Zaktualizowano: 2019, lipiec 27

Czy promieniowanie na raka prostaty powoduje długotrwałe skutki uboczne?

Czy promieniowanie na raka prostaty powoduje długotrwałe skutki uboczne?

Rak prostaty to poważna choroba gruczołu krokowego, która dotyka starszych mężczyzn. Towarzyszą mu różne objawy, z którymi radzenie sobie jest niepożądane i frustrujące. Nieleczona prowadzi do śmierci pacjenta z rakiem prostaty.

Aby zapobiec niepożądanym skutkom rak prostatydo Państwa dyspozycji są różne zabiegi lecznicze. Obejmuje to między innymi stosowanie leków, radioterapię, terapię hormonalną i zabiegi chirurgiczne. Każdemu rodzajowi leczenia towarzyszą krótko- lub długoterminowe skutki uboczne, a niektóre nawet prowadzą do działań niepożądanych.

W tym artykule skoncentrujemy się na radioterapii raka prostaty. Jest stosowany w leczeniu ponad 60% pacjentów z rakiem. W rzeczywistości w niektórych przypadkach jest to jedyny wymagany rodzaj leczenia. Pomożemy Ci zrozumieć, jak to działa, przynosi korzyści i być może związane z nią skutki uboczne radioterapii.

Ludzie też pytają

Czy Prostate Plus naprawdę działa?
Jaki jest najlepszy suplement zdrowia prostaty?
Jakie pokarmy są dobre na kurczenie się prostaty?
Co robi dla Ciebie Super Beta Prostate?
Co to jest Proaxil?

Radioterapia: co to jest?

Ta terapia, znana również jako radioterapia, jest procedurą leczenia raka, która wykorzystuje wysokie dawki promieniowania do zabicia komórek rakowych i zmniejszenia guza. Przy niskich dawkach ta procedura jest stosowana jako prześwietlenie.

Ta terapia może mieć formę wewnętrzną lub zewnętrzną lub obie formy. W przypadku wiązki zewnętrznej maszyna znajdująca się poza ciałem kieruje się na komórki rakowe. W przypadku terapii wewnętrznej promieniowanie jest umieszczane wewnątrz ciała wewnątrz lub w pobliżu raka.

W przypadku radioterapii raka prostaty promienie wysokoenergetyczne są używane do zabijania komórek rakowych. Zabieg ten nie powoduje bólu. Jednak może to powodować różne skutki uboczne, które mogą powodować ból i powodować dyskomfort. Dobrą rzeczą jest to, że istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze skutkami ubocznymi radioterapii z pomocą radioterapii onkologa.

Informacje o radioterapii

Jak działa radioterapia?

Radioterapia działa poprzez użycie wysokich dawek promieniowania w celu zabicia lub spowolnienia tempa wzrostu. W leczeniu raka prostaty jest stosowany w celu zabicia komórek rakowych lub spowolnienia tempa wzrostu. Zabija również pobliskie zdrowe komórki, ponieważ zabija komórki rakowe.

Tam, gdzie wyleczenie raka jest niemożliwe, radioterapia jest stosowana w celu złagodzenia objawów, takich jak ból spowodowany guzem nowotworowym. Może być również stosowany w celu zapobiegania problemom wynikającym z guza nowotworowego, takim jak utrata kontroli jelit i pęcherza, ślepota itp.

Oto różne rodzaje promieniowania i sposób ich działania:

Rodzaje radioterapii raka prostaty

Terapia promieniowaniem zewnętrznym (EBRT)

W tego typu terapii do ogniskowania wiązek promieniowania na gruczoł krokowy używa się maszyny znajdującej się poza ciałem. Jest stosowany w leczeniu wczesnych stadiów raka i pomaga złagodzić objawy, takie jak ból.

