Zaktualizowano: 2019, lipiec 22

Jakie są objawy i leczenie ciemnych plam na twarzy?

Jakie są objawy i leczenie ciemnych plam na twarzy?

Czym właściwie jest ciemna plama?

Ciemna plama odnosi się do hiperpigmentacji skóry często występującej u kobiet w średnim wieku. Ciemne plamy, czyli przebarwienia, pojawiają się, gdy zlokalizowana plamka wytworzonej melaniny gromadzi się na określonym obszarze skóry. Może znajdować się na czole, twarzy lub okolicy kości policzkowej. Niektóre ciemne plamy mogą oznaczać poważne problemy skórne, dlatego w przypadku podejrzeń należy skonsultować się z dermatologiem.

Jakie są oznaki i objawy ciemnych plam?

Plamy pojawiające się w wyniku ekspozycji na światło słoneczne, w tym plamy starcze i trądzik to pierwsze oznaki ciemnych plam. Często wpływają na jednolitość i blask skóry, wskazując, że zaczęła się starzeć. Ciemne plamy są preludium dla zmarszczek i mogą uderzyć każdą kobietę, niezależnie od typu i koloru skóry. Większość kobiet uważa, że ​​ciemne plamy są niewygodne w życiu i zaczyna je zakrywać makijażem lub ubraniem.

Co powoduje ciemne plamy?

Istnieje kilka czynników, które prowadzą do ciemnych plam, w tym między innymi genetyka, ciąża, światło UV i choroby skóry. Między wiekami 20 i 50, wahania hormonalne spowodowane stresem, pigułkami antykoncepcyjnymi, ciążami i klimakterium może również powodować ciemne plamy. Ekstremalna ekspozycja na światło słoneczne spowodowane pieczeniem na słońcu powoduje pewne ciemne plamy na późniejszych etapach życia. Poniżej 20 roku życia trądzik może powodować ciemne plamy z powodu blizn i czerwonych śladów pozostawionych przez infekcję.

Choroby skóry powodujące ciemne plamy

 • Melasma: To jedna z najczęstszych przyczyn szarawych plam na twarzy. Dotyczy to głównie czoła, policzków lub obszaru między ustami a nosem. Co zaskakujące, może wpływać na inne obszary skóry, zwłaszcza te, które są często narażone na działanie słońca, takie jak ramiona lub przedramiona.
 • Melanoza Riehla: Powoduje szarawe lub brązowawe plamy na twarzy wynikające z hiperpigmentacji. Kilku dermatologów twierdzi, że choroba ta często występuje w następstwie późniejszej ekspozycji na światło słoneczne na obszarach ciała, które wcześniej były narażone na działanie niektórych produktów kosmetycznych, takich jak dezodoranty.
 • Poikiloderma z Civatte: Dotyczy to głównie obszaru szyi, który był wystawiony na działanie promieni słonecznych. Ta choroba powoduje czerwonawe lub czerwonawo-brązowe plamy na skórze szyi.
 • Erythromelanosis follicularis: Jest to rumieniowa choroba pigmentowa obejmująca mieszki włosowe i objawiająca się czerwonawo-brązowym przebarwieniem na twarzy i szyi.
 • Linea Beetle: Składa się z liniowej linii biegnącej po twarzy kobiety przez hormon stymulujący melanocyty w wyniku zmian hormonalnych. Powoduje również ostudę i ciemnienie sutków.
 • Przebarwienia pozapalne (PIH): Odnoszą się do plam, które powstają po urazie skóry. Chociaż większość z nich znika z czasem, niektóre blizny mogą trwać przez długi czas, zanim całkowicie znikną.

Światło UV wywołuje specyficzne rodzaje ciemnych plam

 • Melasma: Jest to powszechny stan charakteryzujący się szarawymi plamami na twarzy, czole lub górnej wardze. Może również wpływać na obszary, które są regularnie narażone na działanie promieni słonecznych, w tym na barki i ramiona.
 • Słoneczne soczewice - piegi: Są to czerwone lub brązowe wypukłe plamy spowodowane długotrwałą ekspozycją na światło słoneczne. Są genetycznie zapoczątkowane i dlatego mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
 • Ephelides: Te należą do kategorii piegów. Różnią się od piegów tym, że są zwykle płaskie, jasnobrązowe lub czerwone i stopniowo znikają wraz ze zmniejszeniem ekspozycji na światło słoneczne.

Leki powodujące ciemne plamy

Składają się one z leków, które sprawiają, że Twoja skóra jest bardziej wrażliwa bez konieczności wystawiania na działanie promieni słonecznych. Stosowanie takich leków w leczeniu innych podstawowych schorzeń sprzyja pojawianiu się ciemnych plam na dowolnym obszarze skóry. Zawierają:

 • Estrogeny: Są to leki stosowane w leczeniu zaburzeń równowagi hormonalnej u kobiet, zwłaszcza przy kontroli urodzeń lub w leczeniu objawów pomenopauzalnych. Występują w postaci pigułek, zastrzyków, implantów lub plastrów.
 • Tetracykliny: Są to antybiotyki stosowane w leczeniu zakażeń skóry, takich jak trądzik czy trądzik różowaty.
 • Amiodaron: Są to leki stosowane w leczeniu wielu chorób serca, w tym nadciśnienia.
 • Fenytoina: Jeśli cierpisz na padaczkę, lekarze mogą zalecić fenytoinę jako pomoc w przezwyciężaniu napadów. Stosowanie tego leku może prowadzić do powstawania ciemnych plam na skórze.
 • Fenotiazyny: To nie kwalifikuje się jako lek, ale związek zawarty w lekach stosowanych w leczeniu psychozy, a także w niektórych lekach przeciwhistaminowych.
 • Sulfonamidy: Jest to substancja chemiczna występująca w niektórych lekach przeciwbakteryjnych i moczopędnych.

