Zaktualizowano: 2020, 28 stycznia

Czy Twój produkt zatyka Twoje pory?

Czy Twój produkt zatyka Twoje pory?

Sukces naszego programu pielęgnacji skóry i osiągnięcie pożądanych efektów za pomocą produktów do makijażu zależy od jakości zakupionego produktu. Na przykład niektóre produkty mogą zatykać pory i sprawić, że skóra będzie wyglądać nieatrakcyjnie. W tym artykule omówimy zatkane pory i jak ustalić, czy twoje pory również są zatkane.

Plamy zatykające pory

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy produkty, których używasz, mogą potencjalnie zatykać pory, jest przeczytanie listy składników. Właściwie nigdy nie powinieneś kupować żadnego produktu (do pielęgnacji skóry lub makijażu) bez sprawdzenia, co w nim jest. Może to również uchronić Cię przed podrażnieniami w przypadku uczulenia na jakiś składnik lub wrażliwej skóry.

Nawet jeśli produkt jest oznaczony jako niekomedogenny (nie zatyka porów), nadal zaleca się sprawdzenie listy składników. Nie ma agencji rządowej, która nadzoruje ten aspekt, dlatego niektóre firmy zajmujące się pielęgnacją skóry i kosmetykami mogą twierdzić, że ich produkty nie zatykają porów, gdy to robią.

Składniki zatykające pory znajdują się w produktach do pielęgnacji skóry, kosmetykach, szamponach, produktach nawilżających do twarzy i wielu innych. Chociaż niektórzy ludzie nie zareagują na te produkty, osoby ze skórą skłonną do trądziku i wrażliwą powinny ich unikać. Poniżej możesz zobaczyć przykłady składników produktów higieny osobistej, które mogą zatykać pory.

Lanolina
Twoja skóra wytwarza sebum, a owcza skóra lanolinę. To naturalnie występujący składnik, który sprawia, że ​​wełna owcza jest miękka. Przemysł kosmetyczny i pielęgnacyjny wykorzystuje ten składnik jako emolient lub składnik zmiękczający, nawilżający i wygładzający skórę.

Na liście składników kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry lanolinę zwykle znajduje się jako:

 • Acetylowana lanolina
 • Acetylowany alkohol lanolinowy
 • Lanolina atoksylowana
 • Lanolina PEG 16
 • Solulan 16.

Klinika pielęgnacji skóry Face Reality w San Leandro w Kalifornii sporządziła listę składników, które z większym prawdopodobieństwem zatykają pory. Na liście oceniono składniki od 1 (najmniej prawdopodobne) do 5 (najbardziej prawdopodobne) oraz lanolinę wraz z jej syntetycznymi pochodnymi w rankingu 4.

Oleje
Jeśli chodzi o zatykanie porów, jednym z najgorszych winowajców są naturalne oleje. Oleje są zwykle zawarte w produktach nawilżających. Nawet olejki uważane za korzystne, np. Olej jojoba czy olej kokosowy mają zdolność zatykania porów. The Face Reality przyznał olejkom 4 ocenę ze względu na wysokie prawdopodobieństwo zatykania porów. Oczywiście „chemia” skóry również odgrywa ważną rolę. Jeśli masz tłusta skóra i używaj produktów na bazie oleju, nadmierna ilość oleju w skórze prowadzi do zatkania porów.

Sól
Ten składnik jest obecny w detergentach w celu zwiększenia lepkości produktu. Sól sama w sobie nie stanowi dużego zagrożenia dla zatykania porów. Zamiast tego ma negatywny wpływ, gdy zostanie zmieszany z detergentami w produktach do mycia twarzy, mydłach itp. Detergenty wysuszają skórę, co próbuje zrekompensować brak wilgoci, wytwarzając więcej sebum. Następnie sól utwardza ​​łój, powodując jego przyleganie do porów. Face Reality oceniono sól na 5 za zdolność zatykania porów.

Rozpoznawanie i usuwanie zatkanych porów

Pozbyć się zatkanych porów

Zatkane pory mogą powodować infekcje, wypryski i stany zapalne. Ale najlepszym sposobem zapobiegania tym konsekwencjom jest określenie, czy twoje pory są zatkane, czy nie. Możesz dowiedzieć się, jak to zrobić poniżej:

 • Stań blisko lustra i dokładnie zbadaj swoją skórę - zatkane pory są zwykle łatwe do zauważenia, ponieważ wyglądają na większe niż zwykle z powodu różnych zanieczyszczeń. Jeśli zauważysz zaskórniki, jest to wyraźny znak, że twoje pory są zatkane.
 • Jeśli podejrzewasz, że twoje pory są zatkane, gotuj je na parze przez 10 minut
 • Ponownie stań przed lustrem i owiń bawełniany pasek wokół każdego palca wskazującego i zacznij delikatnie dociskać końcówki zaskórników i podejrzanych zatkanych porów. Następnie zacznij przesuwać palce wskazujące obok siebie, aby wypchnąć materię znajdującą się w porach. Jeśli materia biała wydostaje się, oznacza to, że pory zostały zatkane przez miękkie zanieczyszczenia, podczas gdy wydalenie ciemnej materii oznacza, że ​​pory zostały zatkane przez utwardzony olej.

Zapobieganie zatykaniu porów

Aby zapobiec zatykaniu się porów, wypryskom trądziku, zaskórnikom i nieatrakcyjnej cerze, oto kilka wskazówek, które okażą się korzystne:

 • Nie myj twarzy zbyt często. American Academy of Dermatology ujawnia, że ​​nadmierne mycie może tylko prowadzić do nadmiernej produkcji sebum. Zamiast tego myj twarz dwa razy dziennie.
 • Zawsze sprawdzaj listę składników, nawet jeśli produkt jest oznaczony jako niekomedogenny.
 • Umyj twarz letnią wodą i łagodnym środkiem myjącym, który nadal jest wystarczająco silny, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia.
 • Używaj kosmetyków i innych produktów oznaczonych jako bezolejowe (i nadal upewnij się, że lista składników nie zawiera olejków)
 • Używając podkładu do makijażu, powinieneś wybierać pudry, ponieważ płynne podkłady mogą pogorszyć sytuację tylko wtedy, gdy Twoja skóra ma skłonność do zatykania porów
 • Skonsultuj się z dermatologiem.

Wnioski

Zatkane pory zwykle prowadzą do wyprysków trądzikowych i sprawiają, że skóra wygląda na tłustą lub tłustą. Jednak w niektórych przypadkach głównymi winowajcami zatykania porów są produkty, których używamy, ponieważ zawierają oleje, sól itp. Najlepiej byłoby zawsze czytać listę składników i upewnić się, że kupowane produkty nie zawierają żadnego składnika, który mógłby zatykać pory. .

Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie