Zaktualizowano: 2019, 14 sierpnia

Fakty dotyczące otyłości: jak ją pokonać?

Termin otyłość określa stan zdrowia, w którym ktoś znacznie przekracza swoją idealną wagę.
Fakty dotyczące otyłości: jak ją pokonać?
Otyłość: jedna z głównych przyczyn chorób i śmierci, którym można zapobiec. Obrazy Shutterstock

Otyłość to tak duży problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. W rzeczywistości jest to jedna z głównych przyczyn chorób i zgonów, którym można zapobiec w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób z nadwagą.

w Stany Zjednoczoneponad 65% dorosłych ma nadwagę. W Kanadzie około 60% dorosłych ma nadwagę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazywa obecnie otyłość epidemią.

Co to jest otyłość?

Otyłość występuje po prostu wtedy, gdy dana osoba ma wskaźnik masy ciała (BMI) 30 i więcej. Termin otyłość określa stan zdrowia, w którym ktoś znacznie przekracza swoją idealną wagę. Oznacza to po prostu, że dana osoba jest o około 20% lub więcej powyżej swojej idealnej wagi.

Objawy otyłości i ich wpływ na zdrowie

Najczęstszymi objawami otyłości są problemy związane z wagą, takie jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z oddychaniem, ból stawów i wysoki poziom cholesterolu.

Im bardziej ktoś jest otyły, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wystąpią u niego problemy zdrowotne związane z otyłością.

Powikłania zdrowotne związane z otyłością obejmują problemy z oddychaniem, niektóre rodzaje raka, choroba serca, Depresjachoroba wątroby, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba stawów, wysokie ciśnienie krwi, suw i cukrzyca.

Oprócz komplikacji medycznych istnieje również wiele problemów psychologicznych związanych z otyłością, takich jak niska samoocena i obniżona jakość życia.

Przyczyny / czynniki ryzyka otyłości

Otyłość pojawia się, gdy przybierasz na wadze z powodu zbyt dużego spożycia pokarmu.

Przyrost masy ciała występuje, gdy organizm przyjmuje więcej kalorii niż spala. Kilka lat temu większość ludzi uważała, że ​​otyłość jest głównie spowodowana zbyt dużym spożyciem pokarmu i brakiem aktywności fizycznej.

Są to główne czynniki przyczyniające się do tego, ale eksperci odkryli kilka lat temu, że otyłość jest złożonym problemem medycznym obejmującym czynniki genetyczne, środowiskowe, społeczne i behawioralne.

Czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w metabolizmie człowieka, co może ułatwić lub utrudnić utratę wagi. Środowisko człowieka ma duży wpływ na jego / jej nawyki żywieniowe.

Na przykład, jeśli dorastasz w rodzinie, która regularnie oddaje się niezdrowej żywności, takiej jak fast food lub fast food, istnieje większa szansa, że ​​zostaniesz nadwaga.

Leki na otyłość

Leki na odchudzanie

Leki na odchudzanie pomagające pacjentowi szybciej schudnąć. Obrazy Shutterstock

Utrata masy ciała wymaga przestrzegania dobrej diety i programu ćwiczeń. Jednak w niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki odchudzające, aby pomóc pacjentowi szybciej schudnąć.

Zwróć uwagę, że leki odchudzające lub leki na otyłość powinny być stosowane razem ze zdrową dietą, regularnymi ćwiczeniami i zmianami zachowania. W przeciwnym razie istnieje duża tendencja, że ​​lek nie będzie zbyt skuteczny.

Leki na otyłość przepisywane na receptę są przeznaczone tylko dla osób, które mają BMI 30 lub więcej lub te, które mają BMI 27 lub więcej i mają powikłania medyczne związane z otyłością, takie jak bezdech senny i cukrzyca.

W niektórych przypadkach leki odchudzające można przepisać osobom, które próbowały wielu innych metod odchudzania i nie miały dobrych wyników.

Szczegóły dotyczące leków odchudzających

Najpopularniejszym lekiem na odchudzanie, który nie wymaga recepty lekarskiej, jest orlistat (Xenical), który został zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) do długotrwałego stosowania u osób w wieku 12 lat lub starszych.

Działa poprzez blokowanie wchłaniania tłuszczu w żołądku. Farmacja i terapia stwierdza, że ​​Lorcaserin (Belviq) to nowy lek odchudzający zatwierdzony przez FDA dla dorosłych w 2012 roku. Jest dostępny wyłącznie na receptę.

Działa poprzez wpływ na niektóre substancje chemiczne w mózgu, zmniejszając apetyt użytkownika. Problem z lekami odchudzającymi polega na tym, że mogą one powodować szereg skutków ubocznych u niektórych osób.

