Zaktualizowano: 2019, 26 czerwca

Ryzyko estrogenu i raka piersi - czy to wina żeńskich hormonów?

Ryzyko estrogenu i raka piersi - czy to wina żeńskich hormonów?

Po ponad 25 latach pracy jako chiropraktyka i przyrodnika, w 2010 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi. Diagnoza była dla mnie prawdziwym sygnałem ostrzegawczym. To zapoczątkowało moją pasję do edukacji i wspierania innych zdrowa podróż piersi poprzez mój 7 Essentials System ™ i stronę internetową Breast Cancer Conqueror.

Z biegiem lat „czynnik hormonalny” i wpływ na poziom estrogenu rak piersi nadal są najbardziej zagmatwanymi elementami dla większości kobiet, które spotykam. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rakiem piersi, być może polecono Ci nawet strategie obniżenia ogólnego poziomu estrogenu, w tym tego, co i czego nie jeść.

Jednak odrzucenie w organizmie naturalnie wytwarzanego estrogenu nie jest rozwiązaniem.

Oto prawdziwa prawda: każdy z twoich naturalnie wytwarzanych hormonów ma cel w twoim ciele. Z drugiej strony, sztucznie wytwarzane substancje hormonalne, zwłaszcza ksenoestrogeny i inne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, mogą zdecydowanie zwiększyć ryzyko raka piersi.

Co to są Xeno-Estrogeny?

Ksenoestrogeny to niezdrowe obce substancje chemiczne[1] i czasami określa się je jako „substancje zaburzające gospodarkę hormonalną”. Występują w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, oraz w żywności produkowanej w celach handlowych, którą spożywamy.

Można je również znaleźć w komercyjnych produktach do czyszczenia i pielęgnacji ciała. Kiedy ksenoestrogeny dostaną się do naszego organizmu, mogą naśladować niektóre rodzaje estrogenów. Oto tylko kilka źródeł ksenoestrogenu w dzisiejszym świecie:

  • Pestycydy i herbicydy występujące głównie w produktach handlowych;
  • Środki konserwujące żywność, takie jak BHA[2] (Butylowany hydroksyanizol);
  • Hormony wzrostu nadal podawane hodowlom hodowlanym w USA;
  • Komercyjne filtry przeciwsłoneczne zawierające 4-MBC[3] lub 4-METYLOBENZYLIDEN KAMFOR (według Environmental Working Group, ten syntetyczny filtr UV nie został zatwierdzony do użytku w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak często jest wymieniany jako „nieaktywny” składnik filtrów przeciwsłonecznych w USA);
  • Kosmetyki i produkty farmaceutyczne zawierające parabeny;[4]
  • Metale ciężkie lub metalo-estrogeny, takie jak aluminium i rtęć, znajdują się w wielu różnych produktach, a także w amalgamatowych wypełnieniach dentystycznych;
  • Woda z kranu.[5]
Ksenoestrogeny

Co kseno-estrogeny wpływają na organizm?

Czy wiesz, że Twój organizm wytwarza więcej niż jeden rodzaj estrogenu? Główne rodzaje[6] to estron (E1), estradiol (E2) i estriol (E3). W tym trio estradiol (E2) jest uważany za najbardziej agresywny. Kiedy organizm jest w równowadze i wolny od toksyn, dokładnie wie, jaka powinna być równowaga między E1, E2 i E3, aby zachować zdrowie w każdym wieku.

Jednak kiedy na scenie pojawiają się ksenoestrogeny, zaburzają tę równowagę. Mają tendencję do naśladowania estradiolu, tworząc jeszcze bardziej agresywną formę tego rodzaju estrogenu niż ta, która jest zwykle wytwarzana przez organizm.

Co to znaczy, że forma estrogenu jest „agresywna”? Estrogen wpływa na dziesiątki funkcji organizmu (nie tylko na reprodukcję) i początkowo działa poprzez łączenie się z receptorami komórkowymi.

Cząsteczka estrogenu zmieści się w miejscu receptora, tak jak zamek w kluczu. Kseno-estrogeny są prześladowcami w organizmie; będą odsuwać na bok łagodniejsze, a nawet chroniące przed rakiem estrogeny, aby zamknąć się w miejscach zarezerwowanych dla naturalnie występujących hormonów.

Co robią XenoEstrogeny

Możesz zobaczyć błędne koło: im bardziej jesteś narażony na działanie kseno-estrogenów, tym więcej tych miejsc w gruczołach sutkowych i innych miejscach zajmuje imitacja estrogenów. Można znaleźć wysoki poziom Xeno-estrogenu[7]
prawie we wszystkich przypadkach inwazyjnego raka piersi.

Badanie 2016[8] przeprowadzone przez National Centre for Epidemiology w Madrycie, Hiszpania, porównało aktywność ksenoestrogenów (lub „estrogenów mimicznych”) u zdrowych kobiet z tymi, u których zdiagnozowano raka piersi. Kobiety z rakiem piersi miały znacznie wyższy poziom estrogennej aktywności mimicznej niż te, które jej nie miały.

Inne badania wykazały związek[9] między wysokim poziomem Xeno-estrogenu a niskim poziomem metylacji estrogenu w organizmie.

Metylacja jest niezbędna do metabolizmu substancji hormonalnych i innych.

Słaba metylacja estrogenu jest jednym z głównych powodów, dla których tak zwana „dominacja estrogenu”, która w rzeczywistości naśladuje dominację ksenoestrogenów, występuje u kobiet z wysokim ryzykiem raka piersi.

Niestety rak piersi to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o negatywny wpływ kseno-estrogenów na zdrowie. Mimiki estrogenowe są również powiązane z:

  • inne rodzaje raka, w tym rak prostaty[10] u mężczyzn, raka macicy i jajnika u kobiet oraz raka jelita grubego, nerek i wątroby zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet;
  • endometrioza i osteoporoza u kobiet;
  • Fibrocystic piersi, włókniakomięśniaki i torbiele jajników u kobiet.

Niektóre badania, takie jak dochodzenie z 2014 r[11]
opublikowane w The Journal of Basic & Applied Zoology, również odkryli, że wysoki poziom kseno-estrogenów może prowadzić do zaburzeń równowagi kortyzolu i niedoczynności tarczycy.

Wspieranie naturalnego poziomu estrogenu

Wspieranie naturalnego poziomu estrogenu

Przy tych wszystkich dowodach łączących tak wiele zewnętrznych źródeł z ksenoestrogenem i rakiem piersi, co możemy zrobić, aby się chronić? Oto PIĘĆ RZECZY, które możesz teraz zrobić:

[1] Sprawdź swoje „EQ” - Wiedza o tym, jaki jest poziom estrogenu, wraz z poziomem innych substancji hormonalnych, takich jak witamina D i jod, jest pierwszym krokiem w kierunku zapobiegania rakowi piersi. Test śliny na iloraz estrogenów (EQ) analizuje poziomy wszystkich trzech estrogenów? E1, E2 lub E3 - jak również związek między nimi.

[2] Uważaj na przyjazne estrogeny - Jak wspomniałem powyżej, niektóre formy estrogenu mogą pomóc w zapobieganiu rakowi piersi. Wiele badań[12] wskazują na fakt, że wyższy poziom estriolu (E3) może mieć działanie chroniące przed rakiem. Dzieje się tak, ponieważ wysoki poziom E3 może wypełniać miejsca receptorów komórkowych w piersiach, które w przeciwnym razie wypełniłyby ksenoestrogeny.

Zacznij włączać do swojej diety pokarmy, takie jak nasiona lnu i ciecierzyca, które zawierają łagodniejsze estrogeny. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Toronto w 2005 roku[13] stwierdzili, że kobiety, które codziennie jadły babeczki zawierające 5 łyżeczek nasion lnu, znacznie obniżyły poziom markerów nowotworowych. Zdaniem naukowców, „(d) eteryczne siemię lniane może potencjalnie zmniejszyć wzrost guza u pacjentów z rakiem piersi”.

[3] Pozbądź się rtęci - wypełnione amalgamaty - Jeśli masz jakiekolwiek metalowe plomby w jamie ustnej, podejmij kroki, aby zostały one bezpiecznie usunięte przez wykwalifikowanego dentystę biologicznego. Czy wiesz, że do 50% Twoich „srebrnych” wypełnień może w rzeczywistości stanowić rtęć? Rtęć i inne metale ciężkie są głównymi substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego[14]. Jeśli masz je w ustach, za każdym razem, gdy będziesz żuć, wydostają się ze swoich toksycznych trucizn.

Pozbądź się Merkurego

[4] Detoks i zrównoważyć swoje ciało poprzez prawidłowe odżywianie i styl życia - Cieszenie się żywym, wolnym od raka zdrowiem wymaga dokonywania zmian stylu życia, które możesz konsekwentnie i łatwo włączać do swojej codziennej rutyny.

Zmiany te obejmują spożywanie większej ilości organicznej żywności o niskiej zawartości cukru i niemodyfikowanej genetycznie, zwiększanie spożycia świeżej, przefiltrowanej wody, wykonywanie dużej ilości ćwiczeń zmniejszających stres i uzupełnianie w razie potrzeby.

Rak piersi to poważna choroba, która dotyka co 8 kobiet. Z drugiej strony eksperci twierdzą, że 9 na 10[15] przypadki raka są generalnie spowodowane stylem życia! Oznacza to, że ryzyko zachorowania na raka w dużej mierze zależy od Ciebie.

Poznaj prawdziwe fakty dotyczące hormonów i prowadź teraz tętniące życiem, zrównoważone i wolne od raka życie!

Kredyty obrazowe
Obraz funkcji: Shutterstock.com
W obrazie posta: Shutterstock.com, christinanajjar.com, www.webnat.com

Podobne posty

Pokaż wszystkie