Inne przyczyny ciemnych plam

 • Ciąża: Kobiety w ciąży mają liniową pionową ciemną linię na brzuchu. W rzeczywistości ponad trzy czwarte zgłasza ten problem, chociaż w niektórych znika on wkrótce po porodzie. Jednak w niektórych przypadkach linia może stać się trwała, chyba że zostanie poddana leczeniu.
 • Choroba wątroby: Odnosi się do choroby, która pojawia się, gdy spożycie żelaza przez organizm przekracza wymaganą ilość.
 • Choroba Addisona: Obecność ciemnych plam może oznaczać, że cierpisz na chorobę Addisona. Jest to spowodowane niezdolnością nadnerczy do wytwarzania wystarczającej ilości kortyzolu i hormonów aldosteronu, które kontrolują funkcje tkanek i narządów.
 • Hemachromatoza: W wyniku nadmiernego wchłaniania żelaza choroba ta upośledza funkcje głównych narządów, w tym serca, wątroby i trzustki. Jest to choroba genetyczna przenoszona z pokolenia na pokolenie.
 • Guzy przysadki mózgowej: Są to nieprawidłowe narośla, które występują w przysadce mózgowej. Mogą niekorzystnie wpływać na produkcję hormonów, a tym samym wpływać na wiele funkcji organizmu.

Jak walczyć z ciemnymi plamami?

 • Noś krem ​​przeciwsłoneczny: Zawsze codziennie nakładaj krem ​​przeciwsłoneczny ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 15 lub więcej. Produkty zawierające tlenek cynku i dwutlenek tytanu zapewniają najlepszą ochronę. Noś krem ​​przeciwsłoneczny 30 minut przed wyjściem z domu.
 • Ekstrapon Nutgrass: Jest łagodny dla skóry i hamuje produkcję melaniny. Najlepszym sposobem jest znalezienie surowca i nałożenie go bezpośrednio na skórę. Jednak nadal możesz składać zamówienia na produkty zawierające tę roślinę.
 • Olej rycynowy: Zawiera silne składniki niezbędne do zwalczania plam starczych i ciemnych plam. Olejek rycynowy należy nakładać na dotknięte obszary za pomocą czystej bawełnianej szmatki dwa razy dziennie.
 • Zielona herbata Ekstrakty: Te zawierają przeciwutleniacze które eliminują wolne rodniki spowalniające procesy starzenia. Stymulują również produkcję zdrowszego kolagenu.
 • Witamina E: Pomaga w eliminacji wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia, dzięki czemu widoczne są zmarszczki i ciemne plamy. Posiada również właściwości przeciwutleniające i nawilżające. Plamy powstałe po oparzeniach i urazach są również szybko eliminowane przez witaminę E, ponieważ przyspiesza ona proces gojenia.
 • Aloes: Znany ze swojej zdolności do usuwania blizn po drobnych oparzeniach, Aloe Vera może być stosowany do zmniejszania pojawiania się zarówno ciemnych, jak i brązowych plam na skórze. Świeży żel należy delikatnie nałożyć na dotknięty obszar i pozostawić na 30 minut przed wytarciem.
 • Leczenie laserowe: Ta metoda wykorzystuje emisje lasera do zabijania komórek produkujących melaninę. Ta metoda, choć kosztowna, może pomóc pozbyć się ciemnych plam, gdy uczestniczysz w wielu sesjach. Nie ma większych skutków ubocznych, ale może wystąpić przebarwienie skóry.
 • Krem rozjaśniający skórę: Zawierają mieszankę składników, których Twoja skóra potrzebuje, aby zachować zdrowie i blask. Dostarczają niezbędnych składników pomagających w szybkiej eliminacji przebarwień, trądziku, piegów i zmarszczek, wśród innych problemów skórnych. Możesz leczyć swoją skórę w domu, zapoznając się z przeglądem Elure Advanced Skin Lightening Lotion; który mówi o tym, jak radzić sobie z ciemnymi plamami i przebarwieniami i rozjaśniać skórę.

Informacje o twarzy ciemnego miejsca

Ostatnie słowa

Obecność ciemnych plam nie powinna oznaczać końca przyjemnego życia, aby pozostać atrakcyjnym przez cały czas. Istnieje kilka domowych środków i łatwo dostępnych produktów kosmetycznych, które usuną wszelkie widoczne ślady na skórze i zapewnią jej zdrową, miękką i elastyczną skórę. Dzięki nieskazitelnej skórze będziesz mieć pewność, że będziesz wykonywać swoje normalne czynności życiowe z niepokojącym nierównym kolorem skóry.

Podobne posty

Pokaż wszystkie