Zaktualizowano: 2019, 14 sierpnia

Skóra tłusta: objawy, przyczyny, pielęgnacja skóry i leczenie

Skóra tłusta: objawy, przyczyny, pielęgnacja skóry i leczenie

Co to jest skóra tłusta?

Kiedy wydaje się, że cała Twoja skóra (szczególnie na twarzy) jest pokryta warstwami oleju, prawdopodobnie cierpisz na tłustą skórę.

Nadprodukcję olejku wywołują nadpobudliwe gruczoły łojowe.

Jakie są objawy tłustej skóry?

Ktoś, kto ma tłustą skórę, najczęściej ma duże pory, widoczne zaskórniki i pryszcze. W gorszych warunkach osoba cierpi również na trądzik.

Wszystkie objawy powodują drastyczne upokorzenie cierpiącego.

Co powoduje tłustą skórę?

Tłusta skóra
 • Dziedziczność: Kiedy twoja matka lub ojciec ma tłusta skóra, jest szansa, że ​​ty i twoje rodzeństwo również będziecie mieli nadczynne gruczoły łojowe. Rodzaje skóry mogą być dziedziczone; stąd niektórzy ludzie są genetycznie powiązani z wypryskami i zatkanymi, dużymi porami.
 • Dieta: Dieta złożona z przetworzonej żywności, nadmiernej ilości kofeiny, wysokiej zawartości tłuszczów, soli i cukru prawdopodobnie doprowadzi do wystąpienia tłusta skóra. Niezdrowa dieta pozostawia skórę odwodnioną i słabo odżywioną, co powoduje, że gruczoły łojowe stają się dzikie i nerwowe.
 • Ciąża: Występują drastyczne wahania poziomu hormonu estrogen kiedy jesteś w ciąży. Prowadzi to do utraty kontroli nad gruczołami łojowymi. Wiele kobiet w ciąży skarży się na tłustszą skórę niż normalna. Nie martw się, ponieważ po porodzie skóra wraca do poprzedniego typu.
 • Pokwitanie: Winić za to zryw hormonów, dorastające dziewczęta i chłopcy doświadczają pierwszego wytrysku dodatkowego oleju w tym okresie. Ta problematyczna faza rozciąga się do około 18-21 lat, chociaż inni nadal mają tłusta skóra w wieku dorosłym.
 • Kosmetyki: Istnieją produkty do makijażu, które pobudzają gruczoły łojowe do aktywności. Te produkty kosmetyczne są zwykle oparte na olejach, dzięki czemu są cięższe i tłuste na skórze. Kosmetyki w postaci płynnej najczęściej powodują przetłuszczanie się skóry.
 • Zmiany sezonowe: W sezonie letnim temperatura i wilgotność drastycznie wzrastają, co prowadzi do produkcji sebum przez skórę. Jednak w okresie zimowym, kiedy powietrze staje się suche, skóra ulega odwodnieniu, powodując nadmierną kompensację suchości gruczołów łojowych, co prowadzi do zwiększonego poziomu sebum.
 • Nadużywanie produktów do pielęgnacji skóry: Czasami w celu osiągnięcia celu, jakim jest młodsza, czystsza i gładsza skóra, ludzie mają tendencję do nadmiernego oczyszczania i nadmiernego złuszczania. Jeśli używasz zbyt dużej ilości produktów myjących i złuszczających (szczególnie przy peelingach), skóra zostaje pozbawiona naturalnych olejków, co powoduje, że gruczoły łojowe kompensują ubytki.
 • Napięcia: Stres może powodować szaleństwo hormonu i produkcję dużej ilości oleju.

Skąd wiesz, czy masz tłustą skórę?

Jak sprawdzić, czy masz tłustą skórę? Jeśli masz poniższe objawy, Twój typ skóry jest tłusty.

 • Tłusta skóra przez cały czas. Nie tylko w strefie T (czoło, nos i podbródek), ale na całej twarzy.
 • Wiele zaskórników. Zwykle obozują w otwarciu porów.
 • Mnóstwo bitew ucieczki.
 • Makijaż nie trwa długo.
 • Doświadcza utleniania przy użyciu podkładu. Wtedy kolor podkładu zmienia się kilka godzin po aplikacji.
 • Większe pory niż zwykle. Jest to najbardziej widoczne w nosie i policzkach.

Jakie są problemy związane ze skórą tłustą?

Typowe problemy związane z tłustą skórą to trądzik.

Jest to zapalna choroba skóry obejmująca gruczoły łojowe, charakteryzująca się grudkami, zaskórnikami lub krostami.

Codzienna rutyna dla skóry tłustej

Codzienna rutyna dla osób z tłustą skórą obejmuje regularne oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie.

Jeśli używasz kremu z filtrem przeciwsłonecznym, wybierz produkt bezolejowy i nałóż go przed kremem nawilżającym.

Dieta dla skóry tłustej

Zasadą numer jeden dla każdego rodzaju skóry jest picie dużej ilości wody, aby skóra była zawsze nawilżona.

