Zaktualizowano: 2019, lipiec 8

Czy istnieje powód, by się bać, jeśli zauważysz nietypowego kreta?

Czy istnieje powód, by się bać, jeśli zauważysz nietypowego kreta?

Czy zauważyłeś niezwykłego kreta i podejrzanego czerniak? Może to tylko nietypowy kret!

Czy zdarzyło Ci się zauważyć niezwykłego pieprzyka lub piegów na ciele, wpadłeś w paranoję i spędziłeś kilka godzin w Internecie szukając ze strachu, rozpoznając objawy czerniak? To właściwie normalna reakcja. W pewnym momencie, nawet jako kret, możemy wpaść w paranoję i przekonać się, że są objawy, których nie ma. Właściwie to dobrze, że regularnie sprawdzasz swój organizm pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości, ale zamiast szukać objawów w Internecie, spróbuj skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać profesjonalną opinię w tej sprawie. Nietypowy kret można łatwo pomylić z czerniakiem. Dowiedz się dlaczego!

„Znamię nietypowe” i „Znamię dysplastyczne” to terminy odnoszące się do niezwykłego pieprzyka, który jest często mylony z czerniakiem. Dzieje się tak z powodu wielkiego podobieństwa, jakie mają atypowe krety i melano-ma. Nietypowy pieprzyk lub znamię dysplastyczne to niezwykły łagodny pieprzyk, który różni się nieco od innych znamion, które wszyscy normalnie mamy na naszym ciele. Dysplastyczne znamiona różnią się od pospolite pieprzyki według rozmiaru, koloru, powierzchni i obramowania. Dysplastyczny oznacza nietypowy, a znamię oznacza znamię, podczas gdy znamiona są liczbą mnogą od znamię i odnosi się do znamion.

Jakie są cechy Dysplastic Nevus?

 • Rozmiar - Nietypowe pieprzyki mają zwykle większy rozmiar niż normalne pieprzyki. Nietypowe pieprzyki mają zwykle więcej niż 5 milimetrów szerokości.
 • Kolor - Nietypowe pieprzyki mają mieszankę kolorów - od różu do brązu.
 • Powierzchnia - Zwykle mają gładką powierzchnię, lekko łuszczącą się lub w niektórych przypadkach powierzchnia może być kamienista.
 • Granice - W przeciwieństwie do normalnych znamion, które mają wyraźnie określone granice, znamię dysplastyczne ma nieregularne krawędzie, które mogą wyblaknąć w skórze.

Gdzie zwykle pojawia się dysplastyczny Nevus?

Znamiona dysplastyczne można znaleźć w dowolnym miejscu na ciele, ale są obszary, w których często można je znaleźć. Miejsca te są zwykle wystawione na działanie słońca, np. Plecy. Ale znamiona dysplastyczne można znaleźć na obszarach, takich jak piersi i skóra głowy, które zwykle nie są wystawione na działanie słońca.

Kiedy zwykle pojawiają się dysplastyczne Nevi?

Znamiona dysplastyczne pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania. Jednak nierzadko zdarza się, że atypowe znamiona pojawiają się u dorosłych.

ABCDE czerniaka

Czy dysplastyczny Nevus może przekształcić się w czerniaka?

Chociaż znamiona dysplastyczne można łatwo pomylić z czerniakiem, należy zrozumieć, że znamiona dysplastyczne są łagodnymi znamionami, podobnie jak w przypadku czerniaków są one złośliwe. Chociaż istnieje możliwość przekształcenia się nietypowych znamion w czerniaki, uważa się, że większość z nich pozostaje w postaci, w jakiej się pojawiły, gdy się pojawiły. Jednak, studia pokazują, że osoby z więcej niż 10 nietypowymi znamionami są bardziej narażone na rozwój czerniaka niż osoby, które mają tylko kilka atypowych znamion lub nie mają żadnych.

Kiedy należy umówić się na wizytę u dermatologa?

Prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju, gdy zauważysz znamię dysplastyczne na swoim ciele. Ale zdecydowanie powinieneś odwiedzić swojego dermatologa, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w nietypowym pieprzu.

Umów się na wizytę u dermatologa, jeśli zauważysz zmianę w:

 • Kolor - zmiana koloru nietypowego pieprzyka
 • Rozmiar - zmiana wielkości nietypowego pieprzyka - jeśli kret staje się mniejszy lub większy
 • Kształt i / lub tekstura - zmiana kształtu i / lub tekstury nietypowego pieprzyka
 • Jeśli kret zacznie swędzieć
 • Jeśli kret zacznie krwawić

Jeśli masz czerniaka w rodzinie lub masz dużą liczbę znamion na ciele, zawsze dobrze jest zabezpieczyć się przed słońcem, stosując krem ​​przeciwsłoneczny o wysokim współczynniku ochronnym przed wystawieniem się na słońce, i naucz się ABCDE czerniaka.

ABCDE czerniaka:

 • A - Asymetria - Jedna połowa pieprzyka różni się od drugiej
 • B - Granica - Nieregularna granica
 • C - Kolor - Obejmuje różne odcienie
 • D - Średnica - większa niż 6 milimetrów
 • E - Ewoluuje - zmienia swój rozmiar, kolor, obramowanie w czasie

Musisz obejrzeć: Jak: wykryć i leczyć nietypowe Nevus

Czy lekarz usunie twojego nietypowego kreta?

Lekarze zwykle nie usuwają nietypowych znamion. Dzieje się tak z dwóch powodów - jest bardzo niewiele przypadków, w których odnotowano zmianę nietypowego pieprzyka w czerniaka i nie ma sposobu, aby zapobiec czerniakowi poprzez usunięcie któregokolwiek lub wszystkich nietypowych znamion.

Wnioski

Jeśli zauważysz nietypowy pieprzyk na swoim ciele, w większości przypadków nie ma powodu do zmartwień. Nasze ciało zmienia się z czasem i jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak masz czerniaka w rodzinie lub masz dużą liczbę znamion na ciele, może warto umówić się na wizytę u lekarza. Spróbuj się zrelaksować i zapomnij o tych wszystkich ludziach w Internecie, którzy dzielą się historiami o tym, że nietypowy kret to czerniak, nic ci nie zrobią.

Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie