Zaktualizowano: 2019, 19 sierpnia

Ślinienie się podczas snu: dowiedz się, dlaczego to się dzieje i jak przestać

Ślinienie się podczas snu: dowiedz się, dlaczego to się dzieje i jak przestać

Jeśli masz tendencję do ślinienia się podczas snu, nie wstydź się. Występuje częściej niż myślisz i jest zwykle nieszkodliwy, ale może również wskazywać, że istnieje głębszy problem. Najpierw dowiedzmy się więcej o ślinieniu się.

Co to jest ślinienie?

Ślinienie się jest medycznie określane jako ślinotok[1] co oznacza nadmierną produkcję śliny. Występuje częściej u niemowląt, szczególnie w okresie ząbkowania oraz u dzieci, które wykazują schorzenia mięśniowe, behawioralne i neurologiczne, takie jak porażenie mózgowe.

Różne gruczoły w twoim ciele przyczyniają się do produkcji śliny, która wydostaje się z ust podczas ślinienia się.

Wytwarzasz więcej śliny w stanie przebudzenia niż podczas snu; jednak nie ma problemu z ślinieniem się, ponieważ w stanie spoczynku mięśnie twarzy są rozluźnione i wtedy ślina wytwarzana w gruczołach gromadzi się w ustach.

W końcu wycieka, ponieważ nie jest regularnie połykany.

Możesz zauważyć, że ślinienie jest bardziej oczywiste, gdy śpisz na boku i prawie nigdy, gdy śpisz na plecach.

Dzieje się tak dlatego, że ślina wytwarzana w ustach podczas snu na plecach osadza się w tylnej części gardła, a następnie ostatecznie wypływa.

Kiedy jesteś po swojej stronie, nie ma gdzie się uspokoić i wypływa z twoich ust. Wtedy zauważysz ślady na poduszce i potrzebę wycierania ust, gdy się budzisz.

Jakie są medyczne i inne przyczyny ślinienia się, o których powinieneś wiedzieć?

Inne przyczyny ślinienia się

Jeśli masz nadzieję zakończyć swoje ślinienie się raz na zawsze, oto 7 głównych powodów, dla których możesz się ślinić:

1.Twoja pozycja do spania ma znaczenie

Plan działania mający na celu powstrzymanie tendencji do ślinienia się może być tak prosty, jak zmiana pozycji spania.

Jeśli śpisz na brzuchu lub na boku, usta są bardziej rozluźnione i często otwarte i wtedy ślina może kapać.

Zachowując konsekwencję, śpiąc na plecach, w końcu połykasz ślinę, unikając w ten sposób ślinienia się.

2. jeśli cierpisz na alergie

Jeśli cierpisz na alergiczny nieżyt nosa i alergie pokarmowe, wtedy jesteś bardziej podatny na nadmierne wytwarzanie śliny, co powoduje ślinienie się podczas snu.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z alergii i porozmawiać z lekarzem, aby ograniczyć reakcje alergiczne. Najpopularniejsze potrawy[2] które mogą powodować alergie to:

 • Mleko
 • Jajka
 • Am
 • Drzewo orzechowe
 • Orzeszki ziemne
 • Pszenica
 • Ryby i skorupiaki

3. Jeśli masz infekcje w zatokach

Infekcje górnych dróg oddechowych są zwykle związane z problemami z oddychaniem i połykaniem, które mogą powodować ślinienie się z powodu gromadzenia się śliny.

Ponadto, gdy twoje przewody nosowe są zablokowane z powodu grypy, masz tendencję do oddychania ustami, co powoduje, że nadmiar śliny wypływa podczas snu.

Infekcja zatok

4. Jeśli cierpisz na chorobę refluksową przełyku[3] Wtedy masz większą skłonność do ślinienia się podczas snu

Cierpienie na epizody refluksu kwaśnego może powodować pobudzenie przełyku przez kwas żołądkowy, przez co stymulowany jest odruch ślinowy przełyku, co prowadzi do nadmiernej produkcji śliny.

5. Jeśli masz zapalenie migdałków

Jeśli masz problem z zapaleniem migdałków[4], zapalenie migdałków, możesz ślinić się podczas snu. Migdałki to gruczoły w tylnej części gardła.

Jeśli kiedykolwiek miałeś ból gardła, zwykle możesz poczuć migdałki po obu stronach gardła z zewnętrznej strony szyi.

Kiedy te gruczoły zapalają się, puchną w gardle i kanał staje się węższy, utrudniając tym samym możliwość odprowadzenia śliny do tylnej części twojego przejścia.

6. Jeśli masz lęki podczas snu

Cierpi na lęki senne[5] może być trudne, ale martwienie się o dodatkowe wyzwanie związane ze ślinotokiem może być frustrujące. Ślinienie się jest częstym objawem, jeśli cierpisz na lęki senne.

Istnieje wiele powodów, dla których cierpisz na lęki senne. Może się to objawiać z powodów psychopatologicznych.

Jeśli jesteś pod dużym stresem emocjonalnym, mogą się uaktywnić lęki związane ze snem. Inne przyczyny, które mogą wywoływać lęki senne, to:

 • Przyjmowanie niektórych rodzajów narkotyków i substancji chemicznych, takich jak; alkohol i środki uspokajające.
 • Doświadczenie konsekwentne Brak snu.
 • Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, takie jak: lunatyzm[6] (spacery we śnie) lub senność[7] (mówienie przez sen).

Te zaburzenia snu można dobrze leczyć za pomocą najlepiej ocenianych suplementów wspomagających sen, takich jak Instant Melatonin Spray. Możesz zapoznać się z jego recenzją na naszej stronie, aby dowiedzieć się więcej.

Lunatykowanie

7. Jeśli bierzesz określone rodzaje leków lub bierzesz narkotyki

Niektóre przyjmowane leki mogą powodować ślinienie się podczas snu. Rodzaje leków, które mogą przyczyniać się do ślinienia się:

leki przeciwdepresyjne, morfina, pilokarpina i niektóre rodzaje antybiotyków. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie niektórych leków, które Twoim zdaniem przyczyniają się do ślinienia się i sprawdź, czy możesz zmienić leki.

Możesz także chcieć przeczytać - 6 skutecznych naturalnych metod leczenia wiosennych alergii

Inny powód, dla którego możesz ślinić się podczas snu

 • Oddychasz ustami - Czasami oddychanie przez nos podczas snu może być utrudnione z powodu infekcji zatok, przekrwienia błony śluzowej nosa, skrzywienia przegrody[8] a nawet z powodu alergii. Im szybciej znajdziesz sposób na złagodzenie, a nawet uzdrowienie tych dolegliwości, tym łatwiej będzie uniknąć walki ze ślinotokiem.
 • Zaburzenia neurologiczne - Niektóre zaburzenia neurologiczne mogą wywołać ślinienie się podczas snu, takie jak; Autyzm, Choroba Alzheimera, UderzenieZespół paraliżu twarzy w dół, Choroba Parkinsona, Porażenie mózgowe i stwardnienie rozsiane.
 • Wyzwania stomatologiczne - Jeśli cierpisz na problemy z uzębieniem, takie jak infekcje zębów lub choroby dziąseł, możesz być bardziej podatny na ślinienie, ponieważ zwiększa to wytwarzanie śliny w jamie ustnej.

Czytaj Więcej: Przewodnik krok po kroku po poznawczej terapii behawioralnej w przypadku bezsenności

Wnioski

Masz teraz pomysł, dlaczego ślinisz się podczas snu i jakie są możliwe sposoby leczenia. Istnieje wiele klinicznych i holistycznych podejść do leczenia ślinienia się i unikania cierpienia.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub lekarzem w celu ustalenia najlepszej możliwej drogi leczenia dla Ciebie i Twojej sytuacji, a także ustalenia możliwego problemu leżącego u podstaw tego, dlaczego jesteś podatny na ślinienie się w pierwszej kolejności.

Niespokojne noce mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, więc aby sobie z tym poradzić, konieczne jest skuteczne leczenie wszystkich. Recenzje Alteril mówi, że pomaga użytkownikowi uzyskać wysokiej jakości sen bez negatywnych skutków środków nasennych.

Kredyty obrazowe
Obraz funkcji: Shutterstock.com
Obraz w wiadomości: Infographicjournal.com

Podobne posty

Pokaż wszystkie