Zaktualizowano: 2019, lipiec 8

Najlepsze sposoby na badanie raka prostaty u mężczyzn

Najlepsze sposoby na badanie raka prostaty u mężczyzn

Prostata jest ważna dla zdrowia seksualnego mężczyzn i zdrowia reprodukcyjnego. Istnieje wiele problemów, które mogą wpływać na prostatę, co z kolei może również wpływać na zdolność mężczyzny do reprodukcji i na jego zdolność do odbycia stosunku płciowego bez żadnych problemów zakłócających jego zdolności.

Rak prostaty jest jednym z problemów, które są stosunkowo częste i nierozpoznane i nieleczone mogą powodować zaburzenia erekcji, ból w okolicy narządów płciowych i objawy ze strony układu moczowego, które nie tylko wpływają na sprawność seksualną mężczyzny, ale także na jakość życia. Istnieje wiele metod diagnozowania raka prostaty, od a Test PSA dla mężczyzn do biopsji.

Ludzie też pytają

Czy Prostate Plus naprawdę działa?
Jaki jest najlepszy suplement zdrowia prostaty?
Jakie pokarmy są dobre na kurczenie się prostaty?
Co robi dla Ciebie Super Beta Prostate?
Co to jest Proaxil?

Według American Cancer Societyu około 14% mężczyzn w ciągu życia zostanie zdiagnozowany rak prostaty. Większość z tych przypadków zostanie zdiagnozowana u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat, a średni wiek rozpoznania raka prostaty to około 66 lat. Stan ten występuje niezwykle rzadko u mężczyzn w wieku poniżej 40 lat, ale nadal jest możliwy.

Im wcześniej zostanie zdiagnozowany rak prostaty, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie choroby i zapewnienie, że rak nie rozprzestrzeni się na inne części ciała mężczyzny. Istnieje wiele testów, które można wykonać w celu ustalenia, czy mężczyzna ma raka prostaty. W szczególności test PSA dla mężczyzn stał się bardzo popularny, ale istnieją pewne obawy dotyczące tego konkretnego testu.

Jak poważny jest rak prostaty?

Rak prostaty jest uważany za stosunkowo poważny rodzaj raka, ale tylko wtedy, gdy choroba nie jest diagnozowana we wczesnej fazie i nie jest leczona. Choroba jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów, jeśli chodzi o statystyki zgonów z powodu raka & ndash, ale dotyczy to tylko statystyk wśród mężczyzn. Około jeden na 39 mężczyzn, u których zdiagnozowano raka prostaty, umrze z powodu tej choroby.

Jakie są przyczyny i czynniki ryzyka raka prostaty?

Podobnie jak w przypadku wielu innych rodzajów raka, eksperci medyczni nie są w 100% pewni, co dokładnie powoduje nieprawidłowe działanie komórek prostaty i ich rakowatość. W związku z tym dokładne przyczyny raka prostaty nie są jeszcze dobrze poznane, ale eksperci medyczni wykryli pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka prostaty u mężczyzny w pewnym momencie życia.

Według Fundacja raka prostatywiek wydaje się odgrywać znaczącą rolę w ryzyku rozpoznania raka prostaty u mężczyzn. Choroba jest niezwykle rzadka u mężczyzn, którzy nie osiągnęli jeszcze 40. roku życia i najczęściej występuje u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Kiedy mężczyzna ma rodzinną historię raka prostaty, jest również znacznie bardziej narażony na raka prostaty. Co więcej, wywiad rodzinny dotyczący raka piersi, raka okrężnicy, raka trzustki i raka jajnika również wydaje się zwiększać ryzyko raka prostaty u mężczyzn.

Lekarze zidentyfikowali również związek między ryzykiem raka prostaty a rasą. Stwierdzono, że mężczyźni należący do rasy afroamerykańskiej są bardziej narażeni zarówno na rozwój raka prostaty, jak i na śmierć z powodu tej choroby.

Na koniec powinniśmy również zauważyć, że niektóre czynniki związane ze stylem życia i nawyki żywieniowe również zwiększają ryzyko raka prostaty. Na przykład wiadomo, że otyłość w dużym stopniu przyczynia się do raka prostaty.

Jak zdiagnozowano raka prostaty?

Zanim mężczyzna będzie mógł być leczony z powodu raka prostaty, pierwszym krokiem jest oczywiście najpierw zdiagnozowanie choroby. W celu zdiagnozowania raka prostaty można przeprowadzić wiele testów, ale w większości przypadków jeden test nie pozwoli lekarzowi na postawienie oficjalnej diagnozy.

Pierwszy krok do zdiagnozowania raka prostaty zwykle rozpoczyna się od DRE lub badania palca odbytnicy, jak donosi Mayo Clinic.

Jest to szczególny test, który lekarz zwykle przeprowadza na pacjentach płci męskiej podczas regularnych badań przesiewowych ogólnego stanu zdrowia, nawet jeśli nie podejrzewa się szczególnie raka prostaty. Dzieje się tak, ponieważ rak prostaty może nie zawsze powodować wczesne Symptomy i objawy się rozwijać, dlatego ważne jest, aby to badanie zostało przeprowadzone w celu wykrycia choroby, zanim stanie się problematyczna.

Jeśli lekarz wykonujący badanie palca odbytnicy wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak przerost prostaty mężczyzny, może poprosić o wykonanie dalszych badań w celu ustalenia, czy nieprawidłowość może być spowodowana rakiem prostaty.

Test PSA dla mężczyzn często wymagał, jeśli badanie palca odbytnicy budzi jakiekolwiek obawy. Test PSA określa, jak sama nazwa wskazuje, poziom PSA w prostacie mężczyzny. Wiele osób zastanawia się, co za haj Poziom PSA w ich prostacie - PSA to termin, który opisuje specyficzne dla prostaty antygeny, konkretną substancję, która znajduje się tylko w gruczole krokowym w męskim ciele.

Udało się powiązać wysoki poziom antygenów specyficznych dla prostaty z rakiem prostaty. Chociaż istnieje taki związek, nie musi to jednak oznaczać, że mężczyzna z wysokim poziomem PSA ma na pewno raka prostaty. Powinien wysoki poziom PSA zostanie wykryty u mężczyzny po tym, jak badanie palca odbytnicy wywołało pewne obawy, lekarz może zażądać biopsji w celu ustalenia ostatecznej diagnozy i ustalenia, czy mężczyzna ma raka prostaty.

Chociaż test PSA jest popularnym testem przeprowadzanym w celu ustalenia, czy mężczyzna może mieć raka prostaty, należy zauważyć, że ten test nie może pozwolić lekarzowi na postawienie oficjalnej diagnozy bez dalszych badań. Problem polega na tym, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na liczbę PSA u mężczyzny, poza rakiem prostaty, a jednocześnie mężczyzna z rakiem prostaty może nie zawsze mieć wysoki poziom PSA.

Według American Cancer Society, czynniki, takie jak starość i Powiększona prostata wiadomo, że zwiększają poziom PSA w prostacie mężczyzny. Wiadomo również, że niektóre leki, takie jak te stosowane w terapii zastępczej testosteronem, powodują wzrost poziomu PSA u mężczyzn. Inne czynniki, które mogą również zwiększać poziom PSA w organizmie mężczyzny, obejmują zapalenie gruczołu krokowego, niektóre rodzaje zabiegów urologicznych oraz niedawny wytrysk.

Podobnie, niektóre czynniki mogą powodować spadek poziomu PSA u mężczyzn; w ten sposób wytwarzając niższą liczbę PSA, nawet jeśli mężczyzna ma raka prostaty. Niektóre szczególne czynniki, o których wiadomo, że zmniejszają poziom PSA w męskiej prostacie, obejmują stosowanie niektórych suplementów ziołowych, a także otyłość. Udowodniono również, że stosowanie diuretyków tiazydowych, aspiryny, statyn i inhibitorów 5-alfa reduktazy zmniejsza poziom PSA u mężczyzn.

Wnioski

Rak prostaty jest powszechnie rozpoznawanym typem raka wśród mężczyzn i może stać się śmiertelny, jeśli nie jest leczony, zanim choroba rozprzestrzeni się na inne części ciała mężczyzny. Leczenie tej choroby można rozpocząć dopiero po postawieniu oficjalnej diagnozy. Tak więc rozpoznanie choroby jest ważnym krokiem, który można wykonać poprzez liczne testy i badania, w tym test PSA dla mężczyzn. W tym poście opisaliśmy konkretne problemy, z jakimi borykają się lekarze podczas tego konkretnego testu, a także omówiliśmy inne sposoby testowania i diagnozowania raka prostaty.

Chociaż przyjmowanie samych suplementów nie może wyleczyć żadnej choroby przewlekłej, ale w celu zmniejszenia bólu prostaty, częstość oddawania moczu może przynieść korzyści OptiProstate XTS.

Podobne posty

Pokaż wszystkie