Zaktualizowano: 2019, 18 kwietnia

Fotostarzenie - klasyfikacje, przyczyny, objawy, leczenie

Fotostarzenie - klasyfikacje, przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest fotostarzenie?

Według SkinCancer.org skóra starzeje się z różnych powodów, na niektóre z nich nie mamy wpływu. Mamy kontrolę nad tym, ile czasu spędzamy na słońcu. Fotostarzenie to termin używany do opisania zmiany, przez którą przechodzi Twoja skóra, gdy została wystawiona na działanie silnego promieniowania UVA i UVB. Nazywa się to również dermatoheliozą.
Komórki skóry właściwej produkują melaninę i naskórek w większych ilościach, gdy UVR uderza w skórę. Tak powstaje opalenizna. W tym przypadku Twoja skóra próbuje zablokować promieniowanie. Oparzenia słoneczne są zwykle spowodowane promieniami UVB.

Ludzie też pytają

Jaka jest różnica między drobnymi liniami a zmarszczkami?
Co to jest Instant Wrinkle Reducer?
Czy kremy na zmarszczki naprawdę działają
Jaki jest główny składnik Instant Ageless?
Czym jest krem ​​Hydra Claire?
Jaki jest najlepszy krem ​​regenerujący zmarszczki?

Klasyfikacje fotostarzenia

Według Glogau istnieją cztery klasyfikacje fotostarzenia:

  • Grupa 1: Ta klasyfikacja jest łagodna i zwykle dotyczy osób w wieku od 28 do 35 lat. Na tym etapie zmarszczki nie powstają. Pacjenci widzą łagodne zmiany pigmentacyjne i minimalne zmarszczki.
  • Grupa 2: Klasyfikacja 2 jest umiarkowana i zwykle dotyczy osób w wieku od 35 do 40 lat. Pacjenci mogą się zgłaszać plamy starcze, wczesne oznaki równoległych linii uśmiechu i może być konieczne założenie podkładu, aby zakryć zmiany twarzy.
  • Grupa 3: Ten etap jest zaawansowany i dotyczy ludzi w wieku od 50 do 65 lat. Pacjenci widzą oczywistość oznaki przebarwień, widoczne naczynia włosowate i widoczne rogowacenie i może być konieczne założenie cięższego podkładu.
  • Grupa 4: Grupa 4 jest klasyfikowana jako ciężka i dotyczy osób w wieku od 60 do 75 lat. Pacjenci widzą żółto-szary kolor skóry i zmarszczki. Ciasta i pęknięcia makijażu.

Jakie są przyczyny fotostarzenia?

Fotostarzenie jest spowodowane długotrwałą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV) przez całe życie człowieka. Zmiany te zwykle pojawiają się wraz z wiekiem, ale są przyspieszane pod wpływem ekspozycji na słońce. Osoby o jasnej karnacji nie opalają się łatwo, mają tendencję do poparzeń i są bardziej narażone na fotostarzenie. Palacze doświadczają przyspieszonego procesu fotostarzenia.
Fotostarzenie powoduje zmiany skórne, takie jak drobne lub głębokie zmarszczki (ze względu na rozpad elastycznej tkanki nazywa się to elastozą), nieregularną pigmentację, szorstką teksturę skóry, pęknięte lub dializowane naczynia włosowate (teleangiektaza), zmniejszoną liczbę komórek Langerhana (znajdujących się w warstwie między naskórkiem a skórą właściwą) oraz obszary rogowacenia słonecznego (małe, czerwone, szorstkie i czasami łuszczące się plamy na skórze, które są przedrakowe).

Typowe objawy fotostarzenia

Objawy fotostarzenia są różne w zależności od osoby. To jest znak przedwczesne starzenie w obszarach, które były narażone na szkodliwe promienie UV słońca przez dłuższy czas.
Pacjenci zazwyczaj zauważają głębokie, przebiegające zmarszczki, odbarwienie (błyskawica lub ciemnienie skóry), plamy soczewicowate słoneczne (plamy starcze / wątrobowe), suchość, teleangiektazje (rozszerzone lub pęknięte naczynia krwionośne w pobliżu powierzchni skóry), atrofia, skórzasty wygląd, elastoza i plamica popromienna. Jeśli chcesz powstrzymać zmarszczki i drobne linie, spróbuj Recenzja Plexaderm które mogą pomóc w osiągnięciu pożądanego rezultatu.

Jakie są zabiegi fotostarzenia?

Większość zabiegów fotostarzenia ma na celu zwiększenie jędrności i elastyczności fotostarzonej skóry. Miejscowe retinoidy zawierające witaminę A są czasami stosowane w celu redukcji zmarszczek z fotostarzeniem. Stosowany jest również miejscowo fluorouracyl. Miejscowe alfa-hydroksykwasy (AHA) mogą pomóc zredukować zmarszczki. W leczeniu stosuje się również kremy do stosowania miejscowego zawierające przeciwutleniacze.
Możliwe są również zabiegi kosmetyczne. Botox jest popularny leczenie fotostarzenia. Oto kilka innych kosmetycznych procedur chirurgicznych często stosowanych w leczeniu fotostarzenia:

  • Intensywne światło pulsacyjne (IPL)
  • Kwas 5-aminolewulinowy (5-ALA) i pulsacyjny laser barwnikowy
  • Skórki chemiczne

Opinia eksperta

Zgodnie z Johns Hopkins Medicine, nadmierna ekspozycja na słońce we wczesnym okresie życia zazwyczaj sprawia, że ​​człowiek wygląda na starszego niż w rzeczywistości. Przedwczesne zmarszczki i uszkodzenia skóry nazywane są fotostarzeniem. Różni się od naturalnego starzenia, co skutkuje grubym, sucha skóra, piegi i przebarwienia skóry, skórzasta skóra i głębokie zmarszczki.

Jaka jest ochrona przed zmarszczkami spowodowanymi przez fotostarzenie?

Istnieje kilka sposobów uniknięcia fotostarzenia. Najważniejsze jest, aby unikać długotrwałego ekspozycja na słońce, szczególnie w południowym słońcu. Możesz również zapobiegać fotostarzeniu się, zakładając odzież ochronną, taką jak czapki, okulary przeciwsłoneczne, koszule z długimi rękawami itp.
Powinieneś także używać filtrów przeciwsłonecznych. Ponownie aplikuj co dwie godziny. Pamiętaj, że kluczem jest zapobieganie. Po rozpoczęciu fotostarzenia trudno jest go cofnąć, aw wielu przypadkach jest to niemożliwe. Po rozpoczęciu fotostarzenia można skorzystać z zabiegów odmładzających skórę. Jednak, Dermagist może być również używany do redukcji zmarszczek i drobnych linii.

Podobne posty

Pokaż wszystkie