipiec 27

Nocne poty w okresie menopauzy: kompletny przewodnik

Nocne poty w okresie menopauzy: kompletny przewodnik

Nocne poty są dość powszechne i dotykają ludzi w różnym wieku, z różnych zawodów i o różnym pochodzeniu kulturowym. Jak będziesz mógł przeczytać poniżej, są one często związane z menopauzą i zaburzeniami równowagi hormonalnej. Najważniejsze jest, abyś był świadomy ich obecności i szukał prawidłowej diagnozy. Po postawieniu diagnozy nocnych potów można uzyskać odpowiednie leczenie. Czytaj dalej i odkryj więcej interesujących informacji na temat menopauzy i nocnych potów. Pamiętaj, że nocne poty w okresie menopauzy można skutecznie rozwiązać dzięki terapii hormonalnej.

Co to są nocne poty?

Nocne poty to stan zwany również nadmierną potliwością podczas snu lub nocną nadmierną potliwością. Jest to stan, w którym podczas snu pojawia się nadmierne pocenie się, często mocząc nocną odzież i pościel. W badaniu obejmującym 2267 pacjentów, którzy odwiedzili lekarza rodzinnego, stwierdzono, że w ciągu ostatnich 30 dni 41% z nich doświadczyło nocnych potów. Dlatego nocne poty są stosunkowo częstym zjawiskiem. W większości przypadków nocne poty są nieszkodliwe, ponieważ mogą wystąpić w wyniku ciepłego snu. Może to być spowodowane niezwykle wysokimi temperaturami w sypialni lub nadmierną liczbą narzut na łóżko. Jednak w niektórych przypadkach nocne poty są związane z różnymi stanami. Na przykład nocne poty mogą być spowodowane przez niektóre rodzaje raka, infekcje, dokrewny schorzenia, choroby reumatyczne i leki. U kobiet powyżej 40 roku życia nocne poty mogą być objawem menopauzy.

Nocne poty i menopauza

W okresie menopauzy organizm kobiety nie wytwarza optymalnego poziomu hormonów potrzebnych do regulacji cykl miesiączkowy i wszystkie powiązane funkcje. Wahania poziomu tych hormonów - mianowicie estrogenu i progesteronu - powodują różnorodne objawy. Nocne poty, którym czasami towarzyszą uderzenia gorąca w ciągu dnia, są częstym objawem menopauzy. Do 75% kobiet w okresie menopauzy doświadcza nocnych potów o różnym nasileniu i częstotliwości.

Objawy nocnych potów menopauzy

Objawy nocnych potów menopauzy

Nocne poty są częstym objawem menopauzy. Występują w nocy i powodują, że bielizna nocna i narzuty na łóżka są przemoczone potem. Nocnym potom może towarzyszyć uczucie nadmiernego gorąca z kołataniem serca. Ten objaw menopauzy może prowadzić do (lub towarzyszą mu) wymienione poniżej objawy menopauzy.

Bół głowy

Kobiety wchodzące w menopauzę i okres okołomenopauzalny etapy są czasami podatne na silne bóle głowy. Jest to również związane z niższym poziomem estrogenu i progesteronu. Chociaż czasami są powiązane z zmęczenie i bezsenność, te bóle głowy często trwają kilka godzin, a kobiety w okresie menopauzy mogą ich doświadczać nawet przez 5 lat.

Bezsenność

Brak snu jest kolejnym częstym objawem menopauzy. Bezsenność pojawia się, gdy kobieta w okresie menopauzy nie zasypia w nocy lub budzi się w wyniku nocnych potów i nie może później zasnąć. Badanie przeprowadzone w 2006 roku wykazało, że aż 72% kobiet doświadczało bezsenności co najmniej raz w tygodniu, przy czym do 59% z nich traciło aż cztery godziny snu każdej nocy.

Brak snu

Flushing

Uderzenia gorąca, powszechnie znane jako uderzenia gorąca, są również stosunkowo częstym objawem menopauzy. Aż 85% kobiet doświadcza tego stanu w okresie menopauzy. Zaczerwienienie objawia się uczuciem intensywnego ciepła, zaczerwienieniem skóry w górnej części ciała, poceniem się i, w niektórych przypadkach, kołataniem serca. Zaczerwienienie, gdy pojawia się w nocy, jest znane jako nocne poty.

Nadmierne pocenie się

Ten objaw menopauzy występuje zwykle w wyniku nocnych potów lub zaczerwienień. Kiedy kobieta w okresie menopauzy odczuwa intensywne ciepło, jej ciało nadmiernie się poci do tego stopnia, że ​​jej ubrania są nasączone potem.

