Zaktualizowano: 2020, 28 stycznia

Czy spray na owady jest bezpieczny dla Twojej skóry?

Czy spray na owady jest bezpieczny dla Twojej skóry?

To ta pora roku, kiedy nie możesz się doczekać, aby cieszyć się słońcem, pogodą i plażą. Wreszcie możesz pochwalić się swoją skórą. Tyle, że jest to również ta pora roku, kiedy wydaje się, że Ty i Twoja skóra nie macie szans na drażniące i uciążliwe owady, w szczególności komary. Czasami nawet wydaje się, że to sprawa osobista i że wszystkie te owady mają coś przeciwko tobie.
Ataki owadów i ślady ukąszeń owadów są irytujące, ale mogą powodować o wiele więcej kłopotów niż tylko irytować.
komary i kleszcze mogą przenosić choroby, takie jak malaria, dżumę dymieniczą czy boreliozę, co sprawia, że ​​jeszcze ważniejsze jest poszukiwanie ochrony przed ich ukąszeniami. Najbardziej powszechnym i skutecznym sposobem ochrony siebie w takich przypadkach, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, jest środek odstraszający owady spray, balsam lub sztyft. Odstraszacze owadów są niedrogie, dostępne, łatwe w użyciu i wykonują swoją pracę.
Jednak w ostatnich latach ludzie zaczęli się zastanawiać, czy niektóre z tych produktów, które tak często nazywamy „sprayem na owady”, mogą być szkodliwe dla ich skóry i zdrowia.

Czy spraye na owady są rzeczywiście szkodliwe dla skóry i zdrowia?

Spraye na owady są rzeczywiście szkodliwe dla skóry i zdrowia

Spójrzmy prawdzie w oczy, spray na owady chroni przed owadami i to jest wszystko, na czym wielu z nas dba. Spray na owady to konieczność. Chemikalia w sprayu na owady skutecznie powstrzymują duży procent owadów wysysających krew, kleszczy, komarów i pcheł. Najczęściej to wszystko, co chcemy usłyszeć. Nie obchodzi nas, czy niektóre z tych chemikaliów szkodzą naszej skórze, ale powinniśmy, zwłaszcza jeśli nie stosujemy odpowiednio środków odstraszających owady.
Wiadomo, że spraye na owady powodują podrażnienia skóry i łagodne reakcje alergiczne, dlatego podczas ich stosowania należy zwracać uwagę na niepożądane reakcje skórne. Pamiętaj też o innych środkach bezpieczeństwa:

 • Spraye i kremy na owady przechowuj poza zasięgiem dzieci
 • Nie używaj zbyt dużo produktów w sprayu na owady. Twoja skóra jest jak duży narząd oddechowy, którego nie należy ciągle dusić i zatykać chemikaliami
 • Nie zapomnij spłukać sprayu ze skóry mydłem i wodą; ochrona przed błędami powinna być krótkotrwała
 • Nie używaj sprayów na owady w domu, ponieważ kiedy to zrobisz, Ty i Twoja rodzina zaczniecie wdychać wszystkie chemikalia
 • Za wszelką cenę unikaj kontaktu z oczami i ustami
 • Nie używaj sprayów na owady w pobliżu jedzenia lub napojów
 • Unikaj kontaktu z otwartymi ranami lub owrzodzeniami, które możesz mieć; tylko podrażni twoje rany i pogorszy je
 • Unikaj stosowania środków odstraszających owady w czasie ciąży

Możesz także chcieć przeczytać - Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry, aby zapobiegać opalaniu latem!
Przed nałożeniem sprayu ze środkiem odstraszającym owady w pobliżu skóry, zawsze zaleca się użycie kremu lub balsamu nawilżającego dla dodatkowej ochrony. Aby mieć całkowitą pewność, że zrobiłaś wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić swoją skórę przed promieniami UVA i ukąszeniami komarów, używaj codziennie kremu nawilżającego o szerokim spektrum SPF 30. Twoja skóra będzie nawilżona, miękka i gładka przez cały dzień. A co najważniejsze, będziesz również chroniony przed oparzeniami słonecznymi.

Dlaczego błędy tak bardzo nas lubią?

Spray jest szkodliwy dla skóry

My, ludzie, jesteśmy niezmierzonym i ogromnym źródłem pożywienia dla stworzeń takich jak komary, gryzące muchy, kleszcze i pchły. Istnieje ponad 10,000 150 gatunków owadów żywiących się krwią. Owady są zwykle w stanie zlokalizować nasze ciała, wąchając dwutlenek węgla, który wyczuwają z odległości ponad XNUMX stóp. Zatem im więcej wydychasz gazu, tym więcej komarów przyciągasz. Ponadto owady mogą wykrywać temperaturę naszego ciała i wszelkiego rodzaju substancje w pocie i oddechu.
Alternatywnie, lepiej spryskać ubranie niż skórę. Spraye odstraszające owady okazały się bezpieczne dla większości ludzi. Składniki zawarte w tych repelentach różnią się od naturalnych do sztucznych. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie zabijają ani nie szkodzą owadom, co oznacza, że ​​są wystarczająco bezpieczne również dla ludzi. Mają być bezpieczne. Niemniej repelenty można stosować przez krótki czas, tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Najpopularniejsze składniki odstraszające owady to:

 • DEET
 • Brzozowy
 • IR3535
 • Olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego

Wnioski

Nikt nie może zaprzeczyć, że owady przenoszące choroby mogą być niezwykle irytujące i niebezpieczne. Na szczęście możemy coś z tym zrobić. Odstraszacze owadów istnieją od dawna. Są przeznaczone do nakładania na naszą skórę i chronienia przed owadami.
Najważniejsze, co musimy zrobić, to postępować zgodnie ze wskazówkami zapisanymi na etykietach, gdy używamy sprayów na owady, utrzymywać nawilżenie skóry i jesteśmy gotowi do pracy. Jeden owad na raz.
Musisz przeczytać - Tydzień zapobiegania ukąszeniom przez kleszcza: pozwala uniknąć ukąszenia przez kleszcza

Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie