Zaktualizowano: 2019, lipiec 30

Objawy, przyczyny i leczenie uszkodzenia wątroby

Objawy, przyczyny i leczenie uszkodzenia wątroby

Istnieje wiele różnych przyczyn niewydolności wątroby lub uszkodzenia wątroby. Jeśli wątroba zostanie uszkodzona szybciej, niż może naprawić tkankę, może to spowodować niewydolność wątroby. W przypadku wystąpienia niewydolności wątroby jej skutki mogą zagrażać życiu. Osoby, które uważają, że mają uszkodzenie wątroby, powinny zawsze skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem.

Co to jest uszkodzenie wątroby?

Choroba wątroby występuje, gdy coś zaburza wątrobę. Aby tkanka mogła zostać uznana za uszkodzoną, musi mieć co najmniej 75 procent uszkodzonej tkanki. W zdrowym ciele wątroba pełni wiele ważnych funkcji.

Jest to największy solidny organ w całym ciele. Zwykle wątroba wydziela żółć. Dostarczana jest przez tlen przez tętnicę wątrobową, podczas gdy żyła wrotna dostarcza składników odżywczych.

Jeśli organizm działa prawidłowo, żyły będą transportować krew do serca, podczas gdy żyła wrotna dostarczy do wątroby substancje chemiczne, które należy przefiltrować.

Wątroba filtruje te substancje chemiczne przed powrotem krwi do organizmu. Kiedy infekcja lub substancja powoduje uszkodzenie tkanki, wątroba może ulec uszkodzeniu i przestać prawidłowo odtruwać organizm.

Jakie czynniki są odpowiedzialne za uszkodzenie wątroby?

Uszkodzenie wątroby jest zwykle związane z długotrwałym spożywaniem alkoholu lub marskością wątroby. W rzeczywistości wiele różnych dolegliwości może spowodować uszkodzenie wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, A i C mogą uszkodzić wątrobę i prowadzić do uszkodzenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli u dzieci występuje zapalenie wątroby. Ponadto niedożywienie i hemochromatoza mogą powodować uszkodzenie wątroby.

Osoby mogą również uszkodzić wątrobę przez spożywane pokarmy i leki. Acetaminofen jest główną przyczyną uszkodzenia wątroby. Inne suplementy ziołowe i recepty mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby. Osoby jedzące trujące grzyby mogą również mieć problemy z wątrobą.

Jakie są objawy uszkodzenia wątroby?

W początkowych fazach pacjenci mogą nie zauważyć żadnych objawów. Mogą również przypuszczać, że te objawy są spowodowane innym problemem medycznym. Wczesne objawy uszkodzenia wątroby mogą obejmować nadmierne zmęczenie, biegunkę, nudności lub zmniejszenie apetytu. Jeśli dana osoba nie wyleczy natychmiast szkody, stan będzie nadal postępował.

Może rozwinąć się żółtaczka lub obrzęk brzucha. Ich ciało może łatwo krwawić, a krwawienie może być trudne do zatrzymania. Z biegiem czasu może dojść do stanu splątania lub dezorientacji. W ciężkich przypadkach pacjent może zapaść w śpiączkę.

Czytaj także - Światowy dzień zapalenia wątroby

W jaki sposób uszkodzenie wątroby może powodować problemy z zatrzymywaniem wody?

Wątroba jest ważnym organem w ludzkim ciele. Odpowiada za odtruwanie organizmu i przemianę odpadów w mocz. Jeśli nie może wykonać tych zadań, ciało może zostać zalane nadmiarem odpadów, toksyn i płynów.

Ten nadmiar płynu jest ponownie wchłaniany do tkanki organizmu i może zatrzymywać wodę. Kiedy dochodzi do zatrzymywania wody wraz z uszkodzeniem wątroby, pacjenci muszą być bardzo ostrożni w swojej metodzie leczenia.

Ziołowe suplementy i leki mogą działać szkodliwie na wątrobę. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, pacjenci powinni stosować wyłącznie suplementy ziołowe, takie jak LiverActive, i zabiegi zalecane przez lekarza.

Jak można zapobiec uszkodzeniom wątroby?

Ponieważ wątroba jest tak ważną częścią ciała, ludzie powinni robić wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec uszkodzeniu wątroby.

Najłatwiejszym środkiem zapobiegawczym jest zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Wirusowemu zapaleniu wątroby typu C można zapobiec nie używając wspólnych igieł ani leków dożylnych.

Tatuaże należy wykonywać wyłącznie w warunkach sanitarnych i należy unikać produktów krwiopochodnych. Podobnie prezerwatywę należy stosować podczas stosunku płciowego, aby zapobiec zapaleniu wątroby wywołanemu zakażeniem drogą płciową.

Ponieważ alkohol może powodować marskość wątroby, należy pić tylko z umiarem. Ze względu na interakcje lekowe nigdy nie należy spożywać alkoholu razem z paracetamolem.

Zdrowa dieta obejmująca wszystkie grupy żywności może również pomóc w ochronie organizmu przed uszkodzeniem wątroby.

Jak diagnozuje się i leczy uszkodzenie wątroby?

Aby zdiagnozować uszkodzenie wątroby, lekarz przeprowadzi wywiad lekarski i przeprowadzi badanie fizykalne. Zbadają objawy i przeprowadzą badanie krwi.

Mogą testować poziomy białka, AST, ALT, GGT, bilirubiny, fosfatazy alkalicznej i poziomy albuminy. Chociaż są to najczęstsze badania krwi, mogą również wykonać pełną morfologię krwi lub sprawdzić poziom amoniaku we krwi.

Możesz także przeczytać - Pierwotne zapalenie dróg żółciowych jest rzadkim schorzeniem, o którym musisz wiedzieć

Proces leczenia zależy od przyczyny i ciężkości uszkodzenia wątroby. W przypadku zapalenia wątroby typu A pacjent może tylko pić wodę, aby zwalczyć infekcję.

Osoby z marskością lub ciężkim uszkodzeniem wątroby mogą być zmuszone do przyjmowania leków lub ograniczenia ilości białka w diecie.

Mogą również otrzymać pigułki na wodę, aby usunąć retencję wody. Zwykle jest to wykonywane w połączeniu z plikiem dieta niskosodowa. W niektórych przypadkach można wykonać przeszczep wątroby.

Uszkodzenie wątroby może zagrażać życiu. Idealnie byłoby, gdyby ludzie uważali na alkohol, leki i żywność, które spożywają, aby zapobiec uszkodzeniom wątroby. Jeśli nie jest to możliwe, powinni udać się do lekarza w celu leczenia.

Autor

Melissa Feldman

Melissa Feldman jest niezależną autorką badań, mieszkającą w Toronto w Kanadzie. Posiada doświadczenie zawodowe jako badacz i edukator

Podobne posty

Pokaż wszystkie