Nudności

Większość lekarzy zwykle nie wiąże nudności z menopauzą. Stwierdzono jednak, że oba są ze sobą powiązane, a nudności w okresie menopauzy mogą być spowodowane niedoborem progesteronu. Progesteron, który działa uspokajająco na układ nerwowy oraz na ból i objawy zapalenia, jest niższy w organizmie niż powinien. Może to prowadzić do objawów menopauzy, takich jak bóle głowy i nudności.

Nieregularne bicie serca

Nieregularne bicie serca to objaw menopauzy, w którym pojawia się uczucie przeskoku. Mogą temu towarzyszyć zawroty głowy, duszność lub dyskomfort w klatce piersiowej. Nieregularne bicie serca wiąże się ze spadkiem estrogen produkcja w okresie okołomenopauzalnym i menopauzie. Te nieregularne bicie serca, znane również jako przedwczesne skurcze komór (PVC), zwykle nie są groźne.

Nieregularne bicie serca

Atak paniki

Ataki paniki mogą występować jako objaw menopauzy między 45 a 55 rokiem życia. Kobiety, które ich doświadczają, odczuwają silny lęk lub lęk, któremu może towarzyszyć ból w klatce piersiowej, duszność i silne poczucie bezradności. W ostatnich badaniach naukowcy zasugerowali, że kobiety w okresie menopauzy, które cierpią na ataki paniki, są trzy razy bardziej narażone na udar lub zawał serca w ciągu pięciu lat. Dzieje się tak, ponieważ objawy paniki, a mianowicie ból w klatce piersiowej i duszność, mogą być objawami choroby układu krążenia. Dlatego konieczne jest, aby kobieta cierpiąca na częste ataki paniki w okresie menopauzy poddała się dokładnej kontroli serca.

Szybkie tętno

Przyspieszone tętno lub kołatanie serca zwykle towarzyszą uderzeniom gorąca i / lub nocnym potom w okresie menopauzy. O ile nie są intensywne i nie uniemożliwiają kobiecie prowadzenia normalnego życia, zwykle nie mają się czym martwić.

Dreszcze

Dreszcze są czasami nazywane uderzeniami zimna. Dreszcze objawiają się jako nieoczekiwane i gwałtowne uczucie zimna. Często towarzyszy temu dreszcze. Chociaż nie są tak częste jak uderzenia gorąca, dreszcze są również wynikiem niższego poziomu estrogenu w organizmie. Dreszcze mogą pojawić się same lub wkrótce po nocnym poceniu się lub uderzeniu gorąca, gdy pot na skórze chłodzi ciało.

Wyczerpanie

Wyczerpanie w okresie menopauzy jest czasami nazywane zmęczeniem menopauzalnym. Ten objaw może być bezpośrednim skutkiem braku dobrego snu w nocy. Wyczerpanie często pojawia się nagle i prowadzi do osłabienia i zmniejszenia poziomu energii w organizmie.

Trudności z koncentracją

Trudności z koncentracją są częstym objawem menopauzy. Kobietom często trudno będzie skupić się na zadaniach codziennych, a także złożonych i nietypowych. Mogą też mieć trudności z zapamiętywaniem rzeczy i mogą czuć się zdezorientowani.

Dziwne lub niepokojące sny

Niektóre kobiety w okresie menopauzy mają żywe, niepokojące sny. Często towarzyszą im nocne poty, w których serce bije szybciej, temperatura ciała jest wyższa, a organizm obficie się poci.

Dziwne lub niepokojące sny

Co powoduje u kobiet obfite nocne poty?

Obfite nocne poty u kobiet w okresie menopauzy spowodowane są nagłym wzrostem temperatury ciała. Jest to związane z niższym poziomem estrogenu. Jedną z funkcji hormonu estrogenowego jest kontrolowanie pracy podwzgórza. To jest termostat ciała, kontrolujący temperaturę ciała. Kiedy podwzgórze jest nadaktywne, mózg może powiedzieć ciału, że jest za zimno i musi się rozgrzać. Prowadzi to do nagłego wzrostu temperatury i uderzenia gorąca. Kiedy w nocy pojawia się uderzenie gorąca, nazywa się to nocnymi potami.

Ile kobiet w okresie menopauzy ma nocne poty?

Nocne poty występują zwykle w wieku od 45 do 55 lat, chociaż kobiety w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym mogą również doświadczać potów nocnych przez okres do 10 lat. Badania naukowe wykazały, że około 75% kobiet w krajach pierwszego świata doświadcza nocnych potów. Odsetek ten jest różny dla kobiet z różnych środowisk kulturowych, przy czym azjatyckie kobiety mają najniższe występowanie nocnych potów w okresie menopauzy.

