Zaktualizowano: 2019, lipiec 27

Ciemne plamy: oznaki i objawy, przyczyny, leczenie i diagnoza

Dowiedz się, jak rozpoznać oznaki ciemnych plam. Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się o jego przyczynach, leczeniu i diagnozie.
Ciemne plamy: oznaki i objawy, przyczyny, leczenie i diagnoza

Co to są ciemne plamy?

Ciemne plamy odnoszą się do obecności kilku ciemnych plam rozłożonych na określonym miejscu na skórze niż okolica.

Znacząca zmiana koloru wskazuje, że komórki skóry wokół tego plastra wytwarzają więcej melaniny, niż jest to wymagane.

Bez względu na kolor skóry lub rasę możesz cierpieć na ciemne plamy. Obecność ciemne plamy może odzwierciedlać poważny stan skóry.

Dlatego w przypadku braku pewności co do przyczyny, zaleca się skorzystanie z pomocy medycznej.

Jakie są oznaki i objawy ciemnych plam?

Typowe oznaki i objawy ciemnych plam to:

 • Nierówne obszary, w których występują różnice w kolorze skóry
 • Znamiona, które są obecne przy urodzeniu lub rozwijają się później po urodzeniu
 • Wypukłe lub zapadnięte ciemne obszary na skórze
 • Może rozpocząć się jako singiel ciemne miejsce a następnie zacznij rozprzestrzeniać

Jakie są przyczyny ciemnych plam?

  Ciemne łaty
 • Zmiany hormonalne: Eksperci ds. Zdrowia twierdzą, że zmiany poziomu hormonów mogą powodować nadmierną produkcję melaniny, która determinuje pigmentację koloru u danej osoby. Jest to bardziej widoczne u kobiet, u których zmiany hormonalne w połączeniu z ekspozycją na światło słoneczne prowadzą do powstawania ciemnych plam lub plam na twarzy. Ponadto zmiany hormonalne mogą wpływać na funkcje niektórych narządów, co z kolei wpływa na działanie melanocytów melanina produkcji.
 • Znaki pozapalne: Zapalenie skóry może prowadzić do przebarwień lub plam, zwłaszcza po infekcjach trądzikowych. Te blizny stopniowo zanikają bez żadnego leczenia, ale dermatolodzy zalecają stosowanie kremów przeciwsłonecznych o SPF powyżej 30, aby chronić je przed pogorszeniem lub uszkodzeniem reszty skóry. Drapanie się, gdy masz pryszcz, daje tylko szansę na rozprzestrzenienie się zapalenia, wpływając tym samym na większy obszar. Zapalenie może również wystąpić po urazie skóry w wyniku skaleczeń, oparzeń lub ran.
 • Melasma i Chloasma: Melasma to stan, w którym większość kobiet doświadcza ciemnych lub brązowawych plam podczas ciąży[1]. Te plamy pojawiają się na górnej części twarzy, policzku, górnej wardze, brodzie lub czole. Zazwyczaj 75% kobiet cierpi na ostudę podczas cyklu rozrodczego. Specjaliści ds. Zdrowia łączą ten stan ze zmianami hormonalnymi w czasie ciąży lub stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych i ekspozycją na światło słoneczne.
 • Nadwrażliwość: Niektóre leki i choroby powodują ciemne plamy, które mogą wystąpić po wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych. Sprawiają, że Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, a światło słoneczne wyzwala reakcje autoimmunologiczne. Ciemne plamy mogą pojawiać się na różne sposoby, na przykład ciemne plamy, piegi, brązowe plamy lub pieprzyki. Niektóre plastry mogą powodować stany zapalne, swędzenie lub zaczerwienienie. Jeśli zauważysz nową lub zmieniającą się ciemną, niebieską lub brązowawą plamkę z powodu nadwrażliwości na światło, należy skonsultować się z ekspertem ds. Zdrowia.
 • Chemikalia w lekach: Istnieje wiele leków, które mogą powodować ciemne plamy na skórze bez konieczności wystawiania się na działanie promieni słonecznych. Należą do nich chloropromazyna, chlorochina i arsen. Możesz również uzyskać ciemne plamy po ekspozycji na tetracyklinę, leki przeciwmalaryczne, bleomycynę, 5-fluorouracyl lub busulfan. Hormony, które mogą powodować ciemne plamy, obejmują estrogen i progesteron.
 • Pigmentacja skóry: Na pewnym obszarze skóry mogą pojawić się ciemne plamy bez udziału czynników zewnętrznych. Melanocyty mogą stać się nadpobudliwe i powodować nadprodukcję melaniny w określonym regionie skóry[2]. W takich przypadkach eksperci ds. Zdrowia uważają, że winne są geny, ponieważ w niektórych rodzinach istnieje tendencja do występowania takich przypadków.
 • Ekspozycja na słońce: Według ekspertów w dziedzinie zdrowia słońce jest główną przyczyną przebarwień[3], w tym pojawienie się ciemnych plam. Długotrwała ekspozycja na słońce wyzwala produkcję melaniny, która ma chronić organizm przed szkodliwymi promieniami słońca. Te ciemne plamy mogą czasami stać się trwałe, chyba że zwrócisz się o interwencję medyczną. Najlepszym lekarstwem na uniknięcie ciemnych plam na słońcu jest unikanie bezpośredniego światła słonecznego lub regularne stosowanie kremów przeciwsłonecznych o SPF powyżej 30.
 • Plamy wiekowe i plamy wątrobowe: Składają się z płaskich szarawych lub ciemnych plam i pojawiają się głównie na obszarach skóry bezpośrednio wystawionych na działanie słońca. Występują w różnych rozmiarach i kształtach i mogą wpływać zarówno na młodych, jak i starszych. Znajdziesz je na ramionach, twarzy, ramionach lub ramionach. Plamy starcze i plamki wątrobowe nie stanowią zagrożenia zdrowotnego ze względów medycznych, chociaż mogą wyglądać jak narośl rakowa. W celach kosmetycznych można pozbyć się plam wątrobowych lub starczych za pomocą kremy rozjaśniające skórę. Aby uniknąć starzenia lub plam wątrobowych, unikaj bezpośredniego światła słonecznego, zwłaszcza między rankiem a późnym popołudniem, lub używaj filtrów przeciwsłonecznych.

