Zaktualizowano: 2019, lipiec 6

Nadmierna senność: objawy, przyczyny, leczenie i inne

Nadmierna senność: objawy, przyczyny, leczenie i inne

Czuć się zmęczonym? Nie jesteś sam. Jest to objaw numer jeden zgłaszany przez pacjentów w mojej praktyce. Nadmierna senność (ES), zwana także idiopatyczną (lub pierwotną) hipersomnią, jest niezwykle powszechna. Zrozum jednak, że wspólne nie zawsze oznacza normalne. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym czynnikom, które mogą skłonić osobę do szukania pomocy dla ES.

objawy

Jakie są objawy nadmiernej senności?

Nieustanne zmęczenie, niezdolność do czuwania i / lub koncentracji na zadaniach, drażliwość i / lub letarg.

Jakie są objawy nadmiernej senności?

Istnieje wiele przyczyn ES. Jak w przypadku każdej choroby, ważne jest, aby najpierw znaleźć przyczynę. Oto kilka powodów, dla których ludzie są często zmęczeni:

Brak snu

po prostu ograniczanie czasu spędzanego na spokojnym śnie, czy to z powodu napiętego harmonogramu związanego z pracą, szkołą czy wychowywaniem dzieci; każdy z nich może wpłynąć na twoją zdolność do budzenia się wypoczęty i mieć wystarczająco dużo energii, aby poradzić sobie z dniem.[1]

Zła jakość snu

Zła jakość snu

leżenie w łóżku przez całą noc nie gwarantuje, że śpisz odpowiednio. Bezsenność jest jedną z najczęstszych przyczyn senności w ciągu dnia. W rezultacie ludzie zażywają tabletki nasenne, aby zasnąć. Oczywiście zażywanie pigułki na sen ma swoje własne skutki uboczne (patrz poniżej).

Dieta

Nasza dieta radykalnie się zmieniła w stosunkowo krótkim czasie, powodując wiele problemów zdrowotnych, które wpływają na zdolność naszego organizmu do regulacji naszych hormonów, zwalczania chorób i infekcji, które mogą dodatkowo obciążać mechanizmy obronne naszego organizmu. Częsta i przewlekła choroba powoduje senność w ciągu dnia, przez co ważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej ilości snu w nocy.

cukry

(i inne sztuczne słodziki) są najgorszymi winowajcami, ponieważ tworzą przypływ energii, a następnie odbierają się hipoglikemii (objaw samej w sobie ES), powodując zmęczenie i ospałość, co z kolei powoduje apetyt na więcej cukru.

Kofeina

Kofeina

Kolejny środek pobudzający wywołuje przypływ podniecenia przez ograniczony czas, po czym ponownie się rozbija, powodując podobny efekt uboczny jak cukier - apetyt na więcej kofeiny.

Pobudzające zioła

(tauryna, guarana itp.) to nowy dodatek do naszych nowoczesnych diet, pojawiający się w napojach sportowych i pigułki dietetyczne. Wytwarzają również efekty pobudzające, które mogą wpływać na wzorce snu w nocy, powodując senność w ciągu dnia.[2]

Brak spożycia żelaza w diecie

z powodu niedożywienia, diety wegańskiej / wegetariańskiej lub słabego wchłaniania powoduje niedokrwistość z niedoboru żelaza, która jest częstą przyczyną zmęczenie i nieprawidłowe wzorce snu.[4]

Ćwiczenie

Jako fizjolog ćwiczący często przepisuję swoim pacjentom ćwiczenia. Jako kultura nie mamy wystarczająco dużo ruchu w naszym życiu. Regularne wykonywanie ćwiczeń sprzyja lepszej jakości snu, zmniejszając w ten sposób senność w ciągu dnia.[2]

Brak równowagi hormonalnej

Inną częstą przyczyną ES jest zaburzenie normalnego poziomu hormonów w organizmie. Kortyzol, hormon stresu wydzielany z nadnerczy, ma dobowy rytm - najwyższy rano i stopniowo opadający w ciągu dnia. Jeśli poziomy te są niezrównoważone, zasypianie w nocy może być trudne.

Senność alkoholowa

Melatonina

To kolejny dobowy hormon, który działa przeciwnie do kortyzolu - najwyższy przed snem i najniższy rano. Częste podróże przez wiele stref czasowych zmieni normalny wzrost i spadek melatoniny, powodując zaburzenia snu i senność w godzinach czuwania.

Alkohol

wykazano, że wpływa na sen REM
Faza snu najbardziej kojarzona z odpoczynkiem po przebudzeniu. Tłumienie cykli REM powoduje słaby odpoczynek i regenerację, senność w ciągu dnia i słabe skupienie.[3]

Leki

Efektem ubocznym wielu powszechnie przepisywanych leków jest zmęczenie. Nie mogę powiedzieć, ilu widziałem pacjentów, którzy są zmęczeni, ponieważ inny lekarz przepisał jeden (lub więcej) leków, które same wywołują senność lub wiele leków, które razem wzięte powodują senność, letarg i niezdolność do ostrość itp.

