Zaktualizowano: 2019, lipiec 20

Przebarwienia: co to jest i jak wpływa na skórę?

Przebarwienia: co to jest i jak wpływa na skórę?

Co to jest przebarwienie?

Przebarwienia odnoszą się do stanu skóry, w którym występuje nadprodukcja melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry, powodującego ciemnienie. Chociaż jest nieszkodliwy z medycznego punktu widzenia, jest niepożądany dla tych, którzy cierpią na nią z powodów kosmetycznych. Występuje albo, gdy występuje nienormalnie wysokie stężenie melanocytów do produkcji melaniny lub gdy melanocyty są nadpobudliwe.

Jakie są oznaki i objawy przebarwień?

Najczęstsze objawy przebarwień to plamy starcze lub wątrobowe. W niektórych przypadkach może być obecny jako znamiona, jeśli jest obecny w narodzinach. Przyciemnienie skóry na określonym lub szerszym obszarze jest najczęściej występującym objawem przebarwień. W gorących porach roku prawdopodobnie zauważysz, że Twoje znamiona ciemnieją pod wpływem światła słonecznego.

Uświadomienie sobie czegoś niezwykłego przebarwienia skórynależy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem, aby wykluczyć możliwość wystąpienia raka skóry. Podaj pełną listę leków, które przyjmujesz, aby uniknąć błędnej diagnozy.

Jakie są przyczyny przebarwień?

Przyczyny przebarwień
  • Ekspozycja na słońce: To jest najczęstsza przyczyna przebarwień. Słońce wyzwala produkcję melaniny, która działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, chroniąc organizm przed szkodliwymi promieniami słońca, dlatego skóra staje się ciemniejsza pod wpływem słońca. Jednak nadmierna ekspozycja skóry na słońce może powodować przebarwienia.
  • Zmiany hormonalne: Są odpowiedzialne za określone rodzaje przebarwień, takie jak melasma i choalasma. Te dwa warunki występują u kobiet, kiedy estrogen a progesteron wyzwala nadprodukcję melaniny po ekspozycji skóry na światło słoneczne. Niektóre pigułki antykoncepcyjne, które wpływają na produkcję hormonów, również powodują ostudę.
  • Dziedziczność: Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia hiperpigmentacji, jeśli którykolwiek członek Twojej rodziny, w tym Twoi rodzice, dziadkowie lub pradziadkowie, cierpieli na to samo. Według ekspertów w dziedzinie zdrowia pewne geny są odpowiedzialne za przekazywanie cech z pokolenia na pokolenie.
  • Zabiegi na nieudaną skórę: Stosowanie niektórych produktów kosmetycznych lub poddawanie się operacjom skóry może czasami prowadzić do przebarwień. Przebarwienia mogą również ulec pogorszeniu, jeśli są leczone intensywnymi pulsującymi emisjami światła, jeśli są niewłaściwie podawane. Wymaga to dodatkowej ostrożności przy wyborze lekarza.
  • Celiakia: Odnosi się to do reakcji immunologicznej na spożycie niektórych rodzajów żywności zawierających gluten, żyto lub jęczmień. W przypadku celiakii jelita cienkie są upośledzone i dlatego nie mogą wchłonąć niektórych ważnych składników odżywczych. To często osłabia wiele narządów, w tym skórę, prowadząc do przebarwień i innych poważnych powikłań.

Rodzaje przebarwień

Rodzaje przebarwień
  • Melasma: Charakteryzuje się brązowymi lub szarymi plamami, które najczęściej pojawiają się na czole, brodzie, nosie, policzkach lub na górnej wardze. Możesz również założyć je na szyję lub przedramiona. Najczęstszą przyczyną melasmy jest długotrwała ekspozycja skóry na światło słoneczne. Trzymaj się z dala od słońca lub używaj filtrów przeciwsłonecznych do walki z melazą.
  • ostuda: Nazywana również „maską” ciąży, ostuda jest również spowodowana ekspozycją skóry na słońce, chociaż występuje tylko u ciężarnych matek. Uważa się, że hormony progesteron i estrogen powodują nadprodukcję melaniny, gdy ciężarna matka wystawia się na działanie słońca.
  • Soczewica słoneczna (obrażenia od słońca): Znane również jako uszkodzenia słoneczne, soczewki słoneczne odnoszą się do ciemnych (nadmiernie pigmentowanych) plam spowodowanych ekspozycją na światło słoneczne UV. Mogą występować jako grupa lub indywidualnie. Pojawiają się jako brązowe do czarnych płaskich plam i mogą wpływać na każdego, niezależnie od wieku.
  • Piegi (alias Ephelides): Składają się z płaskich brązowych lub czerwonych plam, które znikają wraz ze zmniejszeniem ekspozycji na światło słoneczne. Piegi ciemnieją lub ich liczba rośnie, im bardziej wystawiasz skórę na działanie słońca.
  • PIH (Post-Inflammatory Hyperpigmentation): Odnoszą się do różnych plam o różnych kolorach, zwykle pozostawianych po infekcjach pryszczów lub ranach. Najczęściej są spowodowane trądzikiem, a szorowanie obszaru objętego stanem zapalnym zwiększa ich występowanie. Najlepiej traktować je produktami OTC zawierającymi kwasy alfa-hydroksylowe.