Przed zabiegiem przejdziesz symulację, czyli sesję planowania. Podczas tej sesji zespół zajmujący się napromienianiem dokonuje pomiarów, aby znaleźć prawidłowe kąty skierowania wiązek i właściwe dawkowanie.
Istnieją różne rodzaje EBRT, a mianowicie:

 • Radioterapia z modulacją intensywności (IMRT)
 • Trójwymiarowa radioterapia konformalna (3D-CRT)
 • Stereotaktyczna radioterapia ciała (SBRT)
 • Radioterapia wiązką protonów

Brachyterapia (radioterapia wewnętrzna)

Brachyterapia

Ta procedura wykorzystuje małe granulki do radioterapii, każdy o wielkości ziaren ryżu. Peletki są umieszczane bezpośrednio w gruczole krokowym. Zwykle stosuje się go w przypadku raka prostaty we wczesnym stadium. W połączeniu z EBRT jest stosowany u mężczyzn z wysokim ryzykiem raka rozrastającego się poza gruczoł krokowy. Nie nadaje się dla mężczyzn z dużym gruczołem krokowym.
Różne rodzaje brachyterapii:

 • Brachyterapia stała (niska dawka)
 • PT Tymczasowa brachyterapia (duża moc dawki)

Kiedy stosuje się radioterapię?

W niektórych przypadkach lekarze decydują się na radioterapię raka prostaty w przeciwieństwie do innych form leczenia. Oto kilka sytuacji, w których można zastosować radioterapię:

 • Jako pierwsza terapia raka, który nadal ogranicza się do gruczołu krokowego.
 • Jest stosowany wraz z terapią hormonalną podczas pierwszego leczenia raka prostaty, który spowodował rozszerzenie pobliskich tkanek.
 • Po nawrocie raka w okolicy było to przed operacją.
 • Utrzymanie raka pod kontrolą i jak najdłuższe złagodzenie objawów, jeśli rak jest zaawansowany.

Jakie są niebezpieczeństwa radioterapii raka prostaty?

Skutki uboczne radioterapii

Radioterapia jest uważana za skuteczną w leczeniu raka ze wskaźnikiem powodzenia powyżej 90%. Ale czy jest to bezpieczne w leczeniu raka prostaty? Czy powoduje jakieś skutki uboczne? A jeśli tak, czy skutki uboczne radioterapii są odwracalne?

Cóż, częstotliwość radiowa jest bezbolesna i uważana za bezpieczną w leczeniu raka prostaty. Aby pomóc Ci zrozumieć bezpieczeństwo tego zabiegu, przyjrzymy się zarówno krótko-, jak i długoterminowym skutkom ubocznym tego zabiegu.

Krótkoterminowe skutki uboczne radioterapii raka prostaty

Zwykle pojawiają się po zabiegu i utrzymują się od kilku dni do tygodni. Te skutki uboczne radioterapii są łagodne i tolerowalne. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nimi. Zawierają:

 • Zmęczenie
 • Reakcja skórna
 • Utrata apetytu
 • Wypadanie włosów w okolicy łonowej
 • Nudności
 • Biegunka
 • Problemy podczas oddawania moczu - Problemy z oddawaniem moczu i inne tego typu problemy z moczem można złagodzić za pomocą suplementu zdrowotnego prostaty. Możesz szybko zeskanować plik Przegląd formuły zdrowia prostaty PT9 Premium co może zmniejszyć problem podczas oddawania moczu.

Długoterminowe skutki uboczne radioterapii raka prostaty

Zaburzenia erekcji spowodowane promieniowaniem

Badania pokazują, że z biegiem czasu u mężczyzn, którzy przeszli tę procedurę, pojawiają się długoterminowe skutki uboczne. Jednak te skutki uboczne radioterapii są mniej powszechne i występują tylko wtedy, gdy promieniowanie uszkadza organizm. Te działania niepożądane, które mogą wystąpić po kilku latach, to:

Wnioski

Radioterapia stała się najpopularniejszą poszukiwaną formą leczenia raka prostaty. Uważa się, że jest skuteczny w 99% w leczeniu komórek rakowych. Jednak wiąże się to z długotrwałymi skutkami ubocznymi.

Obecność alternatywnego leczenia jest mile widziana, zwłaszcza jeśli skutki uboczne są mniej poważne. Zawsze ważne jest, aby najpierw rozważyć skutki uboczne jakiejkolwiek procedury przed jej podjęciem, chyba że nie masz już żadnej opcji.

Kredyty obrazowe
Obraz funkcji: Shutterstock.com
Obraz w wiadomości: Shutterstock.com i Pinterest.com
Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie