Zaktualizowano: 2019, 17 sierpnia

Cykl miesiączkowy: co jest normalne, a co nie

Cykl miesiączkowy: co jest normalne, a co nie

Wszystkie kobiety mają cykl menstruacyjny, który wskazuje na ich płodność. Ważne jest, aby zrozumieć, że jest to naturalna zmiana, charakterystyczna dla żeńskiego układu rozrodczego, która zapewnia możliwość zajścia w ciążę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cyklu miesiączkowym i jego specyficznych cechach, nie wahaj się czytać dalej ten artykuł.

Co to jest miesiączka?

Miesiączka to comiesięczne złuszczanie się i wypływ krwi oraz tkanek błony śluzowej błony śluzowej macicy. Jest to często epizodyczne i trwa średnio od czterech do sześciu dni. Podczas normalnego cyklu miesiączkowego traci się około trzydziestu do osiemdziesięciu mililitrów krwi.

Co to jest cykl menstruacyjny?

Cykl miesiączkowy to epizodyczne krwawienie z macicy w odpowiedzi na cykliczne zmiany hormonalne. Jest to metoda, w której przygotowuje ciało kobiety do poczęcia i implantacji, aby uformować nowe życie. Jej celem jest doprowadzenie komórki jajowej (komórki jajowej) do dojrzałości, a także odnowienie łożyska tkanki macicy kobiety, które będzie odpowiedzialne za wzrost komórek jajowych, jeśli kiedykolwiek zostaną zapłodnione przez plemnik.

Co to jest normalny cykl menstruacyjny u nastolatków?

Cykl menstruacyjny zwykle różni się u kobiet w różnym wieku. U normalnego nastolatka pierwsza miesiączka to termin używany do opisania ich pierwszej miesiączki. Zwykle normalny cykl składa się z dwudziestu ośmiu dni.

Jak działa Twój cykl menstruacyjny?

Cykl miesiączkowy w cztery fazy: faza proliferacyjna, faza wydzielnicza, faza niedokrwienia, a ostatnia to faza menstruacyjna. Fazy ​​te działają po kolei:

Klasyfikuj cykl menstruacyjny
 • Pierwsza faza tzw faza proliferacyjna następuje natychmiast po krwawieniu miesiączkowym kobiety. Endometrium pogrubia się do około ośmiu razy od jego zwykłego rozmiaru od około piątego do czternastego dnia normalnego dwudziestoośmiodniowego cyklu miesiączkowego.
 • Druga faza, która nazywa się faza wydzielnicza dzieje się zaraz potem jajeczkowanie lub uwolnienie komórki jajowej.
 • Trzecia faza, nazywana fazą niedokrwienną, występuje, gdy zapłodnienie komórki jajowej nie zachodzi. W ten sposób regresuje i kurczy się.
 • Ostatni to faza menstruacyjna gdzie zaczyna płynąć miesiączka składająca się z krwi, śluzu, fragmentów niezapłodnionej komórki jajowej i innych fragmentów endometrium.

Co kontroluje cykl menstruacyjny?

W ciele kobiety istnieją cztery struktury, które kontrolują cykl menstruacyjny: podwzgórze, przysadka mózgowa, jajniki i oczywiście macica. Aby kobieta miała pełny cykl menstruacyjny, wszystkie cztery struktury muszą spełniać swoje zadanie; w przeciwnym razie spowoduje to niewystarczający lub nieskuteczny cykl menstruacyjny. Tutaj role każdej struktury ciała:

 • Podwzgórze

  : Gruczoł ten inicjuje cykl menstruacyjny kobiety poprzez uwolnienie tak zwanego hormonu uwalniającego gonadotropiny. To uwalnianie tego hormonu jest cykliczne, co prowadzi do miesiączki, która również jest cykliczna.

 • Przysadka mózgowa

  : Ten gruczoł produkuje dwa hormony, takie jak hormon leutynizujący i hormon stymulujący pęcherzyki, które działają na jajniki kobiety w celu promowania cyklu miesiączkowego.