Zagrożenia związane z nocnymi potami

Kobiety cierpiące na regularne i silne poty nocne są narażone na wysokie ryzyko odwodnienia w wyniku utraty wody w wyniku nadmiernego pocenia się. Co więcej, ponieważ kobiety, które doświadczają nocnych potów, muszą budzić się w środku nocy, najczęściej cierpią na bezsenność. Prowadzi to do zmęczenia i osłabienia organizmu z powodu braku snu.

Jak zatrzymać nocne poty w okresie menopauzy?

Najbardziej skuteczną i konsekwentną metodą powstrzymania nocnych potów menopauzalnych jest zmiana stylu życia. Na przykład kobiety z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na częste i silne uderzenia gorąca. Badanie przeprowadzone na 338 kobietach z menopauzą, które miały nadwagę, wykazało, że wszystkie kobiety, które straciły na wadze w okresie sześciu miesięcy, doświadczyły największej poprawy w nasileniu i częstotliwości występowania uderzenia gorąca. Ćwiczenia pomagają również obniżyć częstotliwość uderzeń gorąca. Ważne jest również kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu w nocy i noszenie chłodnej bawełnianej odzieży nawet w zimie.

Jakie są objawy nocnych potów w okresie menopauzy?

Oto najczęstsze objawy związane z potami nocnymi w okresie menopauzy:

 • Bóle głowy i uderzenia gorąca
 • Problemy z zębami (cofające się dziąsła, luźne zęby)
 • Problemy z włosami (wypadanie włosów, utrata blasku)
 • Objawy sercowo-naczyniowe (większe ryzyko)
 • Opadające i spłaszczone piersi
 • Sutki stają się mniejsze
 • Backaches
 • Sucha skóra i szorstka konsystencja
 • Luźne napięcie mięśni (szczególnie brzucha)
 • Grubsze i ciemniejsze włosy na ciele (szczególnie w okolicy łonowej)
 • Nietrzymanie moczu (mocz)
 • Kruche kości (zmniejszona gęstość kości)
 • Suchość pochwy.

Jakie są przyczyny nocnych potów?

Oto najczęstsze przyczyny nocnych potów:

 • Klimakterium
 • Brak równowagi hormonalnej (niski poziom estrogenu)
 • Wysoka temperatura w pomieszczeniu i brak wentylacji
 • Używanie zbyt wielu kołder (lub innych pokryć)
 • Rak
 • Zakażenie
 • Zaburzenia endokrynologiczne
 • Zaburzenia reumatyczne
 • Leki.

Jak długo masz nocne poty?

Nocne poty będą się utrzymywać tak długo, jak długo będzie istniał problem źródłowy. Musisz sprawdzić temperaturę w pomieszczeniu i zmniejszyć liczbę zasłon podczas snu. Jeśli poty nocne nadal występują, należy udać się do lekarza i poddać się badaniu kontrolnemu. Suplementy hormonalne w okresie menopauzy mogą pomóc w uniknięciu takich problemów. W przypadku każdego z wyżej wymienionych schorzeń zalecane będą inne metody leczenia. Jeśli leki powodują nocne poty, należy je odstawić lub zastąpić odpowiednią alternatywą (taką, która nie ma takich skutków ubocznych).

Co jest dobre na nocne poty?

Oto najważniejsze środki, które możesz podjąć przeciwko potom nocnym:

 • Zdrowa dieta bogata w świeże owoce i warzywa
 • Zwiększone spożycie wody
 • Zmiana stylu życia (utrata wagi)
 • Kontrolowanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniu w nocy
 • Używanie mniej osłon podczas snu
 • Suplementy hormonalne i naturalne środki na menopauzę i / lub zaburzenia równowagi hormonalnej
 • Leczenie chorób podstawowych (zgodnie z zaleceniami).

Zakończenie art

Nocne poty w okresie menopauzy mogą być przyczyną wyniszczenia zmęczenie i ogólnie niższa jakość życia. Tym nocnym potom zwykle towarzyszy również szereg innych objawów menopauzy. Kobieta, która cierpi na nocne poty, powinna rozważyć nie tylko leczenie farmakologiczne Kobieta, która cierpi na nocne poty, powinna rozważyć nie tylko leczenie farmakologiczne, takie jak i-Cool, ale też naturalne metody, które pomogą jej zmniejszyć częstotliwość i dotkliwość nocy.

Objawy związane z nocnymi potami można łatwo usunąć, stosując środki zalecane w tym artykule. Jak widzieliście, menopauza i nocne poty są ze sobą silnie powiązane. Nocne poty w okresie menopauzy najlepiej usuwać za pomocą naturalnych środków, ale terapia hormonalna może również przynieść prawdziwą różnicę.

Podobne posty

Pokaż wszystkie