Inne możliwości przezwyciężenia otyłości

Jak w prawie każdym innym, najlepszym sposobem na otyłość jest naturalny sposób. Wymaga to zmiany nawyków żywieniowych i regularnych ćwiczeń. Przyjrzyjmy się najlepszym sposobom na odchudzanie i przezwyciężenie otyłości bez użycia narkotyków.

 • Zmień swoje nawyki żywieniowe:

  Większość ludzi jest przyzwyczajona do regularnego spożywania nadmiernej liczby kalorii. Rezultatem jest przyrost masy ciała, który zwykle prowadzi do otyłości w dłuższej perspektywie. Musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe i nauczyć się dokonywać właściwych wyborów żywieniowych.

  Zamiast fast foodów i innych niezdrowych potraw, które zawierają dużą ilość kalorii i niezdrowego tłuszczu, powinieneś wybierać chude mięso, owoce i warzywa. Powinieneś także przyzwyczaić się do powolnego jedzenia i przerywania, gdy już poczujesz się pełny.

 • Nawyki żywieniowe dla kontroli wagi

  Uczyń swoje nawyki żywieniowe zdrowymi. Obrazy Shutterstock

 • Jedz pokarm włóknisty:

  Pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, doskonale nadają się do utraty wagi. Błonnik wypełnia się szybko i przez dłuższy czas, co jest świetne do zmniejszenia spożycia pokarmu.

  Pomaga to zmniejszyć spożycie kalorii, co prowadzi do utraty wagi. Możesz także wypróbować suplementy błonnika, które są nie tylko skuteczne w kontrolowaniu spożycia pokarmu, ale mogą również poprawić zdrowie układu pokarmowego.

 • Unikaj alkoholu i niezdrowej żywności:

  Należy ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ zawierają one dużą ilość kalorii.

  Kieliszek mocnego alkoholu może zawierać do 100 kalorii. Problem w tym, że nie możesz po prostu przestać jednym lub dwoma strzałami, prawda? Pod koniec nocy możesz spożyć ponad 1000 kalorii z samych napojów alkoholowych.

  To samo dotyczy fast foodów, które są bogate w tłuszcze nasycone i kalorie. Jedna duża paczka chipsów może zawierać ponad 1000 kalorii.

 • Bądź aktywny i pozostań aktywny:

  Jeśli chcesz schudnąć, musisz zacząć ćwiczyć. Nie potrzebujesz drogiego karnetu na siłownię ani sprzętu do ćwiczeń. Musisz tylko stać się aktywnym, wyrabiając sobie nawyk chodzenia lub uprawiania sportu.

  Zamiast korzystać z windy możesz zacząć korzystać ze schodów. Ćwiczenia to świetny sposób na spalanie kalorii i pomoc w odchudzaniu. Wystarczy około 30-45 minut, 3-4 dni w tygodniu.

 • Bądź cierpliwy i pozostań zmotywowany:

  Motywacja jest bardzo ważna, jeśli chodzi o przezwyciężenie otyłości. Musisz zrozumieć, że odchudzanie to proces, a wyniki nie będą natychmiastowe. Cierpliwość jest kluczem. Pamiętaj, że nie przybrałeś szybko całej nadwagi, więc nie możesz jej szybko stracić.

 • Redukować stres:

  Napięcia to coś, co powinieneś zminimalizować lub wyeliminować, jeśli chcesz schudnąć. Dzieje się tak, ponieważ stres sprzyja uwalnianiu hormonu kortyzolu, który ma silny związek z napadowym objadaniem się i apetytem na jedzenie. Istnieją również badania wskazujące, że kortyzol sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w okolicy brzucha.

Możesz także chcieć przeczytać - Kontroluj otyłość, równoważąc proporcje tłuszczów Omega 3 i Omega 6

Opinia eksperta

Eksperci są zgodni, że otyłość jest obecnie głównym problemem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pokonanie otyłości. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest obrać naturalną drogę przezwyciężenia otyłości, ponieważ operacje i leki odchudzające są niebezpieczne, a nawet mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne.

Wnioski

Najlepszym sposobem przezwyciężenia otyłości jest naturalne schudnięcie. Obejmuje to regularne ćwiczenia i przestrzeganie diety o obniżonej kaloryczności. Możesz także użyć naturalnego utrata masy ciała uzupełnia które można kupić bez recepty. Wystarczy obszerne badania, aby znaleźć produkt, który jest skuteczny i wolny od skutków ubocznych.

Autor

Michael Wight

Michael Wight jest entuzjastą zdrowia i blogerem. Współtworzy różne strony internetowe z branży zdrowia i fitnessu. On jest kompanem

Podobne posty

Pokaż wszystkie