Ludzie też pytają

Jaka jest różnica między drobnymi liniami a zmarszczkami?
Co to jest Instant Wrinkle Reducer?
Czy kremy na zmarszczki naprawdę działają
Jaki jest główny składnik Instant Ageless?
Czym jest krem ​​Hydra Claire?
Jaki jest najlepszy krem ​​regenerujący zmarszczki?

Co to jest przebarwienie pozapalne?

Przebarwienia pozapalne to tymczasowe lub trwałe przebarwienia pozostawione na skórze w następstwie zapalenia. Dobra wiadomość jest taka, że ​​większość z nich można leczyć produktami OTC, chociaż niektóre mogą trwać przez całe życie. Drapanie miejsca z trądzikiem zwiększa szanse na przebarwienia pozapalne. Wrażliwa skóra jest bardziej podatna na takie stany zapalne.

Starzenie się i ekspozycja na słońce

Starzenie się i ekspozycja na słońce

Pieczenie na słońcu jest przyjemne, ale wraz z wiekiem pojawiają się liczne komplikacje skórne, zwłaszcza gdy szkodliwe promienie słoneczne zmieniają produkcję melaniny w organizmie. Zmarszczki i plamy starcze to jedne z częstych problemów związanych ze starzeniem się i ekspozycją na słońce.

Z drugiej strony, opalanie skóry pod wpływem słońca zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Słońce uszkadza włókna elastyny, powodując zwiotczenie skóry. Skóra traci zdolność do rozciągania się i łatwo ulega siniakom i łatwo się rozdziera. Przeważnie ekspozycja na słońce i brak starzenia jest głównym powodem, dla którego większość ludzi nie zachowuje młodzieńczej skóry w późniejszym życiu.

Zmiana hormonalna i ciąża

Kobiety w ciąży doświadczają drastycznych zmian w hormonach estrogenu i progesteronu. Większość kobiet w ciąży ulega znacznym zmianom w wyglądzie skóry. Na szczęście większość z nich jest krótkotrwała, chociaż niektóre, takie jak rozstępy, mogą być trwałe. Maska ciążowa lub przebarwienia na otoczkach są najczęstszym rodzajem zmiany skórnej u wielu ciężarnych mam. Ciemnienie może również wystąpić na brzuchu, genitaliach lub Linea Alba.


Przebarwienia na twarzy lub melasma mogą zostać przyspieszone przez ekspozycję na światło słoneczne. Dlatego też ciężarnym matkom zaleca się codzienne noszenie filtrów przeciwsłonecznych lub unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.

Zabiegi na przebarwienia

Noszenie filtrów przeciwsłonecznych to wstępny krok w kierunku zapobiegania przebarwieniom. Czasami jednak może cię zaskoczyć. Na szczęście dostępnych jest kilka opcji leczenia, w tym środki domowe, przeciwdziałające efektom starzenia kremy pod oczylub przepisane leki. Niektóre domowe środki mogą reagować ze skórą i pogorszyć stan skóry, zwłaszcza jeśli nie jesteś świadomy jej typu. Pójście na przepisane leki wiąże się z dodatkowymi kosztami i poświęceniem czasu, który można by wykorzystać na lepsze.

Najwygodniejszym podejściem do leczenia jest użycie kremy rozjaśniające skórę które są specjalnie opracowane dla różnych typów skór. Zawierają naturalnie ekstrahowane składniki, które uelastycznią kolor skóry, niwelując wszelkie ciemne plamy, zmarszczki, piegi i chronią przed szkodliwymi promieniami słońca. Są również wygodne w zamówieniu i łatwe w użyciu bez możliwości wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych.

Podobne posty

Pokaż wszystkie