Leczenie ciemnych plam na twarzy

 • Nałóż olej rycynowy: Ma silne właściwości lecznicze i jest skuteczną metodą usuwania ciemnych plam i plam. Należy go nakładać co najmniej dwa razy dziennie, raz rano i raz wieczorem. Kojąco masuj dotknięte obszary za pomocą bawełnianej szmatki przez kilka minut. Jeśli będziesz ciągle powtarzać ten proces, zaczniesz obserwować dramatyczne znikanie ciemnych plam w ciągu kilku miesięcy.
 • Cebula i Ocet: Przygotuj mieszankę soku z cebuli i octu i nakładaj na dotknięty obszar dwa razy dziennie. Kwaśna reakcja między cebulą a octem stopniowo wybiela ciemne plamy.
 • cytryna: Sok z cytryny ma zdolność wybielania, która eliminuje ciemne plamy i tonizuje dotknięty obszar resztą skóry. Nałóż sok bezpośrednio na dotknięty obszar i odczekaj około 30 minut przed wytarciem. Rób to co najmniej dwa razy dziennie przez co najmniej 2 miesiące, aby uzyskać znaczną poprawę. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa na sok z cytryny, rozcieńczyć go wodą lub miodem i nałożyć bezpośrednio. W przeciwnym razie możesz dodać trochę cukru do soku z cytryny i nanieść zawartość na ciemny, poplamiony obszar.
 • Melanina: Melanina to związek, który decyduje o kolorze Twojej skóry i redukuje wyniki jej produkcji do brązowych lub jasnych plam. Hydrochinon działa poprzez hamowanie produkcji enzymu tyrozynazy który zatrzymuje wydzielanie melaniny. Ta substancja chemiczna wybiela brązowe plamy, zapewniając równomierny odcień skóry.

Diagnoza ciemnych plam

W przypadku ciemnych plam lekarz obejrzy ich wygląd lub wykona biopsję, aby usunąć część dotkniętej skóry w celu oceny pod mikroskopem.

Może być konieczne udzielenie odpowiedzi na wiele pytań, takich jak historia plastra, czy występuje swędzenie, historia rodzinna, czy przyjmujesz jakieś leki itp.

Niektórzy lekarze mogą używać lampy drewnianej lub testu czarnego światła, aby ocenić stan skóry.

Zakończenie artykułu

Ciemne plamy na skórze są spowodowane głównie promieniowaniem słonecznym i brakiem odpowiedniej pielęgnacji skóry. O ile lekarz nie zaleci inaczej, są one nieszkodliwe, o ile zidentyfikujesz ich przyczynę.

Jednak ze względów kosmetycznych istnieje kilka domowych środków na ciemne plamy, chociaż efekty mogą trwać dłużej niż to konieczne.

Możesz łatwo odkrywać produkty rozjaśniające skórę oraz maści, które zawierają składniki niezbędne do zlikwidowania ciemnych plam. Zawsze staraj się zidentyfikować pojawienie się niezwykłych pigmentacji skóry i podjąć działania w celu uniknięcia poważnych komplikacji.

Podobne posty

Pokaż wszystkie