 • Jajniki

  : Co miesiąc kobieta w naturalny sposób doświadcza okresu płodnego, w którym uwalnia komórkę jajową lub komórkę jajową, która swobodnie płynie po powierzchni jajnika. Ten proces nazywa się owulacją, która występuje zwykle czternastego dnia przed początkiem następnego cyklu miesiączkowego.

 • Macica

  : Błona śluzowa macicy macicy zwiększa się ośmiokrotnie przed wystąpieniem miesiączki. Jednak podczas menstruacji jej wyściółka zrzuca się, jeśli komórka jajowa nie jest zapłodniona. Skutkuje to złuszczaniem się błony śluzowej macicy z krwią składającą się z około 30 do 80 ml.

Przyczyny bolesnych miesiączek

Przyczyny bolesnych miesiączek

Bolesne miesiączkowanie lub bolesne miesiączki różnią się od lekkiego dyskomfortu do silnego bólu. Zwykle przyczyną bolesnych miesiączek jest niedokrwienie i skurcze mięśni. Ponadto podczas normalnej miesiączki uwalniany jest hormon prostaglandyna. Nadmierne wydzielanie tego hormonu może powodować bolesne miesiączki, często nazywane pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem. Wynika to również z wtórnego bolesnego miesiączkowania miednicowy choroby zapalne, infekcje i inne schorzenia macicy.

Możesz także chcieć przeczytać - Wszystko, co musisz wiedzieć o hiperplazji endometrium

Jak zmienia się cykl menstruacyjny, gdy kobieta się starzeje?

Gdy kobieta się starzeje, osiąga okres życia, w którym doświadcza ustania cyklu miesiączkowego zwanego klimakterium. Zwykle dzieje się tak z powodu wieku, wpływu hormonalnego i innych czynników związanych ze stylem życia kobiety przed menopauzą, takich jak intensywne palenie i picie.

Mniej więcej w wieku około czterdziestu do pięćdziesięciu pięciu lat kobieta przechodzi zmianę w swoim życiu, w wyniku której ustaje jej zdolność rozrodcza, ponieważ tutaj jajniki zaczynają zanikać lub ulegać degradacji. Szczególnie jej hormony płciowe estrogen, która jest bardzo istotna dla reprodukcji, zaczęła zmniejszać swoją produkcję. To jest powód, dla którego starsza kobieta doświadcza stresu fizjologicznego, który obejmuje następujące objawy:

 • Uderzenia gorąca
 • Suchość pochwy
 • osteoporoza z powodu braku gęstości kości
 • Niemożność utrzymania moczu
 • Zmęczenie i drażliwość
 • Brak koncentracji
 • Utrata libido lub popędu seksualnego
 • Bolące mięśnie i stawy oraz
 • Kołatanie serca

Jak radzić sobie z objawami miesiączkowania i krwawieniami?

Zarządzaj menstruacją

Kobieta, która jest rzeczywiście przygotowana na miesiączkę i ma tendencję do patrzenia na to pozytywnie, wiedząc, że miesiączka jest zjawiskiem naturalnym, skutkuje skutecznymi mechanizmami radzenia sobie z dolegliwościami menstruacyjnymi. Ponieważ jednak zaburzenia miesiączkowania, takie jak bolesne miesiączkowanie lub bolesne miesiączki, są nieuniknione, oto ważne punkty, nad którymi należy się zastanowić, aby poradzić sobie z niechcianym bólem:

 • Ćwiczenie

  : Kobieta musi wykonywać umiarkowane ćwiczenia podczas miesiączki, ponieważ poprawia jej ogólne samopoczucie i powoduje odprężenie. W ten sposób unika się skurczów.

 • Reszta

  : Zaleca się trochę zwolnić, położyć się i odpocząć. To złagodzi bolesne miesiączkowanie, zwłaszcza jeśli stanie się ono nie do zniesienia dla kobiety.

 • Jedz pożywne produkty

  : Ponieważ miesiączka powoduje łuszczenie się krwi, ważne jest, aby kobieta spożywała pokarmy bogate w żelazo w celu zastąpienia żelaza, które mogło zostać utracone podczas menstruacji.

Leczenie zależy od przyczyny bólu

Leczenie objawów miesiączkowych i krwawienia zwykle różni się w zależności od przyczyn bólu. Jeśli wystąpią bolesne skurcze miesiączkowe, które wynikają ze skurczów mięśni i niedokrwienia, można podać leki hamujące skurcze. Występują jednak wtórne bolesne miesiączkowanie, które wynika z takich zaburzeń, jak endometrioza, infekcje miednicy i inne zaburzenia dotyczące macicy. Szybkie leczenie zależy od mechanizmu zaburzenia i należy je odpowiednio leczyć, aby ból ustąpił.

Jakie są przyczyny bolesnego miesiączki?

Bolesne miesiączki mogą być spowodowane szeregiem problemów zdrowotnych, w tym endometriozą, mięśniaki i inne nieprawidłowe narośle w macicy i chorobach zapalnych miednicy. Depresja, stres i niepokój mogą sprawić, że miesiączka będzie jeszcze bardziej bolesna, a także zaburzenia równowagi hormonalnej i choroby nerek. Najważniejsze jest, aby uzyskać prawidłową diagnozę, a następnie przejść do odpowiedniego leczenia.

Jak mogę śledzić mój cykl menstruacyjny?

W dzisiejszych czasach możesz korzystać z szerokiej gamy aplikacji, aby śledzić swój cykl menstruacyjny. Są one znane jako kalkulatory okresu lub narzędzia do śledzenia cyklu miesiączkowego, wskazujące dokładne daty cyklu miesiączkowego, owulacji i tak dalej. Jeśli chcesz to zrobić po staremu, możesz zaznaczyć w kalendarzu daty aktualnej miesiączki. W ten sposób możesz poznać datę następnego okresu (z przybliżeniem).

Co się dzieje podczas cyklu miesiączkowego?

Cykl miesiączkowy jest inny u różnych osób, trwa od 23 do 35 dni. W tym okresie poziom hormonów rośnie i spada. Cykl miesiączkowy dzieli się na różne fazy, z których każda ma swój własny zestaw zmian. W fazie menstruacyjnej wyściółka macicy pęka i złuszcza się. To wtedy zaczyna się miesiączka i odczuwasz przerażające objawy.

Faza folikularna to taka, w której organizm przygotowuje się do owulacji, podczas której jajniki są stymulowane (hormonalnie) do produkcji komórki jajowej.

Wydzielanie śluzu jest normalne w tej fazie, podobnie jak zwiększony poziom energii i pozytywny nastrój. Trzecia faza jest znana jako owulacja, podczas której dojrzałe jajo jest uwalniane do macicy. Jeśli zdarzy się, że wejdzie w kontakt z plemnikiem, zostanie zapłodniona i nastąpi ciąża. Wreszcie, masz fazę lutealną, która oznacza koniec cyklu miesiączkowego. Zaczniesz miesiączkować i doświadczać objawów PMS.

Możesz także przeczytać - Wielotorbielowate jajniki i choroby serca - czy możemy zabić 2 ptaki 1 kamieniem?

Wnioski

Kiedy kobieta naprawdę rozumie normalne parametry miesiączki, jej fizjologię i sposób jej działania, może być w stanie dostosować się do tego naturalnego comiesięcznego zdarzenia. Kluczem do bezstresowego miesiączki jest dogłębna i odpowiednia wiedza oraz zrozumienie. Jak widzieliście, cykl menstruacyjny jest złożoną sprawą i może dostarczyć wielu użytecznych informacji dotyczących ogólnego stanu zdrowia.

Podobne posty

Pokaż wszystkie