Tabletki nasenne

(Ambian, Lunesta, Sonata, Halcyion itp.) Wymieniają senność w ciągu dnia jako efekt uboczny. Dzieje się tak, ponieważ te tabletki nie pozwalają na naturalny rytm dobowy ciała, który przechodzi od czuwania do snu. Pacjent z pewnością zasypia, ale często budzi się z poczuciem niepokoju.

Możesz jednak przeczytać recenzje, takie jak recenzje Research Verified Insomnia Relief, które twierdzą, że jest on wykonany z naturalnych składników, a także utrzymuje wzorzec snu.

Uraz

Fizyczne lub emocjonalne. Urazy głowy spowodowane wypadkami samochodowymi, urazami sportowymi, wypadkami przy pracy mogą powodować zmianę normalnych funkcji mózgu, wywołując senność, zawroty głowy i tym podobne.

Prawie każdy odczuł skutki emocjonalnej traumy; czy to zerwanie, utrata bliskiej osoby, poważne zmiany w pracy czy w domu. Kiedy nie możesz „wyłączyć mózgu”, wpływa to na twój sen. Kiedy nie śpisz w nocy, twoje ciało chce spać w ciągu dnia.

Jak można leczyć nadmierną senność?

Leczenie senności

Jak widzieliśmy, istnieje wiele przyczyn nadmiernej senności. Niezbędne jest zajęcie się podstawową przyczyną ES. Leczenie będzie zatem dostosowane do potrzeb pacjenta:

Zła dieta

Popraw wybór i jakość żywności

Siedzący tryb życia

Znajdź receptę ćwiczeń dostosowaną do Twojego aktualnego poziomu sprawności i utrzymuj regularny harmonogram ćwiczeń.

Hormonowe zaburzenia równowagi

Rozważ odpowiednie testy laboratoryjne, aby określić, które hormony (iw jakim stopniu te hormony) są suboptymalne.

Alkohol

Jeśli nie jesteś w stanie zmniejszyć (lub przestać) spożycia alkoholu, rozważ protokół leczenia, taki jak wywiad motywacyjny, terapia poznawczo-behawioralna lub anonimowi alkoholicy.

Jako lekarz medycyny naturalnej staram się rozwiązać dolegliwości mojego pacjenta za pomocą najmniej inwazyjnych (re: silnych) interwencji w pierwszej kolejności. Jeśli po mniej inwazyjnych środkach zawiodę, tylko wtedy przejdę do „spektrum terapeutycznego”. Na przykład nie przepisałbym benzodiazepiny (halcyonu) bezsennośćbez uprzedniego zrozumienia DLACZEGO mój pacjent ma trudności ze snem.

Dostępne są słabsze i niebezpieczne opcje, takie jak zmiany stylu życia (medytacja, ćwiczenia, dieta itp.), Które okazały się równie dobre (i często lepsze) niż leki, bez niepotrzebnego obciążenia wątroby i nerek, podczas gdy całkowicie omijając własny mechanizm gojenia organizmu.

Jednak na rynku dostępne są najwyżej oceniane środki nasenne, takie jak Rescue Sleep, który składa się z naturalnych składników i faktycznie pomaga uzyskać wysokiej jakości sen. Sprawdź jego recenzję tutaj.

Referencje
[1] * KLEITMAN, N. Sen i czuwanie. Chicago: University of Chicago Press, 1939.
[2] Huxtable RJ. Fizjologiczne działanie tauryny. Physiol Rev. (1992)
[3] BENNINGTON, JH I HELLER, HC Przywrócenie metabolizmu energetycznego mózgu jako funkcji snu. Progress in Neurobiology 45: 347-365, 1995.
[4] Scand J Urol Nephrol. Listopad 2011; 45 (5): 359-64. doi :. Epub 2011 czerwiec 27. Jakość snu i senność w ciągu dnia w przewlekłej hemodializie: badanie 400 pacjentów.
[5] Passos GS, Poyares D, Santana MG, Garbuio SA, Tufik S, de Mello MT. Wpływ ostrego wysiłku fizycznego na pacjentów z przewlekłą bezsennością pierwotną. J Clin Sleep Med. 2010; 6 (3): 270-275.
Autor
Facebook Instagram

Dr Adam Friedman

MS, CSCS, CMT, ND

Dr Adam Friedman jest absolwentem studiów doktoranckich z zakresu medycyny naturopatycznej na Uniwersytecie Bastyr. Jest teraz Licencjonowanym Naturopatą, Neuro-

Podobne posty

Pokaż wszystkie