Zbilansowana dieta składająca się z chudego białka, złożonych węglowodanów, owoców, warzyw i niezbędnych tłuszczów również pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry.

Unikaj węglowodanów prostych, takich jak biały chleb i makaron, rafinowany cukier ukryty w butelkach z napojami gazowanymi i saszetkami białego cukru, nadmierne spożycie soli i przetworzonej żywności.

Przyjmuj suplementy witaminowe, ponieważ każda pigułka odnawia to, czego brakuje w Twojej diecie. Badania pokazują, że niedobór witaminy B2 prowadzi do tłusta skóra; tak więc układaj na talerzu podroby, kiełki pszenicy, orzechy i produkty pełnoziarniste.

Upewnij się, że ryż jest wzbogacony żelazem, aby utrzymać odpowiedni poziom Fe.
W miarę możliwości unikaj potraw gotowanych na oleju.

Jeśli kiedykolwiek konieczne będzie użycie oleju, skorzystaj z opcji zdrowych olejów, takich jak olej kokosowy, oliwkowy, roślinny i rzepakowy i kupuj tylko butelki oznaczone jako „ekstra dziewica".

Pielęgnacja skóry tłustej

Wybierz produkty do pielęgnacji skóry na bazie wody i specjalnie opracowane tłuste rodzaje skóry.

Gwarantuje to, że za każdym razem, gdy oczyszczasz, tonizujesz i nawilżasz, Twoje pory nie są zagrożone zatkaniem. Wybieranie produkty do pielęgnacji skóry które nie pasują do twojego rodzaju skóry, tylko pogarszają twój problem z olejem.

Celem jest kontrolowanie produkcji ropy, a nie zachęcanie do niej.

Nigdy nie kładź się spać bez oczyszczenia skóry z brudu i makijażu, bez względu na to, jak bardzo jesteś zmęczony. Zablokują pory i doprowadzą do większej liczby zaskórników i wyprysków.

Utrzymuj skórę w czystości, ale nie przesadzaj, ponieważ nadmierne oczyszczanie tylko pobudzi gruczoły do ​​produkcji większej ilości sebum.

Zafunduj swojej skórze specjalną maseczkę błotną dwa razy w tygodniu. Maseczki błotne wysysają oleje z porów, pozostawiając skórę czystszą i odmłodzoną. Przed nałożeniem maski, najpierw wystaw skórę na działanie mgiełki gorącej wody.

Ten preparat umożliwia otwarcie porów, maksymalizując w ten sposób korzyści płynące z maski błotnej.

Zdecyduj się raczej na delikatne złuszczanie niż szorstką metodę peelingów. Jeśli cierpisz na trądzik, użyj mydła antybakteryjnego jako środka czyszczącego.

Mydła pośrednie leczą podstawowy problem zakażonych grudek i krost.

Ochrona skóry tłustej

Wszystkie rodzaje skóry wymagają ochronnej pomocy kremu z filtrem. W przypadku cery tłustej wybierz krem ​​z filtrem bez oleju.

Jeśli mieszkasz w kraju tropikalnym, Twój filtr przeciwsłoneczny musi mieć co najmniej SPF 30. Musisz go nakładać nawet w pomieszczeniach, ponieważ promienie UV przenikają przez dach i okna.

Zabieg dla skóry tłustej

W przypadku skóry tłustej należy najpierw ustalić przyczynę, zanim nastąpi jakiekolwiek leczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, delikatne oczyszczanie dwa razy dziennie jest najskuteczniejszym sposobem postępowania w przypadku skóry tłustej. W przypadku skóry trądzikowej szukaj produktów zawierających takie składniki, jak nadtlenek benzylu, kwas glikolowy, kwas salicylowy lub beta-hydroksykwas.

Te kwasy działają usuwając pryszcze. Toniki wolne od alkoholu pomagają również w leczeniu problemów związanych z tłustą skórą. Wysuszają pryszcze i zamykają pory.

Typy skóry zmieniają się przez cały rok. Jeśli Twoja skóra staje się najbardziej natłuszczona latem, zmień ją produkty do pielęgnacji skóry.

Zimą, gdy skóra staje się normalna lub sucha, przejdź na produkty nawilżające. Używanie produktów, gdy nie są potrzebne, tylko pogarsza problem z olejem.

Jeśli regularne Pielęgnacja skóry rytuały i produkty bez recepty nie powodują skaleczenia, skonsultuj się z dermatologiem.

Jak znaleźć najlepszy krem ​​do skóry tłustej?

Przekonanie, że kremy i środki nawilżające są zbędne, gdy skóra jest tłusta, nie jest mitem.

Osoby o tłustej skórze nadal potrzebują nawilżania skóry. Odwodniona skóra prowadzi do nadprodukcji sebum.

Jeśli więc chcesz pomóc swojej skórze, zastosuj lekki krem ​​nawilżający na bazie wody z dodatkiem witamin i minerałów.

Czytaj także: Recenzja oleju DHC Deep Cleansing Oil

Podobne posty

Pokaż wszystkie