Zaktualizowano: 2019, 1 sierpnia

Sucha skóra i rogowacenie Pilaris: przyczyny i leczenie

Sucha skóra i rogowacenie Pilaris: przyczyny i leczenie

Sucha skóra jest bardzo częstym stanem, o którym na pewno wcześniej słyszałeś lub nawet doświadczyłeś. Rogowacenie Pilaris jest również powszechnym stanem, ale niewiele osób o nim słyszało. W dalszej części wyjaśnimy, czym jest rogowacenie mieszkowe, co je powoduje i jak się je leczy.

Czy kiedykolwiek słyszałeś o Keratosis Pilaris?

Skóry suchej to powszechny stan, zwykle spowodowany zimną pogodą, odwodnienie, ekspozycja na słońce i niektóre choroby skóry. Rogowacenie Pilaris to powszechny, ale nieszkodliwy stan skóry, który często jest traktowany jako normalny stan skóry. Powoduje małe, twarde guzki na skórze. Te guzy są w rzeczywistości zatyczkami martwych komórek skóry. Guzki pojawiają się zwykle na ramionach, udach, policzkach i pośladkach.

Jakie są przyczyny suchości skóry i rogowacenia Pilaris?

Przyczyny suchej skóry

 • Pogoda - Sucha skóra najczęściej występuje zimą z powodu zimna.
 • Parowy - Długie kąpiele i prysznice mogą powodować wysuszanie skóry z powodu obecności pary.
 • Kosmetyki - Wiele kosmetykinp. mydła, dezodoranty, szampony itp. mogą powodować wysuszenie skóry.
 • ekspozycja na słońce - Promieniowanie ultrafioletowe ze słońca wnika daleko w głąb skóry, powodując wysuszenie skóry, aw późniejszym okresie życia - zmarszczki.
 • Pewne choroby skóry - Osoby cierpiące na określone choroby skóry, np. Atopowe zapalenie skóry (egzema) i łuszczyca, mają zwiększone ryzyko wystąpienia wysuszenia skóry.

Przyczyny Keratosis Pilaris

Rogowacenie Pilaris powstaje w wyniku nagromadzenia się keratyny, białka normalnie występującego w naszym organizmie, którego funkcją jest ochrona skóry przed infekcjami. Nagromadzenie się blokuje otwieranie mieszka włosowego, powodując pojawienie się charakterystycznych guzków na skórze. Chociaż przeprowadzono wiele rodzajów badań, lekarze nadal nie wiedzą, co jest przyczyną narastania keratyny. Osoby z suchą skórą są bardziej narażone na rogowacenie mieszkowe.

Przyczyny Keratosis Pilaris

Czy są jakieś komplikacje, o których musisz wiedzieć?

Nieleczona sucha skóra może prowadzić do kilku komplikacji, które mogą utrudniać codzienne życie. Ale nie bój się, to nie są warunki, którym nie możesz zapobiec kilkoma zmianami w swoim stylu życia.

 • Atopowe zapalenie skóry (wyprysk) - Nieleczona suchość skóry może prowadzić do zaczerwienienia, pękania i zapalenia skóry - objawy atopowego zapalenia skóry (egzema).
 • zakażenia - Drapanie skóry spowodowane suchością może prowadzić do otwartych ran. Otwarte rany są źródłem infekcji.

Kiedy umówić się na wizytę u dermatologa?

Te warunki, chociaż nieszkodliwe, mogą powodować swędzenie, które w pewnym momencie może być nie do zniesienia. Możesz skontaktować się z lekarzem, aby umówić się na wizytę, jeśli:

 • Twój stan nie poprawia się, nawet jeśli wypróbowałeś znane sposoby ulgi.
 • Twój stan się pogarsza, np. Jeśli swędzenie się pogorszy, skóra zacznie łuszczyć się lub jeśli liczba widocznych guzków się zwiększy.
 • Istnieją otwarte rany spowodowane drapaniem.
 • Po zarysowaniu następuje zaczerwienienie.

Jak pozbyć się suchej skóry i rogowacenia Pilaris?

Chcielibyśmy podzielić się kilkoma wskazówkami, jak poprawić suchość skóry i rogowacenie mieszkowe

Sucha skóra i rogowacenie Pilaris to schorzenia, na które nie ma jeszcze znanego lekarstwa. Istnieją jednak wskazówki, którymi podzieliło się z nami wielu dermatologów. Warunki te mogą okazać się trudne z powodu swędzenia, które zwykle występuje. Chociaż nie ma lekarstwa na te schorzenia, istnieją sposoby, które mogą przynieść ulgę.

Pozbądź się suchej skóry
 • Unikaj gorących pryszniców i kąpieli - Nadal możesz cieszyć się przyjemną ciepłą kąpielą i / lub prysznicem, ale pamiętaj o kontrolowaniu ciepła wody.
 • Delikatnie nawilżają i oczyszczają - Unikaj produktów kosmetycznych zawierających alkohol. Wiadomo, że alkohol powoduje wysuszenie skóry. Użyj środka czyszczącego, który zawiera ceramidy, które normalnie są obecne w skórze, pomagając jej zatrzymać wilgoć. Jeśli używasz peelingu, pamiętaj o delikatnym złuszczaniu. Zbyt mocne szorowanie może spowodować podrażnienie i zgrubienie skóry. Pamiętaj, aby nawilżać skórę przynajmniej 10 do 20 minut po kąpieli / prysznicu.
 • Gol się pod prysznicem - Goląc się, usuwasz nie tylko niechciane owłosienie, ale także wszystkie naturalne oleje z powierzchni skóry. Uważa się, że najlepszy czas na golenie to czas po prysznicu, kiedy włosy są bardziej miękkie, co ułatwia ich usunięcie.
 • Ogranicz czas spędzany na słońcu - W przypadku ekspozycji na słońce pamiętaj o zastosowaniu filtra przeciwsłonecznego o wysokim współczynniku ochronnym, zakładaniu lekkiej odzieży i piciu wody. Odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn wysuszenia skóry.
 • Pij wodę - Należy koniecznie wypijać zalecaną ilość wody - osiem szklanek wody - w ciągu dnia. Utrzyma nawodnienie i pomoże zapobiec odwodnieniu.
Pij wodę niezbędną

Wnioski

Nie musisz się wstydzić, jeśli cierpisz na suchość skóry lub rogowacenie mieszkowe. Są to typowe schorzenia, na które nadal nie ma lekarstwa, ale Twój dermatolog może zasugerować kilka sposobów na poprawę stanu. Sucha skóra i rogowacenie Pilaris to schorzenia, które wymagają zmiany stylu życia - zmiany, która może poprawić Twoją kondycję

Podobne posty

Pokaż wszystkie