Zaktualizowano: 2019, lipiec 13

Choroba Alzheimera i sen - jaki jest związek?

Choroba Alzheimera i sen - jaki jest związek?

Alzheimer to choroba, która powoli i stopniowo niszczy komórki w mózgu, co prowadzi do utraty inteligentnego rozumowania i zdolności zapamiętywania.

Naukowcy to wskazali zakłócone wzorce snu może być jednym z najwcześniejszych objawów choroby Alzheimera (nawet przed zauważeniem jakiejkolwiek utraty pamięci). Wydaje się, że zmierza w obu kierunkach; nagromadzenie płytki nazębnej w mózgu zakłóca sen i długie okresy Brak snu generuje płytkę nazębną w mózgu, która prowadzi do choroby Alzheimera.

Alzheimer

Washington University przeprowadził eksperymenty na myszach dotyczące wzorców snu i płytki mózgowej. Wyniki wykazały, że gdy tylko w mózgu zaczyna tworzyć się płytka, sen się zmniejsza.

U osób już zdiagnozowanych Choroba Alzheimera, wzorce snu zostały już poważnie zmienione i będą się pogarszać z czasem. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego sen jest zaburzony, ale niektóre czynniki mogą obejmować depresję, lęk i zespół niespokojnych nóg.

Wzorce snu mogą się naturalnie zmieniać wraz z wiekiem (a nie z powodu demencji), ale zaburzenia snu będą cięższe i będą występować częściej, gdy choroba jest obecna.

Naturalne (nielecznicze) metody leczenia zaburzeń snu u pacjentów z chorobą Alzheimera:

Zawsze zachęca się do wypróbowania wielu naturalnych metod leczenia, takich jak Formuła 303, aby wywołać sen.

Ważne jest, aby trzymać się harmonogramu, w tym przygotowywać się do snu i wstawać o tej samej porze każdego ranka.

U osób z chorobą Alzheimera zaleca się ćwiczenia fizyczne, ale nie należy ich wykonywać wieczorem (w ciągu czterech godzin przed snem).

W miarę możliwości należy unikać środków pobudzających, takich jak kofeina, alkohol i nikotyna.

Leki takie jak Donepezylu or Tacrine lub inny inhibitor cholinoesterazy należy podawać wcześnie rano, a nie wieczorem przed snem.

Temperatura w sypialni powinna być komfortowa, niezbyt wysoka ani zbyt niska, aby zapewnić spokojny sen.

Ból fizyczny ogranicza ludziom możliwość prawidłowego odpoczynku, dlatego należy go odpowiednio traktować.

Leki na receptę na zmiany wzorców snu:

Są chwile, kiedy potrzebne są leki. Eksperci zgadzają się, że stosując nienaturalne metody snu, należy zacząć od najniższej możliwej dawki.

Rozważając nowy lek, należy również zadać następujące pytania:

 • Czy istnieje ryzyko związane z przyjmowaniem tego leku?
 • Czy są dostępne inne opcje leczenia?
 • Jakie są pozytywne korzyści z przyjmowania tego konkretnego leku?

Niektóre leki, które pomagają w zasypianiu, obejmują między innymi:

 • Leki przeciwdepresyjne, takie jak trazodon i nortyptylina
 • Zolpidem jest zalecaną tabletką nasenną
 • Wiadomo, że pomocne są nietypowe leki przeciwpsychotyczne, takie jak kwetiapina i resperidon

Skutki uboczne leków ułatwiających zasypianie nasilają się u osób starszych i zaleca się zaprzestanie przyjmowania leków na receptę po powrocie do normy snu.

Chociaż nie każdy pacjent z chorobą Alzheimera doświadczy wszystkich etapów, a niektóre mogą się pokrywać, poniżej przedstawiamy w zarysie siedem etapów choroby Alzheimera oraz to, czego pacjent i opiekun powinni oczekiwać.

1. Etap pierwszy

W tym momencie nie ma utraty pamięci i żadne oznaki demencji nie są zauważalne przez lekarza ani przez przyjaciół i rodzinę.

2. Drugi etap

Ten etap jest zauważany tylko przez jednostkę i może być tylko częścią naturalnego procesu starzenia lub może wskazywać na wczesne oznaki demencji. Nie ma utraty pamięci, ale zaniki pamięci, na przykład w miejscu, w którym znajduje się znajomy obiekt. Przyjaciele, rodzina czy pełne badanie fizykalne nie wskazywałyby na żadne objawy wskazujące na chorobę Alzheimera.

3. Trzeci etap

To na tym etapie współpracownicy, rodzina i przyjaciele zauważą zmiany, a osoba ma pewne trudności, takie jak znalezienie odpowiedniego słowa do dokończenia zdania, zapominanie, gdzie umieściła cenny przedmiot (np. Biżuterię) lub brak możliwości planowania czynności, które kiedyś były łatwe. Również na tym etapie lekarz zauważyłby u jednostki zaburzenia koncentracji.

4. Czwarty etap

Czwarty etap jest uważany za „łagodny”, ale lekarz może postawić jasną diagnozę. Niektóre objawy na tym etapie mogą obejmować:

 • Płacenie rachunków będzie bardzo trudne
 • Jednostka może zostać wycofana, zwłaszcza w dużych tłumach lub podczas spotkań towarzyskich
 • Osoba może nie być w stanie dokładnie zapamiętać swoich osobistych doświadczeń i / lub historii
 • Nie byliby w stanie recytować w myślach trudnego zadania matematycznego, takiego jak odliczanie w dół od 100 w krokach po 7
Czwarty etap

5. Piąty etap

Na tym etapie pamięć ulega umiarkowanemu pogorszeniu i osoby mogą potrzebować pomocy w codziennych czynnościach. Objawy, o których należy pamiętać na tym etapie, mogą obejmować:

 • Osoba nie jest w stanie przypomnieć sobie szkoły, do której uczęszczała, numeru telefonu czy adresu domowego
 • Mogą potrzebować pomocy w doborze odzieży na bieżący sezon lub na konkretne wydarzenie
 • Mogą mieć problemy z testem psychicznym, który wymaga od nich liczenia wstecz od 20, 2 na raz

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nadal powinni mieć możliwość samodzielnego jedzenia i korzystania z toalety.

6. Szósty etap

Podczas szóstego etapu następuje ciągły spadek pamięci i mogą nastąpić pewne zmiany osobiste, ale nadal powinni znać swoje imię. Niektóre inne objawy zauważalne na tym etapie mogą obejmować:

 • Pacjent będzie wymagał nadzoru podczas ubierania, ponieważ będzie próbował założyć odzież dzienną na piżamę lub próbować założyć lewy but na prawą stopę
 • Wzorce snu mogą się całkowicie zmienić; spać w ciągu dnia i stać się niespokojnym i uciążliwym w godzinach wieczornych
 • Mogą odejść i łatwo zgubić się w sąsiedztwie
Szósty etap

7. Siódmy etap

Uważa się to za ostatni etap choroby Alzheimera, a pacjenci przestaną reagować na otaczające ich środowisko, a możliwość przeprowadzenia kompleksowej rozmowy jest niezwykle ograniczona.

Na tym etapie jednostka będzie potrzebować całkowitej pomocy w jedzeniu, ubieraniu się i korzystaniu z toalety.

Autor

Michael Wight

Michael Wight jest entuzjastą zdrowia i blogerem. Współtworzy różne strony internetowe z branży zdrowia i fitnessu. On jest kompanem

Podobne posty

Pokaż wszystkie